چطور از بازاریابی ایمیلی به‌درستی استفاده کنیم؟
چطور از بازاریابی ایمیلی به‌درستی استفاده کنیم؟

بازاریابی ایمیلی ، یکی از پرکاربردترین شکل‌های بازاریابی اینترنتی است که امروزه از آن استفاده می‌شود. ایمیل صرفاً یک تکنولوژی زودگذر نبود و یکی از پلتفرم‌هایی برتر به حساب می آید. اما متأسفانه همه افراد از کمپین‌های ایمیلی استفاده نمی‌کنند.

درصورتی‌که یکی از این نوع کمپین‌ها استفاده نکنید، یکی از بهترین فرصت‌ها برای جذب مشتری را از دست داده‌اید.

با استفاده از بهترین اصول بازاریابی ایمیلی که در زیر آورده‌ایم، قادر خواهید بود میزان فروش خود را افزایش دهید. این مورد مخصوصاً اگر شخصی‌سازی را به آن اضافه کنید، صادق است.

چرا ایمیل تا این اندازه مهم است؟

تخمین زده‌شده که تا سال ۲۰۲۲ حدود ۴.۳میلیارد نفر از افراد جهان از ایمیل به‌عنوان یک ابزار ارتباطی استفاده می‌کنند.

این تعداد برابر نیمی از افراد کره زمین است. این‌ دلیل نشان می‌دهد، باید تا حد امکان، بهترین کمپین بازاریابی ایمیلی خودتان را راه‌اندازی کنید.

به‌طور میانگین بازگشت سرمایه برای ایمیل حدود ۳۸۰۰درصد است. این یعنی شما به ازای هر ۱۰۰ دلاری که در کمپین سرمایه‌گذاری کنید، حدود ۳۸۰۰ دلار برای شما منفعت به همراه خواهد داشت. که این منفعت اغلب به شکل فروش اضافی و حتی بازدهی تبلیغات را شامل می‌شود. ایمیل یکی از راه‌حل‌هایی است که بیشترین صرفه اقتصادی را به همراه دارد.


مقاله مرتبط: استراتژی مؤثر برای ایمیل مارکتینگ


با استفاده از این روش می‌توان هرماه با تعداد زیادی از افراد تعامل داشته باشیم، درحالی‌که برای آن، پول کمتری نسبت به خرج کردن در رستوران برای یک وعده ‌غذای خوب استفاده می‌شود.

در حقیقت شرکت‌های متوسط زیادی از ۹ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه، در بخش‌های مختلف خرج می‌کنند. البته این بستگی به کمپین، مخاطبین هدف، صنعت، و خدماتی که ارائه می‌دهید دارد. همچنین در نظر داشته باشید که هنگام راه‌اندازی کمپین ایمیلی متغییرهای زیادی از جمله منابع مالی وجود دارند که باید به آن‌ها توجه داشت.

۱۶ اصل بازاریابی ایمیلی که به موفقیت‌تان کمک می‌کند

تقریباً همه می‌توانند به مشتریان‌شان ایمیل ارسال کنند، اما ایمیلی مؤثر است که بتواند گیرنده را وادار به خواندن کند. چیزی که شما باید روی آن تمرکز داشته باشید، جلب توجه خوانندگان و وادار کردن آن‌ها به انجام عمل مورد نظر است.


مقاله مرتبط: نحوه ارسال ایمیل هایی که مشترکان شما دوست خواهند داشت


هر چه فردی بیشتر پیام‌های شما را دریافت کند، بیشتر احتمال دارد که بتوانید به ۳۸۰۰درصد بازگشت سرمایه یا بیشتر از آن برسید. برای مثال، فرض کنید که شما ۱۰۰۰  دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اید، آیا در یک مدت کوتاه ۳۸۰۰۰دلار بازگشت سرمایه خواهید داشت؟

در ادامه تعدادی از مؤثرترین اصول و تکنیک‌های بازاریابی ایمیلی که از متخصصان سراسر جهان گردآوری شده است را بررسی خواهیم کرد. بعضی از این اصول نیاز به کار زیادی دارند، اما برگشت سرمایه‌ای که به همراه خواهد داشت، ارزش این تلاش را خواهد داشت.

۱- افزودن شخصی‌سازی به پیام‌ها

شخصی سازی ایمیل

احتمالاً قدم اول برای ساخت یک استراتژی بازاریابی ایمیلی مؤثر، شخصی‌سازی پیام‌ها است.

در بیشتر مواقع این کار با استفاده از نام واقعی گیرنده پیام انجام می‌شود. این کار فوراً افراد را به محتوای شما متصل می‌کند. هدف اصلی در شخصی‌سازی پیام‌ها این است که پیام طوری به نظر برسد که انگار از سمت یک دوست خوب ارسال‌شده است و نه یک ربات تولید خودکار ایمیل.


مقاله مرتبط: چرا کسب‌وکارتان به بازاریابی ایمیلی نیاز دارد؟


درنتیجه شرکت‌های زیادی هستند که از داده‌هایی مانند تاریخچه خرید، مکان جغرافیایی، و حتی تاریخچه مرورگر اقدام به این کار می‌کنند. این داده‌ها امکانات دیگری از قبیل ارائه کوپن تخفیف برای محصولات یا خدماتی است که شخص به آن علاقه‌مند ‌است را فراهم می‌کند.

۲– استفاده از آدرس ایمیل واقعی هنگام ارسال پیام‌ها

استفاده از ایمیل واقعی

در روزهای اولی که ایمیل ساخته‌شده بود، شرکت‌های زیادی پیام‌های خود را از آدرس‌هایی مانند customersupport@yourbusiness.com و یا حتی sales@randomcompany.net

را به مشتریانشان ارسال می‌کردند.

این‌ نوع ایمیل ها به گیرنده پیام، اعلام می‌کنند که ایمیل از طرف چه کسی ارسال شده است. استفاده از نام آدرس ایمیل واقعی باعث می‌شود آن حس جعلی بودن شرکت یا کسب‌وکار از بین برود و مشتریان بیشتر به کسب‌وکار شما اعتماد کنند.

با این کار گیرنده احساس می‌کند فرستنده واقعاً قصد دارد که یک پیامی را منتقل کند.

استفاده از آدرس ایمیل واقعی اعتماد بین برند و مشتریان را افزایش می‌دهد، چون نبود اعتماد  باعث می‌شود نتوانید فروش کافی داشته باشید.

۳- بهینه‌سازی برای ابزارهای موبایل

بهینه سازی ایمیل

حدود ۴۷درصد افراد از یک دستگاه تلفن همراه به‌طور منظم ایمیلشان را چک می‌کنند و این یعنی شما باید پیام‌ها را برای صفحات کوچک‌تر بهینه‌سازی کنید، در غیر این صورت ممکن است ایمیلتان غیرحرفه‌ای به نظر برسد و باعث می‎شود شما نتوانید کاری که می‌خواهید را انجام دهید. ایمیل‌ها در موبایل در زمان کمتری به مخاطبان می‌رسد و این راهی است که می‌توانید مشتریان را صرف‌نظر از محل قرارگیری آن‌ها، به سمت خودتان جذب کنید.

پیامی که می‌خواهید ارسال کنید را روی یک دستگاه با صفحه‌نمایش کوچک تست کنید، تا مطمئن شوید پیام مطابق میل شما به نظر می‌رسد. تفاوت‌های زیادی بین نمایش محتوا روی مانیتورهای ۲۲ اینچی و یک گوشی هوشمند ۵ اینچی وجود دارد.

۴– بهینه‌سازی متن‌های ساده

بهینه سازی متن ایمیل

تمام کلاینت‌های ایمیل رسانی، عنصرهای html را پشتیبانی نمی‌کنند. این کار اغلب باعث ایجاد یک ریسک امنیتی می‌شود و به این خاطر اغلب افراد قابلیت نمایش فایل‌های html را در سرویس‌دهنده خود غیرفعال می‌کنند. برای نمونه Mozilla Thunderbird ارسال بعضی عناصر html مانند  عکس‌ها به سرورش را ممنوع کرده است.

سعی کنید مخاطبین‌تان را با متن‌های ساده تحت تاثیر قرار دهید. کمپین‌های زیادی از محتوای کم با تصاویر سنگین برای تبلیغاتشان استفاده می‌کنند که این کار اشتباهی است، چون اغلب کاربران قابلیت نمایش فرمت html را غیرفعال کرده‌اند.

این کار بیشتر هنگامی‌که شما برای جلب اعتماد گیرنده‌ها کاری انجام نداده‌اید، صادق است.

۵- دانستن اهمیت چند خط ابتدای متن

کیفیت ایمیل

مانند محتوای وب‌سایت‌ها، چند خط ابتدای محتوای بازاریابی ایمیلی‌تان تأثیر بسزایی در جذب خوانندگان به همراه دارد. بعضی از اپلیکیشن هایی که در دستگاه‌های موبایل استفاده می‌شوند، قبل از باز کردن پیام، چند خط ابتدای آن را نمایش می‌دهند.

هر چه سریع‌تر با خوانندگان تان تعامل داشته باشید احتمال اینکه او ایمیلش را باز کند را افزایش می‌دهید.

ایمیل یک محتوای فنی است، و بیشتر استراتژی‌هایی که برای نوشتن پست‌های وبلاگ یا مقالات وب‌سایت بکار می‌رود، در مورد ایمیل هم صادق است.

۶– اطلاعات ارزشمندی را به خوانندگان تان ارائه دهید

مطالب مفید در ایمیل

سعی کنید تا حد امکان از محتواهایی با بالاترین کیفیت در ایمیلتان استفاده کنید. در اغلب موارد این حتی مهم‌تر از ایجاد محتوا برای یک سایت است. درصورتی‌که کسی محتوای شما را دوست نداشته باشد، اشتراک ایمیلی‌اش را قطع کرده و یا آن ایمیل را به پوشه اسپم منتقل می‌کند. خواننده نباید احساس کند که با خواندن پیام شما، زمانش در حال هدر رفتن است.

هرچند این بدان معنی نیست که شما تمام جزئیات را باید رعایت کنید.


مقاله مرتبط: چرا برخی از خبرنامه های ایمیلی موفق نمی شوند؟


برای مثال یک لینک در پیامتان قرار دهید و خوانندگان را به‌منظور دادن اطلاعات بیشتر به وب‌سایت تان هدایت کنید.

۷– پیامتان را به چند بخش تقسیم کنید

تقسیم بندی ایمیل

همه افراد به‌طور یکسان از اطلاعات کمپین بازاریابی ایمیلی‌تان بهره‌مند نخواهند شد. اگر محتواهای عمومی را به همه افراد منتقل کنید، احتمال اینکه مشتریان خاص را تحت تأثیر قرار دهید کاهش می‌یابد. اینجاست که تقسیم‌بندی پیام‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

بیایید فرض کنیم که شما یک فروشگاه قطعات کامپیوتری دارید و همچنین یک سری کالا برای کنسول‌های بازی می‌فروشید. آیا فکر می‌کنید که تمام افرادی که در لیست ایمیلتان قرار دارند، تمایل به دریافت پیام‌های مرتبط به فروش قطعات کامپیوتر دارند؟ اغلب آن‌ها یک دسته از محصولات را به دیگری ترجیح می‌دهند.

هنگامی‌که شما کمپین ایمیلی‌تان را تقسیم‌بندی می‌کنید، کاربران خاص را بر اساس علایقشان هدف قرار می‌دهید. همچنین این کار قابلیت شخصی‌سازی را به پیام‌هایتان می‌دهد. این کار تعداد پیام‌هایی که باید ارسال کنید را کاهش داده و احتمال باز شدن پیام توسط گیرندگان را افزایش خواهد داد.

۸– پیروی از چرخه عمر مشتریان

پیروی از چرخه عمر مشتری

تعامل با مشتریان از همان ابتدا، تنها قدم اول است. بهترین راه بازاریابی ایمیلی برای یک شرکت کوچک یا هر شرکت دیگر، پیروی از چرخه عمر مشتریان است.

این مراحل شامل مواردی مانند ارسال پیام به :

۱- ابتدا مشتری را جذب کنید.

۲- به افراد در خرید محصولات کمک کنید.

۳- به خریداران در حفظ و نگهداری محصولات خریداری‌شده کمک کنید.

۴- آن‌ها را به استفاده از برنامه‌های وفاداری برای به دست آوردن مزایای بیشتر تشویق کنید.

۵- ارائه محصولات و خدمات جدید اضافه‌شده به کسب‌وکار.

هیچ‌گاه تصور نکنید که کمپین‌های ایمیلی تنها نوع استراتژی بازاریابی است. این استراتژی درباره تعامل با افرادی است که پتانسیل آن را دارند که در آینده از محصولات و خدمات شما در آینده استفاده کنند.

۹– افزودن دکمه‌های اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

افزودن دکمه های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تعاملی بودن یک عامل کلیدی برای افزایش کارایی اصول و ترفندهای بازاریابی ایمیلی است.

ارائه امکانات بیشتر مانند افزودن دکمه‌های اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی در کنار محتوای سایت باعث تعامل بیشتر خوانندگان با شما شده و همچنین باعث ترویج کسب‌وکارتان در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توییتر خواهد شد.

در اصل با یک کلیک ساده ماوس کمپین بازاریابی ایمیلی‌تان را به یک برنامه اجتماعی تبدیل می‌کنید.

۱۰- افزودن ویدیو به کمپین ایمیلی‌

افزودن ویدئو در ایمیل

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی تنها راه برای افزودن قابلیت‌های تعاملی نیست. در حقیقت کارشناسان معتقدند افزودن ویدیو به ایمیل باعث می‌شود احتمال کلیک شدن روی آن به میزان ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کند.

این عمدتاً به خاطر این است که  با ارائه تکنولوژی‌های جدید، بازاریابی ویدیویی پیشرفت قابل‌توجهی کرده است. و همچنین یکی از راه‌های مؤثر برای تعامل با مخاطبین امروز دنیای آنلاین است.

این بدان معنی نیست که شما ویدیو را به‌طور مستقیم داخل ایمیلتان قرار دهید.چون این کار باعث افزایش حجم ایمیلتان خواهد شد. برای این کار شما می‌توانید ویدیوها را از منابع دیگر مثل یوتیوب گرفته و آن را داخل ایمیل قرار دهید.

۱۱- با ایمیل‌های طولانی مخاطبان‌ را خسته نکنید

ایمیل های طولانی

محتوای  کمپین ایمیلی باید کوتاه و مختصر باشد. متن ایمیل باید تا حد امکان مختصر باشد و دقت داشته باشید که ساخت پیام ایمیل مانند ساخت محتوای وب‌سایت نیست.

مخاطبین ایمیل‌های طولانی را به‌احتمال‌زیاد حذف و یا آن‌ها را به پوشه اسپم منتقل می‌کنند. درصورتی‌که اطلاعات زیادی را برای اشتراک‌گذاری دارید آن‌ها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و پیام‌ها را در چندین نوبت برای مخاطبینتان ارسال کنید


مقاله مرتبط: چرا کسی ایمیل های شما را باز نمی کند؟


شما نمی‌خواهید که inbox مخاطبین را با ایمیل‌هایتان پر کنید، اما تقسیم کردن پیام‌ها باعث جلب تمرکز مخاطبین‌تان خواهد شد.

و فراموش نکنید که همیشه یک لینک به وب‌سایت برای ارائه اطلاعات بیشتر به مخاطبین تان، قرار دهید.

۱۲- استفاده از یک لحن طبیعی در محتوا

لحن طبیعی در ایمیل

همانند محتوای وب، افراد به‌احتمال‌زیاد به محتوایی که با لحن طبیعی نوشته‌شده باشند بیشتر تمایل نشان می‌دهند. این کار باعث می‌شود که پیام شخصی‌تر به نظر برسد و کمتر حالت روبات مانند داشته باشد. در ادامه اصولی را بیان می‌کنیم که معمولاً هنگام ایجاد محتوای وب یا پیام‌های ایمیل استفاده می‌شود.

متنی که نوشته‌اید را با صدای بلند بخوانید. آیا شبیه چیزی است که در مکالمه‌های غیررسمی می‌گویید؟ اگر این‌طور نیست، احتمالاً باید کلمات را کمی اصلاح کنید.

البته برای جلب‌توجه خوانندگان می‌توانید گاهی از کلمات غیر رایج و نامأنوس هم استفاده کنید. درهرصورت متن باید حالت دوستانه و طبیعی خود را حفظ کند. هیچ‌کس نباید برای درک پیامی که شما ارسال کرده‌اید از یک دیکشنری استفاده کند.

۱۳– غلط‌های محتوایی‌تان را اصلاح کنید

غلط های املایی

همیشه تأکید زیادی روی اصلاح محتوا خصوصاً آن‌هایی که از طریق ایمیل ارسال می‌کنید، وجود دارد. در دنیای که مجرمان سایبری عمداً از متن‌هایی با غلط‌های گرامری استفاده می‌کنند، شما باید خودتان را از آن‌ها جدا کنید. دلیل مهم دیگر، این است که پیامتان در نظر خواننده حرفه‌ای به نظر برسد. چون افراد به محتوای   کسب‌وکاری که از گرامر خوبی استفاده می‌کند، بیشتر اعتماد می‌کنند.

اگر خواننده با یک پیام پر از غلط‌های املایی و گرامر ضعیف مواجه شود، همین فکر را درباره کسب‌وکارتان خواهد داشت. لازم نیست که متن تان خیلی عالی نوشته شود، اما تا جایی که امکان دارد سعی کنید اشتباهات املایی و گرامری نداشته باشید.

۱۴-  ارسال ایمیل بر اساس اولویت‌بندی خوانندگان

 اولویت بندی خوانندگان

بیش‌ازحد در مورد میانگین استفاده از ایمیل ناراحت نباشید. مطمئناً آمارها می‌توانند چشم شما را به روی احتمالات باز کنند. هرچند که همین آمارها هم به‌صورت میانگین بیان می‌شوند. آنچه برای یک فرد کارساز است لزوماً به این معنی نیست که  شما هم همان تجربه‌ها را خواهید داشت.

آمار برگشت سرمایه ۳۸۰۰درصد که قبلاً بیان کردیم را به یاد بیاورید.این آمار مبتنی بر میانگین چندین کسب‌وکار و منابع مختلف به‌دست‌آمده است. در واقعیت، نیمی از این شرکت‌ها میانگین ROI کمتر از این آمارها را دارا هستند.

این برای شما چه معنایی دارد؟ معنی آن این است که باید استراتژی ها و پیام‌هایی را ایجاد کنید که به‌طور خاص برای مخاطبین شما بهینه‌سازی شده است. تعداد زیادی از خوانندگانتان ممکن است از ویدیوهای قرارگرفته در ایمیل استقبال کنند، اما بعضی دیگر هیچ استقبالی از آن‌ها نکنند.

بهترین راه برای یافتن یک کمپین ایمیلی خوب برای کسب‌وکارتان استفاده از روش آزمون‌وخطا است. با چیزی که از نظر آماری کار می‌کند شروع کنید و استراتژی‌تان را از همان‌جا اصلاح کنید.

تعامل داشتن مخاطبین با شما گام‌های بعدی را تعیین می‌کند. هیچ‌گاه ارزش داده‌های خوب را دست‌کم نگیرید.

۱۵- توجه به کلمات پایانی

توجه به کلمات پایانی ایمیل

آیا تابه‌حال به اهمیت کلمات پایانی محتوا فکر کرده‌اید؟ در حقیقت بیشتر از چیزی که فکرش را بکنید نقش بزرگی در میزان پاسخ‌دهی به محتوایتان را ایفا می‌کند. طبق یک مطالعه انجام‌شده، جمله « با تشکر از شما » میزان پاسخ‌دهی به محتوا را به میزان ۶۵.۷ درصد افزایش می‌دهد. با در نظر گرفتن ضریب پاسخ‌دهی ۴۷.۵ درصد به تمام ایمیل‌های نمونه، این سه کلمه تأثیر زیادی در خوانده شدن ایمیل‌ها دارند.

این کلمات مانند بخش « نتیجه‌گیری»  مقاله یک وب‌سایت است. هرکسی به آن توجه نمی‌کند اما بیش از هر چیز خواننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

۱۶- درخواست از مخاطبان برای انجام یک عمل

call to action

در انتها فراموش نکنید که از مخاطبینتان بخواهید که بعد از خواندن ایمیل، کاری را انجام دهند. این کار می‌تواند قرار دادن یک دکمه  با عنوان « خرید کنید » یا یک لینک برای ورود به وب‌سایت به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر باشد. هدف از این کار تحریک کردن مخاطبان به انجام یک عمل است، این کار از ابتدای پیدایش بازاریابی وجود داشته و ما بیش از یک قرن در مورد آن صحبت می‌کنیم. درخواست برای انجام یک عمل یک بخش مهمی است که باید در هنگام ایجاد یک ایمیل خوب از آن استفاده کنید. از ایده‌های خلاقانه در انجام این کار نترسید، اما مطمئن شوید که کاری که خوانندگان باید انجام دهند به‌طور واضح بیان‌شده است.

 همین امروز استراتژی بازاریابی ایمیلی‌تان را شروع کنید

افراد حرفه‌ای در سراسر جهان از بازاریابی ایمیلی برای افزایش فروش خود استفاده می‌کنند. این کار یک‌راه حل مؤثر است که پتانسیلی بی‌نظیر برای بهبود هر نوع شرکت صرف‌نظر از اندازه آن دارد. همه این‌ها یک استراتژی بازاریابی قوی برای مخاطبین شما است. با استفاده از تعدادی از بهترین ارائه‌دهندگان ایمیل، می‌توانید ببینید سرمایه‌گذاری که برای این کار انجام داده‌اید در زمان کوتاهی به سمت شما بر خواهد گشت.

چگونه از بازاریابی ایمیلی به‌درستی استفاده کنیم؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  82  =  88