کمپین ایمیلی - باز نکردن ایمیل
کمپین ایمیلی - باز نکردن ایمیل

بسیاری از کسب‌وکارها برای ترویج محصولات و خدمات‌شان از بازاریابی ایمیلی بهره می‌برند و تلاش می‌کنند به کمک این شیوه با مخاطبان‌ خود در ارتباط بمانند. کمپین ایمیلی ممکن است در برخی کسب‌وکارها موفق نباشد و در این مطلب قصد داریم به دلایل احتمالی این موضوع بپردازیم.

بخش عمده مشترکین فهرست خبرنامه شما ایمیل‌هایی را که برای آن‌ها ارسال می‌کنید، باز نمی‌کنند. این موضوع درواقع تلخ‌ترین واقعیت موجود درزمینه‌ی بازاریابی ایمیلی به شمار می‌رود و تا زمانی که یک کمپین واقعی بازاریابی ایمیلی راه نیندازید، با آن روبرو نخواهید شد.

برای مثال اگر ۱۰۰۰ کاربر در فهرست ایمیلی شما عضو شده باشند، تنها در حدود ۲۰% آن‌ها ممکن است ایمیل‌های دریافتی‌‌شان را باز کنند. البته نرخ باز کردن ایمیل با توجه به نوع کسب‌وکار و صنایع مختلف  متفاوت است و این رقم تخمینی برای بسیاری از بازاریاب‌ها ممکن است به کمتر از ۲۰% هم برسد.

از طرف دیگر، بسیاری از کسب‌وکارها در این مورد هوشمندانه عمل می‌کنند و نرخ بازکردن ایمیل‌هایشان از ۳۰% تا ۵۰% است. پرسش اصلی این است که کسب‌وکارهای موفق چگونه نرخ بازکردن ایمیل‌هایشان را افزایش می‌دهند؟ چرا این نرخ در کسب‌وکار شما بسیار پایین است؟

نرخ بازکردن ایمیل چیست؟

پیش از اینکه بیشتر وارد بحث تخصصی و تحلیل این موضوع شویم، بهتراست بدانیم که منظور از نرخ بازکردن ایمیل چیست و اصلاً چه اهمیتی دارد.

نرخ بازکردن ایمیل تعداد کاربرانی را که ایمیل دریافتی از سوی شما را باز می‌کنند و می‌خوانند، نشان می‌دهد. این نرخ همان معیاری است که میزان اثربخشی کمپین‌های بازاریابی ایمیلی را پایش می‌کند.


مقاله مرتبط: استراتژی مؤثر برای ایمیل مارکتینگ


نرخ بازشدن ایمیل

برای کسب اطلاع از نرخ بازکردن ایمیل در فهرست ایمیلی و همچنین هرکدام از کمپین‌های ایمیلی که در حال اجرایشان هستید، می‌توانید به گزارش‌ها و تحلیل‌های موجود در خدمات ارائه‌دهنده بازاریابی ایمیلی مراجعه کنید. برخی از این ارائه‌دهندگان همچنین نرخ متوسط بازکردن ایمیل در صنایع مشابه کسب‌وکارتان را هم به شما نشان می‌دهند تا بتوانید از وضعیت رقیبانتان هم مطلع شوید.

تنها راه برای افزایش ارزش و استفاده بهینه از فهرست ایمیلی، بهبود نرخ بازکردن ایمیل است.

اگر نرخ بازکردن ایمیل در کمپین‌های ایمیلی شما پایین است، حتماً بررسی کنید و ببینید کدام‌یک از اشتباه‌های ذیل را مرتکب می‌شوید.

۱. استفاده از عنوان‌های بهینه‌سازی نشده

عنوان مهم‌ترین بخش ایمیل است و ۴۷% از کاربران دریافت‌کننده بر اساس همین عامل تصمیم‌ می‌گیرند ایمیل را بخوانند یا به سطل آشغال بفرستند.

استفاده از عنوان طولانی و خسته‌کننده با عبارت‌ها و کلمه‌های پیچیده هرگز نمی‌تواند حس کنجکاوی را در دریافت‌کنندگان برانگیزد و آن‌ها را به بازکردن ایمیل وادار کند. بهتر است به‌جای توجه به متن درون ایمیل، وقت بیشتری را صرف بهینه‌سازی عنوان آن کنید.

اگر عنوان انتخابی شما جمله است، حتماً باید کوتاه باشد و از ۶ تا ۱۰ کلمه تشکیل شود. عنوان باید چشم‌گیر و جذاب باشد و کاربر را وادار کند محتوای درونش را هم بخواند.

همچنین می‌توانید از ایموجی در متن عنوان بهره ببرید تا ایمیل شما از سایر ایمیل‌های دریافتی کاربران متمایز دیده شود.

۲. استفاده نکردن از زیرشاخه عنوان (Subheader)

بسیاری از بازاریاب‌ها متوجه نیستند که اغلب خدمات ارائه‌دهنده ایمیل مانند جیمیل، امکان خواندن اولین جمله محتوای ایمیل را هم بدون نیاز به بازکردن آن برای کاربران میسر می‌سازند. این مورد بعد از عنوان اصلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به بازاریاب‌ها کمک می‌کند بر دریافت‌کنندگان ایمیل‌ها تأثیر مثبت بگذارند.

زیر عنوان در ایمیل

به‌جای استفاده از عبارت «سلام کاربر گرامی» در ابتدای ایمیل، بهتر است اولین جمله را به خلاصه پیام و ایجاد هیجان لازم اختصاص دهید.

۳. توجه نکردن به بخش‌بندی فهرست ایمیلی

خدمات ارائه‌دهنده ایمیل امروزه از تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته‌ای پشتیبانی می‌کنند و ویژگی‌های متعددی را در جهت آسان کردن روند استفاده از ایمیل ارائه می‌دهند. بدین ترتیب حتی کاربران مبتدی هم می‌توانند کمپین‌های ایمیلی موفقی را اجرا کنند.

امکان بخش‌بندی فهرست ایمیلی یکی از همین ویژگی‌های پیشرفته است که بازاریاب‌ها را قادر می‌سازد مخاطب‌های مشخصی را در روند اجرای کمپین ایمیلی، مورد هدف خود بگیرند.

برای مثال اگر می‌خواهید بخشی را برای عناوین شغلی مشترکین فهرست ایمیلی خود ایجاد کنید، می‌توانید کمپین‌های ایمیلی مشخص بنویسید و آن بخش را به‌طور مؤثرتری مورد هدف قرار دهید. «نکته‌هایی برای دستیابی به ترفیع شغلی» و «ایده‌هایی برای هدیه به مدیر» از این قبیل کمپین‌ها هستند.

۴. ارسال شدن ایمیل به پوشه اسپم یا تبلیغات

اگر نرخ بازکردن ایمیل در کمپین شما صفر است و این روند همچنان ادامه دارد، ایمیل‌های ارسالی شما احتمالاً از پوشه دریافتی توسط فیلتر به پوشه‌های دیگر فرستاده می‌شود.

همان کلمه‌هایی که در عنوان به‌کار می‌برید، ممکن است باعث شوند ایمیل‌تان از پوشه‌های جانبی سر دربیاورد. از عبارت‌های مشکوکی مانند «همین حالا سفارش دهید»، «تخفیف فوق‌العاده» و «خرید بی‌واسطه» در عنوان ایمیل استفاده نکنید.

زبانه تازه Promotions در جیمیل، پوشه دیگری است که گوگل از آن برای تصفیه هرچه بیشتر ایمیل‌های تبلیغاتی بهره می‌برد. اغلب کاربران جیمیل هم معمولاً محتوای این پوشه را نادیده می‌گیرند.

هنگامی که کاربر در فهرست ایمیلی شما عضو می‌شود، یک ایمیل خوشامدگویی برای او ارسال کنید. بهتر است در متن این ایمیل از کاربر بخواهید که ایمیل‌های دریافتی از سوی شما را در فهرست سفید قرار دهد یا آن‌ها را تحت عنوان «مهم» دسته‌بندی کند تا جیمیل هم دریافت همه ایمیل‌ها از سوی شما را در اولویت بگذارد.

۵. ارسال کمپین ایمیلی در زمان نامناسب

ایمیل‌های کمپین بازاریابی حتماً باید در زمان مناسب ارسال شوند تا تعداد بیشتری از دریافت‌کنندگان آن را بخوانند. ارسال ایمیل در روز یا ساعت نامناسب احتمالاً باعث کاهش نرخ بازکردن ایمیل خواهد شد.

یک‌شنبه، دوشنبه و سه‌شنبه بهترین روزها برای ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی هستند و ساعت مناسب برای ارسال هم ۶، ۱۰ و ۱۴ گزارش شده است. محققان بازاریابی معتقدند که ارسال ایمیل در این زمان‌ها باعث موفقیت کمپین شما خواهد شد. البته این ساعت‌ها و روزها با توجه به موقعیت جغرافیایی و اختلاف ساعت مخاطبان شما متغیر هستند.

خوشبختانه اغلب خدمات بازاریابی ایمیلی امروزه دارای ابزارهایی هستند که به شما در تعیین و تخمین زمان مناسب برای ارسال ایمیل کمک می‌کنند. شما می‌توانید از این ابزارها بهره ببرید و ساعت‌ها و روزهای مختلف را موردآزمایش قرار دهید تا به بهترین زمان ممکن برای فهرست ایمیلی خود دست یابید.

۶. فراموش‌کردن کاربران موبایل

تعداد کاربرانی که از گوشی‌های هوشمند خود برای دسترسی به وب و خواندن ایمیل بهره می‌برند، در حال افزایش است. بنا بر گزارش Litmus، سهم گوشی‌های هوشمند در بازکردن ایمیل حدوداً ۵۱% است.

اگر گوشی‌های هوشمند را در طراحی ایمیل‌های کمپین در اولویت قرار ندهید، ایمیل‌هایتان توسط بخش عظیمی از اعضای فهرست خوانده نخواهد شد.


مقاله مرتبط: نکاتی برای طراحی قالب خبرنامه ایمیلی


در طراحی ایمیل‌ها حتماً گوشی‌های هوشمند را هم در نظر بگیرید. منظور از این تمهیدات ویژه، فشرده‌ کردن تصاویر، استفاده از عنوان کوتاه و انتخاب قالب مناسب برای نمایش محتوا در صفحه‌نمایش کوچک گوشی همراه است.

۷. استفاده نکردن از روش آزمون A/B

آزمون A/B یکی از مفیدترین ابزارهای موجود در خدمات بازاریابی ایمیلی به شمار می‌رود، اما اغلب بازاریاب‌ها به آن بی‌اعتنا هستند.

اجرای آزمون A/B روی کمپین ایمیلی به شما کمک می‌کند متوجه شوید کدام عناوین برای ایمیل‌های شما مناسب‌تر هستند و این ایمیل‌ها را باید در چه روزها و ساعت‌هایی ارسال کنید.

این ابزار مفید را نادیده نگیرید. از آن بهره ببرید و میزان بازکردن ایمیل‌های کمپین خود را افزایش دهید.

کلام آخر

هدف اصلی بررسی نرخ بازکردن ایمیل، کمک در بهبود و توسعه عملکرد فهرست ایمیلی است. به همین خاطر شما باید دائماً به فکر پیداکردن راه‌هایی برای بهینه‌سازی کمپین‌های ایمیلی بعدی خود باشید و نرخ بازکردن ایمیل را نسبت به کمپین قبلی افزایش دهید.

گاهی روش‌های‌تان را مانند استراتژی انتخاب عنوان یا بخش‌بندی فهرست، تغییر دهید و با آزمون و خطا به بهبود وضعیت کمپین ایمیلی خود کمک کنید.

چرا کسی ایمیل های شما را باز نمی کند؟

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

43  +    =  47