مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » چالش‌های طراحی مجدد وب سایت

پربازدید‌ترین‌های ماه

طراحی و توسعه طراحی وب

چالش‌های طراحی مجدد وب سایت

چالش‌های طراحی مجدد وب سایت

به‌عنوان طراح وب‌سایت، گام نهادن به وب‌سایتی که از قبل تأسیس‌شده، کار آسانی نیست. برای شروع طراحی مجدد وب سایت، هنگام ارائه نظر یا پیشنهاد در مورد مسیر جدید برای سایت، باید مراقب باشید که همه تقصیر ها را بر گردن نفر قبلی ( مشتری یا حتی طراح قبلی ) نی‌اندازید. در گام بعدی در نظر داشته باشید که خیلی چیزهای دیگر در‌گرو طراحی مجدد است. یک تغییر غلط، نه‌تنها به هویت برند تجاری صدمه می‌زند، بلکه خطر اختلال در SEO نیز وجود دارد.

پروژه‌های طراحی مجدد می‌توانند فوق‌العاده ارزشمند باشند. حقیقتاً هیچ مبنایی برای مقایسه کار شما در برابر طرح‌های اولیه وجود ندارد.
با یک وب‌سایت دوباره طراحی‌شده، می‌توانید به عملکرد قبلی وب سایت نگاه کنید و آن را با آنچه جدیدا طراحی کرده‌اید، مقایسه کنید.
اگر علاقه‌مندید با یک پروژه طراحی مجدد دست‌و‌پنجه نرم کنید، ولی از پتانسیل آسیب دیدن و یا از دست دادن در فرآیند وحشت‌زده می‌شوید، این راهنما چیزی است که شما باید انجام دهید.

فاز ۱: بپرسید چرا

هنگامی‌که با یک درخواست طراحی مجدد مواجه شدید، اولین چیزی که باید بدانید این است که “چرا می‌خواهند سایتشان را مجدد طراحی کنند؟”
وقتی‌که طراحی مجدد می‌شود، دلایل متعددی وجود دارد که مشتری ممکن است از سایت ناراضی باشد:

بازآفرینی برند

کسب‌و‌کارها همیشه مسیر یا اهداف یکسانی را حفظ نمی‌کنند. و گاهی برند تجاری، هویت واقعی خود را بعد از راه‌اندازی کشف می‌کند.
داستان نام تجاری asana نمونه‌ای از این است. مورد زیر نشان می‌دهد که وب‌سایت و پلت فرم SaaS آن‌ها قبلاً چگونه به نظر می‌رسید:

طراحی وب سایت برند آسانا

آن‌ها توضیح دادند که شخصیت واقعی برند آن‌ها، با لوگو، رنگ‌ها و طراحی کلی  به‌طور مؤثر ارتباطی ندارد.
بعد از‌ ارزیابی مجدد آن‌ها با این طراحی مجدد به فعالیت خود ادامه دادند:

طراحی مجدد وب سایت شرکت آسانا

از دست دادن عملکرد

زمانی که سایت اصلی طراحی‌شده ‌بود، احتمالاً صاحب سایت متوجه برخی قابلیت‌های کلیدی که به آن نیاز دارد نشده بود.


مقاله مرتبط: چگونه از مشکلات سئو در طول پروسه طراحی مجدد سایت جلوگیری کنیم


طراحی قدیمی و از مد افتاده

روند طراحی در مدت‌زمان کوتاه تغییر زیادی کرده است. مشتریانی که از این تغییر گرایش باخبرند، اگر احساس کنند که سایت آن‌ها از این روند عقب‌افتاده، ممکن است به سراغ طراحی مجدد سایت خود بروند.

واکنش گرا نبودن

در طراحی اولیه انتقال به سمت تلفن همراه را پیش‌بینی نشده، یعنی وب‌سایت ریسپانسیو نیست و اکنون در وضع بدی قرار دارد. مطالعه موردی Deep End نشان می‌دهد که حتی تکنیکی‌ترین طراحان وب سایت هم می‌توانند این فرصت را از‌دست‌داده باشند، ولی برای رفع این مشکل سریع عمل ‌کردند.

ریسپانسیو بودن وب سایت

نرخ تبدیل پایین

برخی افراد در ابتدا برای راه‌اندازی وب‌سایت خود هیجان‌زده هستند، ولی بعد از گذشت چند ماه به نتیجه مورد نظر خود نمی‌رسند و می‌خواهند که فورا این مشکل را حل کنند. بررسی کنید طراحی وب سایت چگونه به رسیدن به اهدافتان کمک خواهد کرد.

فاز ۲: داده‌ها را چک کنید

صاحب وب سایت به شما می‌گوید که مشکل حس شده در سایتش چیست. حال اگر این موضوع بررسی شد، شما باید درون داده‌ها کاوش کنید. به‌صورت کلی ممکن است مشتری از یک جنبه خاص سایت، یا طراحی ظاهری آن ناراضی باشد. حدس آن‌ها احتمالاً درست است، اما باید تایید کنید که مشکل جای دیگری نیست.
در طول این مرحله یا فاز، نواحی زیر را به‌طور عمقی کاوش کنید:
• Google Analytics
• چشم‌انداز رقابتی
• جستجوی کلمات کلیدی
• طراحی UI
• ساختار UX
سپس به‌کل وب‌سایت نگاه کنید. تمام صفحات سایت را بازرسی کنید.
باید بتوانید از این بازرسی در مورد حوزه‌های مشکل واقعی نتیجه‌گیری کنید. تعداد صفحات زیاد است؟ آیا طراحی اشکال دارد؟ آیا فونت نیاز به تازه کردن دارد؟ آیا یک ویژگی کلیدی فراموش شده است؟ آیا تصاویر قدیمی یا غیر‌قابل‌پیش‌بینی هستند؟ برای پیشنهاد طراحی مجدد و تهیه پروپوزال از این سؤالات تهیه و آن را برای مشتری ارسال کنید.

فاز ۳: طرح و برنامه درست کنید

اگر قبلاً هرگز طراحی مجدد انجام نداده‌اید، از گردش کار پروژه و چک‌لیست پروژه‌های طراحی استاندارد خود استفاده کنید.
مراحل و نقاط عطف را در برابر آنچه باید در این طراحی مجدد انجام دهید، بررسی، سپس، مراحل را اصلاح کنید ، نقاط عطف جدید ایجاد کنید و برنامه طراحی مجدد را شکل دهید.
نکته جالب در مورد طراحی مجدد سایت این است که هر پروژه، عناصر مختلفی از طراحی وب را هدف قرار خواهد داد، که به معنای تطبیق جریان کار شما از پروژه‌ای به پروژه است. برای مثال، طراحی مجدد تنها ممکن است موارد زیر را هدف قرار دهد:
ایجاد نام تجاری مانند لوگو، پالت رنگ، تایپوگرافی، تصویرسازی، طراحی آیکن و غیره. در این حالت ممکن است صرفاً یک طراحی مجدد سطحی باشد؛
ساختار ناوبری بهبود جریان کاربری یا تفکیک کامل ناوبری برای حذف صفحات غیر‌ضروری؛
محتوای صفحه اصلی برای پیام‌رسانی واضح‌تر و هدف‌گیری شخصیت کاربر؛
جریان مشتری که از بیشتر شدن نرخ تبدیل برند تجاری جلوگیری می‌کند.
با استفاده از موارد بالا مستندسازی کنید، ولی آن را برای تطبیق با الزامات هر پروژه باز بگذارید.

فاز ۴: اجرای طراحی مجدد

به‌جز اینکه وب‌سایت از قبل کاملاً آشفته یا خراب باشد، مشتری معمولاً می‌خواهد تا ساختار وب سایت حفظ شود.
برای حفظ یکپارچگی کسب‌وکار، باید با ساخت یک هویت قوی‌تر برای برند، تمامی آنچه مشتریان به رسمیت شناخته‌اند را به‌طور کامل از بین نبرید و در طراحی تعادل ایجاد کنید.
نقشه‌های سایت، استوری برد، و نمونه‌های اولیه همگی باید به روند کاری شما اضافه شوند. ( اگر قبلاً نبوده‌اند). این ابزارها به شما فرصتی برای دست‌و‌پنجه نرم کردن با طراحی مجدد در مراحل پیشرفته و بررسی مجدد با مشتری قبل از حرکت به سمت طراحی را می‌دهند.
حتی ممکن است بخواهید در مورد ‌اجرای تست A / B به‌صورت زنده در وب‌سایت فکر کنید تا تئوری‌هایی که در مورد عناصر مشکل‌ساز دارید را قبل از اجرای هر چیزی در طراحی مجدد، تایید کنید.
فراموش نکنید که این تغییرات بر SEO تأثیر خواهند گذاشت. به‌جز موردی که سایت به یک دامنه کاملاً جدید انتقال داده شود، شما باید هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا link juice را حفظ کنید.
این به معنی قرار دادن ریدایرکت ۳۰۱ ، حفظ ساختار URL برای محبوب‌ترین صفحات و پست‌ها، قرار دادن تمرکز بیشتر بر کلمات کلیدی موفقیت‌آمیز و… است.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه