تهیه خروجی OVF در سرور ابری
تهیه خروجی OVF در سرور ابری

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر بخواهید تمامی سیستم سخت افزاری سرور خود را به یک هایپر وایزر (hypervisor) دیگر منتقل کنید چه کاری باید انجام دهید؟ تهیه خروجی OVF در سرور ابری بهترین راهکار برای انتقال یک ماشین مجازی سازی بر روی سرور دیگر است. اما چگونه باید این کار را انجام داد؟  آیا این امکان بر روی سرورهای هاست ایران وجود دارد؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال‌ها را پیدا کنید.

OVF چیست و چه کاربردی دارد؟

OVF که در واقع مخفف عبارت Open Virtual Machine Format است در واقع یک فرمت برای انتقال فناوری مجازی‌سازی یک سرور به صورت فشرده و رمزگذاری شده بر روی یک هایپرویزور دیگر است. زمانی که کاربر ماشین مجازی‌سازی خود را در فرمت ovf انتقال می‌دهد، در حقیقت یک دایرکتوری ایجاد می‌شود که حاوی فایل‌های سرور مجازی و فناوری مجازی سازی زیرساخت‌های سخت افزاری آن است.

این فرمت به هایپر وایزور خاصی اختصاص ندارد و کاربران می‌توانند برای انتقال اطلاعات خود به هایپر ویزورهای مختلف نظیر Hyper-v, Parallels از OVF استفاده کنند. از جمله مزیت‌های این فرمت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فایل‌های OVF فشرده شده‌اند و امکان دانلود سریع‌تر را فراهم می‌کنند.
  • فایل‌هایی که فرمت OVF دارند،امکان انتقال برنامه‌های چند لایه و همچنین چندین ماشین مجازی را برای کاربر فراهم می‌کنند.
  • انتقال فایل‌ها در فرمت ovf به گونه‌ایست که دیگر کاربران نیز بتوانند از فناوری آن استفاده کنند.
  • استفاده از فرمت OVF به شما امکان می‌دهد که در سریع‌ترین زمان ممکن برنامه‌های مجازی از پیش پیکربندی شده را به سرور جدیدی منتقل کنید.

 تهیه خروجی OVF در سرورهای ابری هاست ایران

سرورهای ابری هاست ایران امکان تهیه خروجی ovf را برای کاربران فراهم کرده است تا کاربران بتوانند در هر زمان و مکانی که خواستند مجازی‌سازی سخت‌افزارهای سرور خود را منتقل کنند. برای این کار کاربر باید قبل از هر چیز سرور خود را خاموش کند. در انتهای کار زمانی که تمامی اطلاعات در فرمت ovf ذخیره شد، کاربران ۷۲ ساعت مهلت دارند تا فایل خود را دانلود کنند. اتمام فرایند تهیه خروجی از طریق ایمیل برای کاربران ارسال خواهد شد.

این امکان در تمامی سرورهای ابری هاست ایران در لوکیشن‌های مختلف (به غیر از هتزنر)  برای کاربران فعال شده است. با این حال کاربرانی که مدیریت سرور را بر عهده دارند باید برای گرفتن خروجی ovf حتماً تیکت بزنند و با همکاری گروه پشتیبانی این کار را انجام دهند.

هزینه تهیه خروجی ovf در سرورهای ابری هاست ایران

برای تهیه خروجی ovf باید کاربران هزینه‌هایی بپردازند.  این هزینه‌ها بر مبنای مقدار حجم دیسک (هر یک گیگ هزار تومان) محاسبه می‌شود. کاربرانی که حجم دیسک آن‌ها زیر ۱۰۰ گیگ است برای تهیه خروجی ovf باید درخواست بدهند تا این امکان به صورت خودکار برای آنان فراهم شود. همچنین کاربرانی که حجم دیسک آنها بیش از ۱۰۰ گیگ است باید پرداخت هزینه را از طریق پنل کاربری خود انجام بدهند.

علاوه بر این در سرورهای ابری قیمت بر اساس دوره پرداخت نیز نمایش داده می‌شود.  برای مثال hگر سرور ابری خود را برای یک دوره ماهانه خریداری کرده‌اید و یا یک دوره سه ماهه یا حتی سالانه می‌توانید هزینه‌های مربوط به  تهیه خروجی را در پنل کاربری خود مشاهده کنید.

آموزش تهیه خروجی OVF در یک سرور ابری

برای تهیه خروجی ovf در سرور ابری هاست ایران در اولین گام باید در حساب کاربری خود لاگین شوید.  سپس از منوی سمت راست صفحه بر روی سرویسی که خریداری کرده‌اید و قصد دارید از آن خروجی دریافت کنید کلیک می‌کنید و همانند تصویر بر روی گزینه تنظیمات کلیک کنید.

Preparation of OVF output in the cloud server

در این مرحله باید گزینه دسترسی ovf را انتخاب کنید تا در گام بعدی بتوانید خروجی ovf را از سرور ابری خود دریافت کنید.  فراموش نکنید که در تمام این مراحل تیم هاست ایران همراه شما خواهد بود و به  سوالات شما پاسخ خواهد داد.

پس از انتخاب گزینه مذکور، کمی اسکرول کنید.  قبل از هرگونه اقدام به مجموعه نکاتی که در کادر قرمز رنگ به شما نمایش داده شده است دقت کنید.
بعد از اینکه  مطمئن شدید تمام نکات رعایت شده است، برای دریافت خروجی ovf بر روی تصویر کلیک کنید.

مرحله دوم تهیه خروجی OVF در یک سرور ابری

 

در پنل کاربری خود گزینه‌ای را تحت عنوان آموزش‌های بخش ovf مشاهده می‌کنید. می‌توانید با استفاده از راهنمایی‌های این بخش، همه چیز را درباره ovf بیاموزید.

جمع بندی

با مطالعه این مطلب متوجه شدید که مراحل انتقال زیرساخت‌های سخت‌افزاری یک سرور بر روی یک سرور جدید چگونه است و برای این کار باید از چه فرمتی استفاده کرد.  فرمت OVF استانداردترین فرمت برای انتقال ویژگی‌های سخت‌افزاری و مجازی‌سازی شده یک سرور بر روی سرور دیگر است. از فرمت ovf می‌توانید برای انواع مختلف هایپروایزرها استفاده کنید.

در هاست ایران بر روی سرورهای ابری در لوکیشن‌های مختلف (به غیر از سرورهای هتزنر) این امکان فراهم شده است. می‌توانید برای این کار از  تیم پشتیبانی هاست ایران نیز راهنمایی دریافت کنید.

 

سوالات متداول

  • OVF چیست؟

OVF یک فرمت استاندارد است که برای انتقال یک دستگاه مجازی متشکل از یک یا چند ماشین مجازی (VM) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • تهیه خروجی OVF چه کاربردی دارد؟

استفاده از فرمت OVF به شما امکان می‌دهد برنامه‌های مجازی از پیش پیکربندی شده را به سرور vCenter یا ESXi خود اضافه کنید. در واقع استفاده از این فرمت مشابه استقرار یک ماشین مجازی در یک سرور جدید اما با اطلاعات سخت افزاری سرور مورد نظر  شماست.

  • آیا امکان تهیه خروجی OVF در سرورهای ابری هاست ایران وجود دارد؟

بله، بر روی تمامی سرورهای ابری هاست ایران شما می‌توانید از این فرمت برای انتقال اطلاعات سخت افزاری خود استفاده کنید (به غیر از سرور های موجود در دیتاسنتر هتزنر). تیم پشتیبانی هاست ایران در تمام مراحل همراه شما خواهد بود.

نحوه تهیه خروجی OVF در سرور ابری هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10  +    =  16