آموزش تنظیم doamin alias
آموزش تنظیم doamin alias

پارک دامنه یا دامین جانشین (Domain Alias) در سی پنل، دامنه‌ای را به محتویات دامنه دیگر هدایت می‌کند. برای مثال اگر شما صاحب چندین نوع یک دامنه هستید، استفاده از دامنه جانشین برای شما کاربرد بسیار زیادی خواهد داشت. به عنوان مثال، شما می‌توانید نسخه‌های “com.” و “net.” سایت خود را همزمان داشته باشید. در این مطلب آموزشی از مجله هاست ایران نحوه راه‌اندازی و تنظیم دامین جانشین در سی پنل را آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

نحوه کار پارک دامنه در سی پنل چگونه است؟

اگر mag.hostiran.org را به عنوان نام مستعار یا جانشین mag.hostiran.net تنظیم کنیم، بازدیدکننده‌ای که به mag.hostiran.org می‌رود در سایت mag.hostiran.net  قرار می‌گیرد. این یعنی که دامنه mag.hostiran.net در نوار آدرس مرورگر باقی می‌ماند. در اصل، ما چندین دامنه را در یک دامنه نشان می‌دهیم.


مقاله مرتبط: Addon domain چیست؟ بررسی مزایا و معایب ادان دامین


توجه داشته باشید که نسخه‌های قدیمی‌تر cPanel از اصطلاح «دامنه‌های پارک شده | Parked Domains» به‌جای «دامنه جانشین» استفاده می‌کردند. ازنظر عملکردی، آن‌ها یکی هستند فقط اسمش عوض شده است.

دلایل و مزیت‌های استفاده از پارک دامین

یکی از بزرگترین دلایل پارک دامنه، حفظ نام است. نام‌های دامنه مناسب به سرعت درحال ثبت شدن هستند. هیچ چیز بدتر از این نیست پس از تکمیل شدن طراحی سایت جدید متوجه شویم نام دامنه مورد نظر قبلا توسط شخص دیگری ثبت شده است‌‌؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم کاربران قبل از داشتن ایده‌های خاص یا محتوای قابل توجهی برای یک وب سایت، نام دامنه را ثبت کنند. پارک دامنه یک راه حل معقول برای این مسئله است.

حفظ نام تجاری

پارک دامنه به شما امکان می‌دهد تا از نام تجاری خود محافظت کنید. می‌توانید حالت‌های مختلف نام تجاری خود را ثبت کنید. سپس از دامنه مورد نظر به عنوان آدرس اصلی خود در وب‌سایت میزبان خود استفاده کرده و مابقی را نیز پارک کنید.

ساخت ایمیل با ایمیل پارک شده

با استفاده از دامنه پارک شده می‌توان به ساخت ایمیل اکانت و به ارسال و دریافت ایمیل با دامنه پارک شده پرداخت.

نحوه تنظیم پارک دامنه یا دامین جانشین در سی پنل

برای تنظیم دامین جانشین در سی پنل در قدم اول باید به سی پنل خود لاگین کنیم و در بخش دامنه (Domains)، گزینه دامنه جانشین (Aliases) را باید برگزینیم:

نحوه تنظیم پارک دامنه

در بخش «ایجاد نام جانشین جدید | Create a New Alias»، نام دامنه جانشین را در قسمت «دامنه | Domain» وارد کنید، سپس روی دکمه «افزودن دامنه | Add Domain» کلیک کنید. طبق تصویر زیر:

نام دامنه جانشین چیست

هنگامی که نام پارک دامنه یا همان نام دامنه جانشین اضافه شد، یک پیام موفقیت آمیز دریافت خواهید کرد.

پیام ثبت دامنه

 

حذف دامین جانشین یا پارک دامنه در سی پنل

برای این هدف به قسمت «حذف نام مستعار | Remove Aliases» بروید. برای حذف نام مستعار دامنه در ستون «اقدامات | Actions»، روی لینک یا نماد «حذف | Remove» کلیک کنید. با این کار به آسانی دامین جانشین شما حذف خواهد شد. به تصویر زیر دقت کنید:

حذف پارک دامنه در سی پنل

 

بعد از اینکه روی نماد حذف کلیک کردید صفحه دیگری برای اطمینان از حذف دامین جانشین در cPanel برای شما به نمایش درخواهد آمد و با کلیک روی Remove Alias، دامین جانشین حذف خواهد شد و در پایین یک پیام موفقیت آمیز حذف دامین جانشین برای شما به نمایش درخواهد آمد.

ریدایرکت دامین جانشین در cPanel

ریدایرکت دامین جانشین در سی پنل نیز فرایندی ساده بوده و برای این کار کافی است که در تصویر بالا این بار به روی لینک یا نماد «مدیریت تغییر مسیر | Manage Redirection» کلیک کرده تا فرایند ریدایرکت دامین جانشین را طی کنید. طبق تصویر زیر:

ریدایرکت دامنه در سی پنل

در بخش URL، دامین جانشین جدیدی را که می‌خواهید دامین جانشین به آن اشاره کند، وارد کنید. روی دکمه ذخیره کلیک کنید. با این کار ساده دامین جانشین شما به ساده ترین شكل ممکن ریدایرکت خواهد شد. به شکل زیر توجه کنید:

ریدایرکت دامین جانشین در سی پنل

نکته مهم:

دقت داشته باشید که پارک دامنه بر روی هاست پس از ست شدن کامل DNS ها امکان‌پذیر است.

به عنوان مثال شما با ست نمودن DNS های هاستینگ خود بر روی دامنه جدید پس از ۴ الی ۲۴ ساعت با توجه به پسوند دامنه خود می‌توانید دامنه را بر روی هاست خود پارک نمایید. در غیر این صورت با ارور مواجه شده و امکان پارک نمودن دامنه را بر روی هاست نخواهید داشت.

سخن پایانی

دامین جانشین معمولاً تغییر مسیر یک نام دامنه مستقل است که می‌خواهید با واردکردن آن در مرورگر و یا کلیک روی آن به وب‌سایت اصلی خود هدایت شوید. برخی از شرکت‌ها عمداً نام‌های دامنه را با املای نادرست ثبت می‌کنند، برای این هدف که اگر بازدیدکننده سایت آدرس وب خود را اشتباه بنویسد، بازهم به وب‌سایت اصلی برسد. همچنین از این ترفند همان‌طور که گفته شد برای ریدایرکت پسوندهای مختلف یک دامنه نیز استفاده می‌شود.

ما در این مقاله آموزشی از مجله هاست ایران در رابطه با دامین جانشین در سی پنل، نحوه ایجاد آن، نحوه حذف و همچنین ریدایرکت آن به دامین جدید دیگر به گفتگو پرداختیم. امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

نحوه تنظیم دامین جانشین یا پارک دامنه در سی پنل

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و در حوزه‌های مذکور در مجله هاست ایران محتوا تولید می‌کند.

یک دیدگاه برای “نحوه تنظیم دامین جانشین یا پارک دامنه در سی پنل”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

65  +    =  70