Nginx یا Apache: بهترین وب سرور کدام است؟
Nginx یا Apache: بهترین وب سرور کدام است؟

وب سرورهای Apache و Nginx، دو بازیگر اصلی در دنیای وب هاستینگ هستند. این دو سرویس تقریباً نیمی از کل ترافیک وب را تشکیل می‌دهند و جزو پرکاربردترین و بهترین وب سرورهای متن باز هستند. هدف مشترک این دو سرویس مدیریت بارهای کاری متنوع و برآورده کردن الزامات سیستم عامل‌های مدرن مانند ویندوز و یونیکس است. اگرچه هر دو وب سرور قابل تعویض با یکدیگر نیستند، اما هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه این مقاله از مجله اینترنتی هاست ایران به مقایسه وب سرور Apache و Nginx می‌پردازیم.

خلاصه مقایسه Apache و Nginx

وب سرورهای Apache و Nginx هر دو وب سرورهای منبع باز هستند که می‌توانند کارهای مختلفی را برای برآوردن نیازهای مدرن در زمینه هاست انجام دهند. این دو از نظر مفهومی مشابه‌اند و همچنین رقبای نزدیکی در صنعت وب سرور هستند. آپاچی برای بیش از ۲۰ سال رهبر اکوسیستم انواع وب سرور بوده است. Nginx هم مزایای خود را دارد؛ اما همچنان یک انتخاب محبوب است. به نظر بسیاری از کاربران Nginx آینده برنامه‌های مبتنی بر وب و سایت‌ها است.

وب سرور Apache چیست؟

سرور Apache HTTP Server که با نام “Apache” نیز شناخته می‌شود، یک نرم افزار وب سرور متن باز است که کارایی و سرعت بالایی دارد. این برنامه توسط توسعه‌دهندگانی که “بنیاد نرم افزار آپاچی” حامیان مالی آن هستند، توسعه داده شده است. این سرویس یک پروژه وب سرور مشترک است که هدف آن ایجاد یک وب سرور امن، قوی و تجاری مطابق با استانداردهای فعلی HTTP است. این پروژه یک تلاش مشترک توسط گروهی از داوطلبان از سراسر جهان برای ایجاد وب سرور HTTP از طریق اینترنت است. از سال ۱۹۹۵، آپاچی در بازار وب سرورها پیشرو بوده است.


مقاله مرتبط: وب سرور لایت اسپید چیست؟ همه چیز درباره وب سرور لایت اسپید


در سال ۲۰۰۹، استفاده کنندگان آپاچی به ۱۰۰ میلیون سایت رسید. آپاچی به دلیل سازگاری پرقدرت، پشتیبانی از چند پلتفرم و سهولت استفاده، همچنان انتخاب ارجح برای مدیران سرور هاست. آپاچی را می‌توان با لینوکس یا ویندوز استفاده کرد که به دلیل سادگی و انعطاف پذیری، به گزینه مورد علاقه مدیران سایت‌ها تبدیل شد.

وب سرور Nginx چیست؟

وب سرور Nginx رقیب بالقوه آپاچی، موقعیت قدرتمند آپاچی در گذشته را از بین برده است. Nginx یکی از مدعیان اولیه برای به رسمیت شناختن در سراسر جهان به عنوان یک پلتفرم وب سرور قوی است که می‌تواند نیازهای وب مدرن را برطرف کند. به عبارت ساده، Nginx یک توسعه دهنده روسی، یک سرور HTTP منبع باز و رایگان است که می‌تواند به راحتی به عنوان یک سرور استفاده شود. پروکسی ایمیل، پروکسی عمومی TCP/UDP، یا پروکسی معکوس. این سرویس طراحی شده است تا به تعداد زیادی از کاربران با منابع محدود، به صورت همزمان خدمات کارآمد ارائه دهد. Nginx در زمانی متولد شد که مدیریت ترافیک وب بزرگ دشوار بود. اگرچه Nginx نمی تواند در بسیاری از زمینه‌ها با آپاچی رقابت کند، وضعیت غیرهمزمان Nginx آن را به گزینه‌‌ای جذاب نسبت به Apache تبدیل می‌کند. Nginx دارای معماری تک رشته‌‌ای است و بنابراین انتخابی هوشمندتر از آپاچی است. مدیران معماری سبک Nginx، کارایی منابع و همزمانی را دوست دارند.


مقاله مرتبط: وب سرور چیست؟ معرفی انواع مختلف وب سرور


می‌توان از Nginx به عنوان یک سرور HTTP مستقل برای بهبود معماری وب سرور نیز استفاده کرد. توانایی Nginx در ارائه کارآمد و سریع ترافیک با حداقل منابع سخت افزاری بی نظیر است. Nginx همچنین می‌تواند به عنوان یک محافظ برای محافظت از سرورهای آپاچی در برابر افزایش ناگهانی ترافیک و سایر آسیب‌پذیری‌های امنیتی عمل کند.

تفاوت Nginx و Apache

Nginx یا Apache: بهترین وب سرور کدام است؟

در ادامه به معرفی و بررسی دقیق Nginx و Apache می‌پردازیم.

سهولت استفاده

آپاچی توسعه اپلیکیشن را آسان تر می‌کند. افزودن ماژول‌ها به هر بخشی از وب سرویس آسان است، زیرا از یک اتصال در هر مدل فرآیند استفاده می‌کند. به این ترتیب اگر یکی از فرآیندها با شکست مواجه شود، همه عملیات‌های دیگر تحت تأثیر قرار نمی گیرند. Nginx بر خلاف Apache، معماری پیچیده‌‌ای دارد که توسعه برنامه را بسیار دشوار می‌کند و مطمئنا نیاز به درک عمیقی از نحوه ایجاد کد کارآمد بدون اشکال دارد تا به تعامل مناسب با آن دست یابد.

مطلب مرتبط: نحوه اتصال به سرور مجازی ویندوز از طریق ریموت دسکتاپ

مدیریت اتصالات و ترافیک

یکی از تفاوت‌های کلیدی بین Apache و Nginx توانایی آن‌ها در مدیریت اتصالات و ترافیک است. تیم توسعه Apache به خوبی از مشکلات مربوط به مدیریت چندین اتصال آگاه بود و برای آن یک تابع حلقه سریع برای جستجو و پردازش رویدادها به طور مداوم ایجاد شد. در Nginx هر کاربر می‌تواند پس از فعال‌سازی یک رویداد، یک اتصال برقرار کند. این نوع پردازش اتصال به Nginx اجازه می‌دهد تا با توجه به منابع محدود، مقیاس‌های بالاتری داشته باشد. استفاده از پردازنده و حافظه حتی تحت بار سنگین نسبتا ثابت باقی می‌ماند. روش پردازش درخواست آپاچی را می‌توان در یکی از ماژول‌های زیر پیکربندی کرد که ماژول‌های چندپردازشی (MPMs)  نامیده می‌شوند:

 • مدل worker: زیبایی این ویژگی ایجاد فرآیندهای فرزند (child processes) است که تعداد مشخصی رشته (thread) و رشته شنونده (listener thread) را تولید می‌کند. رشته‌های شنونده به اتصالات گوش می‌دهند و آن‌ها را برای پردازش به یک رشته ارسال می‌کنند.
 • مدل Process: این روش قدیمی و کند است و ممکن است اتصالات را در بارهای زیاد، پشتیبانی نکند. سایت‌های کوچک ممکن است متوجه این موضوع نشوند، اما برای سایت‌های بزرگ یک مشکل جدی است.
 • مدل Event: این مدل هم مانند مدل workerیک رشته شنونده ایجاد می‌کند که گوش می‌دهد و سپس آن را به یک موضوع worker منتقل می‌کند.

کاربران Nginx می‌توانند به طور همزمان از هزاران اتصال مشتری HTTP پشتیبانی کنند. Nginx به دلیل معماری سبک، عملکرد بالا و مقیاس پذیری، یک روند پیاده سازی بسیار محبوب دارد.

محتوای پویا (داینامیک)

محتوای پویا (Dynamic) با استفاده از معیار یکسان آزمایش شد. سرعت عملکرد در هر دو سرور دقیقاً یکسان مشاهده شد. این مسئله به این دلیل است که تمام درخواست‌ها در هر دو سرور در محیط‌های زمان اجرا PHP مشابه پردازش می‌شوند.

محتوای ثابت (استاتیک)

در محتوای ثابت (Static)، وب سرور Nginx سریعتر از Apache است. زیرا در این تست، تا ۱۰۰۰ اتصال تست شد. تست بنچمارک نشان داد که Nginx دو و نیم برابر سریعتر از Apache عمل می‌کند و حافظه کمتری مصرف می‌کند. وب سرورNginx  بهترین انتخاب برای مدیریت همزمان محتوای ثابت است.

پشتیبانی سیستم عامل

آپاچی در تمامی سیستم عامل‌ها از جمله ویندوز، لینوکس و یونیکس موجود است؛ اما Nginx روی پلتفرم‌های یونیکس پایدار است و در ویندوز نیز پشتیبانی می‌شود.

تفسیر File در مقابل تفسیر مبتنی بر  URI

آپاچی از بلوک‌های Directory و بلوک‌های File برای تفسیر درخواست‌های منابع سیستم فایل استفاده می‌کند. سرور تلاش می‌کند تا فایل را با دنبال کردن شماره پورت و هاست مکان یابی کند. آپاچی، سیستم فایل را به عنوان راه‌های جایگزین برای برآورده کردن درخواست‌ها در صورت عدم مطابقت، جستجو می‌کند.

از سوی دیگر، Nginx به سرور اجازه می‌دهد تا به عنوان یک پروکسی سرویس بدهد و بنابراین عمدتا با URI‌ها سروکار دارد. بلوک‌های پیکربندی در درجه اول توسط بلوک‌های سرور و مکان استفاده می‌شود.

انعطاف پذیری

آپاچی مدت زیادی است که بارگذاری پویای ماژول را دارد. در مقابل Nginx Plus یک ماژول نرم افزاری ساخته شده بر روی Nginx است که به عنوان متعادل کننده بار، وب سرور و کش محتوا عمل می‌کند. علاوه بر این، ماژول‌های نرم افزار اضافی را می‌توان از طریق این ماژول اجرا کرد. هر دو وب سرور از عملکردهای عملیاتی اصلی پشتیبانی می‌کنند.

امنیت

هر دو سرور ایمن در نظر گرفته می‌شوند و مشکلات احتمالی فقط می‌تواند به دلیل پیکربندی ضعیف باشد. مواردی که اشاره می‌کنیم نکات کلیدی هستند که باید دنبال کنید.

برای آپاچی:

 • فایل پیکربندی سرور را تنظیم کنید تا از سیستم خود در برابر تغییر فایل htaccess. محافظت کنید.
 • مجوزهای دایرکتوری ServerRoot را تغییر دهید.
 • برای جلوگیری از حملات DoS، پیکربندی مناسب را تنظیم کنید.
 • سرور خود را همیشه به روز نگه دارید.
 • اسکریپت‌های CGI را چک کنید.
 • گزارشات (logs) را بررسی کنید.

برای Nginx:

 • سرفصل‌های امنیتی باید گنجانده شود.
 • برای مخفی کردن نسخه Nginx خود server_tokensdirective را غیرفعال کنید.
 • برای کاهش اکسپلویت‌های آسیب پذیر توسط مهاجمان، ماژول‌های ناخواسته را غیرفعال کنید.
 • روش‌های غیر ضروری HTTP باید غیرفعال شوند.
 • سرور خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.
 • برای جلوگیری از حملات DoS، منابع را غیرفعال کنید.

پشتیبانی و مستندسازی

سرور HTTP آپاچی پشتیبانی جامعه کاربران را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید از طریق کانال‌های Stack Overflow یا IRC پشتیبانی دریافت کنید. کانال‌های شخص ثالث نیز پشتیبانی تجاری Apache را ارائه می‌دهند. NGINX از IRC و Stack Overflow پشتیبانی می‌کند. NGINX Plus، یک محصول تجاری است که ویژگی‌های اضافی مانند بارگذاری و نظارت بر سرور را ارائه می‌دهد. هر دو سرور اسناد شگفت انگیزی را ارائه می‌دهند. NGINX Wiki هم در Nginx موجود است. آپاچی به دلیل سابقه بیشتر از اشخاص ثالث پشتیبانی بیشتری می‌کند.

چه زمانی از Nginx و Apache استفاده کنیم؟

اکنون مزایا و معایب Apache و Nginx را می‌دانید. هر دو سرور در بسیاری از موارد به خوبی با هم کار می‌کنند.  Nginx قادر است چندین درخواست و اتصال همزمان را مدیریت کند که به مشتریان اجازه می‌دهد تا با آن‌ها سازگار شوند.  Nginx فقط درخواست‌ها و فرآیندهایی را مرتب کند که به تنهایی قادر به انجام آن‌ها باشد و از مشکلات بارگذاری بیش از حد جلوگیری می‌کند. Apache می‌تواند حجم کمتری از درخواست‌ها را پردازش کند. Nginx همچنین می‌تواند به راحتی مقیاس‌بندی شود، زیرا با استخرهای سرور ارتباط برقرار می‌کند و اجازه می‌دهد تا سرورهایی را برای رسیدگی به درخواست‌های خاص اضافه کند.

نتیجه‌گیری

امیدواریم که با اطلاعات ارائه شده در این مقاله، تفاوت‌های بین Apache و Nginx روشن شده باشد. اکنون می‌توانید تشخیص دهید که کدام یک برای نیازهای شما مناسب‌تر است. Apache و Nginx هر دو وب سرورهایی قدرتمند و انعطاف پذیر هستند و عملکرد خوبی را ارائه می‌دهند. انواع تفاوت‌های ملموس می‌تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد، قابلیت‌ها و زمان اجرای هر کدام تاثیر بگذارد. مطمئنا هیچ وب سروری نمی‌تواند تمام نیازهای کاربران را به طور یکجا برآورده کند. بهترین کار انتخاب وب سروری است که بیشتر نیازهای شما را برآورده می‌کند. پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر درباره وب سرور، مقاله تفاوت وب سرور و وب اپلیکیشن را نیز مطالعه نمایید. همچنین برای خرید سرور مجازی ایران میتوانید از لینک زیر اقدام نمایید.

سرور مجازی ایران

Nginx یا Apache: بهترین وب سرور کدام است؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

یک دیدگاه برای “Nginx یا Apache: بهترین وب سرور کدام است؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

51  +    =  56