مجله خبری هاست ایران » شبکه » میزبانی وب » وب سرور لایت اسپید چیست؟ همه چیز درباره وب سرور لایت اسپید
دیتا سنتر شبکه میزبانی وب

وب سرور لایت اسپید چیست؟ همه چیز درباره وب سرور لایت اسپید

وب سرور لایت اسپید

شاید نام وب سرور لایت اسپید (LiteSpeed ​​Web Server) یا LSWS را شنیده باشید که در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین وب سرورهای جهان است. امروزه وب سرورها یک ابزار بسیار ضروری هستند و باید توسط افرادی که به در زمینه وب تحقیق می‌کنند مورد بررسی قرار بگیرند.

با یک وب سرور، وب مسترها می‌توانند وب‌سایت‌ها را مدیریت کنند و حتی وب‌سایت‌های خود را طراحی کنند. انواع نرم‌افزارهای وب سرور وجود دارد که در دسترس هستند. هر وب سرور موجود مزایا و معایبی دارد. در این مطلب آموزشی از مجله هاست ایران در رابطه با وب سرور لایت اسپید و ویژگی‌های مهم آن قرار است موردبررسی قرار گیرد.

وب سرور لایت اسپید چیست؟

وب سرور لایت اسپید یکی از محبوب‌ترین وب سرورهای موجود در سراسر جهان است. طبق برخی منابع، این سرور در رتبه ۴ به‌عنوان شناخته‌شده‌ترین و برگزیده‌ترین وب سرور حال حاضر شناخته‌شده است. این محصول محبوب وب سرور توسط LiteSpeed ​​Technologies توسعه‌یافته و اولین نسخه آن در سال ۲۰۰۳ منتشر شد. سیستم کاری لایت اسپید با سیستم کاری وب سرور آپاچی یکسان است، اما امروزه از وب سرور لایت اسپید به‌عنوان جایگزین آپاچی استفاده می‌شود.


مقاله پیشنهادی: وب سرور چیست؟ معرفی انواع مختلف وب سرور


لایت اسپید به دلیل رابط کاربری و کنترل پنل ساده‌تر و قابلیت اجرای دستورات و رویدادهای خاص امروزه از وب سرور آپاچی محبوب‌تر است. روش رویداد محور لایت اسپید برای اجرای این دستورات خاص به اندازه ابزار مشابه در آپاچی پیچیده نیست و به‌صورت کلی این وب سرور برای افراد تازه‌کار نیز یک موهبت و یادگیری آن آسان است.

ویژگی‌های وب سرور لایت اسپید

اغلب کارشناسان بر این باور هستند که وب سرور لایت اسپید در مقایسه با آپاچی عملکرد بالاتر و قابل‌اعتمادتری ارائه می‌دهد. این وب سرور برای با اغلب سیستم‌های مدیریت محتوای مختلف مانند دروپال، وردپرس، جوملا و بسیاری موارد دیگر سازگار است. به‌صورت کلی مهم‌ترین ویژگی‌های لایت اسپید به‌صورت مواردی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

ویژگی‌های وب سرور لایت اسپید

سازگاری آپاچی

مهم‌ترین و قابل‌توجه‌ترین ویژگی LSWS سازگاری آن با وب سرور آپاچی است. این وب سرور با ویژگی‌های مهم وب سرور آپاچی مانند سند mod_rewrite .htaccess و mod_security سازگار است. لایت اسپید را می‌توان برای خواندن مستقیم فایل‌های پیکربندی آپاچی پیکربندی کرد. به‌صورت کلی می‌توان گفت که وب سرور لایت اسپید جایگزینی مناسب برای وب سرور آپاچی با استفاده از کنترل پنل های میزبانی است که در عرض تنها ۱۵ دقیقه می‌تواند جایگزین آن شود. این روند پر سرعت باعث ایجاد وقفه در سرویس نمی‌شود. این بدان معنی است که هیچ نیازی به ایجاد هیچ تغییری در پیکربندی یا هر کد دیگری که ممکن است تأثیر نامطلوبی داشته باشد وجود ندارد.

افزایش عملکرد و ثبات

پایداری و کارایی از مهم‌ترین مزیت‌های وب سرور لایت اسپید به‌حساب می‌آیند. این وب سرور دارای یک طراحی ساده است که بر رویدادها متکی است و بنابراین عملکرد و ثبات بیشتری را ارائه می‌دهد. لایت اسپید می‌تواند به‌صورت هم‌زمان به صدها مشتری خدمات ارائه دهد و به حافظه و CPU کمتری نیاز دارد.

همچنین یکی دیگر از ویژگی‌های این وب سرور این است که می‌تواند بدون نیاز به سخت‌افزار اضافی، جهش‌های ترافیک را مدیریت کند و حملات DDOS را خنثی کند. آپاچی یک سیستم مبتنی بر فرآیند است، در حالی که LSWS مبتنی بر رویداد است. این تفاوت اصلی بین این دو وب سرور است. وب سرور آپاچی فرآیندهای جدیدی را برای پاسخ به هر درخواستی توسعه می‌دهد که از منابع بیشتری استفاده می‌کند. در مقابل، وب سرور لایت اسپید اتصالات متعدد را تنها از طریق تعداد کمی از فرآیندها فراهم می‌کند.


مقاله پیشنهادی: کاهش DDoS چیست؟ چگونه حملات DDOS را کاهش دهیم؟


پشتیبانی از ورودی/خروجی ناهم‌زمان

ویژگی پشتیبانی از ورودی و خروجی مشکلات مربوط به عملکرد این وب سرور را تا حدود زیادی برطرف می‌کند. همیشه‌ در هر سیستمی خروجی‌ها و ورودی‌های هم‌زمان و ناهم‌زمان وجود دارد. اگر درخواست ورودی یا خروجی ناهم‌زمان به یک سیستم عامل ارسال شود، فرآیند نوشتن متوقف می‌شود تا فرآیند نوشتن قبل از ادامه به مرحله بعدی تکمیل شود. در مورد ورودی و خروجی هم‌زمان، پردازش حتی پس از پردازش و ارسال درخواست ادامه می‌یابد. این به کاربر اجازه می‌دهد تا مسائل مربوط به عملکرد ناشی از فرآیندهای ورودی/خروجی را دور بزند.

بهترین عملکرد محتوای پویا

یک API سمت سرور به نام LSAPI برای استفاده در وب سرورهای لایت اسپید وجود دارد که این API بهترین عملکرد محتوای پویا را برای ارتباطات بین سرور و برنامه‌های شخص ثالث بهینه‌سازی شده ارائه می‌دهد. LSAPI منبع باز است. LSAPI همچنین با زبان‌های برنامه‌نویسی مانند PHP ،RUBY و PYTHON سازگار است.

عملکرد PHP suEXEC

در PHP، LSAPI 6.0 حالت suEXEC Daemon را پشتیبانی می‌کند. این ویژگی مهم برای میزبانی محیط‌هایی که منابع مشترک دارند طراحی شده است که هم‌زمان سرعت و قابلیت پردازش PHP را در چنین محیط‌هایی افزایش می‌دهد. باید به این نکته توجه داشت که suEXEC به تمام فرآیندهای PHP اجازه می‌دهد تا تحت مالک حساب اجرا شوند و نه به‌عنوان کاربر وب سرور. این ویژگی در PHP امنیت سطح بالایی را ارائه می‌دهد، به این معنی که در صورتی که یک کاربر در وب سرور به خطر بیفتد، برنامه‌های PHP در حال اجرا بر روی حساب‌های آن‌ها قادر به اجرای عملیات روی فایل‌های کاربران دیگر نخواهند بود.

همچنین از طرفی suEXEC می‌تواند مشکلاتی عملکردی را به وجود بیاورد زیرا هر بار باید فرآیندهای جدیدی را آغاز کند. در وب سرور لایت اسپید امکان استفاده از حالت suEXEC Daemon برای حل این مشکلات وجود دارد که این حالت suEXEC Daemon نام دارد.

حالت suEXEC Daemon از امنیت suEXEC محافظت کرده و هر بار به‌جای اینکه فرایند جدیدی را شروع کند، فرآیندهای جدید را از یک فرآیند والد به‌طور مداوم در حال اجرا جدا می‌کند؛ بنابراین، عملکرد فرآیند تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. برای این عملکرد سه نوع پیکربندی وجود دارد.

معماری رویداد محور (EDA)

الگوی معماری رویداد محور در وب سرور لایت اسپید یک الگوی معماری نرم‌افزاری محبوب است. این الگوی محبوب ایجاد و مصرف، تشخیص و واکنش به رویدادها را مدیریت می‌کند. رویداد در این جا به معنی تغییر وضعیت است. برای مثال زمانی که شما آخرین ایمیلی را که دریافت می‌کنید در صندوق ورودی خود باز می‌کنید، وضعیت آن از «خوانده‌نشده» و «خوانده‌شده» تغییر می‌کند. به این‌یک رویداد گفته می‌شود.

بهبود امنیت در وب سرور لایت اسپید

امنیت وب سرور لایت اسپید در مقابل وب سرور آپاچی پیشرفته‌تر است. در وب سرور LiteSpeed ​​قابلیت استفاده از mod_security وجود دارد و شامل طیف وسیعی از قابلیت‌های داخلی ضد DDoS (حمله منع سرویس) است. این وب سرور همچنین با قوانین Realtime ModSecurity Atomicorp و Atomic Secured Linux سازگار است و این یعنی اینکه هر وقت که تهدیدات جدیدی کشف شوند، به‌روزرسانی‌های امنیتی انجام می‌شود.

کاهش هزینه‌های سخت‌افزاری با وب سرور لایت اسپید

وب سرور لایت اسپید به‌صورت جدی هزینه‌های پشتیبانی و سخت‌افزار را کاهش می‌دهد زیرا برخلاف آپاچی بیشتر یک پروژه نرم‌افزار محور است تا سخت‌افزار محور. همچنین از طرفی هزینه‌های پشتیبانی نیز با تغییر به LSWS کاهش می‌یابد. از طرفی سی پنل نیز توسط LSWS پشتیبانی می‌شود.

مزایای وب سرور LiteSpeed

وب سرور LiteSpeed به خودی خود مزایای زیادی دارد که برخی از ویژگی‌هایی که در بالا بحث شد نیز به از مزیت‌های مهمی برای این وب سرور به‌حساب می‌آیند. با این حال برخی از مهم‌ترین مزایای وب سرور لایت اسپید به شرح موارد زیر است.

مزایای وب سرور LiteSpeed

سخت‌افزار محدود مورد نیاز

به دلیل استفاده از منابع سبک‌تر و کارآمدتر در این نوع وب سرور به سخت‌افزار کمتری نیاز است. با توجه به این ویژگی، طبیعتاً می‌توان گفت هزینه‌های مربوط به نیازمندی‌های مبتنی بر وب را کاهش داد و آن را روی سایر نیازهای سایت متمرکز کرد.

یادگیری آسان

وب سرور LiteSpeed بر اساس فرمت استاندارد آپاچی اما کنترل پنل آن از کنترل پنل وب سرور آپاچی بسیار ساده‌تر است. رابط کاربری آن از نظر طراحی ساده‌تر است و عملکردهای پنل سریع‌تر از استفاده از آپاچی به خاطر سپرده می‌شوند.

جامعه پشتیبانی عالی

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های وب سرور LiteSpeed این است که جامعه‌ای پویا و فعال در زمینه پشتیبانی در وب دارد. این جوامع و انجمن‌ها در کمترین زمان ممکن به مشكلات و سؤالات شما در رابطه با این وب سرور پاسخ می‌دهند.

تراکنش‌های ساده

هدف از به وجود آمدن این وب سرور آسان سازی فرایندهای پیچیده وب سرور آپاچی بود. این به کاربران اجازه می‌دهد تا از پانل‌ها و سایر ویژگی‌های نرم‌افزار بدون هیچ زحمتی برای تبدیل فرمت‌های در حال استفاده، استفاده کنند. برخی از کاربران پس از ۱۵ دقیقه جابجایی از آپاچی، انتقال نرمی را تجربه می‌کنند.

ایمنی تضمین شده

وب سرورهای لایت اسپید به یک ویژگی امنیت خاص مختص LiteSpeed مجهز هستند. اعمال تغییرات برای جلوگیری از DDos یا کاهش سرعت اتصال در این وب سرور کار دشواری نیست. به‌صورت کلی استفاده از وب سرور LiteSpeed ​​به‌عنوان یک وب سرور جایگزین آپاچی از هر لحاظ جایگزین مناسبی است.

سخن پایانی

وب سرور لایت اسپید ​​را می‌توان به‌عنوان یک جایگزین مؤثر برای آپاچی توصیف کرد. این وب سرور برای کاربران آپاچی، میزبان‌های وب، مدیران پایگاه داده و توسعه دهندگان ویژگی‌ها و عملکردهای میزبانی وب سریع‌تر و کارآمدتری ارائه می‌دهد. همچنین وب سرور LiteSpeed ویژگی امنیتی فوق‌العاده‌ای به همراه دارد به‌طور مؤثر از کاربران و میزبان‌های وردپرس در برابر حملات سایبری محافظت می‌کند؛ زیرا می‌تواند خطرات را قبل از ورود به سرورها شناسایی کند.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه