هر کشوری یک سری نام دامنه اختصاصی دارد که با ابتدای نام آن کشور شروع می‌شود. دامنه‌هایی که پسوند آن‌ها به ir. ختم می‌شود نیز برای کشور ایران در نظر گرفته شده‌اند؛ و تمام اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی می‌توانند نام دامنه اختصاصی خودشان را با این پسوند ثبت کنند.

ایرنیک سامانه‌ای است که برای مدیریت دامنه‌های ir؛ و تعیین تکلیف وضعیت آن‌ها راه‌اندازی شده است. این سامانه برای کسانی که قصد دریافت دامنه‌های با پسوند ir. را دارند قوانین خاصی در نظر گرفته که یکی از آن‌ها احراز هویت تمام اشخاص حقیقی و حقوقی در سال جدید است.

بنابراین، تمام افراد و شرکت‌هایی که دارای دامنه‌های فعال ir. هستند، تا ابتدای سال ۱۴۰۲ موظف هستند که احراز هویت خودشان را از طریق این سامانه انجام دهند. در غیر این صورت، ایرنیک به کلیه درخواست‌های ارسالی (از جمله ثبت، تمدید، لغو، انتقال و نظایر آن) که توسط کاربران احراز هویت نشده ثبت شود رسیدگی نخواهد کرد.

نحوه احراز هویت کاربران در ایرنیک

اگر شما هم جزء افرادی هستید که دامنه ir. فعال دارید و می‌خواهید این دامنه را همچنان حفظ کنید و امکان ثبت، تمدید، انتقال و لغو دامنه ir. برایتان فعال باشد، لازم است که طبق مراحلی که در ادامه ارائه شده برای احراز هویت در سامانه ایرنیک اقدام کنید.

وارد شدن به سامانه احراز هویت ایرنیک

در قدم اول احراز هویت در سامانه ایرنیک باید وارد آدرس https://verify.nic.ir/welcome شوید. پس از وارد کردن آدرس مورد نظر در مرورگر و فشردن دکمه Enter روی کیبورد، پنجره زیر برایتان نمایش داده می‌شود. در این قسمت باید دکمه «ورود به سیستم» را بزنید.

احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در ایرنیک1

پس از زدن دکمه «ورود به سیستم»، پنجره زیر برایتان نمایش داده می‌شود. در این قسمت باید شناسه و رمز ورودی که برای سامانه ایرنیک انتخاب کرده‌اید را وارد کنید. سپس گزینه من ربات نیستم را علامت بزنید و راستی آزمایی را کامل کنید. در نهایت روی دکمه «ورود» کلیک کرده و وارد بخش احراز هویت ایرنیک شوید.

احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در ایرنیک2

پس از وارد کردن شناسه و رمز عبور ایرنیک، صفحه زیر برایتان نمایش داده می‌شود. در این بخش باید روی دکمه «شروع فرآیند احراز هویت» کلیک کنید، تا فرآیند احراز هویت ایرنیک برایتان شروع شود.

احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در ایرنیک3

احراز هویت ایمیل ایرنیک

در این مرحله باید روی گزینه « تأیید ایمیل»که قدم اول احراز هویت است کلیک کنید. سپس ایمیلی که با آن در سامانه ایرنیک ثبت‌نام کرده‌اید را جهت اعتبار سنجی وارد کنید.

حال باید روی دکمه «درخواست کد تأییدیه ایمیل» کلیک کنید. سپس یک ایمیل برای تأیید برایتان ارسال می‌شود؛ و باید ایمیل را تأیید کنید تا به مرحله بعد احراز هویت ایرنیک بروید.

احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در ایرنیک4

احراز هویت مشخصات مالک دامنه

در این قدم لازم است که مشخصات هویتی صاحب دامنه بر اساس مشخصات کارت ملی را در قسمت‌های مشخص شده وارد کنید. موقع تکمیل این بخش از احراز هویت ایرنیک، حتماً تیک قسمت «شیوه‌نامه ایرنیک را مطالعه کرده و با تمام مفاد آن موافق هستم.» را بزنید.

نکته:

اگر شماره شناسنامه فعال ندارید می‌توانید کد ملی خودتان را در قسمت مشخص شده وارد کنید.

احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در ایرنیک5

احراز هویت شماره موبایل ایرنیک

در این مرحله از شما خواسته می‌شود که شماره موبایلی که با آن در سامانه ایرنیک ثبت‌نام کرده‌اید و متعلق به مالک دامنه است را وارد کنید. حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که، اگر شماره موبایل وارد شده متعلق به مالک دامنه با کد ملی اعلام شده نباشد، احراز هویت انجام نخواهد شد.

برای تأیید شماره موبایل باید شماره مد نظر را در قسمت مشخص شده وارد کنید و دکمه «ثبت شماره موبایل و ارسال کد» را بزنید. پس از دریافت کد، آن را در قسمت ارسال کد تأیید وارد کرده و دکمه «تأیید کد» را بزنید.

در صورتی که کد برایتان ارسال نشده باشد می‌توانید از بخش ارسال مجدد کد درخواست خودتان را ثبت کنید، تا کد تأیید برایتان ارسال شود.

احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در ایرنیک6

پس از وارد کرد شماره موبایل و کد تایید، پنجره تکمیل احراز هویت برایتان نمایش داده می‌شود. اگر این پنجره را مشاهده نکردید، باید دکمه «مرحله» قبل را بزنید و برای اصلاح اطلاعات هویتی خودتان اقدام کنید.

احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در ایرنیک7

تکمیل مراحل احراز هویت ایرنیک

با تمام شدن مراحل احراز هویت ایرنیک، کاربر به سمت پنجره اصلی سایت احراز هویت هدایت می‌شود. در این پنجره مشاهده می‌کنید که تمام بخش‌ها دارای تیک سبز هستند که نشان اعتبار سنجی درست آن‌ها است؛ و در قسمت راست صفحه دکمه «فرایند احراز هویت شما تکمیل شده است.» برای کاربر نمایش داده می‌شود.

احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در ایرنیک8

نکات تکمیلی احراز هویت کاربران ایرنیک

  • اگر پسورد ورودتان به ایرنیک را فراموش کرده‌اید، روی لینک https://www.nic.ir/Reset_Password کلیک کرده و با وارد کردن آدرس ایمیلتان پسوردی که دارید را بازیابی کنید.
  • در صورتی که آدرس ایمیلی که با آن در ایرنیک ثبت‌نام کرده‌اید را به خاطر ندارید، از طریق آدرس https://www.nic.ir/Login?r=%2FProfile می‌توانید با وارد کردم شناسه کاربری و گذرواژه ایمیلتان را مشاهده کنید.
  • در صورتی که اطلاعات هویتی وارد شده در سامانه ایرنیک با اطلاعات مالک دامنه یکسان نباشد، امکان احراز هویت برای کاربران وجود نخواهد داشت. درباره ایمیل و شماره موبایل نیز این اصل برقرار است؛ یعنی تمام اطلاعات وارد شده باید یکپارچه بوده و متعلق به مالک اصلی دامنه باشند.
  • کاربران و صاحبان دامنه که مالک چند شناسه کاربری ایرنیک هستند، فقط باید با یک شناسه کاربری احراز هویت را انجام دهند. جهت احراز هویت شناسه‌های دیگر متعاقباً توسط ایرنیک اطلاع‌رسانی خواهد شد.
  • در حال حاضر احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در ایرنیک در حال انجام است و فرایند احراز هویت کاربران حقوقی و خارجی متعاقباً توسط این سامانه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

برای خرید و ثبت دامنه ir. می توانید به صفحه ثبت دامنه در هاست ایران مراجعه کنید .

کاربرانی که دارای دامنه‌های فعال با پسوند ir. هستند، باید از طریق سامانه ایرنیک احراز هویت خودشان را که شامل تأیید ایمیل، اطلاعات هویتی و شماره موبایل مالک دامنه است انجام دهند. در غیر این صورت ایرنیک دیگر به درخواست‌های ارسالی آن‌ها برای تغییر وضعیت دامنه مانند انتقال دامنه.ir ترتیب اثر نخواهد داد.

مطلب مرتبط: نحوه مشاهده وضعیت دامنه ها در ایرنیک

سوالات متداول

آموزش تصویری کامل احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در ایرنیک

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8  +  2  =