محتوای وایرال یا ویروسی
محتوای وایرال یا ویروسی

با توجه به رشد روزافزون فضای مجازی و جذب مخاطب در سطح بالا در این فضا، محیط خوبی برای رشد صاحبان کسب‌وکار فراهم‌شده است. برای جذب مخاطب در فضای مجازی لازم است تا محتوایی با کیفیت در اختیار کاربران قرار گیرد تا مخاطبان باکار شما آشنا شوند. اما در تولید این محتوا چه نکاتی را باید رعایت کرد تا مطلبتان خودبه‌خود از سوی مخاطبین دست‌به‌دست شود؟ در طول این مقاله به نکات مفید دراین‌باره می‌پردازیم.

استفاده از واژه ویروسی در این مقاله به معنای خاص ویروس نیست بلکه بدان معناست که محتوای شما قابلیت این را پیدا کند تا در سطح بالا بین خوانندگان نشر پیدا کند.

چطور می توان فهمید یک پست در وبلاگ یا یادداشتی که در شبکه‌های مجازی منتشر کرده‌اید حسابی ترند شده است؟

یک محتوای ویروسی، پیغام شمارا در کسری از ثانیه برای هزاران نفر ارسال می‌کند. اما چه چیزی در ابتدا محتوا را ویروسی می‌کند؟ این به پیغام شما بستگی دارد. تولید یک محتوای جذاب و ویروسی مرحله‌بندی منظم ندارد اما متدهایی وجود دارد که با به‌کارگیری آن‌ها می‌توانید شانس ویروسی شدن را در مطلب خود بالا ببرید.

چرا تولید محتوای ویروسی مهم است؟

چرا محتوای ویروسی مهم است

محتوای ویروسی به این معناست که پست، عکس و یا ویدئو شما توسط تعداد زیادی از مردم دیده شود و گسترش یابد.

در بسیاری از موارد، اگر مطلبتان را به‌صورت ویروس نشر دهید بسیار مؤثرتر از این است که یک آگهی بازرگانی تلویزیونی را اجاره کنید. کاری که صورت می‌گیرد ایجاد ترکیب خوبی از عناصر مختلف در محتوای مطلب شماست که باعث دیده شدن پست توسط افراد زیادی خواهد شد.


مقاله مرتبط: تاثیر طراحی وب بر بازاریابی محتوا


متأسفانه کسی نمی‌تواند تضمین کند که چطور و چه زمان قسمتی از محتوا ویروسی می‌شود. فاکتورهای بسیار زیادی در انتشار ویروس‌گونه مطلب در اینترنت مؤثر است. بااین‌حال یک سری راهکارهای ایجاد محتوای ویروسی وجود دارد که کارشناسان زیادی از آن ها استفاده می کنند.

اگرچه استفاده از این راهکارها هم انتشار یک‌شبه محتوای شمارا تضمین نمی‌کند اما احتمال درگیری مردم با مطلب شما بسیار بالا می‌رود.

هرچه تلاش خود را برای تولید یک محتوای ویروسی بالا ببرید، آگاهی شما نسبت به مطلبتان و یا محصولی که قصد تبلیغش را دارید بالا می‌رود حتی اگر توسط افراد زیادی دیده نشود. درواقع این‌یک تمرین بهینه‌سازی است که به سایت شما کمک می‌کند حتی اگر تلاش شما برای تولید محتوای ویروسی به سرانجامی نرسد و مخاطبان زیادی را به خود درگیر نکنید.

طول محتوای تولیدی چقدر باید باشد؟

طول محتوای ویروسی

طول محتوا به سه فاکتور اساسی وابسته است: قالب، محتوا و جامعه هدف

درباره قالب باید گفت که نمی‌توان انتظار داشت یک محتوای واحد در همه قالب‌ها مثل یوتیوب، توییتر و … بازخورد برابری داشته باشد. اگر یک ویدیوی سه‌دقیقه‌ای در توییتر بازدید خوبی را به خود جلب می‌کند الزما بازخورد خوبی در یوتیوب نخواهد داشت. در کل کاربران از پلتفرم‌های مختلف توقعات مختلفی دارند و جذب مخاطب در برنامه‌های مختلف متفاوت است. به‌طور مثال ویدئوهایی با طول میانگین ۲۶ ثانیه در اینستاگرام بازخورد مناسبی را به خود جلب می‌کند. اما در یوتیوب ویدئوهای طولانی‌تر بسیار مؤثرتر هستند.


مقاله مرتبط: ١٥ نکته طلایی برای برگزاری یک چالش موفق در شبکه‌های اجتماعی


بعضی کارشناسان معتقدند که برای محتواهای متنی هرچه طول محتوا بیشتر باشد برای انتشار به‌صورت ویروسی بهتر است در مقابل بعضی دیگر معتقدند که یک محتوای متنی طولانی شاید برای خواننده خوشایند نبوده و موردتوجه قرار نگیرد پس هرچه محتوای متن کوتاه‌تر باشد بهتر است. اما درواقع پیامی که شما قصد انتقالش را دارید بسیار مهم است. حتی اگر یک پست وبلاگ با کمتر از ۱۰۰۰ کلمه بتواند ارتباط خوبی با خوانندگان برقرار کند می‌تواند به‌سرعت انتشار یابد. قدرت کلامی متن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.


مقاله مرتبط: نحوه شمارش تعداد بازدید ویدئو در یوتیوب و استفاده از آن در تبلیغات


درواقع شما محتوایتان را ویروسی می‌کنید تا به دست افرادی خارج از جامعه هدفتان نیز برسد. به‌هرحال این مطلب به کثرت ارسال می‌شود حالا این هنر شماست که محتوا را قدری جذاب طراحی کنید که بتوانید مخاطبین متنوع و بیشتری را به خود جذب کرده و خود مخاطبان نیز محتوا را با دیگران به اشتراک بگذارند.

از تصاویر به‌درستی استفاده کنید

تصاویر مناسب محتوای ویروسی

عکس و تصویر به‌شدت برای درگیر کردن مخاطب مؤثر است و شما باید از این پتانسیل به‌خوبی استفاده کنید. به‌طورکلی تصاویر حدود سه درصد از جستجوهای موتور جستجوگر گوگل را به خود اختصاص داده است. در نظر بگیرید که موتورهای جستجو در هر یک ثانیه حدود ۴۰ هزار عبارت را مدیریت می‌کنند و در این میان سه درصد واقعاً کم است.


مقاله مرتبط: اندازه تصاویر شبکه‌ های اجتماعی : راهنمای اندازه مناسب تصاویر برای هر شبکه


در شبکه‌های اجتماعی، گرافیک و تصویر جذابیت بسیار بالایی برای مخاطب دارد و او را با مطلب شما درگیر می‌کند. به‌طور مثال در توییتر یک پست به همراه عکس تا ۱۸ درصد بیشتر مخاطب را با خود درگیری می‌کند. حالا اگر از یک انیمیشن به‌جای عکس استفاده کنید این تأثیرگذاری به ۱۶۷ درصد افزایش می‌یابد که بسیار چشم‌گیر است.

پس نتیجه می‌گیریم ممکن است متن مفید باشد اما تأثیر عکس و فیلم در جذابیت محتوایتان به‌شدت بالاست که نباید از آن غافل شد.

با خواننده‌ها ارتباط عاطفی برقرار کنید

ارتباط با خواننده

برای ایجاد یک رابطه حسی با مخاطبانتان وقت بگذارید. اگر بتوانید احساسات دیگران را برانگیزید در تولید یک مطلب ویروسی موفق بوده‌اید. افراد احساسات مثبت را نشر می‌دهند.

معمولاً وقتی احساسات مثبت به اشتراک گذاشته می‌شوند تأثیرگذارترند. رفتارهای خنده‌دار، تصاویر سرگرم‌کننده و مطالب انگیزشی روانشناسی به‌صورت روزانه در فضای اینترنت در حال نشر و دست‌به‌دست شدن هستند.

سخت‌ترین و تأثیرگذارترین قسمت، ارتباط گرفتن با دیگران است. شما نمی‌توانید مطلبی که تنها به نظر خودتان جالب است را نشر دهید بلکه باید ابتدا جامعه هدف و مخاطب خود را مورد بررسی قرار داده و ببینید در دیدگاه ایشان چه چیزهایی می‌تواند جذاب باشد سپس از آن دست مطالب در تولید محتوایتان استفاده کنید.

ارتباط احساسی‌ که با مخاطبانتان برقرار می‌کنید باید با محصولتان مطابقت داشته باشد. مثلاً وقتی تابوت می‌فروشید سخت است که با یک آگهی خنده‌دار بتوانید نظر مخاطبان را به خود جلب کنید، اما نمی‌توان گفت که این کار غیرممکن است. به‌هرحال باید مطلبتان را به‌گونه‌ای طراحی کنید که ازنظر مخاطبین توهین‌کننده نباشد.

شاید یکی از مؤثرترین روش‌ها برای برانگیختن احساسات در مخاطبین تولید محتوای هیجان‌انگیز باشد.

 برای جلب‌توجه مخاطبینتان از لیست استفاده کنید

استفاده از لیست در محتوا

لیست‌ها جزو مؤثرترین محتواها در اینترنت است. لیست‌ها معمولاً در شمار بالایی بین کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود و مخاطبان را با درصد بالایی با خود درگیری می‌کند. وقتی یک لیست را به محتوایتان اضافه می‌کنید به‌سادگی تا ۱۸ درصد مطلب برای مخاطب جذاب‌تر بوده و بیشتر با محتوا درگیر می‌شود.

به‌صورت طبیعی افراد میل به یادگیری دارند از همین رو سایت‌های لیستی مثل BuzzFeed مورد اقبال کاربران قرارگرفته است از سوی دیگر مطالب سایت‌های این‌چنینی به‌وسیله کاربران در شبکه‌های اجتماعی در شمار بالا به اشتراک گذاشته‌شده و افراد زیاد دیگری را نیز به سایت شما جذب می‌کند.

هرچه قدر لیست‌تان جزئیات بیشتری را در خود داشته باشد بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شود. باید اطلاعات دقیق و جزئی را در هر موردی که بخواهید به‌صورت مرتب در اختیار مخاطبانتان قرار دهید و مطمئن باشید برای همه جذاب خواهد بود حتی اگر درباره موضوع پیش‌پاافتاده‌ای مثل «۷ دلیل برای اینکه هیچ‌گاه از مایکروفر استفاده نکنید» باشد. حتی چنین فهرستی هم کاربران زیادی را به خود جلب می‌کند.

استفاده از اینفوگرافی را فراموش نکنید

استفاده از اینفوگرافیک در محتوا

انسان‌ها موجودات بصری بوده و بسیار از چیزی که با چشمانشان می‌بینند تأثیر می‌گیرند به همین علت است که اشتراک‌گذاری ویدئوها و تصاویر در فضای مجازی با اقبال خوبی مواجه است. حالا بیایید پا را فراتر گذاشته و یک اینفوگرافی خوب طراحی کنیم.

درواقع اینفوگرافی دو قدرت مهم را در خود جای‌داده است. اینفوگرافی ترکیبی از تصویر و اطلاعات است و شما را به‌طور هم‌زمان از دو این دو قدرت بهره‌مند می‌کند.

استفاده از اینفوگرافی بازدید مطلبتان را تا ۱۲ درصد افزایش می‌دهد. همچنین کاربران اینفوگرافی‌ها را با دوستان و خانواده خود نیز به اشتراک می‌گذارند.

سخت‌ترین قسمت ساخت یک اینفوگرافی جمع‌کردن اطلاعات برای طراحی آن است. شما باید موضوعات روز را انتخاب کنید که می‌دانید مخاطبان زیادی را به خود جذب می‌کند. هرچه اطلاعاتتان منحصربه‌فردتر باشد بهتر است.

یک منبع معتبر باشید

منبع معتبر برای محتوا

قابل‌اعتماد بودن در فضای مجازی عامل حیات شماست. ما درزمانی زندگی می‌کنیم که منابع اخبار جعلی به‌سرعت توسط مردم شناسایی می‌شوند و مخاطبین هر اخباری را باور نمی‌کنند و اگر اخبار جعلی منعکس کنید مخاطبین خود را از دست می‌دهید. حالا چه باید کرد که به‌عنوان یک منبع معتبر شناخته شد؟

اول‌ازهمه شما باید یک بیوگرافی کامل از خود، کسب‌وکار و یا هرچه که قصد اشتراک‌گذاری آن را دارید در صفحه مجازی و یا سایت‌تان قرار دهید. البته این موضوع در سایت‌هایی مثل فیس‌بوک، لینکدین، گوگل پلاس که برای استفاده حرفه‌ای طراحی‌شده‌اند لازم نیست. بیوگرافی کامل زمانی الزامی است که شما بخواهید مردم محتوایتان را به اشتراک بگذارند.


مقاله مرتبط: چگونه رتبه‌بندی محتوای خوب را افزایش دهیم؟


همیشه باید اطلاعاتی را به اشتراک بگذارید که بر مبنای واقعیت است. اگر شما از منابع دیگر اخبارتان را کسب می‌کنید و نمی‌توانید نام منبع را در مطلبتان ذکر کنید به‌عنوان منبع شناخته می‌شوید و درست و غلط اخبار به‌پای شما نوشته می‌شود. باید این را در نظر داشته باشید که حتی در مطالبی که کارشناسانه نوشته‌شده است هم امکان اشتباه وجود دارد. درهرحال درست کردن یک صفحه که هر خبری را در خود جای‌داده کار آسانی است اما این‌طور صفحات هیچ‌وقت قابل‌اعتماد نبوده و کاربران را به خود پایبند نمی‌کنند. قابل‌اعتماد بودن شما را از چنین صفحاتی متمایز کرده و افراد با اطمینان اخبارتان را به اشتراک می‌گذارند.

با افراد تأثیرگذار در ارتباط باشید

بازاریابی افراد تاثیرگذار

زمانی که می‌خواهید  برند تجاری خود را معرفی کرده و یا یک محتوا را در سطح گسترده به اشتراک بگذارید می‌توانید با  سایت‌ها و صفحات مجازی‌ که مخاطبین زیادی دارند ارتباط برقرار کنید. در این صورت صاحب آن سایت از مخاطبین خود به نفع شما استفاده می‌کند. پیج‌های مؤثر مخاطبین وفاداری دارند که شما از این طریق توجه ایشان را به خود جلب می‌کنید.


مقاله مرتبط: چگونه در بازاریابی از طریق افراد سرشناس موفق عمل کنیم؟


البته این با آگهی‌های تبلیغاتی متفاوت است. هرچند اگر شما به پیج سلبریتی‌ها و یا دیگر صفحات معتبر سفارش تبلیغ دهید نتیجه مثبتی در پیشرفت شما دارد اما افرادی را هم دور برتان داشته باشید که باوجود داشتن طرفداران بسیار حاضر هستند مطلب شمارا در صفحه‌شان به اشتراک بگذارند.

برای این کار باید بگردید و صفحاتی را پیدا کنید که فالوورها برای اعتماد به دارنده صفحه آن را فالو کرده و مطالبی که در صفحه اشتراک‌گذاری می‌شود برای فالوورها مورد اعتماد است. اعتماد به دارنده پیج اعتماد به شما و مطلب شمارا به ارمغان می‌آورد.

مناسب‌ترین روز را برای اشتراک‌گذاری مطلبتان پیدا کنید

روز مناسب انتشار محتوا

پیدا کردن روز مناسب برای به اشتراک گذاشتن مطلبتان نیاز به تمرین و آزمون‌وخطا دارد. اغلب کارشناسان معتقدند که سه‌شنبه روز مناسبی برای انتشار مطالب است و بیشترین بازدید را خواهد داشت اما این موضوع الزاماً صحیح نیست چراکه روز صحیح که بستگی به قالب شبکه اجتماعی‌ای که مطلب را منتشر می‌کنید داشته و همچنین به نوع مطلب شما و محصولتان وابسته است.

بگذارید قالب‌های مختلف را بررسی کنیم، مثلاً در اینستاگرام مطالب روزهای سه‌شنبه و دوشنبه بیشترین بازخورد را داشته و دست‌به‌دست می‌شوند این درحالی است که در توییتر ارسال مطلب در روزهای چهارشنبه مؤثرتر واقع‌شده است.

اما بااین‌همه قرار نیست شما همه تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد گذاشته و همیشه این روزها را مدنظر قرار دهید. شما باید با آزمون‌وخطا روز درست را برای مطالب خودتان پیدا کنید و بعدازآن به یافته خود پایبند باشید.

یافتن روز مناسب ممکن است زمان‌بر باشد اما درنهایت مؤثرتر خواهد بود. روز مناسب را در قالب‌های متفاوت به دست آورید و بعد از بازده آن لذت ببرید.

آفر و پیشنهاد‌های رایگان ارائه دهید

پیشنهاد ها و تخفیف

یک‌راه دیگر برای اینکه فراتر از زمان و تکنولوژی گام برداشته و کاری کنید که مطلب شما به‌سرعت دست‌به‌دست شود این است که بعضی پیشنهاد‌های رایگان به مخاطبین خود بدهید. پیشنهاد تخفیف، جایزه خرید و یا شرکت در قرعه‌کشی همه این‌ها باعث می‌شوند که کاربران مطلب را به‌سرعت با نزدیکان خود به اشتراک بگذارند. اگر چیزی که به‌عنوان جایزه و یا تخفیف در نظر گرفته باشید جذاب و باارزش باشد این روش به‌شدت جواب می‌دهد.

آیا با این کار پول از دست می‌دهید؟ جواب هم بله است و هم خیر. شما باید برای آفرهایی که دارید هزینه کنید اما درواقع در حال سرمایه‌گذاری هستید و چندین برابر آن را درنهایت به دست خواهید آورد. فقط باید برنامه‌ریزی درستی برای هزینه‌ها و درآمدهای خود داشته و یک برنامه را باپشتکار ادامه داده و نیمه‌کاره رها نکنید.

البته در اغلب موارد هزینه‌ای که می‌کنید برای این پیشنهاد‌های ویژه از هزینه‌تان برای یک سفارش تبلیغاتی ممکن است کمتر بوده ولی در مقابل بازده بیشتری نیز خواهید داشت. اما به‌طورکلی تبلیغات اگر به روش درست انجام شود که بازده خوبی داشته باشد به‌هیچ‌وجه هزینه محسوب نشده بلکه سرمایه‌گذاری است.

از آب گل آلود ماهی بگیرید!

استفاده از قرصت ها

در بعضی موارد شما می‌توانید با استفاده از محتوای تولیدی کاربرانتان نیز برند تجاری خود را تقویت کنید. برای این کار باید برای فضای مجازی وقت گذاشته و صفحات کاربرانتان را دنبال کنید. کافی است فقط زیر پست تولیدی دیگر افراد در فضای مجازی کامنت بگذارید. فقط باید سعی کنید کامنتی که می‌گذارید جذاب و هیجان‌انگیز باشد. در این صورت شما می‌توانید توجه افراد زیادی که آن‌ها نیز کامنت گذاشته و یا کامنت ها را می‌خوانند به خود جلب کنید. این هم یک راه رایگان و مؤثر است که می‌توانید امتحان کنید.

 از تبلیغات با روش های فروش غیرمستقیم استفاده کنید

فروش غیرمستقیم

آیا تبلیغات می‌تواند در تولید محتوای ویروسی به شما کمک کند؟ اگر شما بدانید چطور باید از تبلیغات استفاده کنید این امکان وجود دارد که مخاطبین ناخواسته تبلیغ شمارا دست‌به‌دست منتقل کنید. در این روش شما باید تبلیغ را به‌گونه‌ای طراحی کنید که مخاطبین فکر نکنند که دارند یک تیزر تبلیغاتی را می‌بینند. شما باید با توجه به محصولتان تیزر را به‌گونه‌ای آموزشی و یا اطلاع دهنده طراحی کنید که برای مخاطب جذاب باشد.


مقاله مرتبط: ۸ نکته کلیدی برای موفقیت در فروش


مثلاً شرکتی برای تبلیغ روغن خوراکی دست به طراحی یک تیزر تبلیغاتی می‌زند که دستور پخت غذایی را نشان می‌دهد، اما آشپز در این تیزر از روغن خوراکی خاصی استفاده کرده و نام برند تجاری هم در پس‌زمینه ویدئو حضور دارد. علاقه‌مندان به پخت‌وپز این ویدئو را باهم به اشتراک می‌گذارند.

شرکت‌های تبلیغاتی‌ مفهوم تبلیغ و معرفی برند تجاری را در قالب نمایش‌های کمیک و انیمیشن ارائه می‌دهند که در حال حاضر مخاطبان زیادی را نیز به خود جلب کرده‌اند.

همه برای به رسمیت شناخته شدن!

به رسمیت شناختن

آگاهی از نام تجاری موضوعی است که شاید در قرن ۲۰ م تا این حد جدی نبود. اما در قرن ۲۱ ام باوجود بالا رفتن سطح رقابت بین نام‌های تجاری مختلف باید چاره‌ای اندیشید که از ذهن مخاطبین پاک نشده و ایستادگی کنید. پس به رسمیت شناخته شدن در بین نام‌های تجاری دیگر در راستای کاری مشابه نیازمند تلاش هرروزه صاحبان کسب‌وکار است که باید به آن توجه داشت.

محتوای ویروسی – viral – چیست؟ چه چیزی محتوا را ویروسی می کند؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

یک دیدگاه برای “محتوای ویروسی – viral – چیست؟ چه چیزی محتوا را ویروسی می کند؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  49  =  54