متا تگ توضیحات (Meta Description) برای فهم  بهتر موتورهای جستجو استفاده می‌شود. در واقع خلاصه ‌ای از محتویات سایت که از چشم بازدیدکنندگان پنهان است را بیان می‌کند. متا توضیحات در گذشته نقش مهمی در رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو داشتند ولی گوگل سال۲۰۰۹ اعلام کرده بود که تگ متا توضیحات تأثیر مستقیمی بر رتبه بندی سایت‌ها ندارد، ولی بطور غیرمستقیم بر رتبه سایت در گوگل تاثیرگذار هستند.

متا توضیحات، آن متنی است که در لیست نتایج جستجو، زیر لینک سایت نوشته شده است. این توضیحات در انتخاب بهترین نتیجه به کاربران کمک می‌کند. تعداد کلیک به نسبت نمایش سایت شما (Click-Through Rate: CTR) در رتبه بندی شما از نظر گوگل مؤثر است، هرچه CTR شما بالاتر باشد در رتبه بندی گوگل جایگاه بهتری خواهید داشت که نشان دهنده اهمیت متا تگ توضیحات است.
یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در رتبه شما ضریب بازگشت (Bounce Rate) است، ضریب بازگشت در واقع درصد افرادی است که بلافاصله پس از ورود به سایت شما از آن خارج می‌شوند، این امر به گوگل نشان می‌دهد که متای توضیحات شما با آنچه در سایت دارید تفاوت دارد و در رتبه شما تأثیر منفی خواهد داشت. بنابر این هرچقدر ضریب بازگشت شما کمتر باشد شانس بودن در رتبه‌های بالای لیست نتایج جستجو بیشتر است.

نکاتی برای بهینه سازی متا تگ توضیحات

متای توضیحات جداگانه برای هر صفحه

برای صفحه اصلی و صفحات داخلی بصورت جداگانه توضیحات متا بنویسید. شما می‌توانید اطلاعات متای توضیحات را در گوگل وب مستر تولز مشاهده نمایید.
با توجه به اینکه هر صفحه محتویات خاص خود را دارد ضروری است که متای توضیحات هر صفحه به صورت جداگانه نوشته شود. داشتن متای توضیحات جداگانه برای هر صفحه تجربه کاربری سایت شما را بهبود خواهد داد. اما در برخی از سایت‌ها به دلیل زیاد بودن صفحات نوشتن متا توضیحات برای هرصفحه بصورت جداگانه ممکن نیست، در این موارد توصیه می‌شود که متای توضیحات را برای صفحه اول و صفحات اصلی سایت خود بنویسید.

تعداد کاراکتر متا توضیحات

تعداد کاراکترهای متا توضیحات هیچ محدودیتی ندارد ولی بدلیل اینکه گوگل تنها ۱۵۰ تا ۱۷۰ کاراکتر را در صفحه لیست نتایج جستجو نشان می‌دهد بهتر است توضیحات متا بیش از ۱۷۰ کارکتر نباشد، توصیه می‌شود کلمات کلیدی را درابتدای توضیحات متا قرار دهید.

کلمات کلیدی در متا توضیحات

محدودیتی در استفاده از کلمات کلیدی در متای توضیحات وجود ندارد اما استفاده بیش از یک یا دو کلمه کلیدی در آن، توصیه نمی‎شود. در لیست نتایج گوگل کلمات کلیدی موجود در متا توضیحات بصورت پررنگ تر نشان داده می‌شوند. این امر باعث جذب بیشتر بازدید کنندگان خواهد شد.

meta-description-img1

از نشانه‌ها استفاده نکنید
موتورهای جستجو کاراکترهایی مانند +، – و … را بعنوان کد HTML می‌شناسند، در صورت استفاده از این حروف در متا توضیحات ممکن است موتورهای جستجو آن‌ها را بعنوان کد شناسایی کنند و آن ها را در نظر نگیرند. برای بهینه سازی توضیحات متا از متون ساده استفاده کنید.

سخن آخر: متای توضیحات را به گونه ای بنویسید که بازدیدکنندگان لینک شما را از بین سایر رقبا انتخاب کنند، به عنوان مثال، اگر تخفیف یا پیشنهاد ویژه ای دارید حتماً آن را در اوایل متا توضیحات قرار دهید. این کار نوعی تبلیغات برای شما محسوب می شود شما می توانید اطلاعات تخصصی مربوط به کسب و کار خود را در کنار کلمات کلیدی مربوط به آن درمتا توضیحات قرار دهید تا محتوای جذابی داشته باشید و بازدیدکننده بیشتری جذب نمایید.

اهمیت متا تگ توضیحات Meta Description در سئو

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

یک دیدگاه برای “اهمیت متا تگ توضیحات Meta Description در سئو”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  34  =  40