مجله خبری هاست ایران » شبکه » 92 درصد از ترافیک دیتاسنترها در سال 2020 به‌صورت ابری خواهد بود
دیتا سنتر شبکه

92 درصد از ترافیک دیتاسنترها در سال 2020 به‌صورت ابری خواهد بود

ترافیک دیتاسنترها

در آخرین نسخه از “شاخص جهانی سیستم‌های ابری” سیسکو اطلاعاتی را از شرکت‌های بزرگی چون، Gartner، IDC,Juniper Research، Ovum، Synergy، ITU، گرداوری نموده و با معیارهای شبکه‌ای خود ترکیب کرده است.

بر اساس اطلاعات و نتایج به‌دست‌آمده از این بررسی، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۶۸ درصد از ظرفیت کلود در قسمت ابری عمومی به کار گرفته خواهد شد که به نسبت سال ۲۰۱۵ افزایش ۴۹ درصدی خواهد داشت.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که سیستم‌های ابری عمومی با سرعت بیشتری به نسبت سیستم‌های ابری اختصاصی گسترش خواهند یافت و همچنین ظرفیت کاری مشتریان بااینکه کم‌تر از ظرفیت کاری شرکت‌هاست، اما با سرعت بیشتری در حال رشد است.

داگ وبستر (Doug Webster) معاون بازاریابی ارائه خدمات سیکسو، بابیان اینکه صنعت فناوری اطلاعات، رایانش ابری را از یک فناوری نوظهور، به یک‌راه حل شبکه‌ای ضروری و انعطاف‌پذیر رسانده است، گفت: با گسترش استفاده از رایانش ابری در جهان، اپراتورها باهدف توانایی پاسخگویی به نیازهای رو به رشد شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان، استراتژی مراکز داده خود را بهینه می‌کنند.

علاوه بر این در این گزارش به این موضوع نیز اشاره‌شده است که، محبوبیت معماری ابری به دلیل سرعت و کارایی بیشتر افزایش چشمگیری خواهد یافت و درنتیجه رایانش ابری از سرویسی جدید به سرویسی ضروری مبدل خواهد شد.

محققان همچنین پیش‌بینی کرده‌اند که در ۵ سال بعد حدود ۶۰ درصد از مراکز داده‌ای از راه‌حل‌های SDN یا NFV استفاده خواهند کرد و اتفاق مهم‌تر این است که مرکز داده‌ای هایپر اسکیل تا سال ۲۰۲۰ حدود ۵۳ درصد از ترافیک کل مراکز داده را پشتیبانی خواهد کرد.

این موضوع گفته‌شده است که ترافیک مراکز داده‌ای تا حدود ۱۴ zettabytes در سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت.

سرویس‌های نرم‌افزار به‌عنوان خدمت (Saas) از ۶۵ درصد به ۷۴ درصد افزایش پیدا خواهد کرد درحالی که سرویس‌های PaaS از ۹ به ۸ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

علاوه بر این سیسکو همچنین پیش‌بینی کرده است که سهم کلود مصرف‌کنندگان از شرکت‌های تجاری بیشتر خواهد شد و سهم شرکت‌ها بیشتر پیرامون داده‌های حجیم و مراکز داده‌ای خواهد چرخید.

حدود ۵۵ درصد از فضای ابری، در اختیار مصرف‌کنندگان شخصی خواهد بود و این موضوع تا سال ۲۰۱۹ به وقوع خواهد پیوست.

سیسکو همچنین از رشد سریع اینترنت اشیا (IOT)، تجزیه‌وتحلیل آماری و حجم کار پایگاه‌های داده در چند سال آینده خبر داده و گفته برآوردها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ بالغ‌بر ۳/ ۲ میلیارد نفر، از فضاهای ذخیره ابری شخصی استفاده خواهند کرد، حال‌آنکه این رقم در سال گذشته ۳/ ۱ میلیارد نفر گزارش‌شده است.

با توجه به این گزارش متوجه می‌شویم که تا سال ۲۰۲۰ قطعاً رایانش ابری می‌تواند ۹۲ درصد از زیرساخت‌های مراکز داده‌ای را پشتیبانی کند.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه