توضیحات محصول
توضیحات محصول

توضیحاتی که در شرح محصول می‌نویسید، تمام آن چیزی است که هم می‌تواند منجر به فروش شود و هم مشتری را از خرید مشتری پشیمان کند. بسیاری از شرکت‌های بزرگ برای نوشتن توضیحات محصول و خدمات خود از یک نویسنده یا کپی رایتر که با فوت‌وفن‌نویسندگی آشنایی کامل دارد، بهره می‌گیرند. از آنجایی که استخدام یک کپی رایتر خوب، هزینه زیادی دارد، ما به شما کمک خواهیم کرد که با تکیه بر توانایی‌های خود شرح محصولات را همانند افراد حرفه‌ای بنویسید. با در نظر نکات زیر می‌توانید نگارش بهتری برای توضیحات محصول خود در نظر بگیرید.

۱. منحصربفرد بنویسید

نگارش محصول منحصر بفرد

شاید کپی کردن تمام یا بخشی از توصیفات کالاهای مشابه از یک منبع دیگر کار وسوسه کننده‌ای به نظر برسد، اما بهتر است با این وسوسه مقابله کنید و به‌جای کپی کردن، یک متن منحصربه‌فرد برای محصول خود بنویسید. به ویژه اگر محصولات زیادی برای فروش دارید. اگر زمانی را صرف نوشتن توضیحات برای محصولات خود در سایت نکنید، ارزش محصولات خود را پایین می‌آورید. بعلاوه، این کار موجب می‌شود سئوی شما آسیب ببیند زیرا گوگل سایت‌هایی که از منابع دیگر کپی می‌کنند را جریمه می‌کند.

۲. برای مشتری ایده آل خود بنویسید

2.	برای مشتری ایده آل خود بنویسید

قبل از شروع به نوشتن، به خریدار ایده‌آل خود فکر کنید. این به شما کمک می‌کنید که زبان، سبک و لحن نوشتار را بفهمید. متنی که شما برای مشتریان خود می‌نویسد، باید حقیقی، جذاب، مرتبط و قانع کننده باشد. مشتری باید از صحت اطلاعات نوشته شده شود و به تواند به آن محصول اعتماد کند.

۳. درباره مزایا صحبت کنید، نه ویژگی‌ها

درباره مزایا صحبت کنید، نه ویژگی‌ها

اکثر کسب و کارها درباره ویژگی‌های محصولات خود هیجان زده می‌شوند. در اصل، این ویژگی‌ها است که باعث می‌شود محصولات مفید و کاربردی، مؤثر و خواستنی شوند. نگارش ویژگی‌های یک محصول می‌تواند بسیار مفید، کارا و تأثیرگذار باشد اما هیچ مزیت رقابتی برای شما ایجاد نخواهد کرد.
درست است که نگارش ویژگی‌های محصول برای فروش آن نوشته می‌شود اما تأثیر چندانی در فروش نخواهد داشت، بلکه بیان مزایای یک محصول نسبت سایر محصولات مشابه آن است که منجر به فروش خواهد شد.
به این فکر کنید که محصول شما چطور باعث می‌شود که زندگی مشتری شما را راحت‌تر و بهتر کندد. آن ویژگی چرا باید از نظر مشتری مهم باشد؟ این ویژگیها به مشتری چه کمکی می‌کنند؟ این‌ها چیزهایی هستند که شما باید درباره آن‌ها بنویسید.
نمونه‌ای از یک توضیح محصول بخوانید:
عنوان توصیفی برای یک صابون نوشته شده است بدین ترتیب است:”دست‌هایی بسیار تمیز، که شما می‌توانید با آن‌ها غذا هم بخورید.” این توصیف موجب ایجاد واکنشی در ذهن مشتری می‌شود و مشتری را به فکر کردن وا می‌دارد: تمیز شدن دست‌ها برای انجام دادن یک کار مهم مثل خوردن! و سپس در ادامه‌ی توضیح، یک مزیت دیگر درباره صابون را می‌خوانیم که:”بدون دغدغه، با دیگران دست بدهید”

۴. نوشته را در معرض دید قرار دهید

نوشته را در معرض دید قرار دهید

امروزه دیگر بسیاری از مردم هیچ جزئیاتی را روی اینترنت نمی‌خوانند. این جزئیات حتی شامل توضیحات محصولات نیز می‌شوند. بنابراین باید چیزی بنویسید که کاربران را به خواندن آن ترغیب کند و متن شما در معرض دید قرار گیرد.
از فونت‌های درشت‌تر و واضح‌تر استفاده کنید. از هدرهای توصیفی استفاده کنید که شامل نکات کلیدی فروش هستند و به جای گراف‌ها، از لیست استفاده کنید. همچنین می‌توانید از رنگ‌های مختلف استفاده کنید، مثلاً هدر را با یک رنگ جداگانه از بدنه‌ی اصلی بنویسید. قطعاً می دانید که تصاویر به توصیف بهتر محصول شما کمک بسیاری می‌کند.

۵. از کلمات و عبارات خسته کننده بپرهیزید

5.	از کلمات و عبارات خسته کننده بپرهیزید

از کلمات و عباراتی که نمی‌توانند به خوبی یک محصول را توصیف کنند، اجتناب کنید. یکی از متداول‌ترین نمونه‌ها عبارت “کیفیت عالی” است.
هیچ وقت فروشنده‌ای محصولش را با “کیفیت متوسط” توصیف نمی‌کند. عبارت “کیفیت عالی” به یک فرم متداول در میان توصیفات تبدیل شده است. بنابراین، در حالی که این عبارت ممکن است واقعیت داشته باشد و شما تمایل به نوشتن آن را داشته باشید، هیچ ارزش منحصربفردی را به توضیح محصول شما اضافه نمی‌کند. بهتر است به گونه ای دیگرکیفیت محصول خود را نشان دهد نه با عبارات کلیشه ای.

علاوه براین‌، از کلماتی که دارای آهنگ منفی هستند بپرهیزید. به ندرت از کلمات با صفات عالی استفاده کنید. هنگامی که از صفات عالی استفاده می‌کنید، منظور خود را از کیفیت عالی بیشتر توضیح دهید.

۶. سئو را دریابید

سئو در نگارش توضیحات محصول

به یاد داشته باشید همیشه توصیفات محصول را خطاب به مشتریانتان بنویسید نه برای موتورهای جست و جو. با توجه به نکاتی که بیان شد، یک شرح برای محصول بنویسید و سپس کلمات کلیدی را در یکی دوجای متن اضافه کنید.
سعی کنید که نکات کلیدی فروش را در ۱۰۰ کلمه‌ی اول بگنجانید. اگر محصولات زیادی در فروشگاه خود دارید، نوشتن شرحی بر کالاها می‌توانند کاری خسته‌کننده باشد. اما اگر وقت بگذارید و آن را صحیح انجام دهید، انجام این فرآیند برای شما به یک سرگرمی تبدیل خواهد شد! مشتریان برای شما ارزش قائل خواهند شد و همین باعث فروش بیشتر شما می‌شود.

6 نکته برای نوشتن بهتر توضیحات محصول

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

2 دیدگاه برای “6 نکته برای نوشتن بهتر توضیحات محصول

  • پس کلمه کلیدی چی اگه سئو نباشه که رتبه‌ی سایت میاد پایین الان مثلا من تو فروشگاهم ۴۰۰ تا محصول دارم بخوام اوکی شه باید واسه هر ۴۰۰ تا بنویسم؟؟؟؟
    چون یه جا خوندم اصلا این کار اقتصادی نیست که برای همه محصولات توضیحات نوشت و شاید نیروی زیادی بخواد الان همه فروشگاهای خوب از تکنیک کامنت استفاده می کنن

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5  +  3  =