بهترین زمان بهینه‌سازی وب‌سایت برای موفقیت در سال جدید
بهترین زمان بهینه‌سازی وب‌سایت برای موفقیت در سال جدید

پایان سال، زمان مرور کردن سال گذشته است تا با درس‌هایی که گرفته‌اید و تجربه‌ای که کسب کرده‌اید، اهداف سال جدید را تعیین کنید.

این روند مفید بیش از همه در مورد کسب‌وکارها و وب‌سایت‌ها صادق است تا عملکرد واقعی‌شان را با برنامه و بودجه از قبل تعیین‌شده مقایسه کنند و استراتژی سال جدید را برنامه‌ریزی کنند.

اگر استراتژی فعلی بازاریابی شما فقط روی لینک سازی تمرکز کرده است، الان زمان خوبی برای هدایتش به مسیرهای دیگر است چراکه سال جدید میلادی تازه آغاز شده است و سال خورشیدی هم در فصل آخر قرار دارد، پس باید استراتژی سئوی سایت را برای سال جدید تعیین کنید!

علاوه بر لینک سازی و ارتباط برقرار کردن با دیگران، باید مقداری از زحمت و زمان خود را صرف کارهای مهم دیگر سئو بکنید. به دلیل اینکه بیشتر افراد در ماه‌های آخر سال مشغول کارهای شخصی هستند و ایمیل‌های کاری را کمتر چک می‌کنند، معمولاً ضریب پاسخ دادن به درخواست‌های لینک سازی نیز پایین‌تر است، در نتیجه شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و تکنیک‌های مهم سئو را اجرا کنید.

در این مقاله، قصد داریم تعدادی از استراتژی‌های مؤثر بهینه‌سازی سایت را آموزش دهیم تا ماه‌های پایان سال را روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید و فونداسیون موفقیت سایت در سال آینده را بسازید.

آینده را اولویت‌بندی کنید

قبل از هر چیز باید بدانید که قرار نیست استراتژی لینک سازی فعلیتان را رها کنید، چراکه بک لینک‌ها در همه ماه‌های سال با ارزش هستند! اما صاحبان وب‌سایتی که قرار است به سایت شما لینک دهند در ماه‌های آخر سال مشغول هستند و کمتر به ایمیل‌ها پاسخ می‌دهند پس بهتر است زمانتان را صرف فعالیت‌هایی کنید که سایتتان را برای لینک سازی در آینده آماده می‌کند.


مقاله مرتبط: روش‌های آماده‌سازی وب سایت برای سال جدید


به‌جای اینکه ماه‌های آخر سال را با عجله صرف بازگشت سرمایه کنید، پیشنهاد می‌کنیم وقتتان را روی استراتژی‌های بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید که در آینده هم سودآور هستند.

استراتژی‌های مفید و مؤثر سئو در پایان سال شامل موارد زیر هستند:

 • آنالیز رقبا
 • برنامه‌ریزی و خلق محتوا
 • بازرسی مشکلات فنی و داخلی سئو

این تکنیک‌های سئوی پایان سال را با اولویت‌بندی مؤثرتر کنید که روی آینده بلندمدت سایت تأثیر بسزایی می‌گذارد.

آنالیز رقبا

انتهای سال، زمان خوبی است که فعالیت رقبا را مرور کنید که در زمینه جستجو چه کارهایی کرده‌اند و چه نتایجی گرفته‌اند.

بهترین نقطه شروع هم محتوای سایت رقبا است تا آنالیز کنید که کدام صفحاتشان بیشترین بازدیدکننده ارگانیک را به دست می‌آورند. ابزارهایی مانند Ahrefs و SEMrush آنالیز رقبا را بسیار راحت می‌کنند چراکه یک لیست از بهترین صفحات سایت رقبا ارائه می‌دهند. این صفحات را مرور کنید تا تصمیم بگیرید که آیا لازم است صفحات مشابهی در سایت خودتان ایجاد کنید.


مقاله مرتبط: روش‌های آنالیز رقبا در طرح کسب‌وکار


در هنگام آنالیز رقبا موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آیا این موضوع به جامعه مخاطب من مرتبط است؟
 • آیا در حال حاضر صفحه‌ای دارم که این موضوع را پوشش دهد؟
 • چه نوع و حجم ترافیکی از رتبه‌بندی برای این کلمه کلیدی حاصل می‌شود؟
 • آیا منابع و زمان کافی برای سرمایه‌گذاری روی ایجاد یک صفحه جدید را دارم که رقیب قوی در بازار باشد؟

بهتر است این سوال‌ها را از خودتان بپرسید و پاسخ صادقانه بدهید تا اینکه فقط رقبا را کپی کنید چراکه همه صفحات پربازدید رقبا لزوماً برای سایت شما، مخاطبتان و اهدافتان مناسب نیستند!

البته می‌توانید از ابزارهای معرفی شده برای بررسی روند تغییرات کلمات کلیدی رقبا در سال گذشته هم استفاده کنید. مقایسه داده با عملکرد سایت کمک می‌کند تا زمینه‌هایی را شناسایی کنید که رقبا از شما جلو زده‌اند!

سئو فقط به شناسایی کلمات جدید و منابع ترافیک ارگانیک محدود نمی‌شود. نتایج جستجو همیشه تغییر می‌کنند و اگر از رتبه فعلیتان محافظت نکنید، آن را از دست می‌دهید. بررسی تغییرات کلمات کلیدی رقبا کمک می‌کند تا خطرات احتمالی را قبل از اینکه به خسارت تبدیل شوند شناسایی کنید! اگر می‌بینید که رقبا در مواردی موفق هستند که شما توجهی نمی‌کنید، انجام کارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • به‌روزرسانی صفحات فعلی با محتوای جدید و عمیق
 • بهینه‌سازی اِلمان‌‌های داخلی
 • بررسی فرصت‌های لینک سازی داخلی
 • لینک سازی دستی از منابع خارج سایت

فارغ از اینکه فرصت‌های جدید را شناسایی می‌کنید یا مشکلات احتمالی را، مرور استراتژی رقبا بینش خوبی ارائه می‌کند و انتهای سال هم‌زمان خوبی برای اجرای این آنالیز است.

برنامه‌ریزی و خلق محتوا

علاوه بر اینکه باید استراتژی محتوای رقبا را آنالیز کنید، انتهای سال فرصت خوبی برای بازبینی استراتژی محتوای خودتان است.

شروع سال جدید همیشه زمان شلوغی است و باعث می‌شود که از تقویم محتوا عقب بیفتید. ما پیشنهاد می‌کنیم از فرصت انتهای سال استفاده کنید تا تقویم محتوی سال آینده را تنظیم کنید و جلو بیفتید.

البته، ممکن است تعطیلات سال جدید زمان حساسی برای فروش کسب‌وکارتان باشد؛ اما اگر می‌خواهید محتوایتان در تعطیلات قابل بازدید باشد، باید قبل از فرا رسیدن تعطیلات تولیدشان کنید.

با استفاده از بینش به دست آمده از آنالیز رقبا، بازاریابی محتوای سال آینده را اولویت‌بندی کنید تا مؤثرین کارها را ابتدا تمام کنید مثلاً به‌روزرسانی صفحات فعلی سایت، بازنویسی محتوای فعلی با فرمت جدید و ایجاد صفحات جدید را به ترتیب انجام دهید. برنامه‌ریزی و تعیین سررسید برای همه کارها قبل از شروع سال جدید کمک می‌کند تا کارهای مهم فراموش نشوند!

علاوه بر این، می‌توانید این زمان را صرف خلق محتوا کنید تا در ماه‌های آینده به‌نوبت انتشار دهید. به‌عنوان شرکتی که هم مجله اینترنتی دارد و هم برای مشتری‌ها محتوا تولید می‌کند، تضمین می‌کنیم که تولید محتوا قبل از سررسید بسیار مؤثرتر است تا اینکه مجبور باشید در موعد مقرر و با عجله محتوا تولید کنید!

اگر فرصت و منابع لازم در فصل آخر سال را دارید، بهتر است آن‌ها را روی تنظیم استراتژی و تولید محتوا برای سال آینده صرف کنید.

بازرسی مشکلات فنی و داخلی سئو

در انتهای سال کمی زمان صرف کنید تا وب‌سایت را از نظر فنی و داخلی بازرسی کنید.

متأسفانه، بهینه‌سازی‌ فنی و رفع مشکلات معمولاً اولین آیتمی هستند که در هنگام تمام شدن پهنای باند سایت کنار گذاشته می‌شوند! اما اگر قرار است بین «یک تلاش نهایی برای لینک سازی» و «حل مشکلات فنی که مدت‌هاست شناسایی کرده‌اید» یکی را انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم وقتتان را صرف حل مشکلات فنی کنید.

برخی مشکلات فنی که معمولاً انباشته می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 • تصاویر و لینک‌های شکسته
 • ریدایرکت‌ها
 • خطای ۴۰۴ و سایر خطاهای وضعیتی
 • محتوای تکراری
 • قرار ندادن متن alt

رفع این مشکلات به عملکرد کلی سایت در موتورهای جستجو کمک فراوانی می‌کند.

بیشتر این مشکلات در یک بازرسی کلی سایت و با ابزاری مانند Screaming Frog شناسایی می‌شوند؛ اما باید مشکلات سئو در هر یک از صفحات را هم در نظر بگیرید.

تعدادی بهینه‌سازی کوچک داخلی هم وجود دارند که باید در صفحات پربازدید انجام دهید تا از صفحات رقبا در SERPs جلو بزنید که شامل موارد زیر هستند:

 • سرعت صفحه
 • موبایل فرندلی بودن
 • قرار دادن متن محتوای مولتی‌مدیا
 • افزایش تمرکز کلمات کلیدی و بهینه‌سازی عنوان‌ها
 • اسکیما مارک آپ (schema markup) و فرمت‌های بهینه‌سازی شده برای قابلیت‌هایی مانند اسنیپت‌ها (snippet)، باکس دانش (knowledge box) و نتایج ویدئو

این بهینه‌سازی‌های کوچک، معمولاً تفاوت رتبه بالا و پایین در نتایج جستجو را تعیین می‌کنند!

نتیجه‌گیری

انتهای سال ممکن است برای برخی کسب‌وکارها زمان شلوغی باشد؛ اما برای لینک سازی در سئو زمان ساکتی است چراکه به دلیل آماده شدن برای تعطیلات نوروزی، مردم کمتر به درخواست‌های کاری و ایمیل‌ها پاسخ می‌دهند؛ اما کارهای بسیار مهم دیگری در سئو وجود دارند که می‌توانید انجام دهید تا سال جاری را باقدرت تمام کنید و سایتتان را برای موفقیت در سال جدید آماده کنید.

استراتژی‌های مهم پایان سال سئو شامل موارد زیر هستند:

 • آنالیز رقبا
 • برنامه‌ریزی و خلق محتوا
 • بازرسی مشکلات فنی و داخلی سئو

به‌جای اینکه باز هم درخواست بک لینک بدهید و یک پاسخ اتوماتیک دیگر دریافت کنید، از این زمان مهم پایان سال استفاده کنید تا سایت و برندتان را برای موفقیت در سال جدید آماده کنید!

درصورتی‌که خودتان توانایی اجرای تکنیک‌های سئوی سایت را ندارید، از یک شرکت معتبر سئو کمک بگیرید تا به‌صورت حرفه‌ای سئوی سایتتان را با هدف رتبه اول گوگل انجام دهد.

بهترین زمان بهینه‌سازی وب‌سایت برای موفقیت در سال جدید

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

42  +    =  43