چگونه رتبه‌بندی محتوای خوب را افزایش دهیم؟
چگونه رتبه‌بندی محتوای خوب را افزایش دهیم؟

ساعت‌ها زمان صرف جستجو کردن، نوشتن، ویرایش کردن یک مقاله می‌کنید و مطلبی بی‌نظیر با منابعی کمیاب منتشر کرده، ولی درنهایت مقاله شما در صفحه پنجم جستجوی گوگل به نمایش درمی‌آید!

متأسفانه محتوا تنها فاکتور کافی برای دیده شدن و رشد کردن وب‌سایت و مقاله شما نیست.

در حال حاضر بسیاری از فعالان زمینه سئو و تولید محتوا از این موضوع اطلاع دارند که دو عامل مهم در رتبه‌بندی طبیعی وب‌سایت برای رسیدن به موفقیت عبارت‌اند از:

 • تعداد لینک‌هایی که به سایت ارجاع داده‌شده است.
 • محتوای مرتبط با جستجو و هدف کاربر

درحالی‌که محتوا و ساختار لینک‌ها مسئله مهمی در سئو است، به یاد داشته باشید که وظیفه ما تلاش برای ساخت unicorns است.

تمرکز اصلی گوگل، ارتقا سطح تجربه کاربران و میزان رضایت کاربر است. اگر وب‌سایت شما به‌اندازه کافی کلیک نمی‌خورد، به اشتراک گذاشته نمی‌شود و کاربران به وب‌سایتتان ارجاع داده نمی‌شوند، با لینک سازی طبیعی نمی‌توانید بازدید کافی دریافت کنید.


مقاله مرتبط: گزینش محتوا چیست و چگونه باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود؟


شما به‌عنوان مسئول یک وب‌سایت یا سئو کار، به کاربران و موتورهای جستجو چه گزینه‌ای را پیشنهاد می‌کنید که دیگر رقبا از آن استفاده نمی‌کنند؟

در این مقاله در رابطه با راهبردها و مسائلی صحبت می‌کنیم که کمک می‌کند وب‌سایت را به صفحه اول جستجوی گوگل منتقل کنید.

پتانسیل‌های خود را درک کنید

یکی از دلایل دیده نشده محتوای وب‌سایت‌ها و قرار نگرفتن مقالات مهم در رتبه‌بندی گوگل، رقابت با برندهای بزرگ و مهم است.

گاهی استراتژی ما در جستجوی کلیدواژه و تولید محتوا اشتباه است و کلیدواژه‌هایی با حجم بسیار را برای رقابت انتخاب می‌کنیم که درواقع رقبای کمی دارند.


مقاله مرتبط: چرا محتوا در سئو تاثیر گذار است؟


درروند انتخاب کلیدواژه، در نظر داشته باشید که واسطه مبادله‌ای رمزنگاری‌شده، به چه میزان اشباع‌شده است.

اگرچه تولید محتوای متمرکز بر روی ارز بیت کوین یکی از عناوین بسیار پربازدید است، ولی باید در نظر داشت که بازار رقابت آن اشباع‌شده است و رقابت در این زمینه بسیار سخت است.

به‌عنوان‌مثال، زمانی که عبارت «?What is Bitcoin» را در موتور جستجوی گوگل سرچ می‌کنید، اولین نتیجه، وب‌سایت CNN است که مقاله‌ای در رابطه با این موضوع ارائه داده است.

اهیمت رتبه بندی گوگل

با استفاده از ابزار Ahrefs حجم جستجو و تعداد بک لینک‌های این مقاله را بررسی کرده‌ایم:

رتبه بندی گوگل

دومین نتیجه ظاهرشده متعلق به وب‌سایت Coindesk است که بیش از ۲۱۰۰۰ بک لینک دارد.

ولی دهمین نتیجه چه وضعیتی دارد؟ زیاد به نتیجه‌های اول نزدیک نیست!

زمانی که حجم جستجوی یک کلیدواژه بالاست و بسیاری از برندها و اسم‌ها بزرگ درزمینهٔ کلیدواژه فعالیت داشته‌اند، رقابت با آن بسیار سخت است.

اگر رقیب شما یک اسم شناخته‌شده، مثل CNN باشد، تولید لینک‌های طبیعی و ارتقا محتوا درواقع وقت تلف کردن است!

اما این به معنای بررسی نکردن موضوع توسط وب‌سایت شما و سایر وب‌سایت‌ها نیست. هنوز هم سرفصل‌های مهمی در رابطه با مسائل روز دنیا وجود دارد که پتانسیل پرداختن به آن‌ها وجود دارد و با استفاده از آن می‌توانید شاخص وب‌سایتتان را افزایش دهید.


مقاله مرتبط: ابزارهای موردنیاز سئو در سال ٢٠١٨


چگونه می‌توان با استفاده جستجوی طبیعی در فضای وب دیده شد؟

به مثال قبلی رجوع می‌کنیم، تصور کنید قصد دارید در رابطه با بیت کوین مطلبی منتشر کنید، برای بهتر دیده شدن مطلب باید عنوان متفاوتی مثل «راهنمای کامل شناخت بیت کوین»، «آخرین راهنمای بیت کوین» استفاده کنید تا نظر مخاطب را جلب کنید.

اطلاعات مهم را دریافت کنید و در بررسی آن‌ها دقیق شوید، کاری که بیشتر رقبا انجام نمی‌دهند.

یکی دیگر از استراتژی‌های مناسب برای چنین شرایطی، تغییر عنوان مقاله و امتحان کردن حجم جستجوی عنوان انتخاب‌شده است.

به مثال زیر توجه کنید: حجم جستجوی کلیدواژه «چگونه در بین کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟» در ابزار SEMrush برابر با ۱۸.۱k است.

حالا به سراغ نتایج جستجوی کلیدواژه می‌رویم:

مقالات بیت کوین

اطلاعات بک لینک‌های Investopedia چگونه است و چه آماری دارد؟

رتبه بندی مقالات

محاسبه این میزان از بک لینک‌ها کار بسیار سختی است.

هم‌چنین اگر محتوایی که بر روی آن کلیک می‌کنید حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ کلمه باشد، این محتوا به‌خوبی دیده نمی‌شود. حتی اگر عنوانی که در رابطه با آن صحبت می‌کنیم دسته اول باشد بازهم به‌جایی نخواهید رسید.

حوزه‌های دیگر مثل اتیریم و ریپل (نوعی پول دیجیتال) و یا درک ICO(یک روش سرمایه‌گذاری از طریق سرمایه‌گذاری جمعی) نیاز به عمق بیشتری دارند و دست تولیدکننده محتوا و وب‌سایت‌ها در این زمینه‌ها بسیار بازتر است.

قبل از انتخاب موضوع باید به قدرت مانور توجه کرد، اگر موضوعی را انتخاب کنید که محدودیت‌هایی در اجرا داشته باشید، درواقع زمان خود را هدر داده‌اید.


مقاله مرتبط: چگونه محتوایی فراتر از یک لینک معمولی بسازیم؟


برندهای بزرگ در تکاپوی به دست آوردن رتبه بالا درزمینهٔ تولید محتوا نیستند، چون هم در چشم مردم و هم ازنظر موتورهای جستجو شناخته‌شده‌اند.

گوگل در بررسی‌های خود به این نتیجه رسید که افراد علاقه دارند که بر روی لینک‌هایی شبیه به این لینک‌ها کلیک کنند، به همین دلیل است که چنین لینک‌هایی رتبه بالاتری دارند.

با در نظر داشتن این‌که در حال حاضر شما و تمام فعالان زمینه وب نیاز دارید تا بدانید چگونه محتوایتان را در صفحه اول جستجوهای گوگل نگه‌دارید و میزان بازدید صفحه و دیده شدن آن را افزایش دهید.

چگونه محتوایی با پتانسیل قرار گرفتن در صفحات اول موتورهای جستجو، تولید کنیم؟

تصور کنید که وب‌سایت شما لینک سازی اصولی دارد و محتوای خود را با وب‌سایت‌های زیادی به اشتراک گذاشته‌اید ولی هم چنان در صفحه اول جستجوی گوگل قرار نگرفته‌اید.

عوامل زیادی وجود دارد که شما از آن بی‌خبر هستید و همین مسائل باعث اول نشدن وب‌سایتتان در رتبه‌بندی گوگل می‌شود.

در وهله اول باید اطمینان حاصل کنید که ساختار فنی وب‌سایت بهینه‌سازی شده است و به رتبه‌بندی محتوا کمک می‌کند. بهینه‌سازی فنی شامل موارد زیر می‌شود:

 • افزایش سرعت صفحه
 • داشتن وب‌سایت پاسخگو
 • مسیرهای باز برای خزنده‌های وب
 • استفاده از ابزار disavow links
 • اطمینان حاصل کردن از نمایه‌سازی شدن صفحات (بررسی کردن ربات‌ها، فایل‌های txt)
 • از بین بردن ارور ریدایرکت ۳۰۱
 • حذف محتوای تکراری

برای index شدن سریع‌تر صفحات، پیشنهاد می‌شود که نقشه XML سایت را در موتورهای جستجو بررسی کنید، با این کار محتوا سریع‌تر در رتبه‌های بالا قرار می‌گیرد.

محتوایتان را برای کاربران بهینه‌سازی کنید

داشتن رتبه طبیعی یا ارگانیک در موتورهای جستجو نکته بسیار مهمی است اما این موضوع به‌اندازه تجربه کاربری اهمیت ندارد.

برای دیده شدن باید تمرکز اصلی را بر تولید محتوایی که پاسخگوی سؤالات کاربران باشد، گذاشت. با این حرکت کاربر تشویق می‌شود تا بیشتر از وب‌سایت شما بازدید کند.

ایجاد محتوای منحصربه‌فرد که به سؤالات بسیاری از کاربران پاسخ دهد و ارائه راه‌حل‌های قابل‌اجرا، نکته بسیار مهمی است که در تولید محتوای خوب باید آن را در نظر داشت.

ایجاد محتوای خوب و ماندگاری در ذهن مخاطب و کاربر، درواقع عنصر اصلی حیات شما در صفحه اول جستجوی گوگل است. محتوا باید منحصربه‌فرد، اصیل و قابل‌رقابت با سایر رقیب‌ها باشد.

اهمیت لینک سازی

تعداد بک لینک‌های یک صفحه با رتبه ارگانیک آن در موتورهای جستجو رابطه مستقیمی دارد و این مسئله یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی است.

با بررسی SEMrush می‌توان به این نتیجه دست‌یافت که از وب‌سایت‌هایی که در لیست برترین‌های موتور جستجو گوگل قرار دارند، فقط ۲ سایت از ۱۵ سایت از دامنه‌های منحصربه‌فرد برای بک لینک دادن و کلیدواژه‌های باارزش، استفاده کرده‌اند.


مقاله مرتبط: ساخت لینک link building در سال ٢٠١٨ چه تغییراتی کرده است


بک لینک‌ها موضوع بسیار مهمی هستند، اما تعداد دامنه‌های منحصربه‌فردی که سایت شما از آن‌ها بک لینک دریافت می‌کند، مسئله بسیار مهم‌تری است. اگر بخواهیم کمی متفاوت‌تر به موضوع نگاه کنیم، بک لینک‌ها درواقع به‌عنوان یک شخص سوم میان شما و مخاطبانتان قرار دارند.

گوگل در بسیاری از زمینه‌ها میزان خلاقیت محتوا را تشخیص نمی‌دهد، استفاده از دامنه‌های منحصربه‌فرد برای بک لینک دادن، باعث می‌شود تا افراد بیشتری به اعتبار دامنه بک لینک، از وب‌سایتتان بازدید کنند.

بررسی سایت‌های موجود در وب دایرکتوری، روشی مناسب برای به دست آوردن بک لینک‌های خوب نیست. استفاده از لینک‌های مرتبط و معتبر از روش‌های جایگزین بهتر است و میزان بازدید شمارا به طرز قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

اما بدون دیده شدن، چگونه بک لینک‌های طبیعی برای وب‌سایتمان جذب کنیم؟

این سؤال ممکن است برای بسیاری از ما پیش بیاید، برای پاسخ به این سؤال باید به سراغ استراتژی‌های لینک سازی برویم. برای ساخت لینک‌های طبیعی و لینک سازی به روش استاندارد، راه‌ها و تاکتیک‌های زیادی وجود دارد.


مقاله مرتبط: ١٠ محتوایی که برای شما لینک طبیعی می آورد


در قدم اول باید از یک قالب تبلیغاتی برای ارتباط با مخاطبان استفاده کنید و از قوانین مختص آن پیروی کنید.

منابع زیادی برای به دست آوردن بک لینک وجود دارد که در این بخش نگاهی کوتاه به تعدادی از آن‌ها می‌اندازیم:

 • بررسی و تجزیه‌وتحلیل لینک‌های رقیب
 • استفاده از پست مهمان با همکاری یک برند و استفاده از بک لینک‌ها در محتوا
 • شکستن قوانین لینک سازی
 • برقراری ارتباط با اینفلوئنسر ها برای دریافت لینک‌ها، به اشتراک‌گذاری و اشاره به برند
 • احیای لینک‌های نمایه‌سازی شده و یا لینک‌هایی که به نام تجاری اشاره‌کرده‌اند

روش‌های ذکرشده، تنها بخشی از استراتژی‌های کاربردی برای بک لینک دادن به وب‌سایت شما است.

اگر از منابع بیشتری در راستای محتوای وب‌سایتتان استفاده کنید، رتبه وب‌سایت شما بالاتر می‌رود و کلیدواژه شما بیشتر به کاربران نمایش داده می‌شود.

تمرکز بر روی وب‌سایت‌ها و اینفلوئنسر های مرتبط با مسیر کاری شما امر بسیار مهمی است، برقراری ارتباط با وب‌سایت‌های معتبر را فراموش نکنید.

برندینگ و کمپین‌های دیگر

متأسفانه لینک سازی دستی (manual) ممکن است برای بسیاری از افراد پیچیده و بسیار سخت باشد. این روش نه‌تنها در بسیاری از زمینه‌ها به ضرر شما تمام می‌شود، حتی ممکن است تأثیر بک لینک‌های خود را هم با انتخاب این روش به خطر بیندازید.

امروز، برندینگ همه‌چیز است.

اگر مخاطبتان را برای بار اول با یک مقاله خوب جذب کنید، این مخاطب در مراجعه‌های بعدی هم وب‌سایت شمارا برای یافتن پاسخ سؤالاتش انتخاب می‌کند.

یکی از روش‌های خوب برای نمایش کمپین‌های برندینگ استفاده از روش‌های ترفیعی با پرداخت پول است.

شما می‌توانید محتوایتان به‌صورت مستقیم با کاربران و حتی اینفلوئنسر ها در میان بگذارید.

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک می‌توانید مخاطبانتان را بر اساس محدوده زندگی و مشخصات روحی و روانی بیشتر بشناسید و محتوای موردعلاقه آن‌ها را در اختیارشان قرار دهید.

شما هم‌چنین می‌توانید کمپین‌ها را مجدداً بازیابی کنید تا محتوای ارتقا یافته را با مخاطبان قدیمی به اشتراک قرار دهید.

هدف اصلی و نهایی برای نمایش هرچه بهتر برند و ظاهر شدن مؤثرتر در رسانه‌هاست. به همین دلیل است که برندها و رسانه‌های اجتماعی هدف اصلی‌شان را بر روی نمایش بهتر در رسانه‌ها می‌گذارند.

قرار دادن محتوا در جلوی چشم مخاطب منجر به اشتراک‌گذاری و بازخورد هرچه بهتر مطلب شما می‌شود. تولید محتوا و بهینه‌سازی آن بر اساس بازخوردها و پاسخ‌های مخاطب باعث می‌شود تا جستجوی ارگانیک شما بیشتر شود و مطلبتان در موتور جستجوی گوگل بالاتر برود.

نتیجه‌گیری

نمایش وب‌سایت و مطالب در جستجوی ارگانیک موضوعی بسیار مهم است، اما تنها بخشی از فرآیند کار است.

به دست آوردن موقعیت خوب در موتورهای جستجو، برقراری ارتباط خوب با رسانه‌های اجتماعی، اینفلوئنسر مارکتینگ، کمپین‌های برندینگ و تبلیغات راه‌های پیش روی شما برای اعلام وجود کردن در فضای عظیم اینترنت است.

با جستجوی درست کلیدواژه‌ها، انتخاب کمپین بازاریابی درست و اندکی خلاقیت می‌توانید به‌خوبی در فضای اینترنتی ظاهر شوید و نام کسب‌وکارتان را بر سر زبان‌ها بیندازید.

 

چگونه رتبه‌بندی محتوای خوب را افزایش دهیم؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

یک دیدگاه برای “چگونه رتبه‌بندی محتوای خوب را افزایش دهیم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  36  =  37