بازاریابی از طریق افراد سرشناس Influencer marketing
بازاریابی از طریق افراد سرشناس Influencer marketing

شبکه اجتماعی تاثیرگذار به شبکه‌ای می‌گویند که از طرفداران زیادی در میان رسانه‌های اجتماعی برخوردار است. یوتیوب، فیس بوک، توییتر و اینستاگرام از جمله شبکه‌های تأثیر گذار هستند. از آنجایی که این شبکه‌ها در دسترس عموم مردم هستند و می‌توانند در مدت زمان بسیار کوتاهی اخبار را به مجموعه گسترده‌ای اطلاع رسانی کنند، برای کمپین‌های بازاریابی بسیار با ارزش محسوب می‌شوند.

در واقع، تعریف و تمجید یک چهره مشهور در شبکه اجتماعی مرتبط می‌تواند به‌طور چشمگیری بر موفقیت یک کسب‌وکار تأثیر بگذارد. برای مثال، نظر کوتاه و مثبت یکی از چهره‌های شاخص رسانه درباره سایت تجاری شما می‌تواند به سرعت ترافیک سایت شما را در مدت زمان کوتاهی بالا ببرد. وی این یعنی بهره مندی از پتانسیل افراد شناخته شده در بازاریابی از طریق افراد سرشناس به نفع کسب و کار خودمان.

مطالعات اخیر نشان داده است که بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار یا Influencer Marketing همچون کمپین‌های ایمیلی مقرون‌به‌صرفه است. در حقیقت، ۱۳ درصد از بازاریابان که بر ایجادکنندگان معتبر محتوا سرمایه‌گذاری می‌کنند، برای هر دلاری که ازاین طریق هزینه می‌کنند، حداقل ۲۰ دلار را از آن خود می‌کنند.

بااین‌حال، تنها سپردن تبلیغ برند به یک چهره مشهور با بیش از ۲۰۰۰۰۰ فالور در توییتر همه ماجرا نیست. ارتباطات نادرست می‌تواند عواقب بدی برای کسب‌وکارها داشته باشد.

پس چگونه باید استراتژی بازاریابی شخصیتی خود را برنامه‌ریزی کنیم؟ در ادامه به ۹ نکته مهم اشاره می‌کنیم که می‌تواند در چگونگی تصور شما از سپردن محتویات خود به یک چهره مشهور به جهت تبلیغ آن کمک کند.

۱. استراتژی‌تان را مشخص کنید

استراتژی‌تان را مشخص کنید

قبل از انجام هر کاری، می‌بایست اهداف و تعریف خود از موفقیت را مشخص کنید. برای مثال، چه تعداد مشخصی بازدیدکننده می‌خواهید که به‌صورت ماهیانه به سایت شما مراجعه کنند؟ تا چه میزان به دنبال افزایش درآمد خود هستید؟ یک کمپین بازاریابی تأثیرگذار نیازمند برنامه‌ریزی صحیح است که در آن نتیجه نهایی مشخص باشد.

یکی از بهترین شیوه‌ها برای برنامه‌ریزی، تعریف اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت است. درواقع، تعریف استراتژی چندان تفاوتی با برپا کردن کمپین تبلیغات کلیکی ندارد و بسیاری از اصول بازاریابی در تصمیم‌گیری شما برای بازاریابی مؤثر یکسان هستند. برای مثال، اگر نتیجه سرمایه‌گذاری محسوس نباشد، تبلیغات خود را از پلت فرم تبلیغات کلیکی خارج خواهید کرد. در این مورد، استفاده از یک شخصیت تأثیرگذار به نوعی یک پلت فرم محسوب می‌شود.


مقاله مرتبط: ١٥ نکته طلایی برای برگزاری یک چالش موفق در شبکه‌های اجتماعی


مشخص کردن این نکته که می‌خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید، در انتخاب نوع فرد تاثیرگذاری که به دنبال آن هستید و نوع شبکه اجتماعی که به کار شما می‌آید کمک شایانی می‌کند. با آنالیز نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری، می‌توانید تشخیص دهید که آیا آن فرد برای کسب و کار شما سود ده خواهد بود یا نه. اگر هزینه‌ها بالا رود و شما به نتیجه مطلوب خود دست پیدا نکنید، باید به دنبال فرد تاثیرگذار بهتری بگردید.

۲. کدام شبکه اجتماعی مناسب شما است؟

کدام شبکه اجتماعی مناسب شماست

هر شبکه اجتماعی دارای نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود است. درجایی ممکن است بعضی افراد علاقه مند به فعالیت در فیس بوک داشته باشند در حالی که دیگران دیدن محتوای ویدیویی را در یوتیوب به دیگر شبکه‌ها ترجیح دهند. یکی از بهترین روش‌ها برای پیدا کردن پلت فرم مناسب، توجه به محصول یا خدماتی است که ارائه می‌دهید.

سایت‌هایی همچون اینستاگرام نسبت به دیگر شبکه‌ها عکس‌محور هستند. اگر از محصولی برخوردارید که می‌توان آن را با عکس تبلیغ کرد، پس انتخاب اینستاگرام می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای Influencer Marketing شما باشد.

اگر خدماتی را ارائه می‌کنید که از نظر فیزیکی مشهود نیستند و نمی‌توان در عکس آن را نشان داد چه؟ در این حالت انتخاب شما باید شبکه‌هایی باشد که در آن متن و شاید توضیحاتی در قالب محتوای ویدیویی مناسب تر باشد. برای مثال، ما شاهد سازمان‌هایی بوده‌ایم که خدمات مبتنی بر وب متعدد خود را با استفاده از افراد تاثیرگذار یوتیوب تبلیغ کرده‌اند. با کمی توضیح درباره خدمات خود و نشان دادن اسکرین‌شاتی از وب سایت شرکت در محتوای ویدیویی می‌توان مطمئن شد که هزاران بیننده پیغام شما را بطور شفافی دیده‌اند.

حضور در شبکه اجتماعی مناسب می‌تواند به بودجه ای که در نظر گرفته‌اید بستگی داشته باشد. بعضی از افراد تاثیرگذار در یوتیوب شاید هزینه‌های بیشتری برای تبلیغ نسبت به افراد تاثیرگذار در توییتر دریافت کنند. شما همچنین باید حجم ترافیکی که یک ویدیو می‌توانند دریافت کند را در مقایسه با تعداد بیننده‌ای که یک توییت می‌تواند داشته باشد را بررسی کنید.

بنابراین لازم است تا ابتدا نیازهای خود را شناسایی کنید و سپس به دنبال فرد تاثیرگذار در تمامی پلت‌فرم‌های اجتماعی بگردید.

۳. تعداد فالوور همه چیز نیست

تعداد فالوور همه چیز نیست

یکی از حیاتی‌ترین بخش‌ها در بازاریابی تاثیرگذار درک ساز و کار دنبال کنندگان یک شبکه اجتماعی است. به هیچ وجه شیفته فردی نشوید که بیشتر از یک میلیون دنبال کننده در اختیار دارد. این ارقام شاید آنطور که شما فکر می‌کنید مهم نباشند.

دنبال کننده و جریان طرفداری

بعضی افراد برای بیشتر به چشم آمدن دست به خرید دنبال کننده می‌زنند. این بدان معنی است که بخش عظیمی از این ارقام از حساب‌هایی هستند که با آن محتوا هیچ ارتباطی برقرار نخواهند کرد. یعنی به جای ۲۵۰۰۰۰، فرد تاثیرگذار شما صرفاً می‌تواند به چیزی در حدود ۱۰۰۰ فرد حقیقی دسترسی داشته باشد.

پراکندگی در طول زمان

شخصی که برای ده سال گذشته مشغول آپلود کردن ویدیو در یوتیوب بوده است شاید بیشتر از پنج میلیون دنبال کننده داشته باشد. با اینحال، تعداد زیادی از این افراد شاید آنطور که زمانی بوده‌اند هم‌اکنون فعال نباشند.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که بعضی از دنبال کنندگان یا طرفداران با وجود اینکه در طول سه تا چهار سال گذشته منفعل بوده‌اند همچنان تعدادشان در آمار ثبت خواهد شد. به همین خاطر است که شخصی با داشتن ۱۵۰ هزار دنبال کننده تنها می‌تواند بازدید ویدیوی شما را به ۱۵۰ هزار نفر برساند.

رشد روزانه و هفتگی فرد تاثیرگذار منتخب خود را بررسی کنید. این کار می‌تواند آزمون خوبی برای سنجیدن ارزش کمپین خود با استفاده از آن فرد باشد.

۴. آیا آن شخص مناسب شما است؟

فرد مناسب برای تبلیغات

تبلیغاتی که توسط افراد شناخته شده انجام می شود هیچوقت تا به این اندازه مؤثر نبوده است. چهره‌های مشهور می‌توانند در مدت زمانی کوتاه، تعداد زیادی از مردم را به سوی خود جذب کنند. در حقیقت، میزان ماندگاری و تاثیرگذاری تبلیغات چهره‌های مشهور ۳۷ درصد بیشتر از دیگر انواع تبلیغ است. این بدان معنی است که افراد تاثیرگذار می‌توانند به سادگی به کسب و کارها کمک کنند.

هر فرد معروفی نمی‌تواند انتخاب مناسبی برای کمپین شما باشد. شما باید شخصیت آن فرد را نسبت به محتوای خود بررسی کنید. این نکته بسیار مهم است زیرا اگر شما می‌خواهید محصولی متناسب با فضای خانواده را تبلیغ کنید آن شخص باید در بین خانواده‌ها دارای اعتبار باشد.

یکی دیگر از جنبه‌هایی که باید در یاد داشته باشیم این است که حوزه کاری آن فرد است. برای مثال، بازاریابی یک خط تولید لباس با یک تهیه کننده بازی‌های ویدیویی نمی‌تواند ایده مناسبی باشد. مگر اینکه خط تولید لباس به نوعی مرتبط با موضوع بازی‌های ویدیویی باشد.

شناخت مخاطب هدف فرد تاثیرگذار به اندازه شناخت مخاطب هدف کسب و کار بسیار با اهمیت است. چه کسی به آن شخص توجه می‌کند و چه کسانی به او واکنش نشان می‌دهند؟ مخاطبان با آن فرد چگونه تعامل برقرار می‌کنند؟ چه چیزی برای مردم قابل اهمیت است که بخاطر آن شبکه‌های اجتماعی آن فرد را دنبال می‌کنند؟ دانستن این نکات به تشخیص فرد مناسب برای کمپین تبلیغی کمک می‌کند.

۵. با افراد تاثیرگذار بطور مستقیم صحبت کنید

مذاکره مستقیم با افراد تاثیرگذار

تقریباً یازده درصد از مردمی که افراد مشهور را دنبال می‌کنند از واسطه‌ها برای ارتباط با آن فرد استفاده می‌کنند. این بدان خاطر است که بیشتر افراد مطرح ترجیح می‌دهند که بطور مستقیم و بدون واسطه با آن‌ها تماس برقرار شود تا درآمد آن‌ها افزایش یابد.

تماس مستقیم همچنین به شما این شانس را می‌دهد که بتوانید رو در رو با آن شخص ملاقات کنید تا بتوانید منش، حرفه‌ای بودن و … را در آن فرد بررسی کنید.

۶. بر سر قرارداد مذاکره کنید

مذاکره کنید

بسیار سخت است که با قطعیت مقدار پولی که باید برای بازاریابی تاثیرگذار هزینه کنید را مشخص کنید. بدین خاطر که بسیاری از آن‌ها از قیمت‌های خاص خود برخوردارند. مقداری که برای یک نفر بسیار بالا به نظر برسد ممکن است برای دیگری کم و بی ارزش باشد. این همان جایی است که باید مذاکره کرد.

راههای متعددی وجود دارد که می‌توانید با یک فرد تاثیرگذار مذاکره کنید. این راه‌ها شامل موارد زیر هستند:

پرداخت مستقیم برای تبلیغات

بسیاری از سازمان‌ها بطور ماهیانه مبلغ مشخصی را به فرد تاثیرگذار به ازای نشان دادن تبلیغ محصولات آن‌ها برای دفعات مشخصی در زمان مشخص پرداخت می‌کنند. این مورد اغلب هزینه بیشتری را در دامان بازاریاب می‌گذارد و مقدار متغیری از بازگشت سرمایه را به دنبال دارد.

فروش مبتنی بر کمیسیون

بسیاری از افراد تاثیرگذار با ایده فروش مبتنی بر کمیسیون مشکلی ندارند. در این حالت یک کوپن کد یا لینک برای فرد شاخص مهیا می‌شود که باید آن را به اشتراک بگذارد. اگر مخاطبان او از آن کد یا لینک استفاده کنند، حق کمیسیونی برای آن‌ها به ثبت می‌رسد. این کار از نرخ بازگشت سرمایه بالایی برخوردار است و در عین حال هزینه‌های بازاریابی برای بازاریاب را کاهش می‌دهد.

نمونه‌های رایگان

بسیاری از بازاریابان یکی از محصولاتشان را برای فرد شاخص ارسال می‌کنند تا به رایگان آن را امتحان کند. اگر از آن محصول خوشش آمد، مذاکرات درباره محصول شروع می‌شود. این کار باعث می‌شود فرد از فروش محصول هیجان زده باشد. با وجود اینکه این کار هزینه شروع را کمی افزایش می‌دهد، ولی راه خوبی برای پیدا کردن افرادی است که از کیفیت محصول آگاه‌اند و به خوبی محصول را تبلیغ می‌کنند.

هیچوقت ارزش سیستم پاداش را دست کم نگیرید. اگر فرد مورد نظر بطور فعال به تبلیغ محصول شما بپردازد، دعوت به سفر یا دعوت کردن او به یک رویداد خاص می‌تواند تأثیر بسزایی در روابط داشته باشد.

۷. از ایده‌های خلاقانه در تبلیغ استفاده کنید

ایده خلاقانه در تبلیغات

بسیاری از بازاریابان ترجیح می‌دهند که فرد تاثیرگذار متن یا مشخصات ویژه‌ای را که به او ارائه شده است را تبلیغ کند. متاسفانه، این کار باعث می‌شود محتوا مصنوعی به نظر برسد.

ایجاد هماهنگی مابین شرکت شما و کسی که می‌خواهد به هزاران نفر دسترسی پیدا کند نیازمند یک همبستگی است. ساختن تبلیغ برای محصول می‌تواند برای فرد تاثیرگذار از نظر دنبال کنندگان و مخاطبان هزینه‌بر باشد. موفقیت این شخص با موفقیت شما گره خورده است. به همین خاطر، بهتر است که به آن‌ها آزادی عمل داد که محتوا را با توجه به توضیحات شما تولید کنند و بتوانند مخاطبین خود راسرگرم کنند.

۸. کمپین را رصد کنید

بررسی کمپین تبلیغاتی

همچون دیگر کمپین‌های دیجیتال، بسیار مهم است که از نزدیک تحلیل influence marketing را در دست داشته باشید. برای مثال، ابزارهایی همچون Google Analytics می‌توانند ردیابی خوبی از شبکه‌های اجتماعی داشته باشند. این کار می‌تواند به سادگی نشان دهد که آیا فرد تاثیرگذار بر ترافیک وب سایت شما تأثیر بسزایی گذاشته است یا نه. اگر می‌خواهید که پا را قدمی فراتر ببرید، می‌تواند صفحات فرود (landing page) مشخصی برای فردی که برای شما تبلیغ می‌کند بسازید و تعاملات را بدین طریق دنبال کنید.

آنالیز کردن داده‌ها نشان می‌دهد که آیا کمپین به خوبی عمل کرده است یا نه. این کار بهترین‌های شبکه اجتماعی و بهترین پلت‌فرم‌ها را مشخص می‌کند. در طول سالیان، شما قادر خواهید بود که بهترین استراتژی را برای افزایش نرخ بازگشت سرمایه و رشد کسب و کار خود را پیدا کنید.

۹. گزینه‌های بیشتری همراه خود داشته باشید

گزینه‌های بیشتری همراه خود داشته باشید

ستاره‌های شبکه‌های اجتماعی از چشم انداز یک کسب و کار همانقدر مؤثر عمل می‌کنند که بازیگران مطرح در فیلم‌ها کارایی دارند. افراد تاثیرگذار شبکه‌های اجتماعی بسیار بیشتر از خوانندگان، مدل‌ها و بازیگران تلویزیونی برای بازاریابی آنلاین استفاده می‌شوند. حتی اگر قادر باشید که آن فرد مناسب برای تبلیغ را پیدا کنید، همیشه سعی کنید گزینه‌های بیشتری نیز در جلو روی خود داشته باشید. این به معنی پیدا کردن افرادی دیگر در پلت‌فرم‌های دیگری است که می‌توانند در جایی به کار شما بیایند.

برای مثال، اگر یکی از کانال‌های یوتیوب ناگهانی اعلام تعطیلی کرد چه؟ هرچند که این مورد چندان رایج نیست، اما بهتر است همیشه گزینه‌های دیگری را در لیست داشته باشیم درست مثل همان جمله معروف که می‌گوید”همه تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد قرار ندهید” تا در صورت بروز مشکل بتوان ازسایر روش‌ها استفاده کرد.

سخن آخر

دلیل اینکه بازاریابان از یک استراتژی خاص استفاده می‌کنند و روی آن پافشاری می‌کنند، نتایج دریافتی از آن است. برای مثال گوگل را می‌توان به عنوان یک چهره تاثیرگذار درنظر گرفت. کمپین‌های بازاریابی تاثیرگذار بر پیدا کردن بهترین گزینه‌های اثربخش اتکا دارند. در نهایت تاکید می‌کنیم که تصور نکنید با تبلیغ محصول شما توسط یک چهره تأثیرگذار در توییتر به همه اهداف خود دست‌یافته‌اید. موارد زیادی در ایجاد یک پلت فرم بازاریابی موفق دخیل هستند که باید آن‌ها را رعایت کرد.

چگونه در بازاریابی از طریق افراد سرشناس موفق عمل کنیم؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

یک دیدگاه برای “چگونه در بازاریابی از طریق افراد سرشناس موفق عمل کنیم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

67  +    =  70