شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر در حال گسترش هستند بطوریکه هرچند وقت یک‌بار شبکه اجتماعی جدیدی در دنیای وب معرفی می‌شود و هر فردی را که با اینترنت سروکار دارد را به سمت خود جلب می‌کنند که البته با طرفداران زیادی هم روبرو می‌شوند. شبکه‌های اجتماعی جزو کلیدی‌ترین روش‌ها برای برند سازی و ایجاد جایگاهی در دنیای مجازی تلقی می‌شوند. این شبکه‌ها که به‌عنوان یک ابزار سرگرم‌کننده در اختیار کاربران قرارگرفته‌اند می‌توانند به‌عنوان معرفی و تبلیغات نیز مورداستفاده قرار گیرند.

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی ضمن برند سازی برای خود، می‌توانید بانک اطلاعاتی گسترده‌ای از مشتریان به دست آورید. همچنین، استفاده از مباحث شبکه‌های مجازی می‌تواند به‌عنوان یک‌راه بسیار مطمئن برای تحقق اهداف و موضوعات بازاریابی مورداستفاده قرار گیرد.

در اینجا به بررسی ۱۵ نکته طلایی برای برگزاری مسابقات در شبکه‌های اجتماعی خواهیم پرداخت که می‌تواند شمارا در راه‌اندازی و مدیریت یک شبکه اجتماعی موفق و مؤثر یاری نماید.

۱. هدف خود را مشخص کنید

اولین نکته‌ای که پیش از هر اقدام در شبکه‌های اجتماعی می‌بایست موردتوجه قرار گیرد تصمیم‌گیری در مورد اهداف بازاریابی است. شما می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی هر آنچه که می‌خواهید را قرار دهید. اما سؤالی که پیش می‌آید این است که هدف از استفاده از شبکه‌های اجتماعی چیست؟ به دلیل افزایش تعداد دنبال کنندگان، در جریان گذاشتن مخاطبین و یا تولید محتوای باکیفیت؟ این شبکه اجتماعی بر روی مخاطبین بالقوه تمرکز می‌کند و یا هدف آن دستیابی به مخاطبین جدید است؟

مسابقه اینستاگرام Heineken

شرکت Heineken با استفاده از راه‌اندازی مسابقه Crack_the_US_Open@ توانست میزان دنبال کنندگان خود را در اینستاگرام به میزان ۲۰ درصد افزایش دهد. در طی ۳ روز ۱۵۰۰ نفر به دنبال کنندگان این برند اضافه شد.

ایده و هدف این شرکت بود کاربران باید تصاویر را با استفاده از پست‌های سریالی و به هم چسباندن کدها سرنخ‌ها و کلمات در اینستاگرام تصاویر را در پی هم قرار دهند.

۲. کاربران خود را بشناسید

هدف قرار دادن کاربران به منظور شناخت و بررسی رفتار مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند تا حد زیادی میزان فعالیت آن‌ها را مشخص نماید. پس برای کسب نتیجه بهتر برروی شناخت کاربران خود بیشتر تمرکز کنید.

دسته‌بندی نردبانی کاربران شبکه‌های اجتماعی

بر اساس دسته‌بندی نردبانی، کاربران شبکه‌های اجتماعی به هفت گروه تقسیم می‌شوند. که در پایین‌ترین پله از این نردبان افرادی قرار می‌گیرند که بسیار کم از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و در بالاترین سطح آن ایجادکنندگان صفحات اجتماعی قرار می‌گیرند که در شبکه‌های اجتماعی در فرصت‌های موجود سهیم هستند و یا ایجاد فرصت می‌کنند.

مشخص کنید که مخاطبین شما در کدام پله از این نردبان قرار دارند سپس بر اساس نوع مخاطبین مباحث و مطالب خود را انتخاب کرده و در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید.

۳. انتخاب چالش متناسب با برند

بعد از گروه‌بندی کاربران مطمئن شوید که چالش ایجادشده مناسب بوده و باهدف‌های تجاری شما همپوشانی دارد. برای ایجاد چنین چالش‌هایی می‌بایست میزان تلاش کاربران را نیز در نظر گرفت. مسابقات آسان‌تر مانند قرعه‌کشی‌های متداول میزان مخاطبان را بیشتر خواهد کرد ولی ازآنجایی‌که شرکت در این‌گونه چالش‌ها برای مشتریان امری عادی محسوب می‌شود تأثیر کمتری در برند سازی دارد. چالش‌های دشوارتر مانند ساخت ویدیو توسط کاربران مخاطب کمتری را به خود جذب می‌کند اما می‌تواند اثربخشی بیشتری در برند سازی داشته باشد.

کمپین تبلیغاتی بازگشت به پنج‌شنبه‌های شرکت Expedia

به‌عنوان‌مثال در کمپین تبلیغاتی بازگشت به پنج‌شنبه‌های شرکت Expedia، کاربران عکسی از بهترین تعطیلات خود را با تگ کردن آی دی Expedia@ و یا استفاده از هشتگ ThrowMeBack# در اینستاگرام منتشر می‌کردند تا بتوانند در مسابقه شرکت کنند. بااینکه تعداد شرکت‌کنندگان این مسابقه کم بود اما جایزه آن هزینه سفر به همان مکان بود. بعد از برگزاری این چالش تعداد دنبال کنندگان شرکت Expedia دو برابر شد که دلیل آن انتخاب پلتفرمی مناسب برای ایجاد این مسابقه بوده است.

۴. صفحات اجتماعی خود را ساده نگه‌دارید

سعی کنید اقدامات انجام‌شده در شبکه‌های اجتماعی را برای کاربران خود تا حدی ساده‌سازی کنید که برای انجام اقداماتی چون ورود به صفحه‌های اجتماعی، اشتراک‌گذاری محتوا، شرکت در مسابقات و… دچار سردرگمی نشوند چراکه با رعایت این مسائل تعامل کاربران با برند شما بیشتر خواهد شد.

ساده‌سازی صفحات اجتماعی

۵. معرفی اسامی برندگان

معمولاً افراد با امید برنده شدن در این‌گونه چالش‌ها شرکت می‌کنند. بنابراین شفافیت در برگزاری و نحوه انتخاب شخص برنده از نکات کلیدی در برگزاری قرعه‌کشی و مسابقات است.

مسابقه اینستاگرام شرکت Fossil

برای مثال شرکت “fossil” به‌صورت ماهانه برای کسانی که عکس محصولات خریداری‌شده خود را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند، جایزه‌ای را در نظر می‌گیرد. شرکت‌کنندگان این مسابقه می‌توانند اسامی برندگان جایزه بزرگ ماهانه و برندگان هفتگی را در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی مشاهده کنند.

وب‌سایت Canva

یکی از روش‌های اعلام اسامی برندگان در شبکه‌های اجتماعی استفاده از تصاویر جذاب است. شما می‌توانید از وب‌سایت “Canva” برای ساخت تصاویر جذاب استفاده کنید.

۶. تأثیر برگزاری مسابقات

اعلام اسامی برندگان کمک می‌کند تا سایر کاربران برای شرکت و برنده شدن در مسابقات بعدی ترغیب شوند. سعی کنید جوایز انتخابی مربوط به برند و محصول خودتان باشد این کار مخاطبان بازار هدف شمارا جذب خواهد کرد.

جشنواره موسیقی پاپ، کمپانی پاپاگاندا

جشنواره موسیقی پاپ، کمپانی پاپاگاندا در سوئد برای معرفی خوانندگان این فستیوال یک مسابقه برای کاربران خود در اینستاگرام ایجاد کرده است. در این مسابقه سرنخ‌هایی از خوانندگان ارائه می‌شود و کاربران می‌بایست نام خوانندگان را حدس بزنند، در پایان ۲ بلیت کنسرت در اختیار شخص برنده قرار داده می‌شود.

۷. تمرکز روی یک شبکه اجتماعی

برای برگزاری مسابقات، شبکه‌های اجتماعی زیادی وجود دارد اما تمرکز روی یکی از آن‌ها به‌صورت اختصاصی موفقیت بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

برای مثال مسابقه “PIN TO WIN” مسابقه‌ایست که فقط در شبکه اجتماعی پین‌تر است انجام می‌شود. در این مسابقه با اشتراک‌گذاری عکس موج‌سوار موردعلاقه شانس برنده شدن ۲۰۰ دلار پول برای شرکت‌کنندگان فراهم خواهد شد.

۸. تعیین زمان برای مسابقات

برای مسابقات زمان تعیین و تاریخ پایان را اعلام کنید. مدت‌زمان برگزاری چنین مسابقاتی به پیچیدگی آن بستگی دارد. بنابراین تعیین زمان شروع و پایان مسابقات یکی از نکات بسیار مهم تلقی می‌شود. برای مثال مسابقات دشوارتر مانند ساخت ویدیو به زمان بیشتر و مسابقات آسان‌تر به زمان کمتری نیاز دارد.

مسابقه "Raise Your Words"

یک نمونه از تعیین زمان‌بندی را می‌توان در مسابقه “Raise Your Words” مشاهده کرد.

۹. زمان‌بندی و برنامه‌ریزی

پس از تعیین تاریخ پایان جدول زمانی که شامل پنج مرحله: قبل از آغاز، شروع، آخرین فرصت، تکمیل، و اعلام برندگان است را تنظیم کنید. همچنین زمانی را برای مدت‌زمان رأی‌دهی در نظر بگیرید.

زمان‌بندی مناسب به شما این امکان را می‌دهد تا در مورد این‌گونه مسابقات بهتر تصمیم‌گیری کرده و میزان موفقیت خود را بررسی نمایید.

۱۰. بررسی منابع در دسترس

هنگام برگزاری مسابقه در شبکه‌های اجتماعی حتماً باید منابع در دسترس را نیز در نظر گرفت. چراکه کمبود منابع می‌تواند به برند شما ضربه بزند.

در بررسی منابع می‌بایست عوامل زیر را در نظر گرفت:

  • زمان
  • نفر ساعت
  • بودجه مالی

مسابقه "Ultimated Americas"

برای مثال شرکت نشنال ژئوگرافی از کاربران خود خواست تا با شرکت در مسابقه “Ultimated Americas” و قرار دادن عکس با هشتگ UltimatedAmericas# شانس خود را برای برنده شدن امتحان کنند. در این مسابقه ۳ داور برای انتخاب فرد برنده برگزیده‌شده بود.

۱۱. شرایط و قوانین مسابقه

مشخص کردن قوانین، نیازمندی‌ها و شرایط یک مسابقه از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه شود. بنابراین می‌بایست قوانین مسابقه به‌طور واضح مشخص و دستورالعمل‌های مناسب را برای تمامی جوانب یک مسابقه در نظر گرفته شود.

مسابقه شرکت People Footwear

People Footwear برای کاربران خود صفحه‌ای مجزا، برای مسابقات طراحی نموده که قوانین در آن مشخص‌شده است و پیش از شروع مسابقه شرکت‌کنندگان موظف به خواندن آن صفحه هستند.

۱۲. محتوای متناسب با برند

تصاویر و محتوای اشتراک‌گذاری شده توسط شرکت‌کنندگان می‌بایست درخور خدمات، کالاها و نام تجاری شما باشد چراکه محتوای مناسب می‌تواند باعث تقویت نام تجاری شما گردد.

مسابقه شرکت "Iron & Resin"

نمونه بارزی از این نکته را می‌توان در مسابقه شرکت “Iron & Resin” مشاهده نمود. این شرکت مسابقه‌ای برای دوست داران موتورسیکلت برگزار کرد تا این افراد لحظات موردعلاقه خود را با هشتگ fromthesaddle# در اینستاگرام به اشتراک گذاشته و شانس خود را برای برنده شدن امتحان کنند.

۱۳. انتخاب نام زیبا

برای چالش خود نامی جذاب، کوتاه و جالب انتخاب کنید تا مخاطبان بیشتری را جذب کنید. همچنین می‌توانید برای چالش خود، تم‌های مختلف در نظر بگیرید به‌عنوان‌ مثال تم فصل، رنگ و …

کمپین شرکت هواپیمایی KLM

یک نمونه از این قبیل مسابقات را می‌توان در کمپین شرکت هواپیمایی KLM مشاهده نمود. در این مسابقه از کاربران خواسته‌شده بود برای موضوع راحتی نشیمن مسافران عکسی را طراحی کرده و آن را با هشتگ KLMGetComfy# در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و شانس خود را برای برد ۲ بلیت سفر به مکانی دلخواه امتحان نمایند.

۱۴. طراحی مناسب

ایجاد یک طرح چشم‌نواز و باکیفیت برای معرفی هر چالش می‌تواند تعداد شرکت‌کنندگان و اشتراک‌گذاری مسابقه توسط کاربران را افزایش دهد.

طراحی مناسب

نکته: برای هر شبکه اجتماعی می‌توان تصویر مخصوص به خود را طراحی نمود.

۱۵. اطلاع‌رسانی

حتماً قبل از آغاز چالش اطلاع‌رسانی و تبلیغات انجام دهید. این تبلیغات می‌تواند از طریق سایر رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و … صورت گیرد.

15 نکته طلایی برای برگزاری یک چالش موفق در شبکه‌های اجتماعی

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3  +  5  =