مزایده گوگل Adwords
مزایده گوگل Adwords

راهنمای مطالعه

Google AdWords یا همان تبلیغات گوگل، سیستم تبلیغاتی گوگل است که در آن تبلیغ‌کنندگان روی برخی کلیدواژه‌های خاص پیشنهاد می‌دهند تا تبلیغات کلیک شونده‌شان در میان نتایج گوگل نمایش داده شود. گوگل از این روش برای کسب درآمد از جستجوهای انجام شده استفاده می‌کند، چراکه تبلیغ‌کنندگان باید برای داشتن این کلیک‌ها پول پرداخت کنند. این اینفوگرافی کمک می‌کند نحوه کار AdWords را بشناسید، با جزئیات مزایده Adwords و نحوه ارائه پیشنهاد، آشنا شده و عوامل مهم مانند نمره کیفیت و هزینه به ازای هر کلیک را شرح می‌دهد. اگر شما هم می‌خواهید بدانید «AdWords چطور کار می‌کند؟» این مطلب برای شماست!

آیا AdWords واقعاً کار می‌کند؟

بسته به رقابت موجود بر سر کلیدواژه‌ای که روی آن پیشنهاد می‌دهید، و همچنین مرتبط بودن آن کلیدواژه با نرخ تبدیل واقعی شرکت شما؛ ممکن است AdWords برای کسب کار شما مفید باشد یا نباشد. در اکثر مواقع شاهدیم که اگر شرکت‌ها پولشان را روی کلیدواژه‌های نادرست هدر ندهند یا تبلیغات CTR ضعیف و بی‌کیفیتی ننوشته باشند، Google AdWords برای بسیاری از انواع کسب‌وکارها مؤثر عمل می‌کند.

هزینه استفاده از Google AdWords چگونه محاسبه می شود؟

عوامل مختلفی در تعیین هزینه تبلیغات کسب‌وکار شما در AdWords نقش دارند. با راهنماهای موجود در این رابطه می‌توانید از هزینه‌های این سرویس، نحوه انجام پیشنهاد، و هزینه متوسط به ازای هر کلیک برای تبلیغ‌کنندگان آگاه شوید.

چطور با Google AdWords تبلیغ کنیم؟

کسب‌وکارها می‌توانند با افتتاح یک اکانت Google AdWords در گوگل تبلیغ کنند. برای آگاهی بیشتر در مورد استفاده بهینه از Google AdWords از راهنماها و اینفوگرافی‌های موجود استفاده کنید.

روش کار پیشنهاددهی در AdWords چگونه است؟

موقعیت واقعی تبلیغ شما توسط رتبه تبلیغ شما تعیین می‌شود. تبلیغی که بالاترین رتبه را دارد، اولین جایگاه تبلیغ را تصاحب می‌کند. CPC یا Cost per Click واقعی شما از تقسیم شدن  بالاترین رتبه تبلیغ بعد از شما، بر نمره کیفیت شما به دست می‌آید. تنها استثنا در این قانون زمانی رخ می‌دهد که شما تنها کسی باشید که پیشنهاد می‌دهد و یا اینکه پایین‌ترین پیشنهاد را در مزایده AdWords داده باشید؛ در این صورت بیشترین پیشنهاد به ازای هر کلیک را می‌پردازید! سیستم ثبت پیشنهاد AdWords جریمه سنگینی برای آگهی‌دهندگانی که با نمره کیفی پایین پیشنهاد می‌دهد تعیین می‌کند. طبیعتاً آن‌هایی که نمره کیفیت بالایی دارند، رتبه تبلیغشان هم بالاتر بوده و CPC پایینی دارند.

هر مزایده گوگل چند بار برگزار می‌شود؟

این مزایده در هر ماه میلیاردها بار صورت می‌گیرد. نتایج آن‌ها به این شکل است که کاربران تبلیغاتی را پیدا می‌کنند که با آنچه می‌خواهند مرتبط است، آگهی‌دهندگان با کمترین هزینه ممکن با مشتریان بالقوه خود ارتباط می‌گیرند و گوگل میلیاردها دلار درآمد کسب می‌کند.

نحوه کار مزایده گوگل به چه شکل است؟

وقتی پرسشی در گوگل مطرح می‌شود، درخواست مذکور توسط موتور جستجو پردازش می‌شود و سپس موقعیت تبلیغ و CPC هر یک از آگهی‌دهندگان مشخص می‌شود.

چطور می‌توان وارد یک مزایده گوگل شد؟

هر زمانی که روی کلیدواژه‌های مرتبط با عبارت جستجو شده توسط یک کاربر پیشنهاد دهید، تبلیغات گوگل شما می‌توانند وارد یک مزایده شوند. پیشنهادات شما، نمره کیفیت و مرتبط بودن آن، در تعیین صلاحیت تبلیغ شما برای نمایش روی SERP دخیل هستند.

چه چیزهایی وارد مزایده گوگل می‌شوند؟

وقتی آگهی کنندگان کلیدواژه‌هایی که می‌خواهند رویش پیشنهاد دهند را مشخص می‌کنند، گوگل کلیدواژه مذکور را با بالاترین سطح پیشنهادی که مشخص کرده‌اید و همچنین تبلیغ مربوط به آن، از اکانت شما که بیش از بقیه با مزایده مرتبط به نظر می‌رسد وارد می‌کند.

CPC چیست؟

CPC یا هزینه به ازای هر کلیک، هزینه‌ای است که آگهی کننده برای هر باری که فردی روی تبلیغ AdWord او کلیک می‌کند باید پرداخت کند.

نحوه کار CPC چیست؟

CPC شما بر اساس شدت رقابت در حوزه کلیدواژه‌هایتان، حداکثر میزان پیشنهادات شما، و نمرات کیفیت‌تان تعیین می‌شود.

میانگین هزینه به ازای هر کلیک در AdWords چقدر است؟

هزینه متوسط هر کلیک در AdWords بنابر نوع کلیدواژه و صنعت مذکور متفاوت است.

نمره کیفیت گوگل چیست؟

این معیاری است که گوگل برای تعیین میزان مرتبط بودن و کاربردی بودن تبلیغ شما برای کاربر استفاده می‌کند؛ که اساساً توسط CTR یا Click through rate تبلیغ شما، ارتباط کلیدواژه و کیفیت صفحه هدف شما مشخص می‌شود. هرقدر نمره کیفیت بالاتری داشته باشید برایتان بهتر است. کلیدواژه‌هایی با نمره کیفیت بهتر در صرفه‌جویی هزینه و داشتن رتبه تبلیغ بهتر به شما کمک می‌کنند.

گوگل مقدار هزینه‌ای که می‌پردازیم را چگونه مشخص می‌کند؟

هزینه‌ها بر اساس بالاترین پیشنهاد شما، نمره کیفیت شما، و شدت رقابت روی کلیدواژه شما تعیین می‌شود.

رتبه تبلیغ گوگل چیست؟

رتبه تبلیغ گوگل، موقعیت تبلیغ یک شرکت در صفحه نتایج موتور جستجو است که بر اساس ترکیبی از بالاترین پیشنهاد شرکت و نمره کیفیت آن تعیین می‌شود.

رتبه تبلیغ در برابر نمره کیفیت

رتبه تبلیغ در واقع نشانگر این است که تبلیغ در صفحه نتایج چقدر بالاتر نمایش داده می‌شود. از سوی دیگر، نمره کیفیت بر اساس مرتبط و کاربردی بودن آن برای جستجو کننده تعیین می‌شود و تنها بخشی از فرآیند تعیین موقعیت تبلیغ است. از سال ۲۰۱۳، ارزش نمره کیفیت گوگل بیش از پیش قلمداد شده و میانگین نمره کیفیت از ۷ به ۵ رسیده است.

موقعیت تبلیغ در AdWords چیست؟

موقعیت تبلیغ در AdWords، جایگاه آن در صفحه نتایج موتور جستجو است که تبلیغ در تناسب با تمامی تبلیغات موجود دیگر نمایش داده می‌شود.

CPC واقعی چیست؟

CPC واقعی، هزینه‌ای است که آگهی کننده باید به ازای هر کلیک توسط جستجو کننده روی تبلیغش پرداخت کند، این مقدار بسته به دیگر آگهی کنندگان حاضر در مزایده متفاوت بوده و همیشه کمتر از بالاترین قیمت پیشنهاد شده است.

AdWords چگونه CPC واقعی را محاسبه می‌کند؟

CPC واقعی باز تقسیم کردن رتبه تبلیغ رقیب پایینی (رتبه تبلیغی که باید در نظر گرفت) بر نمره کیفیت و سپس اضافه کردن ۰.۱ دلار محاسبه می‌شود.

روش‌های دیگر پیشنهاددهی چیست؟

CPM و CPA از روش‌های دیگر پیشنهاددهی هستند.

روش پیشنهاد دادن CPM چیست؟

پیشنهاددهی CPM بر اساس تعداد تأثیر (Impression) تعیین می‌شود و می‌تواند در کنار پیشنهاددهی CPC استفاده شود.

مقایسه CPC و CPM

CPC هزینه یک تبلیغ است که بر اساس تعداد کلیک‌هایی که دریافت می‌کند تعیین می‌شود، در حالی که CPM هزینه یک تبلیغ بر اساس تعداد تأثیراتی است که دریافت می‌کند. هر دو روش را می‌توان به‌طور همزمان استفاده کرد.

کلیدواژه‌های AdWords چه هستند؟

کلیدواژه‌ها در AdWords، کلمات و عباراتی هستند که آگهی کننده‌ها روی آن‌ها پیشنهاد می‌دهند، به این امید که وقتی مردم به دنبال آن محصولات و خدمات می‌گردند، تبلیغ‌هایشان در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) نمایش داده شود. برای مثال، اگر کار شما فروش کفش به‌صورت آنلاین است، بهتر است روی کلیدواژه‌هایی مانند «کفش‌های ورزشی» و «خرید کفش» پیشنهاد دهید. بررسی کلیدواژه فرآیندی است که با استفاده از ابزار و اطلاعات به دنبال کلیدواژه‌هایی می‌گردند که بازدیدهای بیشتری را به سمت تبلیغ و سایت شما می‌کشاند.

بهینه‌سازی نتایج برای موتورهای جستجو چیست؟

بهینه‌سازی نتایج برای موتورهای جستجو عبارت است از استفاده از روش‌های ارگانیک برای  افزایش احتمال دیده شدن صفحه یا سایت شما در میان نتایج به‌دست‌آمده از موتورهای جستجو. این کار با بکار بردن کلیدواژه‌های اصلی مورد جستجو در داخل محتوا انجام می‌شد تا موتورهای جستجو بتوانند آن‌ها را پیدا کرده و سایت شما را با دقت و سرعت بیشتری نمایش دهند. مقبولیت سایت و پروفایل مربوطه شما نیز در رتبه‌بندی سایت شما در نتایج موتور جستجو مؤثر است.


مقاله مرتبط: سئو و بهینه سازی سایت به زبان ساده – قسمت ۱


نحوه کار شبکه نمایش گوگل چیست؟

شبکه نمایش گوگل یا GDN، شبکه بسیار وسیعی از سایت‌هاست که امکان قرار دادن تبلیغات نمایشی را به گوگل می‌دهد و به بیش از ۹۰ درصد کاربران اینترنت دسترسی دارد. آگهی کنندگان، دریافته‌اند که هزینه کلیک‌های شبکه نمایش، بسیار کمتر از شبکه جستجو است. بسته به شیوه‌ای که برای هدف قرار دادن کاربران بکار می‌گیرید، ممکن است CTR بالا و CPA پایین باشد.

 گروه تبلیغاتی در Google AdWords چیست؟

یک گروه تبلیغاتی محلی است که تبلیغات AdWords، کلیدواژه‌ها و صفحات هدف شما در آن قرار دارد. گوگل به آگهی کنندگانی که در AdWords کمپین ایجاد می‌کنند، گروه‌های تبلیغاتی بسیار ساختاربندی شده‌ای ارائه می‌کند. قرار ندادن تمام کلیدواژه‌هایتان در یک گروه تبلیغاتی بسیار مهم است، باید کلیدواژه‌هایتان را قالب‌های مختلف دسته‌بندی کنید.

مرتبط بودن تبلیغ در AdWords به چه معناست؟

مرتبط بودن تبلیغ معیاری از میزان متناسب بودن کلیدواژه‌ای که روی آن پیشنهاد می‌دهید با تبلیغ شماست، همچنین تناسب کلیدواژه‌تان با پیام ارائه شده در تبلیغ و صفحات هدفتان را نشان می‌دهد. هرقدر این تناسب کلیدواژه بیشتر و رتبه تبلیغتان بالاتر باشد، می‌تواند به افزایش نرخ دریافت کلیک و نمره کیفیت کمک کند.

بهینه‌سازی تبدیل چگونه عمل می‌کند؟

بهینه‌سازی نرخ تبدیل در Google AdWords در واقع یک ابزار مدیریت پیشنهادات است که پیشنهادها را بر اساس هر یک از کلیدواژه‌ها مدیریت می‌کند تا بتواند بیشترین میزان تبدیل را به ازای قیمتی کمتر یا برابر با آنچه آگهی کننده مشخص کرده است به دست آورد (از آن به‌عنوان هزینه بر اساس فعالیت یا CPA هم یاد می‌کنند).

من در گوگل تبلیغ کرده‌ام. عملکردم چطور است؟

بررسی‌های بسیاری روی ده‌ها هزار اکانت در Google AdWords در سراسر جهان و صنایع مختلف انجام شده است. راحت‌ترین راه برای آگاهی از عملکردتان در Google PPC این است که عملکرد PPC خود را با آگهی کننده‌های مشابه در صنعت و در قیمت مشابه مقایسه کنید.

Google adwords

Google AdWords چیست؟ تبلیغات گوگل چگونه کار می کند؟

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +  3  =