گوگل ادز
گوگل ادز

راهنمای مطالعه

گوگل ادوردز(Google AdWords) همان سیستم تبلیغاتی گوگل است که در آن برخی کلیدواژه‌های خاص سفارشی در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند. گوگل از این روش برای کسب درآمد از جستجوهای انجام شده استفاده می‌کند. چون تبلیغ‌کنندگان باید برای داشتن این کلیک‌ها پول پرداخت کنند.

اینفوگرافی ارائه شده و نکات این مطلب کمکتان می‌کند تا نحوه کار گوگل ادوردز را  بهتر بشناسید، با جزئیات مزایده Adwords و نحوه ارائه پیشنهاد توسط آن آشنا شده و عوامل مهم مانند نمره کیفیت و هزینه به ازای هر کلیک را درک کنید. برای اینکه بدانید «گوگل ادوردز یا گوگل ادز چطور کار می‌کند؟، این مطلب هاست ایران را مطالعه کنید.

آیا گوگل ادز واقعاً کار می‌کند؟

با توجه به رقابتی بودن کارتان و کلیدواژه‌هایی که برای کلیک گرفتن در نظر دارید؛ و همچنین مرتبط بودن آن کلیدواژه‌ها با نرخ تبدیل واقعی کسب و کارتان، ممکن است گوگل ادوردز یا تبلیغات گوگل گزینه مناسبی برایتان باشد، یا اینکه انتخاب این روش پیشنهاد نشود و به یک راه جدید برای تبلیغ نیاز داشته باشید.

البته در اغلب مواقع دیده شده که اگر شرکت‌ها روی کلیدواژه‌های نادرست هزینه نکنند، یا تبلیغات CTR ضعیف و بی‌کیفیتی نداشته باشند، گوگل ادوردز یا گوگل ادز برای بسیاری از کسب‌وکارها یک روش موثر خواهد بود.

هزینه استفاده از گوگل ادز چگونه محاسبه می شود؟

عوامل مختلفی در تعیین هزینه تبلیغات کسب‌وکار شما در گوگل ادوردز نقش دارند. با کمک راهنماهای موجود در این زمینه و تجربه یک یا چند کمپین گوگل ادز می‌توانید از هزینه‌های این سرویس، نحوه انجام پیشنهاد و هزینه متوسط به ازای هر کلیک برای تبلیغ‌کنندگان اطلاع پیدا کنید.

چطور با گوگل ادوردز تبلیغ کنیم؟

کسب‌وکارها می‌توانند با افتتاح یک اکانت گوگل ادوردز در گوگل تبلیغ کنند. برای آگاهی بیشتر در مورد استفاده بهینه از گوگل ادز از راهنماها و اینفوگرافی‌های موجود در این مطلب و سایر مطالب بلاگ هاست ایران استفاده کنید. همچنین می‌توانید از افراد متخصص در این زمینه برای انجام تبلیغات درگوگل مشاوره بگیرید؛ و این تبلیغات را با بهترین نتیجه انجام دهید.

روش کار پیشنهاد دهی در گوگل ادوردز چگونه است؟

موقعیت واقعی تبلیغ ارائه شده توسط کسب وکار، رتبه تبلیغ شما مشخص می‌شود. تبلیغی که بالاترین رتبه را در گوگل دارد، اولین جایگاه تبلیغ را تصاحب می‌کند. CPC یا Cost per Click واقعی‌تان از تقسیم شدن بالاترین رتبه تبلیغی که بعد از تبلیغتان نمایش داده می‌شود، بر نمره کیفیت تبلیغ شما به دست می‌آید.

تنها استثنا در این شرایط زمانی رخ می‌دهد که، شما تنها کسی باشید که پیشنهاد تبلیغ می‌دهد، یا اینکه پایین‌ترین پیشنهاد را در مزایده گوگل ادوردز داده باشید؛ در این صورت باید بیشترین پیشنهاد به ازای هر کلیک را بپردازید! سیستم ثبت پیشنهاد ادوردز جریمه سنگینی برای آگهی‌دهندگانی که با نمره کیفی پایین پیشنهاد می‌دهند تعیین می‌کند. بنابراین کسانی که نمره کیفیت بالایی دارند، رتبه تبلیغشان هم بالاتر بوده و CPC پایینی دارند.

ثبت نام در گوگل ادز

مزایده های گوگل چند بار برگزار می‌شود؟

مزایده گوگل ادوردز در هر ماه بار به طور مداوم برگزار می‌شود؛ و نتایج آن‌ها به این صورت است که کاربران تبلیغاتی را پیدا می‌کنند که با آنچه می‌خواهند مرتبط است. بنابراین آگهی‌دهندگان با کمترین هزینه ممکن با مشتریان بالقوه خود ارتباط می‌گیرند و گوگل میلیاردها دلار درآمد کسب می‌کند.

نحوه کار مزایده گوگل به چه شکل است؟

وقتی پرسشی در گوگل مطرح می‌شود، درخواست مذکور توسط موتور جستجو پردازش می‌شود؛ و سپس موقعیت تبلیغ و CPC هر یک از آگهی‌دهندگان مشخص خواهد شد. بنابراین برای تبلیغات گوگل ادوردز باید این نحوه مزایده را به خاطر داشته باشید.

چگونه می‌توان در مزایده گوگل شرکت کرد؟

هر زمانی که روی کلیدواژه‌های مرتبط با عبارت جستجو شده توسط یک کاربر پیشنهاد دهید، گوگل ادوردز شما می‌توانند وارد یک مزایده شوند. پیشنهادات شما، نمره کیفیت و مرتبط بودن آن، در تعیین صلاحیت تبلیغتان برای نمایش روی SERP دخیل هستند.

چه چیزهایی وارد مزایده گوگل می‌شوند؟

وقتی آگهی کنندگان کلیدواژه‌هایی که می‌خواهند رویش پیشنهاد دهند را مشخص می‌کنند، گوگل کلیدواژه مذکور را با بالاترین سطح پیشنهادی که مشخص کرده‌اید و همچنین تبلیغ مربوط به آن، از اکانت شما که بیش از بقیه با مزایده مرتبط به نظر می‌رسد وارد می‌کند.

میانگین هزینه به ازای هر کلیک (Average CPC) چیست؟

CPC یا هزینه به ازای هر کلیک، هزینه‌ای است که آگهی کننده برای هر باری که فردی روی تبلیغ گوگل ادوردز او کلیک می‌کند باید پرداخت کند.

نحوه کار CPC چگونه است؟

CPC شما بر اساس شدت رقابت در حوزه کلیدواژه‌هایتان، حداکثر میزان پیشنهاداتتان، و نمرات کیفیت‌تان در تبلیغات گوگل ادوردز تعیین می‌شود.

میانگین هزینه به ازای هر کلیک در گوگل ادوردز چقدر است؟

هزینه متوسط هر کلیک در گوگل ادز (Google Ads)یا گوگل ادوردز بنابر نوع کلیدواژه و صنعت مذکور متفاوت است.

نمره کیفیت گوگل چیست؟

نمره کیفیت گوگل معیاری است که این موتور جستجو برای تعیین میزان مرتبط بودن و کاربردی بودن تبلیغ شما برای کاربر استفاده می‌کند؛ که اساساً توسط CTR یا Click through rate تبلیغ شما، ارتباط کلیدواژه و کیفیت صفحه هدف شما مشخص می‌شود. هرقدر نمره کیفیت بالاتری داشته باشید بهتر است. بنابراین انتخاب کلیدواژه‌هایی با نمره کیفیت بهتر در صرفه‌جویی هزینه و داشتن رتبه تبلیغ بهتر کمکتان می‌کنند.

گوگل مقدار هزینه‌ای که می‌پردازیم را چگونه مشخص می‌کند؟

هزینه‌های گوگل ادوردز بر اساس بالاترین پیشنهاد شما، نمره کیفیتی که دارید و شدت رقابت روی کلیدواژه‌هایتان تعیین می‌شود.

هزینه گوگل ادز

رتبه تبلیغ گوگل چیست؟

رتبه تبلیغ گوگل، موقعیت تبلیغ یک شرکت در صفحه نتایج موتور جستجو است که بر اساس ترکیبی از بالاترین پیشنهاد شرکت و نمره کیفیت آن تعیین می‌شود.

رتبه تبلیغ در برابر نمره کیفیت

رتبه تبلیغ در واقع نشانگر این است که تبلیغ در صفحه نتایج چقدر بالاتر نمایش داده می‌شود. از سوی دیگر، نمره کیفیت بر اساس مرتبط و کاربردی بودن آن برای جستجو کننده تعیین می‌شود و تنها بخشی از فرآیند تعیین موقعیت تبلیغ است. از سال ۲۰۱۳، ارزش نمره کیفیت گوگل بیش از پیش قلمداد شده و میانگین نمره کیفیت از ۷ به ۵ رسیده است.

موقعیت تبلیغ در گوگل ادوردز چیست؟

موقعیت تبلیغ در گوگل ادوردز، جایگاه آن در صفحه نتایج موتور جستجو است که تبلیغ در تناسب با تمامی تبلیغات موجود دیگر نمایش داده می‌شود.

CPC واقعی چیست؟

CPC واقعی، هزینه‌ای است که آگهی کننده باید به ازای هر کلیک توسط جستجو کننده روی تبلیغش پرداخت کند، این مقدار با توجه به دیگر آگهی کنندگان حاضر در مزایده متفاوت بوده و همیشه کمتر از بالاترین قیمت پیشنهاد شده است.

ادوردز چگونه CPC واقعی را محاسبه می‌کند؟

CPC واقعی باز تقسیم کردن رتبه تبلیغ رقیب پایینی (رتبه تبلیغی که باید در نظر گرفت) بر نمره کیفیت و سپس اضافه کردن ۰.۱ دلار محاسبه می‌شود.

روش‌های دیگر پیشنهاددهی چیست؟

CPM و CPA از روش‌های دیگر پیشنهاد دهی برای گوگل ادوردز هستند که تبلیغ دهندگان از آن‌ها برای بهینه‌سازی این تبلیغات استفاده می‌کنند.

روش پیشنهاد دادن CPM چیست؟

پیشنهاددهی CPM بر اساس تعداد تأثیر (Impression) تعیین می‌شود و می‌تواند در کنار پیشنهاددهی CPC استفاده شود.

مقایسه CPC و CPM

CPC هزینه یک تبلیغ است که بر اساس تعداد کلیک‌هایی که دریافت می‌کند تعیین می‌شود، در حالی که CPM هزینه یک تبلیغ بر اساس تعداد تأثیراتی است که دریافت می‌کند. هر دو روش را می‌توان به‌طور همزمان استفاده کرد.

کلمات کلیدی (Keywords) در ادوردز چه نقشی دارند؟

کلیدواژه‌ها در AdWords، کلمات و عباراتی هستند که آگهی کننده‌ها روی آن‌ها پیشنهاد می‌دهند، به این امید که وقتی مردم به دنبال آن محصولات و خدمات می‌گردند، تبلیغ‌هایشان در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) نمایش داده شود. برای مثال، اگر کار شما فروش کفش به‌صورت آنلاین است، بهتر است روی کلیدواژه‌هایی مانند «کفش‌های ورزشی» و «خرید کفش» کار کنید.

بررسی کلیدواژه برای گوگل ادوردز فرآیندی است که در آن کسب و کارها با استفاده از ابزار و اطلاعات به دنبال کلیدواژه‌هایی می‌گردند که بازدیدهای بیشتری را به سمت تبلیغ و سایتشان روانه می‌کند.

بهینه‌سازی نتایج برای موتورهای جستجو چیست؟

بهینه‌سازی نتایج برای موتورهای جستجو یعنی استفاده از روش‌های ارگانیک برای افزایش احتمال دیده شدن صفحه یا وب سایت کسب و کار در میان نتایج به‌دست‌آمده از موتورهای جستجو مانند گوگل.

این کار با استفاده کلیدواژه‌های اصلی مورد جستجو در داخل محتوا انجام می‌شود، تا موتورهای جستجو بتوانند کیوردها را پیدا کرده و سایت را با دقت و سرعت بیشتری نمایش دهند. مقبولیت سایت و پروفایل مربوطه شما نیز در رتبه‌بندی سایت شما در نتایج موتور جستجو مؤثر است.


مقاله مرتبط: سئو و بهینه سازی سایت به زبان ساده – قسمت ۱


نحوه کار شبکه نمایش گوگل چیست؟

شبکه نمایش گوگل یا GDN، شبکه بسیار وسیعی از سایت‌هاست که امکان قرار دادن تبلیغات نمایشی را به گوگل می‌دهد و به بیش از ۹۰ درصد کاربران اینترنت دسترسی دارد. آگهی کنندگان متوجه این موضوع هستند که هزینه کلیک‌های شبکه نمایش، بسیار کمتر از شبکه جستجو است. این روش با توجه به شیوه‌ای که برای هدف قرار دادن کاربران بکار می‌گیرید، ممکن است CTR بالا و CPA پایین باشد.

 گروه تبلیغاتی در گوگل ادوردز چیست؟

یک گروه تبلیغاتی، محلی است که تبلیغات گوگل ادوردز، کلیدواژه‌ها و صفحات هدف شما در آن قرار دارد. گوگل به آگهی کنندگانی که در ادوردز کمپین ایجاد کرده‌اند، گروه‌های تبلیغاتی بسیار ساختاربندی شده‌ای ارائه می‌کند. قرار ندادن تمام کلیدواژه‌هایتان در یک گروه تبلیغاتی بسیار مهم است و باید کلیدواژه‌هایتان را قالب‌های مختلف دسته‌بندی کنید.

مرتبط بودن تبلیغ در گوگل ادوردز به چه معناست؟

مرتبط بودن تبلیغ معیاری از میزان متناسب بودن کلیدواژه‌ای که روی آن پیشنهاد می‌دهید با تبلیغتان است، همچنین تناسب کلیدواژه‌تان با پیام ارائه شده در تبلیغ و صفحات هدفتان را نشان می‌دهد. هر چقدر این تناسب کلیدواژه بیشتر و رتبه تبلیغتان بالاتر باشد، می‌تواند به افزایش نرخ دریافت کلیک و نمره کیفیت در گوگل ادوردز کمک کند.

بهینه‌سازی تبدیل چگونه عمل می‌کند؟

بهینه‌سازی نرخ تبدیل در گوگل ادوردز در واقع یک ابزار مدیریت پیشنهادات است که پیشنهادها را بر اساس هر یک از کلیدواژه‌ها مدیریت می‌کند، تا بتواند بیشترین میزان تبدیل را به ازای قیمتی کمتر یا برابر با آنچه آگهی کننده مشخص کرده است به دست بیاورد. از این ابزار به‌عنوان هزینه بر اساس فعالیت یا CPA هم یاد می‌کنند.

من در گوگل تبلیغ کرده‌ام. عملکردم چطور است؟

بررسی‌های بسیاری روی ده‌ها هزار اکانت در گوگل ادوردز در سراسر جهان و صنایع مختلف انجام شده است. طبق این تحقیقات، راحت‌ترین راه برای آگاهی از عملکردتان در Google PPC این است که عملکرد PPC خود را با آگهی کننده‌های مشابه در صنعت و در قیمت مشابه مقایسه کنید.

Google adwords

سخن پایانی

تبلیغات یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش شانس دیده شدن برندها و فروش محصولاتشان است. یکی از روش‌هایی که برای تبلیغات در نظر گرفته شده استفاده از خدمات گوگل ادوردز است. در این روش می‌توانید با پرداخت هزینه مشخصی وب‌سایت خودتان را در صفحات ابتدای گوگل نمایش دهید.

در این مطلب‌ هاست ایران نکاتی که باید در این باره بدانید را ارائه کرده‌ایم. اگر علاقه‌مند هستید درباره سایر خدمات بهینه‌سازی وب‌سایت اطلاعات کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب گوگل ترندز چیست را نیز در مجله هاست ایران بخوانید.

سوالات متداول

رتبه تبلیغ (Ad position) در گوگل چیست؟

رتبه تبلیغ نشان دهنده جایگاه تبلیغ در نتایج گوگل است و بر اساس حداکثر هزینه پیشنهادی برای هر کلیک و امتیاز کیفیت تعیین میشود.

آیا گوگل ادوردز و سئو یکسان هستند؟

سئو ترافیک ارگانیک است و با بهینه سازی وب سایت بر اساس محتواهای درج شده و… حاصل میشود؛ اما برای گوگل ادز باید هزینه بپردازید تا گوگل وب سایتتان را در نتایج برتر نشان دهد.

آیا گوگل ادوردز کاربردی و مقرون به صرفه است؟

در صورتی که از این روش تبلیغاتی به درستی استفاده کنید میتوانید کسب و کارتان را توسعه دهید و نتایج خوبی در موتور جستجو به دست بیاورید.

مزایای استفاده از گوگل ادز چیست؟

استفاده از گوگل ادز برای کسب و کارها مزایایی مانند افزایش ترافیک و درآمد، رقابت درخشان در کسب و کار، مدیریت هزینه ها تبلیغات ، نمایش تبلیغ در تجهیزات مختلف مانند گوشی موبایل و… و رصد نمودار تبلیغات و سنجش میزان موفقیت کسب و کار را به همراه دارد.

انواع کمپین در گوگل ادز کدامند؟

کمپین تبلیغاتی جستجو، کمپین تبلیغات نمایشی، کمپین تبلیغاتی ویدیویی، کمپین تبلیغاتی اپلیکیشن، کمپین تبلیغاتی خرید از جمله انواع تبلیغات گوگل ادوردز هستند.

گوگل ادوردز(Google AdWords) چیست و چگونه کار می کند؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  15  =  25