مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » چگونه از گیمیفیکیشن برای بهبود تجربه کاربری استفاده کنید؟
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
UI/UX طراحی و توسعه نقد و بررسی

چگونه از گیمیفیکیشن برای بهبود تجربه کاربری استفاده کنید؟

گیمیفیکیشن برای بهبود تجربه کاربری

ارائه یک محصول باکیفیت باید استانداردهای لازم از جهات مختلف را داشته باشد تا بتواند در بازار رقابت فروش موفقی را به خود اختصاص دهد. تجربه کاربری  یک محصول نیز باید استاندارد لازم جهت کسب رضایت مشتریان داشته باشد. طراحان تجربه کاربری سعی می‌کنند تا از تکنیک‌های جدید و حرفه‌ای جهت بهبود آن استفاده کنند؛ gamification یکی از آن روش ها است که محبوبیت بسیار زیادی را در میان کاربران بدست آورده است.

Gamification چیست؟

در نگاه اول به این کلمه شاید ذهن ما به سمت بازی و صنعت آن برود اما جالب است بدانید این تکنیک ارتباطی با صنعت بازی و بازی‌سازی ندارد. این تکنیک شامل بکارگیری از مکانیک بازی در زمینه‌های غیر از بازی می‌شود که سبب افزایش رضایت و تعامل کاربران می‌شود.

نحوه بهبود تجربه کاربری با مشارکت عناصر بازی

معمولا gamification را شامل امتیازها، مدال‌ها و مدیران می‌دانیم. افراد علاقه‌مند به بازی بخاطر هیجان و چالش‌هایی که یک بازی می‌تواند در ادامه مسیر برای آنها ایجاد کنند، به آن علاقه نشان می‌دهند. طراحان رابط کاربری نیز بخاطر هیجان و چالش‌های یک بازی از این صنعت در طراحی تجربه کاربری در جهت ایجاد رضایت و علاقه کاربران استفاده می‌کنند.

 Gamification در طراحی صفحات وب

استفاده از گیمیفیکیشن می‌تواند یک مسیر مشخص و هدف دقیقی را برای کاربران تعیین کند که این امر در طراحی تجربه کاربری بسیار مهم است.  هر کاربری که وارد سایت شما می‌شود، قطعا به دنبال هدف خاصی است که تجربه کاربری شما باید برای رسیدن به هدفشان، آنها را یاری کند. بازدیدکنندگان سایت خود را مانند فردی در نظر بگیرید که برای رسیدن به موقعیت خاصی باید از چالش‌های مسیر عبور کند و به نتیجه موردنظر خود برسد. کاربران سایت نیز برای رسیدن به هدف خود در سایت (مانند یک مطلب خاص) باید در میان عناصر مختلف وبسایت شما بگردند تا بتوانند به مقصود خود برسند؛ افرادی که در یک چالش شرکت می‌کنند نیز به دنبال رسیدن به جایزه هستند که آن جایزه می‌تواند هدف افراد شرکت‌کننده باشد!


مقاله مرتبط: چند نمونه از سایت‌های موفق در زمینه بازی‌ سازی


چالش و پاداش

جالب است بدانید مردم چالش‌های مختلف را دوست دارند و نسبت به آن علاقه نشان می‌دهند؛ این امر سبب می‌شود تا آنها در صورت مواجه شدن با مشکلات یا چالش‌ها، بتوانند آن را مدیریت کنند. فرض کنید شما از یک فروشگاه به صورت حضوری یا آنلاین کالایی را خریداری می‌کنید که پس از چند ساعت یا چند روز بدست شما می‌رسد؛ پس از رسیدن کالا بدست شما، قطعا زمانی را برای استفاده از آن وسیله صرف کرده‌اید که این زمان صرف راه‌اندازی یا آماده‌سازی لوازم موردنیاز برای استفاده از آن شده است؛ زمانی که برای آن صرف می‌کنید، در واقع شما را به چالش می‌کشد و برای بسیاری از افراد جالب و هیجان‌انگیز است.

چالش سر هم کردن وسایل ایکیا
اسمبل کردن یا سرهم بندی محصولات ایکیا همیشه یکی از چالش های جذاب خریداران لوازم خانگی این برند بوده است.

یکی دیگر از مسائل مهم انگیزه مردم برای ادامه یک چالش است! افرادی که در حال انجام یک چالش برای رسیدن به هدف خود هستند، باید انگیزه‌ای را برای ادامه مسیر داشته باشند؛ به طور مثال فرض کنید برای کاربران سایت خود یک پروفایل کاربری ایجاد کرده‌اید اما بسیاری از کاربران لزومی برای تکمیل آن نمی‌بینند! در اینصورت باید از روش‌های مختلفی آنها را تشویق به تکمیل پروفایل کاربری خود کنید تا بخش‌های مختلف پروفایل آنها در صورت نیاز شما در دسترس قرار داشته باشند.

اگر به قسمت پروفایل وبسایت linkedin سر بزنید، میزان تکمیل شدن اطلاعات پروفایل شما را نمایش می‌دهد که به نحوی به کاربران خود انگیزه می‌دهد. با دادن پاداش‌هایی نظیر امتیاز به کاربران، آنها را تشویق به تکمیل پروفایل خود کنید.

تکمیل پروفایل در لینکدین

تلاش گروهی

در بازی‌های ویدئویی گروهی بازی کردن لذت بیشتری دارد و بازی‌هایی که به صورت تیمی اجرا می‌شوند معمولا از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. تیمی بودن یک بازی سبب می‌شود تا افراد تیم احساس قدرت کنند و برای رسیدن به پیروزی با سایر افراد هماهنگ شوند و حداکثر تلاش خود را بکار ببرند. استفاده از یک تایمر برای نمایش زمان پایان بازی می‌تواند تلاش بازیکنان را چندین برابر کند و از طرفی به بیشتر شدن هیجان بازی کمک کند؛ البته این امر زمانی اتفاق می‌افتد که تمامی بازیکنان یک تیم تلاش خود را بکار بگیرند.

سامانه های تامین مالی جمعی – crowdfunding – مثل سایت Kickstarter برای نمایش میزان سرمایه جذب شده از نمونه های مختلف گیمیفیکیشن و تلاش گروهی استفاده می کنند.

آموزش گام‌به‌گام

آموزش گام‌به‌گام نیز یکی از تکنیک‌های بسیار مناسب است که برای کاربران خود یک شرط ایجاد می‌کنید. در واقع شما می‌توانید آموزش‌های خود را مرحله‌بندی کنید تا اگر کاربری یک مرحله از آموزش‌ها را نگذراند باشد، نتواند وارد مرحله بعدی آموزش شود. با اینکار علاوه بر اینکه می‌توانید آموزش‌های خود را مفیدتر ارائه کنید، کاربران نیز برای رسیدن به مراحل بعدی تشویق می‌شوند تا تمامی مراحل آموزش را دنبال کنند.

این روش برای افزایش تعامل کاربران بکار گرفته می‌شود تا آنها بتوانند به راحتی تمامی مراحل را متوجه شوند؛ به طور مثال افزودن یک تمرین به آموزش‌های شما می‌تواند تمامی ویژگی‌های محصول شما را بیان کند و کاربران استفاده‌کنندگان از محصول شما را به کاربران قدرتمند در عرصه آموزش تهیه شده تبدیل کند.

تاثیر اجتماعی

انسان‌ها موجودات اجتماعی هستند و افراد بر اساس آنچه که دیگران فکر می‌کنند، تمرکز می‌نمایند. این مسئله یک ویژگی روان‌شناختی است که می‌تواند در صنعت وب نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

Opower به مردم کمک می‌کنند تا بتوانند در هزینه‌های برق خود صرفه‌جویی کنند؛ در واقع این شرکت به جای نمایش آمار و ارقام سعی می‌کند تا میزان مصرف همسایگان افراد را نمایش دهد تا آنها نیز بتوانند خود را به حد متوسط مصرف برق برسانند. این شرکت کمک می‌کند تا مردم با استفاده از مقایسه اجتماعی بتوانند در هزینه‌های خود و در نتیجه مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند.

توسعه و پیشرفت

این تکنیک به مردم کمک می‌کنند تا احساس پیشرفت کنند که سبب ایجاد انگیزه در آنها می‌شود. این امر سبب می‌شود تا کاربران بتوانند به تسلط برسند و از سطح بالای محتوای ارائه شده در سایت شما برخوردار شوند.

وبسایت Duolingo به عنوان یکی از سایت‌های آموزشی محیط بسیار جذاب و سرگرم‌کننده‌ای برای کاربران فراهم کرده است؛ هر درس از آموزش‌های این مجموعه به صورت یک چالش ارائه شده است که در صورت موفقیت کاربران به آنها پاداش داده می‌شود. با دادن پاداش‌ها انگیزه‌ مناسبی در کاربران ایجاد می‌شود که آنها را تشویق به ادامه مسیر می‌کند.

نتیجه‌گیری

طراحی تجربه کاربری بر پایه سادگی و راحتی صورت می‌گیرد که البته افزودن جذابیت‌ها و لذت‌های که بتواند رضایت کاربران را بدست آورد می‌تواند به ارتقاء آن کمک کند. در واقع تجربه کاربری در عین سادگی باید برای کاربران سایت شما جذابیت‌هایی نیز داشته باشد. با استفاده از تکنیک gamification می‌توانید طراحی و تعامل درباره یک محصول را لذت‌بخش‌تر و جذاب‌تر کنید و با اینکار بتوانید علاوه بر رضایت مشتریان، نرخ تبدیل و افزایش درآمد قابل تو[هی را نیز در ادامه مسیر کسب‌وکار خود مشاهده کنید.

ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه