چگالی کلمه کلیدی و تاثیر آن بر سئو
چگالی کلمه کلیدی و تاثیر آن بر سئو

چگالی کلمه کلیدی یا Keyword Density چیست و چرا مهم است؟ هنگام نوشتن یک محتوای سئو شده فقط استفاده از کلمات کلیدی مهم نیست، بلکه تعداد دفعاتی که از آن کلمات یا عبارات استفاده می‌کنید نیز بر رتبه‌بندی محتوای شما تأثیر می‌گذارد و این همان چگالی کلمه کلیدی است.

شما احتمالاً به این مسئله آگاه هستید که برای بهبود رتبه کلی مقالات و محتوا در نتایج جستجو باید از کلمات کلیدی اصلی و عبارات طولانی مرتبط با آن استفاده کنید؛ اما چند بار باید از این عبارات استفاده کنید. آیا واقعاً این موضوع اهمیت دارد؟

پاسخ به این سؤال بله است؛ و این مسئله واقعاً مهم است. برای کمک به درک کامل این فرایند ما در این پست آموزشی قصد داریم در رابطه با چگالی کلمه کلیدی با هم به گفتگو بپردازیم و نحوه استفاده درست از کلمات کلیدی را بیان کنیم. ما همچنین به این موضوع می‌پردازیم که چرا باید از تاکتیک‌هایی keyword stuffing  (استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی) اجتناب کنید.

چگالی کلمه کلیدی چیست؟

چگالی کلمه کلیدی تعداد دفعاتی است که یک کلمه کلیدی خاص در یک صفحه از محتوا استفاده می‌شود. معمولاً آن را به‌صورت درصدی بیان می‌کنند و عبارت است نسبت استفاده از کلمه کلیدی صفحه به تعداد کل کلمات صفحه.

چگالی کلمه کلیدی

در اصل، کلمه کلیدی و چگالی آن به موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان سایت کمک می‌کند تا بفهمند یک صفحه خاص در مورد چیست. علاوه براین شما با استفاده از یک کلمه کلیدی خاص می‌توانید محتوایی پیرامون آن کلمه کلیدی تولید کنید. به‌طورکلی، قانون سرانگشتی این است که شما باید یک کلمه کلیدی متمرکز داشته باشید که به‌عنوان عبارت اصلی جستجو برای محتوای شما عمل می‌کند.

بااین‌حال، ما همچنان از کلمات کلیدی مرتبط و فرعی نیز در محتوا استفاده می‌کنیم که این مسئله به درک بهتر موتورهای جستجو از محتوای ما کمک می‌کند. همچنین یک مسئله مهم وجود دارد که استفاده نکردن از کلمات کلیدی کافی یا استفاده از کلمات کلیدی با چگالی کم می‌تواند به‌عنوان محتوای نازک یا thin content تلقی شود و از سرپ نتایج حذف شود. این مسئله اهمیت چگالی کلمه کلیدی را به ما نشان می‌دهد. اگر برای شما جذاب است که برخی اشتباهات رایج هنگام نگارش محتوا چیست به مقاله مورد نظر مراجعه کنید.

تعریف Keyword Stuffing یا استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی

درگذشته، هرچه تعداد دفعات بیشتری از یک کلمه کلیدی استفاده می‌کردید، رتبه بهتری برای آن صفحه کسب می‌کردید. به همین دلیل بود که بعضی از وبمسترها یا تولیدکنندگان محتوا شروع به استفاده از کیورد استافینگ می‌کردند و کلمات کلیدی خود را به‌وفور در بدنه و اجزای محتوا اضافه می‌کردند. این کار بدون توجه به خوانایی محتوا انجام می‌گرفت و معمولاً متنی بی‌کیفیت را به کاربر تحویل می‌دادند. درواقع این کار زیاده‌روی در چگالی کلمه کلیدی بود.

پس از انجام آزمایش‌ها و تحقیقات زیاد و همچنین نارضایتی کاربران از نتایج، گوگل مطمئن شد، روشی که وبمسترها استفاده می‌کنند روش خوبی نیست؛ بنابراین، آن‌ها با به‌روزرسانی الگوریتم‌های گوگل شروع به کاهش رتبه صفحاتی کردند که از کیورد استافینگ استفاده کرده بودند. در عوض آن‌ها به کیفیت محتوا و همچنین ارتباط کلمه کلیدی با محتوا پرداختند؛ اما این به این معنی نبود که چگالی کلمه کلیدی دیگر اهمیت نداشت. برای آشنایی بیشتر با الگوریتم پنگوئن گوگل می‌توانید روی مقاله آن کلیک کنید.

اهمیت چگالی کلمات کلیدی برای استراتژی سئو چیست؟

روند رتبه‌ گرفتن و به کاربردن چگالی کلمات کلیدی آن چیزی نیست که قبلاً بود. پس‌ازاینکه گوگل در مواجهه با کیورد استافینگ رویکرد خود را تغیر داد و تصمیم گرفت تغییراتی در الگوریتم‌های خود ایجاد کند، تمرکز روی ارتباط کلمه کلیدی با محتوا و همچنین کیفت محتوا گرد آمد.

اما آیا این بدان معناست که چگالی کلمه کلیدی مهم نیست؟ خیر، درواقع دقیقاً برعکس است.

وقتی گوگل یا موتور جستجوی دیگری به محتوای یک وب‌سایت نگاه می‌کنند، کلمات واقعی صفحه را نمی‌خواند. در عوض، کپی را اسکن می‌کند تا کلمات خاصی را که بیشتر از سایرین ظاهر می‌شوند را کشف کند.

موتور جستجو به‌طور طبیعی، از اصطلاحات کوچکی که در زبان عادی روزمره استفاده می‌شود صرف‌نظر می‌کند. عباراتی مانند است، شد، بود و… . موتور جستجو به دنبال کلمات کلیدی بالقوه‌ای است که برجسته هستند. اگر جستجوی کلمه کلیدی خود را انجام داده‌اید و متن را مطابق با آن نوشته‌اید، باید کلمات کلیدی جداگانه‌ای داشته باشید که درصد معینی از کل کلمات صفحه را در برمی‌گیرند.

از نگاه موتور جستجو هرچه چگالی یک عبارت کلیدی بیشتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که کل صفحه در مورد آن موضوع باشد؛ بنابراین، توجه به تراکم کلمات کلیدی همچنان برای سئو مهم است؛ اما برخلاف زمان‌های گذشته زیاده‌روی در این امر به‌طوری‌که خوانایی و کیفیت را پایین بیاورد برای سئو مضر است. اگر می‌خواهید مقاله استراتژی سئو و ۳۳ نکته مهم را مطالعه کنید لطفا روی آن کلیک کنید.

آیا فقط برای کلمه کلیدی اصلی یک محتوا رتبه می‌گیرد؟

در سئو محتوا و به‌صورت کلی در سئو هنگامی‌که ما یک محتوا می‌نویسیم قصد داریم که برای کلمه کلیدی اصلی و یا کلمات کلیدی فرعی رتبه بگیریم؛ اما هرگز تضمینی وجود ندارد که این اتفاق بیفتد. گاهی اوقات ممکن است برای کلماتی در صفحه خود رتبه بگیرید که هرگز قصد نداشتید این اتفاق بیفتد.

همچنین ممکن است برای کلمات کلیدی که ارتباط نزدیکی با موضوع شما دارند، اما ۱۰۰٪ یکسان نیستند، رتبه‌ بگیرید. همان‌طور که در بالا ذکر کردیم، گوگل به همه کلمات موجود در صفحه وب در یک زمینه نگاه می‌کند و تعداد استفاده هرکدام را مدنظر قرار می‌دهد. اینجاست که چگالی کلمه کلیدی اهمیت پیدا می‌کند. به‌عنوان یک قاعده کلی استفاده از عبارت کلیدی و همچنین عبارات مرتبط با کلمه کلیدی شما به‌صورت توزیع‌شده و اصولی شانس شمارا برای رتبه گرفتن بیشتر می‌کند.

نحوه محاسبه چگالی کلمات کلیدی  یا Keyword Density

معمولاً فرمول محاسبه چگالی کلمه کلیدی تعداد دفعاتی است که یک کلمه کلیدی خاص در یک صفحه تقسیم‌ بر تعداد کل کلمات کلیدی در کل صفحه است. به‌عنوان‌مثال، اگر از یک کلمه کلیدی خاص ده بار در یک پست وبلاگ هزارکلمه‌ای استفاده کنید، تراکم کلمه کلیدی شما ۱٪ خواهد بود.

بنابراین، بهترین چگالی کلمه کلیدی برای استفاده چیست؟ پاسخ معینی برای این سؤال وجود ندارد ولی معمولاً چگالی کلمه کلیدی بین ٪۱ تا ٪۴ چگالی رایجی است که استفاده می‌شود. پاسخ قطعی سؤال به این صورت است که اگر محتوای شما واقعاً کاربرپسند نوشته شود به‌خودی‌خود چگالی ایده آل کلمه کلیدی نیز در آن رعایت خواهد شد.

کجا از کلمات کلیدی استفاده کنیم؟

در نوشتن یک محتوای سئو شده، علاوه بر توجه به چگالی کلمه کلیدی، باید به محل استفاده از آن کلمات کلیدی نیز توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید، شما در هر جای صفحه که از کلمه کلیدی استفاده کنید، جزء چگالی کلمه کلیدی شما به‌حساب می‌آید. رایج‌ترین مکان‌هایی که باید عبارت کلیدی اصلی خود را در آن قرار دهید عبارت‌اند از:

 • عنوان: استفاده از کلمه کلیدی در این بخش هم به موتورهای جستجو و هم به کاربران می‌گوید که صفحه شما در مورد چیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تایتل تگ ( عنوان سئو) روی آن کلیک کنید.
 • توضیحات متا: معمولاً پس از عنوان توضیحات متا دومین جایی است که کاربر به آن نگاه می‌کند و ارتباط کلمات با محتوا را از آن استخراج می‌کند.
 • تگ‌های هدینگ: استفاده از کلمات کلیدی در هدینگ های H1، H2، H3 و… بسیار رایج است و به خوانایی محتوای ما هم از نگاه موتور جستجو و هم از نگاه کاربر کمک زیادی می‌کند.
 • بدنه محتوا: استفاده از کلمه کلیدی در بدنه محتوا به‌صورت توزیع‌شده مهم است و ارتباط موضوع با کلمه کلیدی ما را شکل می‌دهد.

چگالی کلمه کلیدی و تاثیر آن بر سئو

چرا از انواع کلمات کلیدی در متن استفاده کنیم؟

موتورهای جستجو بسیار هوشمندتر از آن چیزی هستند که مردم فکر می‌کنند. همان‌طور که گوگل با تغییرات الگوریتم در طول سال‌ها تکامل‌یافته است، قابلیت‌های معنایی ربات‌های آن‌ها نیز به‌طور چشمگیری افزایش‌یافته است. به زبان ساده آن‌ها ارتباط کلمات کلیدی در کنار هم را به‌خوبی درک می‌کنند. پس بهتر است که کلمات کلیدی خود را گروه‌بندی کنیم و در یک محتوا از انواع کلمات کلیدی مرتبط به موضوع هم استفاده کنیم.

این به این معنی است که به‌جای تمرکز بر روی یک کلمه کلیدی اصلی در صفحه خود، از چندین عبارت مرتبط باهم استفاده می‌کنید تا برای چندین عبارت رتبه بگیرید. اگر کلمات اساساً ازنظر معنایی مشابه یکدیگر باشند، این‌یک راه ایده آل برای به دست آوردن ترافیک ارگانیک بیشتر است و درعین‌حال دستیابی به سطح بالاتری از هدف جستجو را امکان‌پذیر می‌کند. علاوه بر این استفاده از عبارات هم‌معنی و مرتبط با کلمه کلیدی اصلی به شما کمک می‌کند که در چگالی کلمه کلیدی تعادل را رعایت کنید و بیش‌ازاندازه مجبور به استفاده از کلمه کلیدی خاصی نباشید.

نتیجه‌گیری

چگالی کلمات کلیدی هنوز هم بخشی جدایی‌ناپذیر از یک استراتژی سئو رقابتی است. استفاده از کلمات کلیدی به‌صورت اصولی و درست هنوز هم بخش بزرگی از کارهایی است که ما برای رتبه گرفتن باید انجام دهیم. استفاده از کلمات کلیدی و در کنار آن استفاده از عبارات هم‌معنی و مرتبط با آن به‌صورت و توزیع‌شده و بهینه کمک زیادی برای رتبه گرفتن محتوا و صفحات ما می‌کند.

این مقاله توسط تیم محتوای مجموعه هاست ایران یکی از معتبرترین فراهم‌کننده سرویس میزبانی سایت و خرید دامنه است. پس از اینکه دامنه‌ای را به نام خود ثبت کردید مرحله بعد خرید هاست است. همچنین اگر ترافیک ورودی زیادی به سایت خود دارید، خرید سرور ابری نیز می‌تواند گزینه‌ای عالی برای میزبانی وبسایت شما باشد.

از اینکه این مقاله را مطالعه کردید متشکریم. در صورت داشتن هرگونه تجربه در رابطه با چگالی کلمه کلیدی، یا پیشنهاد برای بهتر کردن مقاله آن را ذیل همین پست وبلاگی با ما به اشتراک بگذارید.

.

چگالی کلمه کلیدی چیست و چرا مهم است؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

2 دیدگاه برای “چگالی کلمه کلیدی چیست و چرا مهم است؟

 • شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه says:

  سایتهای بسیاری را جهت آموزش سئو مطالعه کردم و لی خداییش شما بهترینید موفق باشید

  Reply
 • سیم کارت اقساطی says:

  توی سال ۲۰۲۰ گوگل حساسیت بیشتری روی محتوا و کلمه کلیدی داره که باید دقت بیشتری در تولید محتوا بشه!

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5  +  5  =