اشتباهات رایج در نویسندگی برای وب سایت
اشتباهات رایج در نویسندگی برای وب سایت

تصور کنید که خواننده در حال مرور مطلب شماست اما به‌یک‌باره پیامی توسط پیام‌رسانش به نمایش درمی‌آید و او را به خواندن پیام‌های شخصی‌اش ترغیب می‌کند. این پیام‌رسان درواقع صحنه را از چنگ شما ربوده است و خواننده هم پیش از آنکه متوجه شوید از صفحهٔ شما خارج می‌شود.

تابه‌حال مطالعات مختلفی درزمینهٔ حرکات چشمی خوانندگان اجراشده است که نشان می‌دهند کاربران بیش ازآنچه متن را بخوانند، آن را تنها تماشا و مرور می‌کنند. خبر بد دیگر هم اینکه سرعت خواندن از روی صفحه‌نمایش بسیار کمتر از صفحات چاپ‌شده است. حتماً می‌دانید که حجم مطالب در دنیای آنلاین بسیار زیاد است و اگر خوانندگان مقاله‌های شمارا نخوانند، چیز مهمی از دست نمی‌دهند. به همین خاطر باید مطالب ارزشمندی تولید کنید تا خوانندگان نتوانند از خواندن آن صرف نظر کنند.

در ادامه می‌خواهیم مهم‌ترین نکته‌ها را دربارهٔ نویسندگی وب برایتان شرح دهیم. البته نکته‌های فراوانی در این زمینه وجود دارد اما ما تلاش کرده‌ایم مهم‌ترین‌ها را به‌طور خلاصه در اختیارتان بگذاریم.

۱ – توجه خواننده را جلب کنید

برای نویسندگی در وب سایت عنوان مطلب شما باید به‌اندازهٔ کافی چشمگیر و توصیفی انتخاب شود. در عنوان خیلی کوتاه و موجز به خوانندگان بگویید که در این مطلب قرار است چه چیزهایی را بخوانند. در انتخاب عنوان حتماً از کلیدواژه‌ها کمک بگیرید و آن‌ها را برجسته‌تر کنید. همچنین در برخی موارد استفاده از هایپرلینک‌ها در عنوان مطلب می‌تواند نظر بیننده را به‌خوبی جلب کند.


مقاله مربط: وبلاگ و مجله اینترنتی چه تفاوتی با هم دارند؟


۲ – به موضوع اصلی بپردازید

کوتاه و موجز بنویسید. مطلب را به‌گونه‌ای بنویسید که خواننده بتواند آنچه به دنبالش است را به‌راحتی در آن بیابد. شما می‌توانید اصل مطلب را یادداشت کنید و بعد آن را با نتیجه‌گیری ادامه دهید.

۳ – فاصله‌ها مهم هستند

چشمان انسان به فاصله‌ها در میان خطوط بسیار حساس است. اگر درهم‌وبرهم بنویسید، توجه خواننده را از دست می‌دهید. سعی کنید به فاصله‌ها در میان کلمه‌ها و خطوط بیشتر اهمیت دهید و آن‌ها را به‌کارگیرید. هر پاراگراف‌ها را به یک موضوع اختصاص دهید و آن‌ها را به‌خوبی جدا کنید. اطلاعات را با Bullet Point فهرست کنید و هرگاه رتبه‌بندی اهمیت می‌یابد از سیستم شماره‌گذاری بهره ببرید.


مقاله مربط: ٦ نکته برای نوشتن بهتر توضیحات محصول


۴ – همیشه به خوانندگانتان بیندیشید

خودتان را جای خوانندگان بگذارید. آیا واقعاً لازم است این مطالب را بدانند؟ یادتان باشد که نه‌تنها باید توجه‌شان را به مطلب جلب کنید، بلکه باید آن‌ها را در صفحه‌ها نگه‌دارید.

۵ – صادقانه بنویسید

خوانندگان مایل هستند بدانند نویسندهٔ مطالبی که می‌خوانند چه کسی است و چقدر می‌توانند به نوشته‌های او اعتماد کنند. به همین خاطر بهتر است شرح‌حال کوتاهی از خودتان در وب‌سایت یا وبلاگ درج کنید.

۶ – به زبان رایج صحبت کنید

تنها در صورتی از عبارت‌های کوتاه شده استفاده کنید که بسیار رایج باشند. همگی می‌دانیم که SMS کوتاه شدهٔ کدام عبارت است اما اگر معانی دیگری هم برای آن وجود داشت چه؟ علاوه بر این مورد، همیشه از کلمه‌هایی استفاده کنید که برای خوانندگان مأنوس باشد. برای تأثیرگذاری بر خواننده‌ها لازم نیست گزافه‌گویی کنید. شما زمانی در این زمینه موفق می‌شوید که بتوانید مفاهیم پیچیده را به زبان ساده تشریح کنید و انتقال دهید.

۷ – نوشته‌هایتان باید صمیمی باشند

در نوشته‌هایتان کمی جنبهٔ شخصی را هم رعایت کنید. مطالب باید به‌گونه‌ای نوشته شوند که خوانندگان با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. بهتر است برای این منظور از بعد گوینده با مخاطب مشخص با آن‌ها صحبت کنید.

۷ نکتهٔ مهم برای نویسندگی در وب‌ سایت

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

68  +    =  70