مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » 4 نکته برای ساخت رزومه تاثیر گذار
کسب و کار مدیریت و برنامه ریزی

4 نکته برای ساخت رزومه تاثیر گذار

برجسته کردن رزومه

حتماً سازمان‌ها یا پروژه‌هایی وجود دارد که شما علاقه زیادی برای ورود به آن‌ها دارید. در آستانه ورود شما به هر کار یا پروژه‌ای مسلماً کارفرما از شما رزومه‌تان را می‌خواهد. پس تنظیم یک رزومه بدون نقص می‌تواند شمارا به شغل رویایی‌تان برساند. شاید در ابتدا به نظر کار ساده‌ای برسد اما اگر اصولی که در ادامه به آن می‌پردازیم را رعایت کنید حتماً نتیجه‌ای متفاوت از همیشه خواهید داشت.

همه ما با اصطلاح (حرف نزن بلکه نشان بده)، آشنا هستیم. برای کسانی مثل ما که در صنایع خلاق مشغول هستیم، لازم است در هنگام نوشتن رزومه تمرکز و توجه لازم را داشته باشیم. ما هم‌اکنون در دوره‌ای هستیم که کار به‌صورت فری‌لنس و آزاد رایج شده است یعنی شما کارمند رسمی ارگانی نبوده‌اید که بتوانید با استناد به مدارک آن سازمان رزومه خود را بنویسید، بلکه باید بتوانید کارهایی که به‌صورت آزاد انجام داده‌اید را در رزومه ذکر کنید که جلب‌توجه کند.

قبل از اینکه هر کار ریزودرشتی که تابه‌حال انجام داده‌اید را در رزومه‌تان قرار دهید باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید که به اعتبار رزومه شما می‌افزاید. فرقی نمی‌کند شما یک نویسند، طراح و یا تولیدکننده محتوا باشید فقط اینکه یک رزومه خوب باید ویترینی از کارهای حرفه‌ای و مبتکرانه شما باشد. اگر شغل شما در دسته مشاغل خلاقانه قرار دارد، رزومه کاری‌تان نیز باید مثل تعریف کردن یک داستان باشد. پس بهتر است قبل از نوشتن رزومه، چهار موردی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم را بخوانید.

  1. سرمایه‌گذاری در نمونه کارها

اگر در صنایع خلاق دنبال کار می‌گردید یا قصد جذب پروژه‌ای را دارید داشتن نمونه کارهای قبلی که انجام داده‌اید واجب است، مخصوصاً اگر کار شما در درجه اول تصویری باشد. حتی اگر یک رزومه قوی هم داشته باشید اما باید کارهای خود را در قالب رزومه آنلاین نیز به اشتراک بگذارید. اکثریت طراحان در حال حاضر با استفاده از رزومه آنلاین CV خود را ارتقاء می‌دهند. همچنین باید از قالب‌های کاربرپسند مثل وردپرس و ویکس تشکر کرد، چراکه شما به‌وسیله این قالب‌ها در کمترین زمان می‌توانید سایت شخصی خود را آپلود کنید و رزومه آنلاینتان را داشته باشید.


مقاله مرتبط: اشتباهاتی که طراحان تازه کار در نمونه کارهایشان انجام می دهند


بدون توجه به تخصص، اینکه نمونه‌کارهایتان در دید اول بیشترین تأثیر را بر روی مخاطب داشته باشد برایتان حیاتی خواهد بود. مطمئن شوید که نمونه‌کارهای شما کاربرپسند بوده و کارفرمایان و مشتریانتان که قصد جذب پروژه از ایشان را دارید با دیدن رزومه و نمونه‌کارتان بتوانند توانایی‌های کاری شما را درک کنند. بنابراین وقتی رزومه‌تان را برای جایی ایمیل می‌کنید به خاطر داشته باشید که حتماً لینک رزومه آنلاین خود را نیز وارد کرده باشید. 

  1. چیزهایی که هنوز نشان نداده‌اید

بهتر است زمان طراحی رزومه خیلی دست به شوآف نزنید و نشان دادن مقداری از خلاقیت و انرژی خود را برای زمانی نگه‌دارید که شغل را واقعاً به دست آوردید. ایجاد تعادل بین نشان دادن محتواهای چشم‌نواز و فرمت حرفه‌ای، کلید اساسی‌ است که باید در حین فرآیند ایجاد رزومه به آن توجه داشته باشید.

اگر شما طراح یا تصویرگر باشید شاید وسوسه شوید که همه کارهای خود را به نمایش بگذارید چون نسبت به تک‌تک آن‌ها حس دارید اما در اکثر موارد بهتر است که نمونه کارتان را ساده نگه‌دارید. اگر حرفه‌تان وابسته به محتوای تصویری است سعی کنید که تنها چند نمونه از کارهای مهم و برجسته‌تان را نشان دهید، نه همه کارهایی که دارید.

باز هم تکرار می‌کنیم که داشتن یک نمونه کار دیجیتال و آنلاین جایی است که شما می‌توانید جلوه‌های بصری نمونه‌کارهایتان را به نمایش گذاشته و CV خود را به‌عنوان پایه و اساس قرار دهید.

  1. محتوا کلید اصلی شماست

کلید اصلی در ساخت رزومه

نیاز نیست شما یک نویسنده حرفه‌ای باشید که بفهمید متن رزومه‌تان خوب است یا خیر. اگر تلاش دارید که خودتان را در به‌وسیله محتوایی که در رزومه‌تان می‌نویسید، نشان دهید، می‌توانید برای شروع، لیستی از تمام المان‌های مهمی که می‌خواهید در رزومه‌تان جای داشته باشد تهیه کنید.

شاید برایتان وسوسه‌انگیز باشد که تمام جزئیات کارهای قبلی که انجام داده‌اید را عنوان کنید اما لازم نیست درباره هرکدامشان یک مقاله بنویسید بلکه عنوان اینکه کارتان را برای چه کسی؟ کجا؟ و چه زمانی انجام داده‌اید، کافی است.


مقاله مرتبط: اشتباهاتی که طراحان تازه کار در نمونه کارهایشان انجام می دهند


بعدازاینکه نوشتنتان تمام شد فراموش نکنید که اصلاحات لازم را بر روی CV تان انجام دهید. ممکن است واضح باشد اما هنوز هم رزومه‌های بسیاری وجود دارد که با اشتباهات فراوان ارسال می‌شود. بهتر است که رزومه‌تان را پرینت گرفته و با صدای بلند از رویش بخوانید و مطمئن شوید که همه نکات، رعایت شده است.

  1. داستان خودتان را تعریف کنید

زمانی قالب همه رزومه‌ها به‌صورت سنتی بود و از قوانین ثابتی پیروی می‌کرد. کارفرمایان اطلاعاتی درباره سطح تحصیلات، دوره‌های آکادمیکی که فرد گذرانده است و تجربیاتش از مشاغل قبلی را می‌خواستند. همچنین یک سری مهارت‌های اضافی که اگر کسی آموخته بود را نیز عنوان می‌کرد. اما این سبک رزومه برای زمانی مفید بود که افراد در طول عمر کاری خود تنها تعداد محدودی شغل عوض می‌کردند اما در حال حاضر که کار به‌صورت پروژه‌ای و آزاد بسیار مورد اقبال مردم قرارگرفته است این روش ارسال رزومه مناسب نیست. در حال حاضر یک نفر در طول ۶ ماه ممکن است به تعداد کل دوره کاری شخصی دیگر شغل خود را تغییر دهد.

این تصور که با بیان جزئیاتی زیاد از تجربه‌های کاری قبلی خود می‌توانید کارفرما را شگفت‌زده کنید صحیح نیست. با این کار او بیشتر سردرگم و کسل می‌شود. کارفرما زمانی شگفت‌زده می‌شود که شما در کل رزومه خود تجربه‌های کاری موفق‌تان را برجسته کنید. سعی کنید رزومه‌تان مثل یک داستان باشد که تجربه‌های کاری‌تان را عنوان می‌کند. تجربه‌های موفق‌تان را زنجیروار به هم وصل کرده و پیش مخاطب برجسته کنید.

زندگی کاری‌تان را به‌گونه‌ای جذاب برای کارفرما عنوان کنید و مطمئن باشید که تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه