تاثیر هوش مصنوعی بر تجربه کاربری
تاثیر هوش مصنوعی بر تجربه کاربری

طراحی وب‌سایت هم هنر است و هم علم که حوزه‎های مختلفی از هنر و فناوری را در بر می‎گیرد. امروزه فناوری هوش مصنوعی (AI) و تجربه کاربری (UX) در طراحی وب‌سایت، دو موضوع کاملاً به هم وابسته و جدانشدنی هستند. در واقع هر کدام از این موضوعات اثری مستقیم بر روی دیگری دارد. یکی از باورهای رایج و درعین‌حال غلط این است که هوش مصنوعی جایگزین انسان در تجربه کاربری UX شده است. اما واقعیت این است که هوش مصنوعی ابزاری است برای کمک به خلق تجربه کاربری لذت بخش.

چند سالی است که از الگوریتم‌های هوشمند برای شخصی‌سازی، بهینه‌سازی و تغییردر چگونگی تعامل کاربر با رابط کاربری استفاده می‎کنند. شرکت‌هایی مثل گوگل، نت فلیکس، پاندورا، فیس‌بوک، آمازون و …از هوش مصنوعی برای ارائه محتوای مناسب به کاربر استفاده می‌کنند.

پیشرفت سیستم‎های هوشمند بر فرایند طراحی User Experience تاثیر می‎گذارد. Grid یکی از نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد که هوش مصنوعی چگونه بر طراحی تجربه کاربری تأثیر می‌گذارد. این سیستم مدیریت محتوا، با استفاده از هزاران صفحه وب سایت با طراحی‌های منحصربه‌فرد، یک سایت آماده و شخصی سازی شده با توجه به نیاز کاربران، ارائه می کند.

the grid

با این سیستم، کاربر، تنها اقدام به بارگذاری محتوا بر روی وب‌سایت می‌کند و سپس این سامانه با استفاده ازهوش مصنوعی یک سایت بهینه برای موتورهای جستجو (SEO) تحویل کاربر می‎دهد.

آیا هوش مصنوعی جایگزین متخصصان تجربه کاربری شود؟

به نظر می‎رسد روی کار آمدن سیستم مدیریت محتوای Grid اولین قدم در جهت کاهش وابستگی تجربه کاربری UX به انسان است، اما احتمال جایگزینی Artificial Intelligence با انسان به‌عنوان طراح UX بسیار کم است. مجموعه داده ها و همچنین برنامه نویسی همواره محدودیتی هایی برای هوش مصنوعی ایجاد کرده است که تنها انسان ها قادر به انجام آن هستند. از طرفی هوش مصنوعی نمی‌تواند در مقابل خواسته‌های غیرمعمول کاربر از وب‌سایت واکنش مناسبی از خود نشان دهد.


مقاله مرتبط: آیا ماشین ها جایگزین شغل شما خواهند شد؟


طراحی و توسعه UX به همان اندازه که هنر محسوب می‌شود به‌عنوان شاخه‌ای از علم نیز شناخته می‌شود. نکته مهم این است که در طراحی یک وب‌سایت، طراح وب‌سایت نقش بسیار مهمی بازی می‌کند. زیرا طراحی خلاقانه و مبتکرانه یک وب‌سایت نیازمند احساس و قدرت درک بالا است. شاید چیزی که برای سیستم مدیریت محتوا معقول و درعین‌حال مناسب شناخته می‌شود لزوماً باعث بهبود UX نشود.

اگر روزی کامپیوترها بتوانند برای حل مسائل مختلف از روش‌های ابتکاری استفاده کنند و از طرفی بتوانند نسبت به تجربه کاربری و همچنین ارائه ایده‌های نو و خلاقانه در این زمینه به درک درستی برسند، آن زمان می‌بایست نسبت به بقای شغل برای نسل بشر نگران بود.

تجربه کاربری UX چگونه بر روی هوش مصنوعی اثر می‌گذارد؟

تجربه کاربر باعث ارتقای ظرفیت‌های هوش مصنوعی می‌شود. هوش مصنوعی بدون وجود انسان، نتایج با کیفیتی که کاربران انتظار دارند ارائه نخواهد نمی‎کند.

برای روشن شدن موضوع می‌توان قابلیت‌های یادگیری عمیق در شبکه اجتماعی فیس‌بوک را بررسی کرد. الگوریتم‌های بکار رفته در یادگیری عمیق فیس‌بوک امکان دسترسی آسان کاربر به مجموعه‌ای از محتوای مرتبط را فراهم می‌کند. اما بدون طراحی مناسب UX، کاربر برای دسترسی به محتوای مناسب و همچنین تعامل با رابط کاربری هوش مصنوعی دچار مشکل خواهد شد.

به بیان دیگر user experience اثر مستقیمی بر روی قابل‌استفاده بودن فناوری هوش مصنوعی در وب‌سایت دارد. برای برقراری تعامل بهتر میان هوش مصنوعی و تجربه کاربری، متخصصان تجربه کاربری باید به هوش مصنوعی به‌عنوان یکی از متغیرهای دخیل در طراحی نگاه کنند. درست شبیه به توسعه محتوا و رابط کاربری، در بسیاری از موارد برای بهبود عملکرد هوش مصنوعی نیاز به وجود متخصص تجربه کاربری است. کار این متخصص ارزیابی نتایج تولیدشده توسط هوش مصنوعی و بازبینی دوباره کدها است.


مقاله مرتبط: ١٠ سایت برای آموزش آنلاین UI و UX


یک کامپیوتر می‌تواند با توجه به انبوهی از داده‌ها مسئله‌ای را حل کند ولی اینکه بتواند برای حل مسئله از راه‌حل خلاقانه‌ای استفاده کند تنها باوجود یک متخصص UX انجام می‌شود. به زبان ساده‌تر برای ارتقا عملکرد هوش مصنوعی و رسیدن به دنیای کاملاً دیجیتال نیاز به یک متخصص تجربه کاربری است.

چگونه طراحان UX می‌توانند از هوش مصنوعی برای بهبود کار خود استفاده کنند؟

آموزش آنلاین UI و UX

یکی از مواردی که اغلب طراحان UX در روند طراحی از آن متنفرند، انجام وظایف غیر مرتبط و معمولی در فرآیند طراحی UX است. اما با کمک هوش مصنوعی در هنگام طراحی، طراح تنها باید بر روی دغدغه‌هایی از قبیل طراحی خلاقانه تمرکز کند. در واقع لازم نیست کاربر بر روی مسائل فنی هزینه و وقت خود را هدر دهد.

سیستم‌های هوشمند مدیریت محتوا مانند Grid می‌توانند از UX و همچنین استوری بوردهای از پیش آماده برای پردازش نتایج تست A-B استفاده کنند. در این روش به‌جای اینکه طراح ساعت‌ها وقت خود را برای ساخت مدل‌های مختلف هدر دهد، می‌تواند بلافاصله از UX و استوری برد آماده استفاده کند و بلافاصله پس از دریافت بازخورد و نظر صاحب وب‌سایت، جنبه‌های دیگر وب‌سایت را نیز ارزیابی کرده و نهایتاً کاربر روی محصول نهایی را شروع کند.

از دیگر مزایای استفاده از AI در طراحی UX استفاده از مزایای تجزیه و تحلیل وب‌سایت با استفاده از هوش مصنوعی است. این قابلیت در بازاریابی و فرآیند تجربه کاربری ارزشمند است. در دنیای پرمشغله امروزی، توانایی شرکت برای شناسایی نیازهای کاربر و ارائه پیام پاسخ مناسب به نیازهای کاربر بسیار مهم و پراهمیت است.

فهم هوش مصنوعی از طریق UX

ماشین ها و انسان

علاوه بر اینکه طراحان UX باید بر چالش‌هایی که در استفاده از هوش مصنوعی با آن مواجه می‌شوند، غلبه کنند، باید به فهم کاربران از هوش مصنوعی نیز توجه داشته باشند. نتایج مطالعه‌ای که اخیراً توسط دانشگاه ویسکانسین انجام‌شده است، نشان می‌دهد که کاربران معمولاً از خطاهای دستگاه‌های خودکار کمتر از خطاهای انسانی چشم‌پوشی می‌کنند.

محققان در این مطالعه دریافتند که شرکت‌کنندگان درصورتی‌که از کامپیوتر پیشنهادهای غیرقابل قبولی را دریافت کنند به‌سرعت ارتباط را قطع می‌کنند. اما اگر همین پیشنهادها را از یک انسان دریافت کنند، تمایل بیشتری برای ادامه تعامل و ارتباط دارند. هنوز منشأ بروز این رفتارها مشخص نیست اما در بسیاری از موارد به این دلیل که کامپیوتر فاقد هرگونه احساسات است، این رفتارها رخ می‌دهد.


مقاله مرتبط: آینده فرم‌ های الکترونیکی، تعاملات محاوره ای


در واقع یک انسان می‌تواند مکالمه خود را با یک کامپیوتر قطع کند بدون اینکه نسبت به آسیب دیدن روحی کامپیوتر نگرانی داشته باشد. معمولاً افراد در هنگام برقراری ارتباط با فردی که او را می‌شناسند، تمایل دارند تا احساساتی مانند بخشش و مهربانی بیشتری را از خود نشان دهند. توجه به این موضوع در دنیای کسب‌وکار می‌تواند تأثیر عمیقی بر روی فرآیند جلب مشتری بگذارد.

ورود به دنیای طراحی UX مبتنی بر هوش مصنوعی

دنیای هوش مصنوعی

توسعه‌دهندگان تجربه کاربر و همچنین هوش مصنوعی می‌توانند از مزایای بکار گیری هر دو حوزه در کسب‌وکار خود استفاده کنند. واقعیت این است که این دو حوزه به یکدیگر وابسته و مرتبط هستند. توجه به نکات زیر برای استفاده بهینه از هر دو حوزه هوش مصنوعی و UX در طراحی وب‌سایت دارای اهمیت است.

تمرکز بر تغییرات کوچکی که به‌درستی برنامه‌ریزی شده‌اند
از هوش مصنوعی و به‌طور کلی می‌توان در تمامی بخش‌ها و مراحل طراحی UX استفاده کرد. برای مثال به‌جای اینکه از یک الگوریتم برای تغییر محتوای واقعی وب‌سایت و طراحی آن استفاده شود، می‌توان از الگوریتم‌های هوشمند برای شناسایی و تغییر رابط کاربری بر اساس سلایق کاربر وب‌سایت استفاده کرد. وقتی‌که طراح الگوریتمی را ارائه می‌کند که باعث افزایش کنترل روی محصول نهایی می‌شود، ریسک تعامل افزایش می‌یابد. هر چه بر روی تغییرات کوچک سرمایه‌گذاری شود، بهتر می‌توان از هوش مصنوعی برای خدمت‌رسانی به مشتری استفاده کرد.

همکاری با متخصصان هوش مصنوعی
برقراری ارتباط با متخصصان هوش مصنوعی و همچنین توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی مزایای منحصربه‌فردی را به دنبال خواهد داشت. زیرا تجربه‌های مختلف این متخصصان می‌تواند در پیشرفت کار بسیار مفید باشد. در واقع متخصصان هوش مصنوعی و توسعه‌دهندگان UX هر دو هدف مشترکی را دنبال می‌کنند. این هدف مشترک عبارت است از کمک و ارائه خدمات بهتر به کاربران.

واقع‌بین بودن
هوش مصنوعی می‌تواند کارهای خارق‌العاده‌ای را انجام دهد، اما فرآیند پیشرفت فنّاوری آن‌قدر سریع رخ نمی‌دهد که بتوان از هوش مصنوعی به‌عنوان جایگزینی برای طراح UX استفاده کرد. بنابراین به‌جای اینکه به هوش مصنوعی به‌عنوان یک تهدید برای شغل طراحان نگاه شود، بهتر است از آن به‌عنوان یک موقعیت استفاده شود. آیا تابه‌حال به آن موضوع که چگونه می‌توان از دستگاه‌های مدیریت محتوای هوشمند مثل Grid در جهت افزایش بهره‌وری در کارهای استفاده کرد، فکر کرده‌اید؟

یادگیری بیشتر
نتایج مطالعات مختلف انجام‌شده بر روی اپلیکیشن های مختلف تلفن همراه و پیام‌های نمایش داده‌شده از طریق این برنامه‌ها برای کاربر و از طرفی بررسی نحوه تعامل کاربر با این پیام‌ها، نشان داده‌اند که طراحی UX نه‌تنها می‌تواند توانایی اپلیکیشن های مبتنی بر هوش مصنوعی را افزایش دهد بلکه می‌تواند تأثیر آن‌ها بر روی کاربر را افزایش دهد. تعامل میان UX و همچنین هوش مصنوعی چالش‌های منحصربه‌فرد خود را دارد. این مشکلات بیشتر زمانی رخ می‌دهد که طراح نه‌تنها باید با محدودیت‌های هوش مصنوعی درگیر شود بلکه مشخص نیست که بخشی که در حال طراحی آن است، چه کاربردی دارد. به نظر می‌رسد طراحی UX در کنار بهره گیری از امکانات هوش مصنوعی نیاز به تجربه و تمرین زیادی دارد.


مقاله مرتبط: هوش هیجانی در وب: چگونه یادگیری ماشینی بر تعاملات کاربران تأثیر می‌گذارد؟


بحث‌های زیادی در بین افراد مختلف در خصوص جایگزین شدن هوش مصنوعی در مشاغل انسانی وجود دارد. اما واقعیت این است که افراد در کسب‌وکار خود برای افزایش تعامل با مشتری و همچنین پاسخ به نیازهای او ناچار به استفاده از مزیت‌های هوش مصنوعی هستند. در دنیای امروز، بدون مطالعه و یادگرفتن کاربردهای هوش مصنوعی و استفاده بهینه از این کاربردها، نمی‌توان یک تجربه کاربری لذت بخش را فراهم کرد.

همچنین در طی سال‌های اخیر، کسب‌وکار همواره با تغییرات زیادی مواجه است. به همین دلیل هر فردی که به‌نوعی در دنیای کسب‌وکار فعالیت دارد باید دانش خود در زمینه فنّاوری و استفاده از فنّاوری در حرفه خود را افزایش دهد. هوش مصنوعی یکی از نمونه‌های پیشرفت فنّاوری است که می‌توان از آن در کاربردهای مختلفی استفاده کرد.

در حوزه طراحی UX و توسعه آن، متخصصانی که از امکانات بالقوه دستگاه‌های طراحی مبتنی بر هوش مصنوعی آگاهی کامل و دانش کافی دارند می‌توانند از این امکانات در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده نمایند.

چگونه هوش مصنوعی بر تجربه کاربری (UX) تاثیر می‎گذارد؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

یک دیدگاه برای “چگونه هوش مصنوعی بر تجربه کاربری (UX) تاثیر می‎گذارد؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  49  =  56