مجله خبری هاست ایران » نقد و بررسی » راهنمای استفاده از سامانه انتخاب نام دامنه
ابزار دامنه نقد و بررسی

راهنمای استفاده از سامانه انتخاب نام دامنه

انتخاب نام دامنه

اولین گام برای راه‌اندازی یک وب‌سایت انتخاب نام دامنه مناسب است. بنا به سلیقه و وجود عوامل مختلفی چون نام شرکت، نوع کسب‌وکار و فاکتورهای سئو نام دامنه می‌تواند متفاوت باشد. اما پیش از انتخاب دامنه برای وب‌سایت خود ابتدا مواردی به‌صورت تخصصی بررسی نمود.


مقاله مرتبط: ٢٦ نکته که باید قبل از طراحی سایت بدانید [اینفوگرافیک]


دامنه چیست؟

دامنه یا domain اولین اقدام جهت ایجاد وب‌ سایت است. ابتدا یک نام منحصربه‌فرد برای سایت خود انتخاب می‌کنید و در مرحله بعد یکی از پسوندها نظیر.ir یا.com یا هر پسوند دیگری را به‌دلخواه و متناسب با سایت خود انتخاب نمایید. برای ثبت دامنه ابتدا لازم است نام دامنه موردنظر خود را تحت بررسی قرار دهید و در صورت آزاد بودن نام دامنه می‌توانید آن را به نام خود ثبت نمایید.

نکات لازم برای انتخاب نام دامنه

کوتاه و ماندگار

نامی را انتخاب کنید که سر زبان بماند و در ذهن به خاطر سپرده شود. اگر می‌خواهید وب‌سایتی با ترافیک بالا داشته باشید، نام کوتاه و روان انتخاب کنید تا بازدیدکننده بتواند نام وب‌سایت شمارا به شخص دیگری معرفی کند.

منحصر فرد

منحصربه‌فرد بودن نام دامنه یکی از عوامل مهم درراه اندازی یک کسب‌وکار آنلاین به شمار می‌رود. توجه داشته باشید که شباهت دو دامنه می‌تواند بازدیدکننده را دچار سردرگمی کند. برای جلوگیری از این موضوع نام دامنه را مطابق بانام تجاری خود انتخاب کنید

فرهنگ

در انتخاب دامنه علاوه بر در نظر گرفتن موارد مهمی چون طول دامنه، منحصربه‌فرد بودن و… نام دامنه باید بافرهنگ مردم کشوری که از آن وب‌سایت استفاده می‌کنند مطابقت داشته باشد. به‌عنوان‌مثال دامنه “cheaptravel.com” در کشورهای انگلیسی‌زبان دامنه مناسبی است اما در فرهنگ ایرانی کلمه Cheap برای مردم خوشایند نخواهد بود.

ابزار انتخاب نام دامنه‌ هاست ایران

ابزار پیشنهاد دهنده نام دامنه هاست ایران
ابزار پیشنهاد دهنده نام دامنه هاست ایران

سامانه پیشنهاد دهنده نام دامنه‌ هاست ایران، ابزاری کاربردی برای انتخاب یک دامنه متناسب با کسب‌وکار شماست. این ابزار کاربردی به شما این امکان را می‌دهد تا متناسب با کلمات کلیدی موردنظر خود یک دامنه برای وب‌سایت خود انتخاب کرده و با توجه به وضعیت دامنه موردنظر اقدام به ثبت آن نمایید.

Name.Hostiran.Net

ابزار انتخاب نام دامنه‌ هاست ایران

کلمات موجود در دامنه

کلمه یا کلماتی که معرف نام تجاری شما هستند و یا فعالیت شمارا به بهترین نحو توصیف می‌کند را در این بخش وارد نمایید. شما می‌توانید با قرار دادن کلمات کلیدی اصلی کسب‌وکار خود را در نام دامنه معرفی کنید.


مقاله مرتبط: ثبت دامنه و انتخاب هاست مناسب [اینفوگرافیک]


پسوند و پیشوند در دامنه

پیشوند کلمه‌ای است که در ابتدای نام اصلی و پسوند کلمه‌ای است که در انتهای نام اصلی شما قرار می‌گیرند و به توصیف بهتر فعالیت یا سایت شما کمک می‌کند. قرار دادن پسوند یا پیشوند در ابتدا و انتهای دامنه به کاربران کمک می‌کند با ایجاد ساختار آوایی در نام دامنه آن را سریع‌تر و راحت‌تر به خاطر سپارند.

پسوند و پیشوند در دامنه

نوع دامنه

بخش پایانی دامنه که با یک نقطه از بخش نام سایت جدا می‌شود و با توجه به موضوع و گستره فعالیت یک سایت می‌توانید یک یا چند پسوند را انتخاب نمایید. با توجه به میزان شناخت کاربران از پسوندهای شناخته‌شده، سعی کنید پسوندی را برای دامنه خود انتخاب کنید که کاربران به‌راحتی بتوانند آن را به خاطر بسپارند.


مقاله مرتبط: دامنه‌های سطح بالای عمومی چگونه دنیای وب را تغییر می‌دهند؟


پسوندهای info، com و net از پسوندهای پرتکرار به شمار می‌روند که می‌توان برای راحتی کاربران از هر سه مورد برای وب‌سایت خود استفاده نمایید.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه