متن جایگزین تصویر یا Alt Text چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟
متن جایگزین تصویر یا Alt Text چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

هیچ‌کس نمی‌تواند انکار کند که موتورهای جستجو شاهکارهای شگفت‌انگیز مهندسی هستند. هرچند آن‌ها هنوز در یک موضوع خاص درگیری دارند، آن‌هم زمانی است که نوبت به «فهمیدن» تصاویر می‌رسد. اگر می‌خواهید موتورهای جستجو یک ایده درباره اینکه تصاویر وب‌سایتتان چه چیزی را نشان می‌دهند داشته باشد، باید مفهوم تصویر را توضیح دهید.

این مفهوم به شکل «متن جایگزین» یا Alt text، نشان داده می‌شود. متن جایگزین یک توضیح ساده است که شما می‌توانید برای هر یک از تصاویرتان اضافه کنید. این کار زمان کمی از شما می‌گیرد، اما می‌تواند فایده چشمگیری برای سئوی وب‌سایت شما داشته باشد و در نهایت برایتان ترافیک بیشتری ایجاد کند.

در این مقاله، ما درباره اینکه متن جایگزین چطور عمل می‌کند و چرا برای سئو مهم است صحبت می‌کنیم. سپس، سه روش ساده برای اینکه بیشترین بهره را از متن جایگزین در وب‌سایتتان ببرید ارائه می‌دهیم. با ما همراه باشید.

متن جایگزین چیست و چرا برای سئو اهمیت دارد

ممکن است متن جایگزین را با عناوینی نظیر «alt text» ، «alt tag» ،«alt attribute»، یا «alt descriptions» بشناسید، اما همه آن‌ها به یک چیز اشاره می‌کنند. متن جایگزین یک جمله کوتاه است که برای هر یک از تصاویر وب‌سایتتان اضافه می‎کنید تا توضیح دهید چه چیزی را نشان می‌دهد.

به‌عنوان مثال، این عکس توله‌سگ را در نظر بگیرید. متن جایگزین این تصویر می‌تواند «یک توله‌سگ در حال بازی کردن با چوب» استفاده شود چرا که دقیقاً چیزی است که تصویر نشان می‌دهد.

 توله‌سگ در حال بازی کردن با چوب

بازدیدکنندگان سایت معمولاً متن جایگزین را نمی‌بینند، مگر اینکه بنا به دلایلی تصویر بارگذاری نشده و نشان داده نشود. هرچند، افرادی که از دستگاه‌های کمکی نظیر متن‌خوان صفحه‌نمایش برای رسیدن به سایت شما استفاده می‌کنند می‌توانند از این متن بهره ببرند تا متوجه تصویر شوند؛ بنابراین متن جایگزین دسترسی به محتوای شما را تضمین می‌کند.

علاوه بر این‌ها، توضیح متن جایگزین به موتورهای جستجو می‌گوید تصویر روی سایت شما درباره چه چیزی است. به‌عنوان مثال، به این اینفوگرافیک درباره استفاده وردپرس نگاه کنید.

اینفوگرافی درباره سهم بازار وردپرس

این اینفوگرافی پر از اطلاعات مفید و کاربردی است، اما موتورهای جستجو نمی‌توانند آن را بخوانند. در عوض، آن‌ها به متن جایگزین اعتماد می‌کنند تا بفهمند این چه تصویری است و چه ارتباطی دارد.


مقال مرتبط: متن جایگزین تصویر چیست؟ چگونه از متن جایگزین تصویر برای سئو استفاده کنیم؟


تصور کنید ما متن جایگزین این اینفوگرافی را «یک اینفوگرافی درباره سهم بازار وردپرس» گذاشته‌ایم. با این اطلاعات، موتورهای جستجو می‌دانند چه زمانی اینفوگرافی شما را به کاربرانی که در حال جستجوی تصاویر هستند نشان دهند. جستجوی تصاویر تقریباً ۱۰% از ترافیک کلی موتورهای جستجو را به خود اختصاص داده‌اند، بدین معناست که متن جایگزین می‌تواند کلید رشد باشد.

۳ نکته برای نوشتن متن جایگزین مناسب و کسب ترافیک بیشتر به روی سایت

نوشتن متن جایگزین عالی کار ساده‌ای است. در بسیاری مواقع، تمام کاری که باید بکنید این است که فقط هر تصویر را به‌سادگی توصیف کنید. هرچند، چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. در ادامه مهم‌ترین تکنیک‌های ایجاد متن جایگزین خوب و قوی را به شما می‌گوییم.

  1. تصاویرتان را به طول کامل توضیح دهید

اگر نمی‌دانید چه متن جایگزینی باید بنویسید، راه‌حل آن ساده است – فقط به هر تصویر نگاه کنید و آن را به‌طور کامل و دقیق توصیف کنید. در اینجا یک تمرین سریع و ساده داریم. شما فکر می‌کنید متن جایگزین این تصویر چه چیزی باید باشد؟

 فلامینگو در برابر یک پس‌زمینه پر از برگ

یک مثال نه‌چندان خوب برای متن جایگزین این تصویر «یک فلامینگو» است. در حالی که این نوشته دقیق است، اما توضیحات آن کم است. اگر کسی به‌صورت آنلاین به دنبال تصاویر فلامینگوها بگردد، تصویر شما در دریای پرهای صورتی غرق می‌شود.

در این مورد، می‌توان توضیحات خصوصیت ALTاز متن «یک فلامینگو در برابر یک پس‌زمینه پر از برگ» را انتخاب کنیم، چرا که توصیفی است، زیاده‌روی ندارد و یک مشخصه متمایز دارد که ما در ادامه با جزییات بیشتر توضیح خواهیم داد:

 

بار دیگر که خواستید برای یک تصویر به روی وب‌سایتتان متن جایگزین بنویسید، از خودتان بپرسید: آیا با اضافه کردن یک یا دو جزییات کلیدی می‌توانم این توضیح را ارتقا دهم؟ اگر پاسخ بله بود، به دنبال توصیف بیشتر بروید.

  1. توضیحات خود را مختصر بنویسید

متن جایگزین باید توصیفی باشد، اما حدی دارد. اگر توضیحات شما جزییات خیلی زیادی داشته باشد، درک آن برای موتورهای جستجو دشوارتر می‌شود. مهم‌تر اینکه، اغلب متن‌ خوان‌های تصویری یک محدوده مشخص برای متن جایگزین دارند که چیزی حدود ۱۲۵ کاراکتر است.

برای اینکه این مفهوم را بهتر متوجه شوید، مثالی که درباره متن جایگزین تصویر فلامینگو گفتیم ۴۰ کاراکتر دارد. حالا بگذارید به سراغ یک مثال دیگر از قلمروی حیوانات بروید. ما ۱۲۵ کاراکتر برای مانور دادن داریم، بنابراین می‌توانیم چنین متنی بنویسیم: «یک سنجاب با موهای قهوه‌ای سوخته و دم پف کرده در حال لذت بردن از غذا در جنگل»:

سنجاب با موهای قهوه‌ای سوخته و دم پف کرده در حال لذت بردن از غذا در جنگل

این هم یک توضیح دقیق است، اما خیلی بیشتر از چیزی است که نیاز دارید. ما می‌توانیم این متن را به چیزی شبیه به این کوتاه کنیم «یک سنجاب در حال خوردن فندق در چمنزار». این متن هم دقیق و توصیفی است اما بیش از چیزی که احتیاج داریم کلمه ندارد و محدوده ۱۲۵ کاراکتر را نیز نقض نمی‌کند.

نکته اصلی و کلیدی اینجا این است که چون شما تعداد بالایی کاراکتر برای مانور دادن دارید بدین معنا نیست که باید همیشه آن را پر کنید. شما می‌توانید بدون اینکه بخواهید پرحرفی کرده و برای موتورهای جستجو و کاربرهای متن خوان‌ها پیچیدگی ایجاد کنید، توضیحاتتان را بنویسید.

  1. بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده نکنید

یکی از دلایلی که متن جایگزین برای سئو اهمیت دارد این است که فرصت‌های بیشتری در اختیار شما می‌گذارد تا از کلیدواژه‌های مورد نظرتان استفاده کنید.

باز هم نوبت به مثال می‌رسد. در نظر بگیرید روی وب‌سایتتان مطلبی درباره آلرژی به بادام‌زمینی می‌نویسید و از این تصویر به‌عنوان تصویر شاخص استفاده می‌کنید:

یک مشت بادام‌زمینی

طبیعتاً، شما می‌خواهید کاربران با جستجوی کلمه «آلرژی‌های بادام‌زمینی» به تصاویر و وب‌سایت شما برسند. هرچند، شاید معقول نباشد از کلمه کلیدی «آلرژی‌های بادام‌زمینی» برای متن جایگزین این عکس خاص استفاده کنید. در عوض، می‌توانید از یک توضیح ساده همانند «یک مشت بادام‌زمینی» استفاده کنید.

شاید این کار به شما فرصت استفاده از کلمه کلیدی که می‌خواستید را ندهد، اما هنوز مفهوم را می‌رساند. بعلاوه، شما نمی‌خواهید از کلمه «بادام‌زمینی» در توضیحاتتان بیش از حد استفاده کنید، بنابراین سعی کنید از کلمه کلیدی هدف در متن جایگزین هر تصویر به‌طور متفاوت استفاده کنید.

این روزها، موتورهای جستجو دیگر همانند گذشته گول حقه‌های استفاده مکرر از کلمه کلیدی را نمی‌خورند، بنابراین اگر می‌خواهید از این اتفاق جلوگیری کنید از استفاده بیهوده اصطلاحات و کلمات کلیدی در جایی که مناسب نیستند بپرهیزید. به‌عنوان یک قاعده کلی، شما فقط باید از کلمات کلیدی زمانی استفاده کنید که استفاده از آن معقول است. چه داخل تگ Alt باشد چه خارج آن.

نتیجه‌گیری

وقتی نوبت به سئو می‌رسد، بسیاری از مردم تمرکزشان را به روی محتوای نوشته شده درون سایتشان قرار می‌دهند. در حالیکه، تصاویر نیز می‌توانند یک منبع قدرتمند برای ترافیک ارگانیک باشند، بخصوص اگر شما برای تصاویر وب‌سایتتان متن جایگزین انتخاب کنید. هرچه متن جایگزین بهتر باشد، شانس بیشتری برای نمایش تصاویر در موتورهای جستجو خواهید داشت.

نوشتن متن جایگزین عالی به سه نکته ساده زیر بستگی دارد:

  1. تصاویرتان را به طول کامل توصیف کنید
  2. توضیحاتتان را مختصر بیان کنید
  3. از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده نکنید

اگر هر سؤالی درباره نوشتن متن جایگزین دارید در بخش نظرات آن را مطرح کنید.

متن جایگزین تصویر یا Alt Text چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  21  =  24