Local Seo چیست؟ آموزش سئو محلی به زبان ساده
Local Seo چیست؟ آموزش سئو محلی به زبان ساده

در دنیایی که مردم برای خرید سوپرمارکت در گوگل جستجو می‌کنند و آنلاین سفارش نان می‌دهند، حضور در وب اهمیت زیادی برای کسب‌وکارها دارد مخصوصاً اگر خدمات محلی ارائه می‌دهند و نیاز دارند که ساکنین اطرافشان از خدمات آن‌ها مطلع شوند!

جستجوی محلی برای کسب‌وکارهای کوچک ابزار مهمی است برای اینکه از هر ۵ مصرف‌کننده ۴ نفر از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند تا اطلاعات محلی را پیدا کنند که یعنی اگر کسب‌وکار شما برای جستجوی محلی بهینه‌سازی نشده است، احتمالاً ۸۰% از مصرف‌کننده‌های احتمالی‌تان را از دست داده‌اید! به زبان ساده، اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان مرتبط و پابرجا بماند، باید سئوی محلی را جدی بگیرید!

این مقاله یک راهنمای کامل است که همه ابزارهای سئوی محلی، استانداردهای طلایی جستجوی محلی و بهینه‌سازی Google My Business را پوشش می‌دهد.

با مطالعه این مقاله درک عمیقی از چگونگی بهینه‌سازی کسب‌وکارتان برای مصرف‌کنندگان محلی را کسب می‌کنید که برای جستجوی محصولات و خدمات مورد نیازشان از جستجوی محلی استفاده می‌کنند.

سئو محلی یا local seo چیست؟

Local Seo به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا محصولات و خدماتشان را برای مشتری‌های احتمالی محلی تبلیغ کنند. موتورهای جستجو برای کسب اطلاعات جستجوی محلی، از سیگنال‌هایی مانند محتوای محلی، صفحات شبکه‌های اجتماعی، لینک‌ها و منشن‌ها استفاده می‌کنند تا مرتبط‌ترین نتایج محلی را برای کاربر فراهم کنند.

بهترین تکنیک‌های بهبود سئوی محلی

بهترین تکنیک‌های بهبود سئوی محلی

برای موفقیت در جستجوی محلی باید ۳ کار انجام دهید: حساب گوگل مای بیزینس را بهینه‌سازی کنید، سئوی داخلی را با به‌روزرسانی وب‌سایتتان بهتر کنید و روی وب خوب عمل کنید! باوجودی که این کارها شاید به نظر خیلی زیاد باشند اما با اندکی صبر و پشتکار در هر سه موفق می‌شوید! پس تا انتهای مقاله با ما باشید تا هرکدام از این ۳ قدم را مفصل بررسی کنیم!


مقاله مرتبط: ۵ راه برای بهبود سئوی محلی


سایت را برای Google My Business بهینه‌سازی کنید

Google My Business به عامل اصلی جستجوی محلی تبدیل شده که قابل‌درک هم هست. درهرحال گوگل محتوایی را به اشتراک می‌گذارد که بتواند تاییدش کند و گوگل مای بیزینس ابزار گوگل برای کمک به کسب‌وکارهاست تا درعین‌حال نیاز گوگل هم تأمین شود. اگر گوگل بتواند کسب‌وکارتان را تأیید کند، جایزه می‌گیرید و در جستجوی محلی یک فضای سایدبار که طرفدار زیادی دارد به شما اختصاص داده می‌شود!

برای اینکه مطمئن شوید که برای گوگل مای بیزینس بهینه‌سازی شده‌اید، باید یک حساب در این پلتفرم ایجاد و تأیید (verify) کنید سپس در حسابتان پست‌ کنید، مشتری‌ها را تشویق کنید تا نظرات آنلاین ارسال کنند و به این اظهارنظرها پاسخ صادقانه بدهید درحالی‌که مکان جغرافیایی‌تان را هم مشخص می‌کنید.

مثلاً بنویسید «از ارسال بازخوردتان در مورد خدمات تولید محتوا در شهر تهران سپاسگزاریم. برای نظرتان ارزش زیادی قائلیم و امیدواریم که دوباره با شما کار کنیم.»

وب‌سایت را به‌روزرسانی کنید

حالا که می‌دانید بهینه‌سازی گوگل مای بیزینس چگونه انجام می‌شود، ۵ به‌روزرسانی ساده وب‌سایت برای تقویت سئوی محلی را بررسی می‌کنیم:

ساختار لینک داخلی را تقویت کنید

باوجودی که لینک‌های خارجی متصل به سایت شما ایده آل هستند، اما اصلاح ساختار لینک داخلی هم رتبه‌بندی سئو را تقویت می‌کند!

چرا لینک داخلی مهم است؟

برای اینکه کارهای زیر بوسیله لوکال سئو انجام می‌شود:

  • ناوبری وب‌سایت را بهتر می‌کند.
  • به معماری اطلاعات و طبقه‌بندی وب‌سایت کمک می‌کند.
  • اعتبار و قدرت رتبه‌بندی را بین همه صفحات تقسیم می‌کند.
  • تگ عنوان، URL، هدر و متادیسکریپشن محتوا را بهینه کنید

هر پست جدید بلاگ یک صفحه جدید ایندکس شده برای سایت شماست، صفحه‌ای که در آن می‌توانید یک کلمه کلیدی مکان-محور را هدف قرار دهید و فرصتی داشته باشید تا در صفحات نتایج جستجو یا SERPs دیده شوید. هر بار که یک محتوای جدید می‌نویسید باید محتوا را برای موتورهای جستجو و با قرار دادن کلمات کلیدی ترندی در آدرس صفحه، عنوان، هدر، متا دیسکریپشن و متن محتوا بهینه‌سازی کنید. اگر برای نوشتن محتوای مکان-محور مشکل دارید می‌توانید به مشتری‌های موفق و راضی در متن محتوا اشاره کنید.

آدرس همه شعبه‌ها را در وب‌سایت قرار دهید

اگر بیش از یک دفتر یا فروشگاه دارید، برای هر یک، صفحات جداگانه ایجاد کنید. صفحات شعب باید ساعت کاری، توضیحات منحصربه‌فرد، اطلاعات پارکینگ، تخفیف‌ها و اظهار نظرات مشتری‌های راضی را فراهم کنند. اصلاً محتوای تکراری در این صفحات قرار ندهید.

کسب‌وکاری که فقط یک دفتر دارد، باید یک صفحه «درباره ما» ایجاد کند که مفصل در مورد کسب‌وکار توضیح می‌دهد. اگر نقشه گوگل به این صفحات اضافه کنید هم امتیاز بیشتری از گوگل می‌گیرید.

محتوای محلی تولید کنید

موتور جستجوی گوگل روزبه‌روز هوشمندتر می‌شود که یعنی نویسندگان محتوا باید واقعاً برای کاربر بنویسند نه برای موتور جستجو! باوجودی که نوشتن در مورد موضوعات عمومی بازدید زیادی جلب می‌کند، گاهی اوقات باید در مورد اخبار مرتبط به صنعت کسب‌وکارتان یا اخبار محلی بنویسید تا مخاطب محلی هم کسب کنید. با اطلاع‌رسانی در مورد اخبار و جلسات صنف خودتان، کارکنان این صنف و ارسال محتوای آموزشی مرتبط در بلاگتان به منبع معتبری تبدیل می‌شوید. محتوایی بنویسید که فقط به محصول و خدمات خودتان مربوط نیست و دید گسترده‌تری دارد.

مثلاً، اگر یک شرکت امنیتی محلی هستید و قصد دارید تا کسب‌وکارهای محلی جدید را جذب کنید، یک منبع مفید ایجاد کنید تا این کسب‌وکارها را با شهر آشنا کنید. یک نقشه از خدمات محلی یا یک تقویم از مناسبت‌های شهری می‌تواند هم برای پرسونای شما ارزش ایجاد کند و هم سیگنال مرتبط محلی برای سایت و رتبه‌بندی جستجو فراهم کند.

مطمئن شوید که سایت موبایل فرندلی است

جستجوی محلی و موبایل به هم مربوط هستند برای اینکه از هر ۱۰ کاربر گوشی هوشمند ۹ نفر جستجوی محلی را در گوشی انجام می‌دهد. مردم از سایت شما برای جستجوی نظرات کاربری، مسیریابی کسب‌وکارتان و اطلاعات تماس استفاده می‌کنند پس با موبایل فرندلی کردن سایت، کار را برای مصرف‌کنندگان احتمالی راحت کنید!

با وب تعامل کنید

تا اینجا یاد گرفتید که کسب‌وکارتان را برای گوگل مای بیزینس بهینه کنید و سایتتان را برای سئوی محلی تقویت کنید، حالا باید با استمرار NAP یا همان اطلاعات تماس، دایرکتوری‌ها و لینک‌های درون‌گرا آشنا شوید تا کسب‌وکارتان را یک قدم به مقام اول گوگل نزدیک‌تر کنید!

نام، آدرس و شماره تلفن را در همه منابع یکسان کنید

مردم و موتورهای جستجو باید به‌آسانی بتوانند شمارا پیدا کنند! برای این کار نام، آدرس و شماره تلفتان را با کد شهری به‌صورت متن HTML قابل کرال در سایت بنویسید. اصلاً این اطلاعات را داخل یک عکس ننویسید که تصاویر مانند متن قابل کرال نیستند!

متداول‌ترین مکان برای قرار دادن اطلاعات تماس کسب‌وکار، فوتر یا هدر سایت است.

دایرکتوری‌های آنلاین، استناد و منشن را بهینه کنید

استمرار کلید اصلی موفقیت است پس مطمئن شوید که اطلاعات تماستان در همه دایرکتوری‌های آنلاین صحیح و کامل است. اشتباهاتی مانند غلط املایی، مخفف‌ نویسی، عدم نوشتن پلاک ساختمان یا شماره تلفن اشتباه می‌توانند مشکل ایجاد کنند. اگر گوگل نتواند تصمیم بگیرد که کدام اطلاعات در مورد کسب‌وکارتان صحیح است، ممکن است کسب‌وکارتان را در موتور جستجو نشان ندهد! علاوه بر این، اطلاعات تکراری در یک دایرکتوری را حذف کنید. اگر اطلاعات عضویت در اتاق بازرگانی را هم قرار دهید که یک لینک درون‌گرا هم دریافت می‌کنید!

لینک‌های درون‌گرای مرتبط و معتبر دریافت کنید

لینک‌های درون‌گرا (Inbound) یک فرصت قوی برای تقویت سئوی محلی هستند چراکه هر لینک درون‌گرا به گوگل اعلام می‌کند که شما یک کسب‌وکار معتبر هستید و اعتبار دامنه‌تان را بالا می‌برد. برای گرفتن لینک درون‌گرا چندراه وجود دارد:

  • اسپانسر شدن و شراکت
  • پست مهمان
  • ارائه کمک‌هزینه تحصیلی

ابتدا با شبکه حرفه‌ای خودتان شروع کنید که شاید شامل اتاق بازرگانی، وزارتخانه مرتبط، مقامات صنفی، نمایندگی‌ها و تولیدکنندگان باشند. می‌توانید یک وبینار را اسپانسر کنید، یک مراسم محلی را میزبانی کنید، یک مناسبت محلی مورد علاقه‌تان را تبلیغ کنید و با افراد مهم و تأثیرگذار ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این با شرکا تماس بگیرید تا شمارا در لیست شرکای خود در سایتشان قرار دهند.

در یک بلاگ مهمان شوید و در مورد سایر افراد در صنعتتان به‌صورت دوستانه صحبت کنید و نقش یک واسطه را در شبکه حرفه‌ای‌تان بازی کنید. اگر در شبکه محلی یک عضو فعال شوید، لینک‌های درون‌گرایتان زیاد خواهند شد، شبکه اجتماعی‌تان توسعه پیدا می‌کند و پوشش رسانه‌ای هم می‌گیرید.


مقاله مرتبط: آیا وب‌سایت شما هم به سئو محلی احتیاج دارد؟


با توجه به اینکه دامنه‌هایی که پسوند.edu دارند ملاک اعتبار یک دامنه هستند، بد نیست که با ارائه یک کمک‌هزینه تحصیلی در محدوده جغرافی‌تان تعدادی لینک بگیرید. البته این کمک هزینه تحصیلی باید به صنعتتان مرتبط باشد و برای دامنه شما از مدارس یا دانشگاه‌ها لینک مناسب دریافت کند و احساس خوبی هم در خودتان ایجاد کند که به یک محصل کمک می‌کنید!

با شبکه‌های اجتماعی تعامل کنید و پست جدید به گوگل مای بیزینس اضافه کنید

گوگل به محتوای اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی بیش از همیشه اهمیت می‌دهد پس حالا که صفحه گول مای بیزینس خود را راه‌اندازی کرده‌اید، آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و جستجو را بیش‌ازپیش با سوشال هماهنگ کنید.

ابزارهای سئوی محلی

ابزارهای سئوی محلی

حالا که می‌دانید چگونه کسب‌وکارتان را برای سئوی محلی بهینه‌سازی کنید، تعدادی از ابزارهای مفید را معرفی می‌کنیم تا رتبه‌بندی سایتتان را در مکان‌های مرتبط تقویت کنید:

Whitespark Local Citation Finder

یک استناد محلی هر نوع منشن آنلاین است که نام، آدرس و شماره تلفن یک کسب‌وکار محلی را اعلام می‌کند. این منشن‌ها مهم هستند برای اینکه کسب‌وکار شمارا در جستجوی آنلاین نمایش می‌دهند و هنگامی‌که به‌صورت فعال منشن‌های خود را مدیریت می‌کنید تا اطلاعات صحیح باشند، اعتماد بیشتری کسب می‌کنید.

ابزار Whitespark Local Citation Finder با ارائه یک نسخه رایگان برای شروع، خدمات مدیریت دایرکتوری محلی ارائه می‌دهد، پیشنهاد‌هایی برای چگونگی معرفی کسب‌وکارتان فراهم می‌کند، رقبایتان را بررسی می‌کند و توسعه منشن‌ها را نظارت می‌کند تا رتبه جستجوی محلی بهتری بگیرید.

Screaming frog

این ابزار Screamming Frog، لینک‌های وب‌سایت، تصاویر، CSS، اسکریپت‌ها و اپلیکیشن‌ها را از دید سئو کرال می‌کند. اگر کنجکاوید که بدانید خطای ۴۰۴ دارید یا متادیسکریپشن و هدر را جا انداخته‌اید، این ابزار می‌تواند تا ۵۰۰ URL را به‌صورت رایگان آنالیز کند. نسخه پولی هم دارد که ۲۰۰$ در سال هزینه دارد و خدمات بیشتری ارائه می‌دهد!

Moz Local

ابزار Moz Local از موارد مشابه ارزان‌تر است. این ابزار پروفایل شما در گوگل و فیس‌بوک را چک می‌کند تا تایید شده باشند و آن را در اکوسیستم موتورهای جستجو توزیع می‌کند. علاوه بر این، با شرکت‌های داده‌پردازی همکاری می‌کند تا پروفایل شما را توزیع کنند که بازدید بیشتری داشته باشید.

Ahrefs

ابزار Ahrefs در چک کردن بک لینک‌ها که بسیار مهم هستند، مفید است چرا که بک لینک‌هایی که به وب‌سایت شما وارد می‌شوند به‌عنوان نشانی از اعتبار سایت عمل می‌کنند. علاوه بر این؛ خدمات آنالیز رقبا، جستجوی کلمات کلیدی و پیشنهاد‌هایی در مورد متن لینک‌ می‌دهد که وب‌سایت‌های دیگر برای لینک به سایت شما استفاده می‌کنند. این ابزار یک نسخه مبتدی به قیمت ۹۹$ دلار ماهانه دارد و یک نسخه استاندارد به قیمت ۱۷۹$ ماهانه دارد که خدمات گسترده‌تری ارائه می‌دهد.

Buzzstream

با قیمت ۲۴$ در ماه برای خدمات ساده و ۲۹۹$ دلار در ماه برای خدمات حرفه‌ای‌تر، ابزار buzzstream دریافت بک لینک‌های محلی را ساده‌تر می‌کند و در شناسایی و ساخت رابطه با اینفلوئنسرهای محلی مفید است که از طریق تحقیق، ردیابی گفتگوهای مهم و ارائه آنالیز برای کمپین‌ها، عملکرد تیمتان و مکان‌یابی لینک‌ها انجام می‌شود.

BrightLocal

ابزار brightlocal یک مجموعه کامل سئو است که اختصاصاً برای نیازهای بازاریابی کسب‌وکارهای محلی ساخته شده است و کمک می‌کند تا نظرات کاربری را در سایت‌های محلی تشویق و نظارت کنید، عملکرد ساییتان در جستجوی محلی را درک کنید و رقبای محلی را آنالیز کنید. این ابزار گزارش وایت لیبل و دسترسی کاربر هم ارائه می‌دهد که آن را به گزینه خوبی هم برای آژانس‌ها و هم برندها تبدیل می‌کند.

نتیجه‌گیری

این راهنمای کامل سئوی محلی با هدف موفقیت محلی کسب‌وکار شما نوشته شده است. برخی از نکته‌های کمکی مقاله مانند نوشتن اطلاعات تماس سایت فقط یک‌بار انجام می‌شوند و نیازی به تکرار ندارند؛ اما سایر نکات مانند مدیریت نظرات کاربری و انتشار محتوای محلی مرتبط فعالیت‌هایی هستند که باید به‌صورت مستمر انجام شوند تا در سئوی محلی موفق شوید. پس برای افزایش حضور سایت در دنیای آنلاین انجام هر دو را به خاطر بسپارید تا در رتبه اول گوگل ظاهر شوید!

Local Seo چیست؟ آموزش سئو محلی به زبان ساده

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1  +    =  9