استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای کسب‌وکارهای کوچک
استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای کسب‌وکارهای کوچک

احتمالاً شنیده‌اید که رسانه‌های اجتماعی راهکاری عالی برای شروع تبلیغ محصول و یا خدماتتان است و همه از آن برای رشد کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند. این موضوع ممکن است درست باشد؛ اما چند مورد وجود دارد که ممکن است در مورد جنبه‌های منفی استفاده از رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان یک برند نشنیده‌ باشید.

استفاده رایگان

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی کم‌هزینه و اغلب رایگان است. آیا شماهم اعتقاد دارید که هرچقدر هزینه کنید همان‌قدر دریافت می‌کنید؟ بازاریابی سنتی ازجمله رسانه‌های چاپی، رادیو و تلویزیون هزینه بسیار بیشتری دارد. علاوه بر هزینه ایجاد تبلیغات مؤثر شما همچنین باید برای قرار گرفتن در مرکز توجه واقعی هزینه بپردازید. شرکت‌های بزرگ هزاران دلار صرف بازاریابی سنتی می‌کنند. آیا شما نمی‌خواهید از آن‌ها تقلید کرده و به‌صورت سنتی تبلیغ کنید؟ حتی اگر به معنای خرج کردن پول بیشتر برای بازاریابی باشد که ممکن است مؤثر هم نباشد؟

همه مخاطبان را هدف قرار نمیدهد

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی پیام شما را در میان همه مخاطبان هدفتان پخش نمی‌کند. تغییرات جدید فید اخبار فیس‌بوک نشان می‌دهد که درصد کمی از مخاطبان یک پست ارگانیک را می‌بینند؛ بنابراین اگر شما بابت تبلیغات در هر یک از پایگاه‌های شبکه‌های اجتماعی پول پرداخت کنید، به اهدافتان که دسترسی به عموم مخاطبانتان است، دست نمی‌یابید و به‌عبارت‌دیگر نمی‌توانید با تبلیغات گسترده مشتریان خاص خود را پیدا کنید. ابزارهای آنلاین به این معنی هستند که شما برای مشتریان هدف و علاقه‌مند تبلیغ می‌کنید و با یافتن شخصیت‌های خریدار (buyer personas) واقعی، هر دلار خرج شده را تبدیل به فروش‌های بیشتر می‌‌کنید. شما صدها دلار برای یک تبلیغ رادیویی ‌می‌پردازید و هرکسی که شنونده رادیو است، آن را می‌شنود و ممکن است یک خریدار تصادفی را که با شخصیت خریدار معمولی شما مطابقت ندارد، جذب کنید.


مقاله مرتبط: وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی؟ کدام برای کسب و کار مناسب است؟


بیشتر به‌صورت لحظه‌ای و فوری است

نکته دیگر در زمان بررسی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، این است که بازخورد فوری ارائه می‌دهد. یک تبلیغ ضعیف در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند بهتر از تبلیغ خوب مشخص ‌شود. بازاریابی سنتی چنین سرعتی در دریافت پاسخ را ندارد. این حقیقت بدین معنی است که شما از این موضوع تا زمانی که در کمپین بازاریابی متوجه شوید هدفتان را ازدست‌داده‌اید، آگاهی پیدا نخواهید کرد. آیا شما به این حس ماجراجویی که ندانید کمپین‌های بازاریابی‌ و تبلیغاتتان چگونه پیش می‌روند علاقه‌ای ندارید؟

استفاده از رسانه‌های اجتماعی مستلزم مدیریت مشتریان در پایگاه‌های متعدد است

برندها در رسانه‌های اجتماعی شاهد مکالمه‌های زیادی هستند. این بحث‌ها شامل هر چیزی از پاسخ دادن به سؤالات مشتریان تا بازخوردها و امتیازات آن‌ها می‌شود. آیا شما می‌دانستید که ۲۹% از مشتریان اگر در رسانه‌های اجتماعی نادیده گرفته شوند، به سراغ برند رقیب می‌روند؟ شاید با اجتناب از رسانه‌های اجتماعی، بتوانید از این مشکل هم دوری‌کنید.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی نیاز به آموزش گسترده ندارد

هرکسی بخواهد از رسانه‌های اجتماعی برای بازاریابی یک محصول استفاده کند، می‌تواند این کار را با تحقیقات بسیار کمی انجام دهد. این نوع بازاریابی و تبلیغات به آموزش و یا مدرک بازاریابی یا طراحی گرافیکی نیاز ندارد. درنتیجه شما می‌توانید یک کارمند داشته باشید که بر روی تبلیغانتان کار می‌کند و مدرک دانشگاهی مرتبطی هم ندارد.

رقبای شما از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند

آیا بهتر نیست که مستقل عمل کنیم یا از مسیری به راهمان ادامه دهیم که رقیبان کمتری در آن وجود دارد؟ تنها به این خاطر که رقبای شما از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و در حال جذب مشتریان احتمالی‌تان هستند، دلیلی وجود ندارد که شما هم مجبور به این کار باشید. تنها به این خاطر که ۵۲% از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط (SMBs) به‌طور روزانه در رسانه‌های اجتماعی پست می‌گذارند و ۹۴% از آن‌ها حداقل یک‌بار در ماه پست می‌گذارند، به این معنا نیست که کسب‌وکار کوچک شما نیز باید این کار را انجام دهد.

به‌طور مداوم تغییر می‌کند

فیس‌بوک تنها پلت فرمی نیست که به‌طور مداوم به اصلاح الگوریتم‌های خود ادامه می‌دهد. هر پلتفرمی به‌طور ثابت تغییراتی را در ساختار و الگوریتم‌های خود ایجاد می‌کند. نه‌تنها پلتفرم‌ها به تغییر ادامه می‌دهند، بلکه مخاطبان آنلاین شما نیز تغییر می‌کنند. کاربران به رشد انتظارات خود ادامه می‌دهند و آنچه ماه گذشته عملی بوده ممکن است دیگر در ماه آینده کارساز نباشد.

ممکن است شرکت یا آگاهی از برند شما را به‌سرعت رشد دهد

طبق گزارش نیلسن «۶۰% از مشتریانی که در مورد محصول از طریق چندین منبع آنلاین جستجو می‌کنند، در مورد یک برند یا خرده‌فروش خاص از طریق سایت‌های شبکه‌های اجتماعی آگاهی کسب می‌کنند» و ۵۳% از کاربران فعال رسانه‌های اجتماعی هم برندها را دنبال می‌کنند. برخی ممکن است این‌طور فکر کنند که برندها از این روند استفاده می‌کنند تا تقلب کنند یا میان‌بر بزنند. درنهایت، اگر شما از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید، ممکن است به معنای فروش بیشتر باشد که همچنین به معنی کار بیشتر، استخدام کارمندان بیشتر و افزایش هزینه‌های دستمزد خواهد بود.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به‌سرعت یک شرکت را رشد دهد؛ اما داشتن یک کسب‌وکار کوچک نیاز به کار خیلی زیادی دارد و اساساً به همین معناست. این کار مستلزم مواجهه با چالش‌ها و رفع آن‌هاست و در کنار آن باید تلاش کنید مهارت‌های خود را به حدنصاب برسانید. با لذتی که با جذب یک مشتری بعد از سال‌ها کار سخت، عرق، خون و اشک با استفاده از راه میان‌بر بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به وجود می‌آید، خود را فریب ندهید. این کار احتمالاً شما را از مبارزه تلخ و استرس رشد کسب‌وکار به‌صورت آهسته‌تر و دردناک‌تر محروم می‌کند.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای کسب‌وکارهای کوچک

گذشته از شوخی، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی ابزاری قدرتمند است که هر کسب‌وکار کوچکی می‌تواند آن را به کار گیرد. از وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک کوچک و خانگی گرفته تا فروشندگان سایت Amazon، رسانه‌های اجتماعی اغلب شتاب‌دهندگانی هستند که به ایجاد شناخت برند (Brand Recognition) کمک می‌کنند.

استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط می‌تواند به معنای کار بیشتر باشد. استفاده از شبکه‌های اجتماعی به‌منظور تبلیغات و بازاریابی مستلزم آن است که شما فوراً بر درخواست‌های مشتری نظارت کنید و به آن‌ها پاسخ دهید. این راهکار بدین معنی است که همواره باید فردی آماده و در دسترس باشد و اغلب پیام‌ها را کنترل کند. استفاده از تبلیغات رسانه‌های اجتماعی به این معنی است که شما باید در صدر فهرست درخواست‌ها، ترند‌ها و داده‌ها بمانید و یاد بگیرید چطور تبلیغات را ایجاد و مدیریت کنید. خوشبختانه، صدها (اگرنه هزاران) ابزار و برنامه‌ رایگان وجود دارد تا به کسانی که در این زمینه هیچ آموزشی ندیده‌اند، آموزش می‌دهند تا بتوانند پست‌های زیبا و تصویری ایجاد کنند. حتی پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک و لینکدین هم رابط‌های تبلیغاتی به خصوصی دارند که استفاده از آن‌ها نسبتاً آسان است.

کدام‌یک از کسب‌وکارهای کوچک نمی‌خواهند به‌جای اینکه پیام خود را به همه ارسال کنند، به‌طور خاص کسانی را هدف قرار ‌دهند که به‌احتمال‌زیاد محصولشان را می‌خرند؟ برای اینکه مؤثر باشید، باید پرسنای مشتری را توسعه دهید. ازآنجاکه هدف‌گیری شما بهبودیافته است، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی می‌تواند تبدیل به راهکار تبلیغاتی بهتری شود.


مقاله مرتبط: شخصیت خریدار یا پرسونا چیست؟


در پایان، اگر احساس می‌کنید که میزان هزینه صرف شده ارتباط مستقیم با موفقیت دارد، پس بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای شما مناسب نیست. این روش برای شما یک مخاطب هدف‌گذاری شده و بازخورد فوری روی آنچه در آن مسیرها و رسانه‌ها بیش‌ترین پاسخ‌ها را به خود جلب می‌کنند، فراهم می‌آورد و به شما این امکان را می‌دهد که هوشیار باشید و حول کمپین‌های موفق تمرکز کنید. این‌ها منافع مشترک بازاریابی رسانه‌های اجتماعی هستند.

عامل مهم دیگری که در مورد رسانه‌های اجتماعی باید در نظر گرفته شود، آن است که هر کس ممکن است بتواند این کار را انجام دهد، اما این کار کمی زمان می‌برد تا به‌طور کامل آموخته شود. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی تفاوتی با بازاریابی سنتی ندارد و شما با استفاده از آن می‌توانید از کمپین‌هایی تبلیغاتی سنتی که آژانس‌های تبلیغاتی ارائه می‌کنند، صرف‌نظر کنید.

جنبه‌های منفی استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای کسب‌وکارهای کوچک

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

38  +    =  39