نام کسب و کارهای بزرگ چگونه انتخاب شده است؟ قسمت 1
نام کسب و کارهای بزرگ چگونه انتخاب شده است؟ قسمت 1

انتخاب نام برای کسب‌وکار یکی از مراحل اصلی آغاز کار است. نامی که انتخاب می‌کنید باید به‌گونه‌ای معرف نوع کار شما بوده و بافکر انتخاب شود. توجه داشته باشید که وقتی نام انتخابی را در گوگل جستجو می‌کنید معرف کسب‌وکارهای دیگری نبوده و تنها معرف تجارت شما باشد. دامنه موردنیاز سایتتان را با اسم انتخابی جستجو کنید که قبلاً توسط شخص دیگری ثبت‌نشده باشد. در این مقاله می‌خوانیم که تجارت‌های موفق نامشان را چطور انتخاب کرده‌اند.

بسیاری از محصولات و سرویس‌ها هستند که ما به‌صورت روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، اغلب با دیدن لوگو این محصولات و سرویس‌ها نامشان را یادآور می‌شویم. اگرچه بیشتر ما نمی‌دانیم که مبنای انتخاب این نام برای محصول موردنظر چه بوده و ریشه این اسامی در چیست. اگرچه دانستن فلسفه انتخاب اسامی برای این سرویس‌های محبوب ضروری نیست اما دانستن آن هم خالی از لطف نیست.


مقاله مرتبط: نام کسب و کارهای بزرگ چگونه انتخاب شده است؟ قسمت ۲


در ادامه فهرستی از کمپانی‌های معتبر را به همراه اطلاعات جالبی درباره انتخاب نام کسب و کارهای بزرگ ارائه می‌دهیم. با ما همراه باشید.

Adobe

adobe

این نام از اسم رودخانه‌ای که در پشت خانه فاندر جان فارنوک جاری‌شده است، می‌آید. نام این رودخانه Adobe Greek است.

Alphabet

alphabet

در سال ۲۰۱۵، Larry Page‌ مدیرعامل شرکت گوگل، در یک اعلامیه خبر از ایجاد تغییرات در کمپانی‌شان داد و کمپانی مادر را با نام Alphabet نام‌گذاری کردند. او گفت: ما به نام آلفابت به عنوان نام کمپانی علاقه مندیم، چراکه مجموعه‌ای از حروف است که زبان را ارائه می‌دهند همچنین به‌عنوان مهم‌ترین نوآوری‌های دست بشر بوده و هسته چگونگی فهرست کردن جستجوهای گوگل است.

ما همچنین معنی Alpha-bet را دوست داریم و چیزی ست که برای آن تلاش می‌کنیم. (آلفا بازده سرمایه‌گذاری بالاتر از معیار است)

Amazone

amazon

بنیانگذار آمارون چیزی می‌خواست عجیب غریب و متفاوت و درنهایت نام آمازون را انتخاب کرد. این اسم از نام بزرگ‌ترین رود جهان، آمازون گرفته‌شده است و مؤسس آن با تصور اینکه کمپانی باید بزرگ‌ترین باشد این نام را انتخاب کرد.

این نام با شعاری برای سایت همراه شده است. و این شعار این است که «جهان بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی است.» با این شعار هم خواسته مقیاسی از کسب‌وکار خود را در سطح جهان نشان دهد.

Amazone Kindle: اگر از این متعجبید که معنای Kindle در نام Amazone Kindle چیست باید بگوییم که این کلمه به معنای روشن کردن آتش است و Kindle e-reader به معنای هیجان خواندن و به دست آوردن دانش جدید است.

Apache

apache

بنیانگذاران آپاچی تکه کدهایی به کدهای نوشته‌شده NCSA http deamon اضافه کردند. نتیجه هم سرور ‘A PAtCHy’ شد. بنابراین نام آپاچی هم بر روی کمپانی نهادینه شد.

APPLE

apple

سه ماه طول کشید تا استیو جابز نام کمپانی‌اش را انتخاب کند، درنهایت او دیگر همکارانش را تهدید کرد که اگر تا پنج ساعت دیگر نام مناسبی انتخاب نکنند وی نام میوه موردعلاقه‌اش را بر روی کمپانی‌اش خواهد گذاشت و درنهایت وقتی در پایان زمان مقرر نام بهتری پیشنهاد نشد استیو جابز هم نام اپل را بر روی کمپانی‌اش نهاد.


مقاله مرتبط: ١٠ کسب‌ و کار کوچک دیروز، غول های بزرگ امروز


Cisco‌

سیسکو

سیسکو درواقع اختصاری از نام سان فراسیسکو است. لوگو این کمپانی هم میراث نام سان فرانسیسکو را منعکس می‌کند.

Dell

Dell

وقتی‌که Michael Dell، بنیانگذار و مسئول اجرایی کمپانی، از زمانی که در دانشگاه در حال تحصیل بود ایده خود را به اسم «کامپیوترهای محدودشده» نام‌گذاری کرد. در سال ۱۹۸۷ او با نام «Dell Computer Corporation» کمپانی خود را در سطح جهانی توسعه داد.

در سال ۲۰۰۳ وی دوباره نام کمپانی را به «Dell inc» تغییر داد تا دیگر محصولاتش به‌جز کامپیوتر نیز ارائه دهد.

Facebook

Facebook

مارک زاکربرگ، بنیان گذار فیس‌بوک وقتی در دانشگاه هاروارد مشغول تحصیل بود، اسم دیگری برای شبکه در نظر گرفت به نام «The Facebook». او این نام را بعدازاینکه برگه‌های کاغذی بین تازه‌واردان توزیع شد تا اطلاعاتشان را وارد کنند به ذهنش رسید.

بعدها در سال ۲۰۰۵ وقتی‌که توانست نام دامنه facebook.com را ثبت کند رسماً کمپانی خود را به این اسم نام‌گذاری کرد.

Flickr

flickr

نام دامنه Flicker.com از قبل توسط شخص دیگری ثبت شده بود، به همین دلیل بنیان گذاران یک e را حذف کردند تا بتوانند این اسم را ثبت کنند. به خاطر همین تغییر آن‌ها مجبور بودند این نام را بسیار زیاد پشت تلفن هجی کنند و این باعث شد فلیکر به‌خوبی در خاطر بماند.

(Hewlett Packard (hp

HP

Bill Hewlett و Dave Packard بین دو نام باهم به تفاهم نرسیده بودند، به همین خاطر برای انتخاب بین دو نام Hewlett Packard و Packard Hewlett تصمیم گرفتند که سکه بیندازند. حال شما فکر می‌کنید که کدام‌یکی از آن‌ها برنده‌شده است.

HTC

htc

نام HTC ‌ درواقع اختصاری از «High Tech Computer Corporation» به معنای کمپانی کامپیوترهای سطح بالا، است. درواقع داستان تأسیس HTC به سال ۱۹۹۷ برمی‌گردد. زمانی که Cher Mi Wang، ثروتمندترین و مؤثرترین بانوی تایوانی همکاری خود را با HT Chao و Peter Chao برای تأسیس HTC آغاز کرد.

این شرکت تلاش کرد تا ویژگی‌های یک دستیار شخصی را با ویژگی‌های تلفن ترکیب کند که درنهایت منجر به طراحی گوشی‌ هوشمند شد.


مقاله مرتبط: چگونه وفاداری به برند را افزایش دهیم؟


IBM

ibm

در ژوئن سال ۱۹۱۱، این کمپانی از تلفیق سه شرکت تولیدی شکل‌گرفته و با نام “The Computing-Tabulating-Recording Company”. شروع به کار کرد که به‌اختصار C-T-R نامیده می‌شد. در سال ۱۹۲۴ توماس واتسون به‌عنوان مدیر اجرایی آن زمان کمپانی نام شرکت را از C-T-R به اختصاری از “International Business Machines” تغییر داده که IBM اختصاری از این اصطلاح است. با این تغییر نام توانست توسعه کمپانی را ارتقا ببخشد.

Instagram

instagram

بنیان‌گذاران اینستاگرام قصد داشتند نامی انتخاب کند که توصیف‌کننده عمل ضبط کردن چیزی را در همین لحظه و همین زمان باشد.

Intel

intel

Bob Noyce و Gordon Moore قصد داشتند نام کمپانی‌شان را Moore Noyce بگذارند اما این نام قبلاً به‌عنوان علامت تجاری یک هتل در چین انتخاب‌شده بود. به همین دلیل تصمیم گرفتند تا اختصاری از عبارت INtegrated ELectronics به‌عنوان نام شرکت انتخاب کنند. پس دو حرف از اول این کلمات برداشته و کنار هم قراردادند.

Joomla

joomla

Jumla در زبان سواحلی به معنای «همه با هم» و یا «در کل» است، و از بین صدها پیشنهاد انتخاب‌شده است. البته این اسم برای جذابیت بیشتر آوایی کمی اصلاح‌شده است.

Microsoft

microsoft

این نام توسط بیل گیتز ابداع‌شده است تا نشان‌دهنده کمپانی‌ باشد که به MICROcomputer SOFTware اختصاص داده‌شده است. البته نام MICROSOFT در ابتدای امر در در Micro-Soft Christened بود که بعد ها خط فاصله آن حذف شد.

Motorola

motorola

پل گالوین بنیان‌گذار کمپانی، این نام را زمانی برای شرکتش انتخاب کرد که کمپانی‌اش در حال تولید رادیو برای اتومبیل‌ها بود. معروف‌ترین کارخانه تولید رادیو در آن زمان Victrola نام داشت.

Mozilla

Mozilla

Mozilla درواقع پورتمنتو (پورتمنتو یا تکواژ چندوجهی به کلمه‌ای گفته می‌شود که صداها و معانی را در کلمات چندگانه با یکدیگر ترکیب می‌کند.) کلمات Mosaic (مرورگری است که محبوبیت وب کمک بزرگی کرد.) و Godzilla است.

Netflix

netflix

این نام از ترکیب دو کلمه ایجادشده است. net را از کلمه internet گرفته و flix هم درواقع نسخه تلطیف شده‌ای از کلمه flicks به معنای فیلم است. درنهایت ترکیب این دو قسمت اسم Netflix را به معنی پرتال فیلم‌های آنلاین به ما می‌دهد.

Oracle

oracle

لری الیسون و باب اوتس مشغول به انجام یک پروژه مشاوره برای سازمان اطلاعات مرکزی CIA بودند. درواقع Oracle

کد نام همین پروژه بود. (CIA تصمیم داشت سیستمی را راه‌اندازی کند که بتواند همه سؤالات را پاسخ داده و یا یک‌چیز شبیه به این طراحی کند)

بااینکه درنهایت این پروژه پایان یافت اما بنیانگذارنش تصمیم گرفتند کار را به نتیجه برسانند. آن‌ها شروع کردند و درنهایت Oracle ساخته شد.

Qualcom

qualcomm

هفت بنیان‌گذار این پروژه در سال ۱۹۸۵ گرد هم آمده تا درباره ایده‌ای با یکدیگر به بحث بنشینند. درنهایت با یکدیگر توافق کرده و تصمیم گرفتند کمپانی‌ با نام کیفیت ارتباطات «Quality Communication» بسازند. نقشه آن‌ها تکامل یافت و امروزه ما این کمپانی را با نام Qualcom می‌شناسیم.

Quora

quoara

بنیان‌گذاران Quora دو نفر از کارکنان فیس‌بوک به نام‌های آدام دی‌انجلو و چارلی چیور هستند. چیور دراین‌باره می‌گوید که: من این را باقاعده یا جماعت عمومی مرتبط می‌کنم. اصلی‌ترین رقیب ٰ Quora در ابتدا Quiver بود اما درنهایت Quora انتخاب شد.

Sega

sega

کلمه Sega درواقع اختصاری از service games است. این کمپانی در ابتدا به‌منظور تولید ماشین‌های تفریحاتی سکه‌ای پایه‌گذاری شده بود که قرار بود این ماشین‌ها در پایگاه‌های نظامی مستقر شوند. این تقاضا در آستانه جنگ جهانی دوم مطرح شد.

به همین دلیل رسماً نام SEGA‌ انتخاب شد.

SHazam

shzam

SHazam درواقع به معنای جادوگری است. بنیان‌گذاران این نام را کمپانی‌شان انتخاب کرده و همچنین بر روی اپلیکیشن‌شان هم همین اسم را گذاشتند. این اپلیکیشن باصدای آهنگ آن را شناسایی می‌کند. درست مثل جادوگری!

Skype

skype

بنیان‌گذاران اسکایپ در ابتدا نام «sky peer to peer» را بر روی نرم‌افزارشان گذاشتند تا به‌وسیله آن از طریق آسمان و به‌صورت بی‌سیم تماس‌ها را به یکدیگر و به‌صورت رو در رو متصل نماید. این اسم درنهایت به Skype کاهش یافت.

Sony

sony

کلمه sonus در لاتین به معنای صوت بوده و sonny یک اصطلاح عامیانه است که آمریکایی‌ها برای اشاره به جوانان از آن استفاده می‌کنند.

Spotify

بنیان‌گذار کمپانی این حقیقت را به اشتراک گذاشته‌اند، اسم Spotify را در یک طوفان فکری انتخاب کرده اند. همان لحظه این کلمه را گوگل جستجو کرده و به‌محض اینکه دیدند قبلاً جایی از این اسم استفاده‌نشده است سریعاً دامنه آن را ثبت کردند.

بعد از تکمیل نام‌گذاری و شروع به کار کمپانی، آن‌ها متوجه شدند که کلمه Spotify از ترکیب دو کلمه spot و identify تشکیل‌شده است.

Sprint

sprint

Sprint، کمپانی دیگر در حوزه ارتباطات مخابراتی است که در آمریکا پایه‌گذاری شده است، این کمپانی نامش را از مدارس قدیمی راه‌آهن و تلفن گرفته است. کلمه Sprint به‌عنوان یک کلمه مخفف شناخته می‌شود که درنهایت بعد از رقابت‌های بسیار با اسامی دیگر انتخاب شد. این کلمه مخففی از عبارت “Southern Pacific Railroad International Network Telecommunications” است.

 Twitter

twitter

این کلمه در بین سه پیشنهاد دیگر قرار داشت. دیگر کلمات پیشنهادی status به معنای وضعیت، jitter به معنای ترسناک و twitch به معنای تکان دادن، بودند. اما وقتی بنیان‌گذاران معنی کلمه Twitter را از فرهنگ لغت بیرون کشیدند، فهمیدند که اسم برتر را پیداکرده‌اند. درواقع نام برند به معنای «یک انفجار کوچک از اطلاعات ناچیز و یا جیک‌جیک پرندگان است.»

 Uber

uber

این کمپانی در ابتدا با اسم UberCab شروع به کار کرد. نام کمپانی تا حدی شبیه به کلمه uber است. Uber به معنای بالاترین، برترین است.

این کمپانی در سال ۲۰۱۱ شکایاتی از را رانندگان تاکسی سان‌فرانسیسکو دریافت کرد. Cab در نام کمپانی اشاره به همین افراد داشت. اما پس‌ازاین جریان بنیان‌گذاران قسمت Cab‌ را از نام کمپانی حذف کرده و تنها Uber به‌جا ماند.

 Ubuntu

ubuntu

Ubuntu فلسفه اخلاق با تمرکز بر تعلقات و روابط مردم با یکدیگر است. منشأ آن در زبان بانتو از جنوب آفریقا است، یک مفهوم شگفت‌انگیز برای نرم‌افزارهای اپن سورس بوده و از این رو کاملاً مناسب است.

 Verizon

verizon

Verizon یکی از بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات مخابراتی در ایالات‌متحده است. کلمه Verizon

خود ترکیبی از دو کلمه Veritas به معنای اطمینان در لاتین بوده و کلمه horizon. این شرکت در وب‌سایت خود مشخص می‌کند که نام آن به معنای اطمینان در کنار چشم‌انداز آینده است.

 Wikipedia

wikipedia

Wiki در زبان هاوایی به معنای سریع بوده و درواقع با قسمتی از کلمه encyclopedia به معنای دایرالمعارف مخلوط شده است.

 

نام کسب و کارهای بزرگ چگونه انتخاب شده است؟ قسمت 1

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

2 دیدگاه برای “نام کسب و کارهای بزرگ چگونه انتخاب شده است؟ قسمت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  79  =  83