مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » نام کسب و کارهای بزرگ چگونه انتخاب شده است؟ قسمت 2
استارت آپ بازاریابی کسب و کار

نام کسب و کارهای بزرگ چگونه انتخاب شده است؟ قسمت 2

نام کسب و کارهای بزرگ چگونه انتخاب شده است؟ قسمت 2

پشت هر چیزی قصه‌ای وجود دارد، به‌خصوص برندهای بزرگی که امروز در مکالمه‌های روزمره‌مان از اسم آن‌ها استفاده می‌کنیم. برای شما جالب نیست که بدانید چه داستانی پشت برندهای بزرگ وجود دارد؟ دوست دارید تا اطلاعات عمومی‌تان زیاد شود و یا بین جمع دوستان حرفی برای زدن داشته باشید؟

در این مطلب به بررسی و شناخت پیشینه نام کسب و کارهای بزرگ رفته‌ایم تا داستان پشت این برندها را بخوانیم، با ما همراه باشید:

Activision Blizzard

activision-blizzard

اکتیویژن بلیزارد در سال ۲۰۰۷ از ادغام دو غول بازی‌سازی، Activision Publishing, Inc و Vivendi Games شکل گرفت. از زمانی که این دو شرکت ادغام شدند Vivendi  برای استودیوهای بازی خود یعنی Sierra Entertainment و Blizzard Entertainment بهتر شناخته شد.

اسم Activision Blizzard از اسم اولین شرکت و یکی از بهترین استودیوهای بازی‌سازی، «Vivendi» الهام گرفته‌شده.


مقاله مرتبط: نام کسب و کارهای بزرگ چگونه انتخاب شده است؟ قسمت ١


Asus

asus

ایسوس نامی است که از افسانه‌های یونانی آمده است درواقع واژه ASUS چهار کلمه آخر واژه Pegasus است، پگاسوس در افسانه‌های یونانی اسب خدا و پسر Poseidon (فرمانروای آب‌ها) بود که می‌توانست پرواز کند.

AT&T

atandt

واژه اصلی‌AT&T، از یک عبارت ساده آمریکایی آمده است، شرکت تلفن و تلگراف آمریکا، (American Telephone and Telegraph Company)، این عبارت به‌وضوح عملکرد شرکت مخابراتی ایالات‌متحده را تفسیر می‌کند.

Baidu

baidu

Baidu درواقع آخرین خط شعر، یک مجموعه منظوم ۸۰۰ ساله چینی است. این مجموعه با شعری در رابطه با یک زن که در جستجو است به پایان می‌رسد. این متن هزاران بار ترجمه‌شده است ولی مفهوم کلی درواقع معادل با عبارت، «تداوم در جستجو، برای رسیدن به ایده آل» است.

Deviantart

deviantart

Deviantart بستری اجتماعی برای به اشتراک‌گذاری آثار هنری است. اصطلاح Deviant به معنی منحرف است و این اسم زمانی انتخاب شد که این وب‌سایت از یک وب‌سایت موسیقی به وب‌سایتی برای هنرمندان منحرف تغییر کاربری داد. آثار هنری در این وب‌سایت با عنوان انحراف به اشتراک گذاشته می‌شوند و هنرمند با عنوان منحرف معرفی می‌شود.

eBay

ebay

eBay قرار بود اسمی طولانی‌تر از اسم امروزی‌اش داشته باشد: Echo Bay Technology Group. سپس این عبارت کوتاه‌تر شد و به Echo Bay تبدیل شد، درنهایت مالک برند مجبور به تغییر نام شد و eBay را انتخاب کرد چراکه نام EchoBay قبلاً به اسم یک شرکت مطرح در زمینه مشاوره ثبت‌شده بود.

Expedia

expedia

Richard Barton مؤسس Expedia اسم مجموعه خود را از تلفیق دو واژه اکتشاف (exploration) و سرعت (Speed) گرفته است، بارتون درنهایت این اسم را برای مجموعه آنلاین مسافرت خود انتخاب کرد. این اسم همچنین به دلیل قیمت‌های پایین وب‌سایت برای این مجموعه مناسب بود.

عبارت Expedia: اکتشاف و سرعت، بالاترین امتیاز را در بازی Scrabble letter دارد و یک ULR 9.99 دلاری است.

Foursquare

foursquare

مؤسس Foursquare دوست داشت که اسمی سرگرم‌کننده و بامزه برای مجموعه‌اش انتخاب کند، اما او شوخی نداشت! اولین تلاش او در شبکه‌های اجتماعی با نام Dodgeball ثبت شد.

Lenovo

lenovo

در سال ۱۹۸۴ مجموعه‌ای بانام legend شروع به کارکرد. فعالیت این شرکت تا سال ۲۰۰۲ ادامه پیدا کرد و مدیرعامل این مجموعه، «یانگ یوانکینگ»، تصمیم گرفت تا کسب‌وکارش را جهانی کند.

یوانکینگ تصمیم گرفت تا برندش را در زمینه کامپیوتر گسترش دهد، او عبارت Le را از ابتدای کلمه legend گرفت و کلمه new را به novo تبدیل کرد (در لاتین)، و همین‌جا بود که اسم لنوو به وجود آمد، شرکت لنوو در سال ۲۰۰۳ به این نام ثبت و شروع به فعالیت کرد.

Lotus

lotus

Mitch Kapor اسم شرکت خود را از حالت گل نیلوفری گرفت. کاپور درواقع معلم و آموزگار در حوزه مدیتیشن و مراقبه در Maharishi Mahesh Yogiی است.

Nintendo

nintendo

غول بازی‌های ویدئویی ژاپنی در ابتدا یک شرکت تولید کارت‌های بازی بود. واژه نینتندو از کلمه ژاپنی Nintendou که شامل اجزای مختلفی ازجمله nin و ten-dou می‌شود که به ترتیب به معنای سپرده و بهشت در انگلیسی است، درواقع معنی کلی این واژه معادل «شانس ورود به بهشت» است.

Nokia

nokia

زمانی که «Fredrik Idestam» مهندس و مؤسس فنلاندی نوکیا، پس از افتتاح صنایع خمیر چوب مخصوص کاغذسازی، فرصتی دیگر پیدا کرد تا دومین مجموعه خود را تأسیس کند، این مجموعه در نزدیکی رود Nokianvirta، بود و همین اسم منبع الهامی بود برای انتخاب کردن اسم شرکت، ایدستام شرکت خود را با نام Nokia AB، تأسیس کرد که در سال‌های بعد به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تلفن همراه شناخته شد.

Nook

nook

Nook ریتمی شبیه به Book دارد!

Nvidia

nvidia

اسم شرکت Nvidia، از واژه invidia به معنای حسادت در واژه‌نامه لاتین آمده است. درواقع کسانی که از محصولات Nvidia استفاده نمی‌کنند به کسانی که از این محصولات استفاده می‌کنند، حسودی کرده و به همین دلیل است که در لوگو این شرکت از فرم یک‌چشم سبزرنگ استفاده‌شده است.

Red Hat

redhat

مؤسس شرکت رد هت، «Marc Ewing» در دوره تحصیل دانشگاه در گروه فوتبال آمریکایی «Cornell lacrosse»، عضو بود و لباس این تیم کلاه قرمز و پیراهن سفید بود. نسخه بتا Red Hat Linux به خوانندگان اجازه می‌دهد تا کلاه قرمزشان را در هرجایی پیدا کنند!

Samsung

samsung

در زبان کره‌ای واژه سامسونگ معادل tri-star یا three stars ترجمه‌شده است. واژه three در اینجا به معنای بزرگ، باهیبت و قدرتمند است، درواقع معنی نام شرکت، برنامه برای رشد و قدرتمند شدن بوده، هدفی که تا امروز سامسونگ به آن رسیده است.

Square

square

این برند درواقع یکی از شرکت‌های محبوب آمریکایی است که درزمینه پرداخت موبایلی فعالیت دارد. Square قبلا Squirrel  نام داشت تا زمانی که موسس آن یک سیستم POS را با نام Squirrel  System در کافه تریای اپل مشاهده کرد.  نام Square به دلیل مربع بودن کارت خوان های این شرکت انتخاب شد، علاوه بر این ریشه این اسم به پرداخت‌های پاک †(  آیا ما هم یک چهارضلعی قرارگرفته‌ایم؟) می‌رسد.

Sun Microsystems

sun

این شرکت توسط سه دانشجو از دانشگاه استنفورد تأسیس شد، سان درواقع نمادی از ارتباطات دانشگاه استنفورد است.

Tumblr

tumblr

در واقع هدف اصلی تامبلر دعوت کردن به کوتاه نویسی است، وقتی وبلاگ نویس ها می‌توانند به‌جای جملات بلند از کلمات کوتاه و مختصر استفاده کنند، تامبلر رسانه‌ای مخصوص برای آن‌ها می‌شود. درواقع مؤسسان تامبلر به این نتیجه رسیدند که پست‌های کوتاه‌تر رسانه‌های ترکیبی را به ارمغان می‌آورند، به همین دلیل این مفهوم الهام‌بخش نام تامبلر برای مؤسسان شد.

Xerox

xerox

واژه یونانی xer به معنی خشک است. Chestor Carlson مخترع، محصول خود را زیراکس نامید چون درواقع نوعی روند کپی خشک بود که با کپی به روش‌تر تفاوت داشت.

Yahoo

yahoo

این واژه از کتاب سفرهای گالیور جاناتان سوئیفت گرفته‌شده است. درواقع یاهو در کتاب فردی است که ظاهر و حرکات زننده‌ای دارد و شباهتی به انسان ندارد. مؤسسان یاهو، جری یانگ و دیوید فیلو اسم یاهو را برای مجموعه خود انتخاب کردند چون به نظر آن‌ها، خودشان یاهو هستند!

Zynga

zynga

زینگا بازی‌های مثل Farmville, Draw Something و Zynga Poker را به بازار آورد، درواقع این اسم از نام سگ مؤسس شرکت، مارک پینکوس گرفته‌شده است، اگر کمی به لوگو شرکت دقت کنید متوجه این نکته می‌شوید.

 

منبع hongkiat.com

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه