چگونه رئیس خود را تحت تاثیر قرار دهیم؟
چگونه رئیس خود را تحت تاثیر قرار دهیم؟

در کنار سخت‌کوشی، داشتن توانایی‌های فنی و رسیدن به اهداف کارهایتان، روش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید رئیستان را تحت تأثیر قرار دهید. البته منظور ما شستن ماشین او یا برق انداختن کفش‌هایش نیست.

از یک کارمند ساده گرفته تا یک مدیر که تیمی ۵۰ نفرِ را هدایت می‌کند، اصول خاصی وجود دارد که کارفرمایان، فارغ از دامنه و بازار شغلی کسب‌وکارشان، از آن قدردانی می‌کنند.

برای اینکه یک کارمند موفق و تأثیرگذار باشید، بهتر است این ویژگی‌های رفتاری را در کار خود در نظر بگیرید. چه یک کارمند جدید باشید یا یک کارمندی قدیمی یا رهبر یک تیم، این ۸ روش ساده می‌تواند کمک کند کارفرمای خود را تحت تأثیر خود قرار دهید.

  1. جسور و پیشرو باشید: علاقه‌مند به یادگیری باشید

وقتی ابتدا وارد یک سازمان می‌شوید، معمولاً کارفرمای شما آموزش‌هایی را صرفاً در رابطه با حیطه کاریتان به شما ارائه می‌دهد؛ اما خارج از محدوده شغلی شما نیز موارد دیگری وجود دارد که یادگیری آن می‌تواند به شما کمک کند خودتان را به عضو بهتری در این مجموعه تبدیل کنید.

علاقه‌مند به یادگیری باشید

مواردی وجود دارد که امکان آموزش ندارند، مثلاً میانبرها یا اصطلاحات نانوشته یا غیررسمی که کارفرما یا همکاران شما ممکن است درباره معامله موارد خاص یا افراد خاص به کار ببرند.

در چنین مواقعی کارفرما ترجیح می‌دهد شما در طول زمان کاریتان و تعامل برقرار کردن با همکاران و مشتریان به این میانبرها یا اصطلاحات پی ببرید. اینجاست که تلاش و علاقه شما برای آموختن به شما کمک می‌کند در شغلتان پیشرفت کنید.

به روش سخت بیاموزید یا فقط گوش دهید

در برخی مواقع، درس‌هایی هستند که فقط از طریق تجربه کسب کردن می‌آموزید، هیچ راهی برای رسیدن به این هدف وجود ندارد مگر اینکه خودتان را در آن شرایط سخت قرار دهید یا به‌اصطلاح بی‌پروا به داخل آن بپرید تا بتوانید آن را بیاموزید؛ بنابراین، باید روحیه جسورانه‌ای داشته باشید و با آغوش باز به‌سوی تجربیات جدید حرکت کنید. سعی کنید چیزهای جدیدی را امتحان کنید، در این مسیر راهنمایی‌ها و پیشنهاد‌های افرادی که پیش از شما در چنین مسیری قرار گرفتند نیز می‌تواند کمکتان کند.

ابتکار شما برای رشد شغلی و حرفه‌ای‌تان بسیار ضروری است. اگر ابتکار نداشته باشید، حتی اگر کسی به شما آموزش هم بدهد نمی‌توانید به‌جایی که می‌خواهید برسید.

  1. جسور و پیشرو باشید: راه‌حل‌ها را بیابید

پس از اینکه با کار خود در مجموعه آشنا شدید، شما متوجه خواهید شد که نقاط ضعف خاص یا مشکلاتی در این کار وجود دارد که تا به امروز حل نشده است. این می‌تواند فرصتی برای درخشش شما باشد.

به دنبال این مشکلات بگردید و مسئله را با کارفرمایتان در میان بگذارید، اما همین‌جا توقف نکنید. شما باید با راه‌حل‌های مؤثر و کارآمد سعی در حل این مشکلات داشته باشید. حتی اگر سناریوهایی که ارائه می‌دهید به‌اندازه کافی نتیجه‌بخش نباشند، همین‌قدر که به این مسئله اهمیت داده‌اید و ابتکار به خرج داده و درباره راه‌حل‌ها فکر کرده‌اید به‌احتمال زیاد کارفرمای شما را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

پیشنهاد دهید اما اجبار نکنید

سعی نکنید پیشنهاد‌هایی که ارائه می‌دهید را اجبار کنید چراکه تأثیرشان را از دست می‌دهند. برخی مشکلات غالب هستند و هیچ دلایل واضحی نیز برای آن وجود ندارد؛ بنابراین نباید برای تغییر اجباری چنین شرایطی بیش‌ازحد اجبار کنید.


مقاله مرتبط: برنامه خود را مدیریت کنید، مثل یک رئیس!


بخصوص زمانی که شما نقش تصمیم‌گیرنده را دارید این اتفاق بیشتر رخ می‌دهد، چراکه تغییراتی که شما سعی می‌کنید به یک ساختار که با ویژگی‌های فعلی شکل گرفته اعمال کنید، هرقدر ناقص باشند، بدون شک با مقاومت برخی از اعضای سازمان مواجه خواهد شد.

  1. مسئولیت‌پذیر باشید: اشتباهاتتان را بپذیرید

همه ما اشتباه می‌کنیم و با اشتباهاتمان چیزهایی می‌آموزیم. اغلب کارفرمایان این را درک می‌کنند که اشتباه کردن بخشی از زندگی است و حتماً این صداقت شما را می‌پسندند که اگر اشتباهی کردید آن را بپذیرید و قبول کنید. همه می‌توانند اشتباه کنند اما همه جرئت قبول کردن آن را ندارند.

کارفرمای شما خوشحال‌تر خواهد بود اگر بداند کارمندی دارد که مسئولیت کارهایش را قبول می‌کند حتی اگر احساس کند این مسئولیت‌پذیری ممکن است کارفرما را نسبت به او ناامید کند.

مسئولیت‌پذیر باشید: اشتباهاتتان را بپذیرید

این نکته نیز وجود دارد، همه کارفرماها یا مدیران تحمل اشتباه را ندارند؛ بنابراین، این انتظار وجود دارد که اگر شما اشتباهی کردید، راه‌حلی برای برطرف کردن آن ارائه دهید. بخصوص اگر اشتباه شما عواقب ناگواری داشته است.

یک طرح مشخص برای اصلاح مشکل و به حداقل رساندن آسیب ناشی از آن ارائه دهید. حتی اگر راه‌حل یا ایده ارائه‌شده برای آن‌ها امکان‌پذیر نباشد، حداقل شما تلاش و مسئولیت‌پذیری‌تان برای حل این مشکل نشان داده‌اید.

  1. مسئولیت‌پذیر باشید: به حرف‌هایتان عمل کنید

با عمل به قول‌هایتان در سازمانی که کار می‌کنید برای خودتان اعتبار کسب کنید. این بسیار مهم است بخصوص زمانی که می‌خواهید سایر افراد، شما و حرف‌هایتان را جدی بگیرند. شما با این کار می‌توانید خودتان را به شخصی قابل‌اعتماد در بین سایر کارکنان تبدیل کنید. کارفرمای شما نیز به شما مسئولیت‌های بیشتری خواهد داد چراکه ثابت کرده‌اید می‌توانید به قولی که می‌دهید عمل کنید.

نگاه کنید چقدر ظرفتان پر شده است

ممکن است زمانی نیز باشد که عمل کردن به قول‌هایتان به دلایلی برایتان سخت باشد. برای مثال، شاید شما به کارفرمای خود قول داده‌اید که یک پروژه خاص را تا یک‌زمان خاص تکمیل می‌کنید، اما شرایط کاری دیگری در مسیرتان قرار گرفته است. در چنین شرایطی، بهتر است با کارفرما درباره حجم کاری پایین‌تر صحبت کنید یا زمان ارائه پروژه را به تعویق بیندازید.

هرچند همیشه به همین اندازه ساده نیست، بنابراین شما باید همیشه شرایط را بسنجید و به‌اصطلاح سبک سنگین کنید و اولویت‌ها را مشخص کنید. در نهایت، اگر احتمال می‌دهید نمی‌توانید کاری را به‌موقع تحویل دهید قول انجام آن را ندهید.

  1. گروهی کار کنید: داوطلب باشید

گروهی کار کنید: داوطلب باشید

اگر همکاران شما در شرایط سختی قرار گرفته‌اند و حجم کاری بالایی دارند به آن‌ها کمک کنید. این کار شما نه‌تنها از سوی کارفرما قابل‌احترام خواهد بود، بلکه نزد همکاران شما نیز محبوبیت بیشتری کسب می‌کنید. اگر چنین رویکردی دارید، چند نکته وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

ابتدا، پیش از اینکه بخواهید به هیچ‌یک از همکاران خود کمک کنید، حجم کاری خودتان را بسنجید. شما ابتدا باید بتوانید کارهای خود را به‌درستی و سروقت انجام دهید بعد برای کمک به کارهای بقیه تلاش کنید. دوم، شما باید نقش ثانویه در این همکاری داشته باشید اما قرار نیست مسئولیت شغل شخص دیگری را به دوش بکشید.


مقاله مرتبط: رهبران خلاق با طراحان چگونه برخورد می کنند؟


همچنین این را نیز در نظر داشته باشید، اگر بیش‌ازحد این کار را انجام دهید شاید همکار شما از این فرصت استفاده کرده و کار خود را به شما منتقل کند؛ بنابراین باید محدودیت و خط قرمز را مشخص کنید تا مطمئن شوید این کمک شما صرفاً کمک است و قرار نیست دائم کار شخص دیگری را انجام دهید؛ اما اگر این رویکرد را داشته باشید، زمانی که خودتان در کارهایتان به کمک نیاز داشته باشید می‌دانید از چه کسی می‌توانید کمک بگیرید.

  1. گروهی کار کنید: خوش‌بین باشید

وقتی روحیه افراد در یک محیط کاری پایین است، یا به خاطر مشکلات کاری هرروز به‌زور سر کار می‌آیند و رغبتی برای انجام کارهایشان ندارند، معمولاً کارایی کارکنان پایین می‌آید و هرروز مشکلات و اعتراضات بیشتر می‌شود؛ اما اگر در این میان شخصی باشد که همچنان سروقت به سرکارش می‌آید و بدون اینکه اعتراضی بکند کارهایش را به بهترین شکل انجام می‌دهد، روحیه مثبتی دارد و سعی می‌کند بقیه را نیز تشویق کرده و به آن‌ها روحیه بدهد، می‌تواند قلب تپنده یک شرکت باشد. چنین فردی خیلی زود به چشم یک کارفرما خواهد آمد و او را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

کار گروهی

حالا تصور کنید شما این شخص هستید. شما می‌توانید فردی باشید که در شرایط سخت و ناامیدکننده در یک مجموعه می‌درخشید و محیط کار خود را روشن می‌کنید. برای اینکه به این هدف برسید، باید همیشه اندیشه‌های مثبت در کارتان داشته باشید. نه‌تنها مثبت بودن به شما انرژی می‌دهد که کارتان را به بهترین شکل انجام دهید، بلکه شما را از سایر کارکنان شرکت نیز جدا می‌کند. شما نه‌تنها کارفرما را تحت تأثیر خود قرار خواهید داد بلکه همه اشخاصی که در محیط کاریتان قرار دارند نیز تحت تأثیر افکار مثبت و روحیه شما قرار خواهند گرفت.

  1. رهبر باشید: برای کارکنانتان بجنگید

اگر مدیریت یک گروه را به عهده‌دارید، این را در نظر داشته باشید که کارفرما شما را با معیارهای متفاوتی ارزیابی خواهد کرد. به‌عنوان رهبر و تصمیم‌گیرنده گروه، شما در هنگام برخورد با مقامات عالی شرکت همانند رئیس‌کل و کارفرما، نماینده این افراد هستید.

رهبر باشید: برای کارکنانتان بجنگید

هنگامی‌که شما به درخواست‌های مربوط به رفاه کارکنان اهمیت می‌دهید و درباره آن با مقامات بالاتر صحبت می‌کنید، از خود یک رهبر قدرتمندتر می‌سازید. اینجا زمانی است که نه‌تنها کارفرما را تحت تأثیر قرار داده‌اید بلکه اعضای تیمتان نیز از شما تقدیر می‌کنند و احتمالاً بیش‌ازپیش به فرمایشات شما اهمیت خواهند داد.

بخشی از تیم باشید

چه بخواهید حجم کارهای غیرضروری را از دوش تیم خود بردارید، یا بیشتر به فکر منفعت اعضای گروه خود باشید، اینکه به‌اندازه کافی به افرادی که هدایت آن‌ها را به‌عنوان یک مدیر به عهده‌دارید اهمیت بدهید برای شما امتیاز ارزشمندی به‌عنوان یک رهبر محسوب می‌شود. در مقابل، کارمندانی که تحت نظر شما کار می‌کنند نیز بیشتر علاقه‌مند خواهند بود همچنان با شما کار کنند بنابراین سعی می‌کنند عملکرد بهتری ارائه دهند.

برای کارکنانتان بجنگید و آن‌ها نیز در مقابل برای شما همین کار را انجام خواهند داد. این‌گونه می‌توانید کارفرما را تحت تأثیر خود قرار دهید و به فردی ارزشمند در این مجموعه تبدیل شوید.

  1. رهبر باشید: به آنچه می‌گویید اعتقاد داشته باشید

شما نمی‌توانید فردی باشید که قوانینی ارائه می‌دهد اما خودش به آن‌ها عمل نکرده و این قوانین را زیر پا می‌گذارد. این کار صحیح نیست. برای مثال، اگر از تیم خود می‌خواهید که هرروز سر وقت در محل کار حاضر شوند، به‌عنوان یک رهبر و کسی که قابل‌اعتماد است و قرار است این افراد را هدایت کند، شما نباید آخرین فردی باشید که سر کار می‌آید. شاید بتوانید یک یا دوبار این قانون را زیرپا بگذارید اما تکرار آن موجب می‌شود اعتبار و قدرتتان به‌عنوان یک رهبر تضعیف شود.

در حقیقت، رفتاری که شما به‌عنوان یک رهبر دارید به روی کل تیمی که رهبری می‌کنید تأثیر می‌گذارد. یک تیم به‌اندازه رهبر آن منضبط است.

جمع‌بندی

اینکه تیم شما چگونه عمل می‌کند به روی عملکرد کل تیمی که یک کارفرما هدایت می‌کند- یعنی شرکت یا سازمان- تأثیر می‌گذارد. اگر می‌خواهید کارفرمای خود را تحت تأثیر قرار دهید، اطمینان حاصل کنید که بهترین رفتار را با کارکنان دیگر و همکارانتان دارید. همچنین نیاز است تاکتیک‌هایی را در محیط کاری اجرا کنید تا به فردی معتبر و قابل‌اعتماد بین سایر کارکنان و در نهایت کارفرما تبدیل شوید.

چگونه رئیس خود را تحت تاثیر قرار دهیم؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2  +  7  =