رهبران خلاق
رهبران خلاق

اهمیت رهبری یک گروه در هر حوزه کاری اثبات‌شده است. امروزه با تغییر یافتن ساختارهای کسب‌وکار، نیاز به الگوهای مدیریتی و رهبری متفاوت با گذشته نیز احساس می‌شود. رهبری خلاق می‌تواند با اعمال الگوهای مدیریتی جدید، بیشترین استفاده را از مهارت‌های نیروی انسانی خود در جهت پیشرفت شرکت و جامعه ببرد.
در ادامه به بررسی ویژگی‌های یک رهبر خلاق می‌پردازیم.
رهبری خلاق از آن دسته عواملی است که به‌محض روبرو شدن می‌توانید به‌راحتی آن را تشخیص دهید.
درواقع ما به سمت رهبران جذب می‌شویم، می‌خواهیم در هر تصمیمی که دارند نقش داشته باشیم و رفتارشان را الگو قرار می‌دهیم. رهبرانی را که با آن‌ها کارکرده‌اید را در نظر بگیرید. یقیناً شما هم از برخی کارها و باورهای آنان که الهام‌بخشتان بوده و به شما انگیزه داده‌اند تقلید کرده‌اید.


مقاله مرتبط: چگونه پروژه و تیم طراحی وب‌ سایت را مدیریت کنیم؟


نشریات تجاری، انبوهی از مطالب مختلف در مورد چگونگی شکل گرفتن شخصیت رهبران مطرح و روش‌هایی که بتوانیم مهارت‌های رهبری را در خود پرورش دهیم می‌نویسند. امروزه نوعی دیگر از رهبری به میان آمده و آن «رهبری خلاق» است. این مدیران برتر به دلیل آنکه از کارهای خلاقانه به این جایگاه رسیده‌اند، توانسته‌اند کارآمدتر از دیگران عمل کرده و مهارت‌های پایه ‌یک طراح را در سمت و نقش کاربردی‌تر و عملیاتی وارد کنند.

این رهبران خلاق چه کسانی هستند و چه تفاوتی با دیگران دارند؟

آن‌ها مشکلات را به شکلی دیگر بیان می‌کنند

طراحان عادت کرده‌اند مشکلاتی را که به چشم مشتریان نمی‌آیند به آن‌ها نشان دهند. وقتی رهبران خلاق این مهارت را در بخش‌های دیگر کسب‌وکار نیز اعمال می‌کنند، می‌توانند در تشخیص راه‌حل‌های کاملاً کاربردی و تحول‌گرا کمک کنند.

اجزا را یکپارچه می‌کنند

رهبری خلاق به این معنی است که بتوانید عقاید و نظرات مختلف را باهم ترکیب کنید تا به چیز جدیدی برسید.

در کارها مشارکت می‌کنند

طراحان کار کردن بر اساس اصول و قوانین را دوست دارند. آن‌ها به ردوبدل کردن بازخورد از کسب‌وکار عادت کرده‌اند. توانایی پرورش دادن روحیه مشارکت ازجمله مهارت‌های اساسی یک رهبر خلاق است.

پرشور هستند

اکثر طراحانی که می‌شناسیم عمیقاً خود را وقف کارشان کرده‌اند. رهبران این فرصت را دارند که با دیگران نیز به همین نزدیکی و صمیمیت تعامل داشته باشند.

ذهنی کنجکاو دارند

کنجکاوی در رهبری خلاق

رهبران خلاق همیشه به دنبال الگو، اطلاعات و فرصت‌هایی هستند که بتوانند تکنیک یا مهارت جدیدی را امتحان کنند. آن‌ها شوق خاصی برای یادگیری دارند و کندوکاو در هر بخش دیگر شرکت اعم از فروش، عملیات یا تولید را بسیار هیجان‌انگیز می‌دانند.

می‌خواهند کار متفاوتی انجام دهند

طراحان مشتاق‌اند تا از مهارت‌هایشان در جهت منفعت جامعه و جهان استفاده کنند. به همین دلیل است که بسیاری از آن‌ها درگیر پروژه‌های فردی و کارهای جانبی می‌شوند. در مورد یک کسب‌وکار نیز رهبران خلاق همواره این سؤال را می‌پرسند که «چطور می‌توانیم این کار را بهتر انجام دهیم؟».

پشتکار دارند

طراحان به شیوه‌های تکراری کار می‌کنند. مسیرهای مختلف را بررسی می‌کنند، مفاهیم را تفسیر کرده و سپس به آزمایش کاربر، تغییر و بازنگری می‌پردازند. اما رهبران خلاق از امتحان کردن راه‌های مختلف، شکست، تشکیل دوباره تیم و ادامه راه ترسی ندارند.

این صفات برایتان آشناست؟ البته که هست. چون شما هم این صفات را دارید. اما شاید خود را به‌عنوان یک رهبر خلاق نمی‌بینید. اینجاست که راهنمایی‌های کارشناسان مدیریت به کمک شما می‌آید. کارشناسان خبره این حوزه به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌هایی که دارید را به یک مقام مدیریتی جدید تبدیل کنید.

اگر در شرکتی مدیر هستید و یا قصد دارید که در آینده به این هدف برسید، باید به‌عنوان یک رهبر خلاق رشد کنید، از راهنمایی‌ها و مشاوره افراد خلاق استفاده کنید تا بتوانید مهارت‌های ارتباطی، تفکر استراتژیک و توانایی‌های مدیریتی را به دست آورید.

رهبران خلاق با طراحان چگونه برخورد می کنند؟

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  15  =  16