یک مهندس فروش دقیقاً چه‌کاری انجام می‌دهد؟
یک مهندس فروش دقیقاً چه‌کاری انجام می‌دهد؟

فکر می‌کنید که می‌توانید مهندس فروش خوبی شوید؟ قبل از اینکه تصمیم بگیرید باید بدانید که مهندس فروش دقیقاً چه‌کاری انجام می‌دهد و مهندسی فروش چیست؟

انتخاب شغل و حرفه تصمیم بزرگی در زندگی است که باید با توجه به علایق و مهارت‌های فردی انجام شود و آگاهی کافی هم در مورد شغل انتخابی و همه مزایا، معایب، نیازها و شرایطش وجود داشته باشد که مستلزم تحقیق و بررسی است.

در این مقاله شغل یک مهندس فروش را بررسی می‌کنیم تا با آگاهی از اینکه یک مهندس فروش دقیقاً چه‌کاری انجام می‌دهد، انتخابی مناسب داشته باشید.

در این مقاله به سؤال‌های زیر پاسخ می‌دهیم:

 • مهندس فروش کیست؟
 • مهندس فروش چه‌کاری انجام می‌دهد؟
 • مهندس فروش در چه نوع محل کاری فعالیت می‌کند؟

مهندس فروش کیست؟

Sales Engineer کسی است که محصولات پیچیده علمی و فنی را به کسب‌وکارها می‌فروشد. درنتیجه باید دانش عمیقی در مورد بخش‌های متفاوت محصول و نحوه عملکرد آن‌ها داشته باشد و فرآیند علمی که منجر به کارکرد محصول می‌شود را درک کند. از آنجایی که معمولاً درآمد و امنیت شغلی مهندس فروش مستقیماً به موفقیت فروش و پشتیبانی محصول بستگی دارد، استرس زیادی تجربه می‌کند. مهندس فروش ممکن است ساعت‌های طولانی و غیرمتعارف کار کند تا اهداف فروش و نیازهای مشتری را تأمین کند.

مهندس فروش با عنوان‌هایی همچون کارشناس محصول، مشاور فنی، پشتیبان فنی و… نیز شناخته می‌شود.

مهندس فروش چه‌کاری انجام می‌دهد؟

وظایف مهندس فروش

یک مهندس فروش معمولاً وظایف زیر را انجام می‌دهد:

 • تهیه و نمایش پرزنتیشن فنی برای معرفی محصولات و خدمات به مشتری‌های فعلی و احتمالی
 • مشورت با مشتری‌ها و مهندس‌های طراح برای ارزیابی نیازهای فنی مشتری و تعیین نیازهای سیستم
 • مشارکت با تیم فروش برای درک بهتر نیازهای مشتری و ارائه خدمات پس از فروش
 • تمدید سفارش خرید مشتری و هماهنگی ارسال و تحویل سفارش
 • برنامه‌ریزی تولید و اصلاح محصولات برای تأمین نیازهای مشتری
 • نصب محصول برای کمک به حل مشکلات مشتری
 • پیشنهاد مواد اولیه و ماشین‌آلات جدید به مشتری برای کاهش هزینه‌ها و یا افزایش تولید
 • کمک به تحقیق و توسعه محصولات جدید

مهندسین فروش کارشناس محصولات پیشرفته فنی و علمی هستند که از مهارت فنی خود برای توضیح مزایای محصولات یا خدمات به مشتری‌های احتمالی استفاده می‌کنند تا نشان دهند که محصولات یا خدماتشان از رقبا بهتر هستند. برخی از آن‌ها برای شرکت‌هایی کار می‌کنند که محصول فنی را طراحی کرده و می‌سازند اما دیگران برای شرکت‌های مستقل فروش و بازاریابی کار می‌کنند که نقشی در تولید محصول ندارند.


مقاله مرتبط: ۸ نکته کلیدی برای موفقیت در فروش


بسیاری از وظایف مهندسین فروش شبیه سایر فروشنده‌هاست چراکه باید مشتری را به خرید محصولات و یا خدمات علاقه‌مند کنند، در مورد قیمت مذاکره کنند و فروش را قطعی کنند؛ اما برای این کار باید پرزنتیشن‌های فنی ارائه کنند تا جنبه‌های فنی محصول را توضیح دهند که قرار است یک مشکل خاص مشتری را حل کنند.

برخی از مهندسین فروش با فروشنده‌های غیر فنی همکاری می‌کنند تا فروشنده روی بازاریابی و فروش محصول تمرکز کند و مهندس فروش فرصت داشته باشد روی جنبه‌های فنی کار کند. درواقع با همکاری در یک تیم فروش، هر یک از اعضای تیم می‌تواند روی مهارت و تخصص خودش تمرکز کند.

علاوه بر ارائه پرزنتیشن فنی، مهندس فروش سایر وظایف مربوط به فروش محصول مانند تحقیقات بازار را هم به عهده دارد و حتی ممکن است نیازهای فنی محصول را از مشتری سؤال کند تا آن را مطابق نیازهای خاص مشتری اصلاح کند. بعضی از مهندسین فروش با بخش تحقیق و توسعه (R&D) همکاری می‌کنند تا محصولات جدید را شناسایی کنند و توسعه دهند.

نوع فعالیت مهندسین فروش

تعدادی از مهندسین فروش محدوده جغرافیایی بزرگی را زیر نظر دارند برای همین زیاد سفر می‌کنند و شاید چند روز یا هفته از خانه دور باشند؛ اما سایرین معمولاً ناحیه کوچک‌تری از بازار را پوشش می‌دهند و فقط چند شب دور از خانه هستند.


مقاله مرتبط: ٥ راه برای بهبود روند فروش


سفرهای بین‌المللی برای عقد قرارداد با مشتری‌های خارجی هم بسیار متداول است. مهندسین فروش شاید ساعت‌های طولانی و نامنظم کار کنند تا اهداف فروش را محقق کنند و نیازهای مشتری را تأمین کنند؛ اما بسیاری از آن‌ها حق انتخاب دارند که برنامه کاری خودشان را تعیین کنند.

آیا شما برای مهندس فروش شدن مناسب هستید؟

مهندسین فروش شخصیت متمایزی دارند، معمولاً استعداد تجاری قوی دارند که آن‌ها را بلندپرواز، صریح، برون‌گرا، پرانرژی، با اعتمادبه‌نفس و مثبت اندیش می‌کند و درعین‌حال برتری‌طلب و باانگیزه هم هستند. برخی از آن‌ها حتی محقق خوبی هستند که نیاز دارد باهوش و کنجکاو باشند.

اگر این مشخصات را در خود می‌بینید، مهندس فروش یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های شغلی برای شما است!

فقط باید علم و صنعت موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید، دانش فنی کافی کسب کنید، بازار محصولات این بخش را شناسایی و مطالعه کنید و از مهارت‌های شخصیتی‌تان برای فروش محصولات و خدمات استفاده کنید. در این صورت موفقیت هم حاصل می‌شود!

مهندس فروش کیست؟ شرح وظایف مهندس فروش

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  73  =  74