9 ترند برتر میزبانی وب
9 ترند برتر میزبانی وب

اگر در حال راه‌اندازی یک وب‌سایت جدید هستید اولین چیزی که احتیاج دارید یک شرکت میزبانی معتبر است تا خیالتان راحت باشد که مخاطب هدفتان در هر زمان و مکانی به محتوای سایت شما دسترسی دارد.  ترندهای میزبانی وب بهینه‌سازی‌هایی هستند که در پلتفرم‌های میزبانی سایت اجرا می‌شوند تا تجربه کاربری بهتر و رضایت مشتری بیشتر جلب شود. این ترندها راه‌های متنوع و جدیدی برای صاحبان سایت فراهم می‌کنند تا وب‌سایت‌هایی توسعه دهند که سرعت‌بالا، امنیت بیشتر و دان تایم نامحسوسی دارند.

باوجود نوآوری‌های پرشتاب دنیای تکنولوژی، هرروزه ترندهای زیادی به وجود می‌آیند که باید در نظر بگیرید. ترندهای مرتبط با امنیت سایت فقط یکی از این فاکتورهاست چراکه روزانه ۳۰،۰۰۰ سایت در دنیا هک می‌شوند. قابلیت ارائه ۹۹.۹% آپ تایم هم ضروری اما دیگر کافی نیست برای اینکه شرکت‌های میزبانی پیشرویی وجود دارند که چند قدم از همه جلوتر هستند.

رشد پرشتاب تجارت الکترونیک یکی از المنت‌های اصلی است که توسعه صنعت میزبانی وب را ایجاد می‌کند. بازار فروشگاه‌های آنلاین به‌صورت مستمر نیاز به مدیریت آسان و امنیت قوی وب‌سایت دارد و شرکت‌های میزبانی وب کامپوننتهای لازم را در پلن‌های خود منظور می‌کنند.

البته رشد صنعت میزبانی وب همیشه بدون اختلال هم نیست و این روزها مهم‌ترین تهدید برای شرکت‌های میزیانی، تغییر رویکرد کاربران در مورد میزبانی وب است. مطابق آمار Google trends، در یک دهه گذشته جستجوی عبارات «میزبانی وب» ۶۰% کاهش داشته علاوه بر اینکه، فاصله بین طراحی سایت حرفه‌ای و DIY روزبه‌روز بیشتر می‌شود برای اینکه بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک در جستجوی رویکردی هستند که برای راه‌اندازی سایت نیازی به اطلاعات فنی نداشته باشند؛ که همین عامل باعث تعدیل قیمت‌ها شده است.

با توجه به همه این تحولات، ۱۰ ترند برتر میزبانی وب را در این مقاله معرفی می‌کنیم تا با دانش کافی بهترین شرکت میزبان وب را برای سایتتان انتخاب کنید.

میزبانی وب سبز

اگر اطلاع ندارید که میزبانی وب تا چه اندازه روی محیط‌ زیست تاثیر می‌گذارد، باید بدانید که گاز دی‌اکسید کربن تولیدشده اینترنت در هرسال معادل دود تولیدشده توسط ۳۲ میلیون ماشین است!

اگر همه مکان‌هایی که داده وب‌سایت‌ها را ذخیره می‌کنند را در نظر بگیرید و کار زیادی که در این دیتاسنترها انجام می‌شود را هم اضافه کنید، این رقم کاملا منطقی است. علاوه بر توسعه‌دهندگان وب که سرورها را مدیریت می‌کنند، سخت‌افزارهای شبکه هم کار زیادی انجام می‌دهند و حتی سهم بیشتری در کار دارند! درست مانند دیوایس‌هایی مانند گوشی، تبلت و لپ‌تاپ که هر روز استفاده می‌کنید، سخت‌افزار شبکه هم پس از استفاده طولانی‌مدت گرم می‌شود. به همین دلیل باید در محیطی خنک و کنترل‌شده قرار بگیرد که نیازمند برق زیاد است و گاز CO2 فراوانی تولید می‌کند.


مقاله مرتبط: هر آنچه باید درباره هاست و میزبانی وب بدانید!


اما خوشبختانه در حال حاضر شرکت‌های میزبانی، سرمایه‌گذاری زیادی روی برنامه‌های کاهش دی‌اکسید کربن کرده‌اند. در میزبانی وب سبز، میزبان به‌صورت فعال در پروژه‌های محیط‌زیستی مشارکت می‌کند تا تاثیر منفی سخت‌افزار شبکه روی محیط‌زیست را کاهش دهد. این کار با دریافت گواهی انرژی تجدید پذیر (REC) یا گواهی تعدیل کربن (VER) حاصل می‌شود.

گواهی انرژی تجدید پذیر تایید می‌کند که یک شرکت میزبانی وب در تولید برق تجدید پذیر کمک کرده است. سازمان‌هایی که در تولید برق تجدید پذیر تخصص دارند این گواهی را صادر می‌کنند و به شرکت‌های میزبانی می‌فروشند. درآمد حاصل از فروش گواهینامه، صرف تولید انرژی تجدید پذیر می‌شود. گواهی تعدیل کربن هم تایید می‌کند که یک شرکت میزبانی وب در کاهش مقدار مشخصی گاز گلخانه‌ای مشارکت داشته است.

میزبانی وب ابری

خدمات ابری در بسیاری از بخش‌های دنیای تکنولوژی استفاده می‌شود و در حال حاضر به صنعت میزبانی وب هم راه پیداکرده است. خدمات میزبانی ابری وجود فیزیکی ندارد در عوض داده را در بیش از یک کامپیوتر ذخیره می‌کند. سپس از طریق اتصالات کامپیوتری شبکه داده را در دسترس کاربران قرار می‌دهد. خدمات میزبانی ابری قدرت پردازش کامپیوتری و فضای ذخیره‌سازی بیشتری دارد.

میزبانی وب ابری یک تحول محسوب می‌شود. برخلاف سرور معمولی قیمت کمتری دارد برای اینکه محدودیت سرور فیزیکی را حذف می‌کند؛ و درست مانند نرم‌افزارهای ابری، پلتفرم موثرتری فراهم می‌کند. منابع وب‌سایت از بیش از یک سرور مجازی تامین می‌شوند که راه‌حل مقیاس‌پذیر و قابل‌اعتمادی است.

در فضای میزبانی وب، هاست ابری مشکلات بزرگی را حل کرده است. چرا که به سایت اجازه می‌دهد روی کلاسترهایی از سرورها میزبانی شود که باهم کار می‌کنند. این سرورهای ابری منابع دیجیتالی ارائه می‌کنند که می‌توانند شبانه‌روزی در دسترس باشند و بر اساس مدل pay-as-you-use یا پرداخت به‌اندازه مصرف کار ‌کنند که یعنی صاحب سایت می‌تواند فقط فضای سرور موردنیازش را بخرد.

در سال ۲۰۱۹، بازار میزبانی وب ابری در جهان  ۲۰۶ میلیارد دلار بود. گزارش سالانه Scale Right در سال ۲۰۱۹ نشان داد که ۹۱% کسب‌وکارها از میزبانی ابری عمومی استفاده می‌کنند درحالی‌که ۷۲% از میزبانی ابری خصوصی بهره می‌برند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۳ داده سنترهای ابری ۹۴% حجم داده دنیا را پردازش کنند.

رقابت در قیمت‌گذاری پلن‌ها

با توجه به افزایش تقاضای میزبانی وب، رقابت در قیمت‌گذاری هم هر روز بیشتر می‌شود. علاوه بر تجهیزات مدرن و عملکرد بسیار دقیق‌تر، شرکت‌های میزبانی وب در مورد قیمت‌گذاری باهم رقابت می‌کنند تا مشتری جدید را جذب کنند درنتیجه آفرهای وسوسه‌انگیز و جذاب ارائه می‌کنند.

هزینه راه‌اندازی یک وب‌سایت به پیچیدگی یا سادگی نیاز شما بستگی دارد و در چند آیتم میزبانی وب، خرید دامنه، طراحی سایت، تولید محتوا، سئو و بازاریابی خلاصه می‌شود.

در میزبانی وب، هزینه‌های منحصربه‌فردی وجود دارند که گزینه‌ها و عملکردهای خاصی را فراهم می‌کنند. میزبانی اشترکی معمولا کمترین هزینه را دارد و در صورت پیدا کردن پلنی با قابلیت‌های مناسب و بهترین نرم‌افزار می‌تواند یک پلتفرم آسان و بی‌دردسر برای کسب‌وکارها در اینترنت فراهم کند. خدمات میزبانی اشتراکی معمولا قیمت مناسبی دارد و عملکرد کلی باکیفیتی هم ارائه می‌کند اما دلیل خاصی برای این قیمت مناسب وجود دارد که باید مراقب باشید چراکه پلن انتخابی باید بتواند همه نیازهای سایتتان را تامین کند.

رایگان شدن HTTPS

در جولای ۲۰۱۸ مرورگر کروم گوگل شروع به نمایش اخطار «ناامن» برای وب‌سایت‌های غیر HTTPS کرد. برای تشویق سایت‌ها به تغییر پروتکل، گوگل حتی قول داد که رتبه‌بندی سایت‌ها را افزایش خواهد داد. درنتیجه شرکت‌های میزبانی هم HTTPS رایگان را در خدمات خود ارائه دادند تا اینکه به‌تدریج عادی شد.

مزایای زیادی برای استفاده از HTTPS وجود دارد. علاوه بر رتبه بالاتر سایت در موتورهای جستجویی مانند گوگل، اعتماد کاربران را هم جلب می‌کند و از همه مهم‌تر داده حساس مشتری را محافظت می‌کند. تغییر به HTTPS برای محافظت وب‌سایت مهم است. چراکه امنیت همه داده ذخیره‌شده در اینترنت تامین می‌شود و دزدی اطلاعات در بیشتر شبکه‌های خرابکارانه غیرممکن می‌شود.


مقاله مرتبط: ضرورت دریافت گواهینامه SSL


برای شرکت‌های میزبانی وب، ارائه پروتکل HTTPS دیگر خدمات اضافه محسوب نمی‌شود که داشتنش مفید باشد بلکه یک بخش ضروری از خدمات میزبانی است. در سرویس هاست ابری شرکت هاست ایران، گواهی SSL به صورت پیش فرض و رایگان فعال است.

در سال گذشته، ۸۴.۲% از وب‌سایت‌هایی که در کروم لود شدند روی پروتکل HTTPS بودند.

افزایش پروتکل‌های امنیتی

باوجود ۱.۹ میلیارد داده شخصی که در یک سال موردحمله قرار می‌گیرند، شرکت‌های میزبانی وب تاکید بیشتری روی پروتکل‌های امنیتی دارند و اقدامات محافظتی بیشتری برای وب‌سایت‌ها انجام می‌دهند.

درنتیجه، محافظت از حریم خصوصی کاربران بیش‌ازپیش در شرکت‌های میزبانی وب اهمیت پیداکرده است. راه‌حل‌های میزبانی وب می‌توانند تجهیزات بیشتری برای محافظت از داده خصوصی مشتری فراهم کنند. علاوه بر اینکه پروتکل‌های امنیتی میزبانی وب به همراه تبعیت از استانداردهای CMS، گواهی SSL و ذخیره‌سازی رمزنگاری‌شده متداول هستند.

خصوصی‌سازی نام دامنه هم یکی دیگر از امکانات خوب یک شرکت میزبانی است. باوجودی که نام دامنه به نام مشتری ثبت می‌شود اما اطلاعات تماس او در دیتابیس عمومی WHOIS دیده نمی‌شود تا داده شخصی مشتری از دسترس کل دنیا مخفی شود.

ارائه خدمات اضافه

ارائه خدمات اضافه یا منحصربه‌فرد می‌تواند مزیت رقابتی ایجاد کند. درنتیجه بیشتر شرکت‌های میزبانی روی تجهیزات مدرن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اما در دنیای به‌شدت دیجیتال امروزی، توقع مشتری‌ها از میزبانی وب هر روز بیشتر می‌شود و میزبانی وب‌سایت دیگر خرید یک سرور و ذخیره داده مشتری نیست. خدمات اصلی مانند طراحی وب، HTTPS، SSL، تبلیغات و بازاریابی هم شاید به نظر زیاد باشند ولی کافی نیستند.

درنتیجه شرکت‌های میزبانی وب، برای پاسخ‌گویی به تقاضای رو به افزایش مشتری‌ها از آفرهای ارزش‌محور استفاده می‌کنند؛ مثلاً، در حال حاضر بسیاری از صاحبان وب‌سایت به پلتفرم‌های بازاریابی آنلاین نیاز دارند تا چالش‌های فروشگاه آنلاینشان را حل کنند درنتیجه راه‌حل‌های فروشگاهی در شرکت‌های میزبانی ارائه می‌شوند تا منجر به افزایش تعداد مشتری‌ها شود.

آموزش آنلاین هم یکی دیگر از خدمات اضافه است تا مشتری در مراحل راه‌اندازی وب‌سایتش راهنمایی شود. تبلیغات، بازاریابی و سئو هم از دیگر خدمات جانبی هستند.

خدمات میزبانی مدیریت‌شده

خدمات میزبانی مدیریت‌شده نوعی از میزبانی سایت است که روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود. برای وب‌سایت‌های در حال رشد یا سازمان‌های همیشه آنلاین، خدمات میزبانی مدیریت‌شده به‌عنوان یک راه‌حل مقرون‌به‌صرفه در نظر گرفته می‌شود مخصوصا اگر مدیران سایت در مورد بهینه‌سازی عملکرد و امنیت سایت دانش فنی نداشته باشند.

در خدمات میزبانی مدیریت‌شده؛ میزبان عملکرد اصلی سایت مانند جداول، بک آپ و به‌روزرسانی را به عهده می‌گیرد. برخی از این پلن‌ها حتی سروری ارائه می‌کنند که کاملا توسط میزبان مدیریت می‌شود تا صاحب وب‌سایت بتواند فقط روی توسعه کسب‌وکارش تمرکز کند. تولید محتوای مفید و مرتبط هم ارائه می‌شود تا رتبه اول در موتورهای جستجو کسب شود.

تقاضای خدمات میزبانی مدیریت‌شده به چند المان بستگی دارد. یکی از این المان‌های مهم شتاب دنیای تکنولوژی است که به کسب‌وکارها فشار می‌آورد تا به‌روز باشند. نیاز به تبعیت از استانداردهای قانونی و عدم وجود دانش فنی داخل سازمانی هم المان‌های دیگر هستند.

هدف‌گیری بازار

شرکت‌های میزبانی وب مانند همه کسب‌وکارها باید بدون وقفه کار کنند تا مشتری‌های فعلی را به خرید بیشتر تشویق کنند درحالی‌که مشتری‌های جدید هم ‌کسب می‌کنند. بااین‌حال یک شرکت به‌تنهایی نمی‌تواند همه بخش‌های بازار را پوشش دهد. درنتیجه پیدا کردن بخش‌های خالی بازار بهترین کار برای متمایز شدن در بین رقبا است که منجر به خدمات بیشتر و قیمت‌گذاری منصفانه‌تر می‌شود.

از طرف دیگر، رقابت کردن با شرکت‌های بزرگ میزبانی روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود. درنتیجه شرکت‌های میزبانی ممکن است بازار نیش یا متمرکزی را هدف قرار دهند. در این صورت رتبه سایت‌ مشتری‌هایشان در موتورهای جستجو بهتر می‌شود برای اینکه رقابت کمتری وجود دارد. علاوه بر این، تخصص در نوع خاصی از سازمان‌ مانند سازمان‌های پزشکی یا دولتی کمک می‌کند تا ارتباط نزدیک‌تری با مشتری‌ داشته باشند و خدمات هدفمندتری ارائه دهند.

سایت سازهای DIY

وب‌سایت سازها طوری وانمود می‌کنند که طراحی، راه‌اندازی و مدیریت وب‌سایت کاری ندارد که دقیقا متضاد خدمات شرکت‌های میزبانی است. شرکت میزبانی وب، کد وب‌سایت را در اختیارتان قرار می‌دهد درحالی‌که وب‌سایت ساز درگ و دراپ ویژگی‌های آسان و متنوعی ارائه می‌کند که بتوانید شخصی‌سازی را تا حدودی در سایت داشته باشید.

البته هر دو سیستم قدرتمندی ارائه می‌کنند تا یک شخص یا کسب‌وکار بتواند حضور اینترنتی داشته باشد؛ اما شرکت‌های میزبانی خدماتی مانند پهنای باند، فضای ذخیره‌سازی، سرور، گروه کاربری و منابع مختلف تامین می‌کنند تا یک سایت را راه‌اندازی و میزبانی کنید درحالی‌که سایت سازهای DIY فقط وب‌سایت را بر اساس گزینه‌های گرافیکی از پیش طراحی‌شده می‌سازند.

بازار سایت سازها رشد زیادی در جهان دارد مخصوصا اینکه کسب‌وکارها برای جذب مشتری جدید بلاگ نویسی می‌کنند و به یک گزینه آسان برای راه‌اندازی بلاگ نیاز دارند. در سال ۲۰۱۸، ارزش بازار سایت سازها ۶ میلیارد دلار بود و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۵ به ۱۴ میلیارد دلار برسد.

آینده میزبانی وب

فرصت‌های زیادی برای توسعه در صنعت میزبانی وب وجود دارد که با فاکتورهایی مانند محیط‌زیست، خدمات ابری، پروتکل‌های امنیتی و حریم خصوصی مرتبط هستند؛ اما درنهایت تامین نیازها و خواسته‌های رو به تغییر صاحبان سایت باید هدف اصلی هر شرکت میزبانی معتبر باشد تا راه‌حل‌های مفید و موثر طراحی کند که هزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای هم دارند.

پس در هنگام انتخاب یک میزبان وب برای سایتتان، همه ترندهای نامبرده در این مقاله را در نظر بگیرید و نیازها و خواسته‌هایتان را کاملا شفاف بیان کنید تا یک پلن مناسب و سفارشی دریافت کنید.

9 ترند برتر میزبانی وب

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  87  =  92