هر آنچه باید درباره هاست و میزبانی وب
هر آنچه باید درباره هاست و میزبانی وب

میزبانی وب یا هاست چیست ؟ هاست بخش جداناپذیری از کسب‌وکارهای آنلاین است که در عصر اینترنت در هر گوشه و کناری به چشم می‌خورد اما اگر تابه‌حال وب‌سایت راه‌اندازی نکرده‌اید، احتمالاً نمی‌دانید میزبانی وب چیست و چه انواعی دارد!

سایت شما برای اینکه روی اینترنت آنلاین شود، باید در یک سرور میزبانی شود!

اگر اولین بار است که یک وب‌سایت راه‌اندازی می‌کنید، خرید هاست را در ابتدای لیست کارهای انجام شدنی قرار دهید!

اگر هم که در حال حاضر یک وب‌سایت دارید و راضی هم هستید اما میزبان را با عجله انتخاب کردید و دقیقاً متوجه نشدید که میزبانی وب چگونه کار می‌کند، بهتر است در مورد میزبانی وب یاد بگیرید چرا که اگر در عملکرد وب‌سایت با مشکل مواجه شوید، شاید اصلاً متوجه نشوید که مقصر اصلی میزبان سایت است! در این صورت می‌توانید با دانش کافی بهترین گزینه میزبانی وب را برای وب‌سایتتان انتخاب کنید و کسب‌وکارتان را راحت‌تر مدیریت کنید.

در هر حال و فارغ از اینکه در چه موقعیتی هستید، در مقاله مناسبی فرود آمده‌اید! این راهنمای میزبانی وب به شما مبتدی‌ها کمک می‌کند تا در انتخاب میزبانی وب احساس اعتماد به نفس کنید و بهترین میزبان وب را برای نیازهای سایت و اهدافتان انتخاب کنید.

هاست چیست ؟

ابتدا با تعریف اصول ابتدایی میزبانی وب شروع می‌کنیم.

وب‌سایت‌ها روی سرورها میزبانی می‌شوند. به زبان ساده، یک سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که فقط یک یا دو خدمات را ارائه می‌دهد برای همین سرور (خدمات دهنده) نامیده می‌شود. نوع سروری که در میزبانی وب مورد توجه است، وب‌سایت‌ها را ذخیره می‌کند و به بازدیدکنندگان اینترنت نمایش می‌دهد. میزبان وب فضای سرور و تکنولوژی لازم برای دسترسی سایت روی اینترنت را فراهم می‌کند. این خدمات اجازه می‌دهد که مردم سایتتان را در اینترنت جستجو کنند یا URL شما را در مرورگر خود وارد کنند تا صفحات را آنلاین تماشا کنند.

هر چیزی که در وب‌سایت شما وجود دارد توسط میزبان وب ذخیره و نمایش داده می‌شود. محتواهایی مانند متن، تصاویر، ویدئو، فایل و هر المنت دیگری!

اما میزبانی وب و مراکز داده همیشه با هم اشتباه گرفته می‌شوند. با وجودی که این دو خدمات شبیه هم هستند و با هم کار می‌کنند اما دقیقاً مثل هم نیستند! میزبانی وب به سرورهایی اشاره می‌کند که میزبان وب‌سایت‌ها هستند یا به شرکت‌های میزبانی اشاره می‌کند که فضای سرور در اختیار شما قرار می‌دهند اما مراکز داده اغلب ساختمان‌هایی هستند که این سرورها در آن قرار گرفته‌اند.

انواع وب هاستینگ

هیچ پلن هاستینگ وجود ندارد که مانند لباس فری-سایز مناسب همه باشد! خرید میزبانی وب مانند خرید ماشین است که نمی‌توانید فقط وارد نمایشگاه شوید و درخواست یک ماشین کنید! چرا که باید بدانید چه نوع ماشینی می‌خواهید، ماشین اسپرت یا سدان، کوپه، هیبرید، SUV، الکتریکی، دیزل، دنده اتوماتیک، دنده دستی و خیلی گزینه‌های دیگر!


مقاله مرتبط: تفاوت بین هاست‌ اشتراکی، سرور مجازی و سرور اختصاصی


خوشبختانه در مورد میزبانی وب، این همه گزینه وجود ندارد در عوض فقط ۴ نوع اصلی میزبانی وب وجود دارد:

 • Shared یا میزبانی اشتراکی: مناسب برای سایت نوپا
 • VPS یا میزبانی مجازی: مناسب برای سایت در حال رشد و توسعه
 • Dedicated یا میزبانی اختصاصی: مناسب برای وبسایت‌های با ترافیک بالا و اطلاعات مهم

در ادامه مقاله هر یک از انواع میزبانی وب را به‌تفصیل توضیح می‌دهیم و مشخص می‌کنیم که چه نوع وب‌سایتی به هریک از این انواع میزبانی احتیاج دارد تا با آگاهی کامل بهترین گزینه میزبانی وب را برای سایتتان انتخاب کنید.

قبل از توضیح در مورد انواع وب هاستینگ اگر تمایل به یادگیری نصب دو وبسایت روی یک هاست دارید روی آن کلیک کنید.

میزبانی اشتراکی

میزبانی اشتراکی چیست

در این متد، وب‌سایت شما فضای سرور را با سایر وب‌سایت‌ها مشترک است. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که میزبانی اشتراکی در مقایسه با انواع دیگر میزبانی چگونه کار می‌کند:

ازآنجایی‌که سرور را با دیگر وب‌سایت‌ها مشترک هستید، این متد اقتصادی‌ترین گزینه است. میزبانی اشتراکی مانند سوار شدن اتوبوس است به جای اینکه ماشین خودتان را برانید. اتوبوس ارزان‌تر است اما باید در تعداد مشخصی ایستگاه توقف کند تا سایر مسافران را سوار یا پیاده کند!

با وجودیکه میزبانی اشتراکی مشکل خاصی ندارد اما وقتی وب‌سایتتان توسعه پیدا می‌کند ممکن است با مشکل مواجه شوید. افزایش ناگهانی در ترافیک سایت روی زمان بارگذاری تأثیر می‌گذارد و حتی به پیام‌های خطایی منجر می‌شود که به بازدیدکنندگان نمایش داده می‌شود. عملکرد وب‌سایت تحت تأثیر ترافیک دیگر وب‌سایت‌های موجود در سرور اشتراکی هم هست. درست مانند زمانی که در اتوبوس هستید، شاید ده‌ها مسافر دیگر وجود داشته باشند که در ایستگاه‌ها پیاده شوند و سرعت حرکت را کند کنند. یا شاید فقط شما و راننده در اتوبوس وجود داشته باشید که در این صورت در هزینه صرفه‌جویی می‌کنید اما کنترل کمتری در کیفیت تجربه سفر دارید!

میزبانی اشتراکی برای چه سایت‌هایی مناسب است؟

میزبانی اشتراکی یک گزینه متداول برای مبتدی‌ها و سایت‌های ساده است، مقرون‌به‌صرفه است و دانش فنی خاصی نیاز دارد. اگر این شرایط شبیه موقعیت فعلی شماست، پس کاندیدای خوبی برای میزبانی اشتراکی هستید. البته پس از فعالیت و با افزایش ترافیک سایت، می‌توانید میزبانی خود را ارتقا دهید.

سرور مجازی

سرور مجازی چیست

سرور مجازی قدم بعد از میزبانی اشتراکی است. در این گزینه، یک سرور واقعی به تعدادی سرور مجازی تقسیم شده است. سرور اصلی با دیگر وب‌سایت‌ها مشترک است اما هر سایت، سرور مجازی خود را دارد. ازآنجایی‌که تعداد کمتری سایت در یک سرور موجود هستند، زمان بارگذاری سایت‌ها سریع‌تر است.

برای خرید سرور مجازی ابری به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

بسیار مهم است که اصولی را که روی زمان بارگذاری سایت تأثیر می‌گذارند درک کنید چرا که در نهایت روی ضریب تبدیل سایت شما تأثیر می‌گذارند.

میزبانی مجازی به خوبی میزبانی اختصاصی نیست اما از میزبانی اشتراکی بهتر است و کنترل بیشتری به شما به‌عنوان صاحب سایت می‌دهد. اگر این گزینه را انتخاب کنید، دسترسی کامل روت خواهید داشت و کنترل بیشتری روی سرور دارید اما اگر حجم ترافیک زیادی دارید، میزبانی مجازی هم محدودیت دارد.


مقاله مرتبط: کاربردهای سرور مجازی یا vps چیست؟


می‌توانیم میزبانی مجازی را به تاکسی تشبیه کنیم چرا که از اتوبوس سریع‌تر است اما هنوز هم تعداد دیگری مسافر وجود دارند که سفرتان را محدود می‌کنند!

میزبانی مجازی برای چه سایت‌هایی مناسب است؟

حتی وب‌سایت‌های کوچک با ترافیک کم هم می‌توانند از میزبانی مجازی بهره‌مند شوند. اگر سایت شما اِلمان‌های تصویری زیادی مانند تصاویر و ویدئو دارد که زمان بارگذاری را کم می‌کنند، بهتر است میزبانی مجازی را به جای میزبانی اشتراکی انتخاب کنید.

میزبانی اختصاصی

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی فقط به شما تعلق دارد و برای همین از دیگر گزینه‌ها گران‌تر است اما این قیمت پریمیوم مزایای زیادی دارد. میزبانی اختصاصی مانند مالکیت ماشین است که به جای اینکه وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و تاکسی را سوار شوید، ماشین خودتان را میرانید تا همه فاکتورهای سفر را کنترل کنید.

ازآنجایی‌که شما تنها سایت موجود در سرور هستید، کنترل کامل فنی دارید که اجازه می‌دهد تا نرم‌افزارهای بیشتری را در سایت پیاده کنید. دان تایم یا زمان بالا نیامدن سرور حداقل است برای اینکه سایت دیگری وجود ندارد که ترافیکش روی سایتتان تأثیر بگذارد و زمان بارگذاری سایت فقط تحت تأثیر ترافیک سایت خودتان است.

با توجه به پلن میزبانی انتخابی، شاید بتوانید با افزایش حجم ترافیک سایتتان از یک میزبانی اشتراکی به یک میزبانی اختصاصی مهاجرت کنید پس بهتر است در هنگام بستن قرارداد میزبانی اشتراکی این موضوع را در نظربیگیرید چرا که مهاجرت از یک میزبان به میزبان دیگر کار راحتی نیست و در معرض خطر قرار دادن موفقیت سایت هم کار عاقلانه‌ای نیست!

میزبانی اختصاصی برای چه سایت‌هایی مناسب است؟

میزبانی اختصاصی مناسب سایت‌هایی با ترافیک بالاست. اگر یک پلتفرم فروشگاهی دارید و می‌خواهید در سرور بر اساس نرم‌افزار فروشگاهی‌تان تغییراتی ایجاد کنید؛ باید میزبانی اختصاصی را انتخاب کنید.

ویژگی‌های میزبانی وب

اکنون که ۴ نوع میزبانی وب را می‌شناسید باید یاد بگیرید که در هنگام خرید خدمات میزبانی در جستجوی چه ویژگی‌هایی باشید. این ویژگی‌ها با توجه به نوع میزبانی وب، شرکت خدمات میزبانی و پلن انتخابی متفاوت هستند اما درک این ویژگی‌های میزبانی کمک می‌کند تا یک میزبان وب مناسب انتخاب کنید.


مقاله مرتبط: ۱۰ عامل مهم در انتخاب شرکت میزبانی وب


ویژگی‌های مهم میزبانی وب:

 • پهنای باند
 • ذخیره داده و فضای سرور
 • خدمات پشتیبانی مشتری
 • دامنه چندگانه
 • گواهی SSL
 • ایمیل چندگانه
 • نرم‌افزار فروشگاهی
 • آپ تایم
 • بک آپ

در ادامه به توضیح هریک از این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

پهنای باند

پهنای باند به سرعت اتصال به شبکه در مقایسه با سرعت انتقال اشاره دارد. پهنای باند بالاتر به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد تا به سایت شما به‌صورت هم‌زمان دسترسی پیدا کنند و تجربه کاربری روانی هم داشته باشند.

اتصالات با پهنای باند کمتر موجب سرعت بارگذاری کمتر، تأخیر و حتی خطا می‌شوند.

پس به گزینه‌های پهنای باند شرکت خدمات میزبانی توجه کنید. اگر یک سایت جدید دارید، احتمالاً در ابتدای کار نیازی به بالاترین پهنای باند ندارید. در عوض گزینه‌ای را انتخاب کنید که نیازهای ترافیکی و محتوایی سایتتان را تأمین می‌کند.

مثلاً، اگر کاربران در سایت شما ویدئو تماشا می‌کنند یا به تصاویر نگاه می‌کنند و در فروشگاه آنلاینتان آیتم‌هایی می‌خرند، باید پهنای باند بالاتری انتخاب کنید؛ اما اگر فقط با یک بلاگ شروع می‌کنید و انتظار ترافیک زیادی ندارید، می‌توانید پلنی با پهنای باند کمتر انتخاب کنید.

ذخیره داده و فضای سرور

در هنگام خرید خدمات میزبانی شاید متوجه شوید که برخی شرکت‌ها داده نامحدود ارائه می‌دهند؛ اما حتماً به همه جزییات توجه کنید قبل از اینکه بابت پیشنهادی پرداخت کنید که بیش‌ازاندازه خوب است چراکه گاهی اوقات کارمزدهای پنهان برای کارکرد سایت وجود دارد.

فضای ذخیره‌سازی نامحدود همیشه بهترین گزینه نیست! پیشنهاد می‌کنیم پلنی را انتخاب کنید که به‌صورت شفاف اعلام می‌کند که بر اساس فضای سروری که واقعاً احتیاج دارید، چه فضای ذخیره‌سازی به شما می‌دهد.

خدمات پشتیبانی مشتری

بیشتر صاحبان سایت به این نکته توجه نمی‌کنند اما خدمات مشتریان باید یکی از فاکتورهای اول برای انتخاب شرکت خدمات میزبانی باشد. مطابق یک تحقیق، تقریباً ۲۰% مشتری‌های میزبانی وب، خدمات پشتیبانی مشتری را مهم‌ترین ویژگی یک شرکت خدمات میزبانی نامیده‌اند که احتمالاً این آمار تابه‌حال افزایش پیدا کرده است.

حتماً می‌پرسید چرا؟ البته امیدواریم که به مشکلی برنخورید اما اگر به کمک احتیاج داشته باشید یا سؤال‌های فوری داشته باشید، باید میزبان وب در دسترس باشد تا خدمات پشتیبانی ارائه دهد.

قبل از اینکه یک پلن میزبانی بخرید، نظرات کاربری آنلاین را بخوانید تا متوجه شوید که شرکت خدمات میزبانی مشکلات مشتری‌های فعلی را با چه کیفیتی و در چه بازه زمانی حل می‌کند. منابع جانبی مانند ویدئوهای آموزشی مسائل میزبانی یا راهنما و بخش پرسش و پاسخ هم که توسط برخی شرکت‌های خدمات میزبانی ارائه می‌شود، فاکتورهای خوبی هستند که در نظر بگیرید.

دامنه چندگانه

بیشتر شرکت‌های میزبانی وب اجازه می‌دهند که تعدادی نام دامنه در یک حساب میزبانی انتخاب کنید. پس اگر قصد دارید چند وب‌سایت را در یک شرکت میزبانی داشته باشید، قبل از خرید این فاکتور را در نظر بگیرید.

در این صورت مدیریت همه دامنه‌ها در یک میزبان راحت‌تر است برای اینکه ایجاد و مدیریت یک حساب کاربری برای هر دامنه کار خسته‌کننده و وقت‌گیری است!

اگر باید نام دامنه هم بخرید، بهتر است یک میزبان را انتخاب کنید که خرید نام دامنه هم ارائه می‌دهد اما پیشنهاد می‌کنیم خرید دامنه و خدمات میزبانی را جدا نگه‌دارید تا درصورتی‌که مجبور شدید میزبان خود را عوض کنید، دامنه به میزبان قدیمی وابسته نباشد.

گواهی SSL

SSL مخفف secure socket layer است که سایت را رمزگذاری می‌کند تا اطلاعات شخصی شما و بازدیدکنندگان را محافظت کند.

انواع متعددی گواهی SSL وجود دارد که برخی از آن‌ها برای کسب‌وکارها هستند اما سایر موارد برای اشخاص حقیقی هستند. شرکت‌های خدمات میزبانی بزرگ، گواهی SSL ارائه می‌دهند؛ اما شرکت‌های مستقل امنیتی هم این نوع گواهی را تأمین می‌کنند.

گواهی SSl به صورت پیش فرض در شرکت‌های معتبر مثل هاست ایران فعال است. اگر یک شرکت خدمات میزبانی گواهی SSL ارائه نمی‌دهد یا گواهی معتبر و قابل اعتماد ندارد، باید یک گزینه جایگزین را در نظر بگیرید.  (transport layer security (TLS یک گزینه جایگزین برای SSL است که امنیت بیشتری تأمین می‌کند اما به اندازه گواهی اس اس ال محبوب و در دسترس نیست.

ایمیل چندگانه

در حال حاضر شاید بیش از ۲ ایمیل شرکتی نیاز نداشته باشید؛ اما به‌تدریج که سایتتان توسعه پیدا می‌کند، نیاز به ایمیل‌های بیشتر خواهید داشت. برای همین مهم است که در جستجوی میزبان وبی باشید که با یک نام دامنه تعداد بیشتری آدرس ایمیل تأمین می‌کند. البته همیشه می‌توانید این ویژگی ایمیل چندگانه را از شرکت‌های مستقل هم بگیرید اما مدیریت آن‌ها در یک حساب میزبانی راحت‌تر است.

نرم‌افزار فروشگاهی

اگر قصد دارید در سایتتان محصول بفروشید، نرم‌افزار مناسب فروشگاهی باید اولویت اول شما باشد که حتماً در هنگام انتخاب بهترین میزبان وب در نظر بگیرید. باید مطمئن باشید که پلن میزبانی از نرم‌افزار انتخابی پشتیبانی می‌کند یا نرم‌افزاری ارائه می‌دهد که بتوانید در سایتتان استفاده کنید.

قابل‌توجه است که نرم‌افزار فروشگاهی یک ویژگی استاندارد نیست پس در هنگام خرید خدمات میزبانی تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که میزبان وب، نیاز شما را تامین می‌کند تا بتوانید سایت فروشگاهی خود را به درستی مدیریت کنید.

آپ تایم

در بیشتر موارد متوجه می‌شوید که شرکت‌های میزبانی آپ تایم (بالا بودن وب‌سایت) ۹۹.۹% ارائه می‌دهند اما این ادعا را به‌صورت پیش فرض باور نکنید!

معمولاً دان تایم‌های (بالا نبودن وب‌سایت) برنامه‌ریزی شده را در این درصد تبلیغی در نظر نمی‌گیرند. پس نظرات کاربری را بخوانید تا متوجه شوید که کاربران تا چه اندازه دان تایم تجربه می‌کنند.

اگر بازدیدکنندگان نتوانند به سایت شما دسترسی داشته باشند برای کسب‌وکارتان مشکل اساسی پیش می‌آید برای اینکه بهترین وب‌سایت باید بیشترین درصد آپ تایم را داشته باشد.

هزینه خسارت دان تایم خیلی زود انباشته می‌شود چراکه اگر کاربران در سایتتان با مشکل روبرو هستند و نمی‌توانند محتوا را مشاهده کنند، سایت را ترک می‌کنند و شاید دیگر برنگردند.

بک آپ

پیشنهاد می‌کنیم شرکت خدمات میزبانی انتخاب کنید که خدمات بک آپ ارائه می‌دهد. بک آپ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خدمات میزبانی وب است که معمولاً دست کم گرفته می‌شود.


مقاله مرتبط: چگونه از وب‌سایتمان بکاپ بگیریم؟


همه وب‌سایت و فایل‌هایش باید به‌صورت مستمر در سرور میزبانی بک آپ گرفته شوند و خود شما هم باید آن‌ها را بک آپ بگیرید اما اطمینان از اینکه شرکت میزبانی داده سایتتان را امن و محفوظ نگه می‌دارد، خیالتان را راحت می‌کند.

هزینه میزبانی وب

احتمالاً پس از همه این‌ها از خود می‌پرسید: میزبانی وب چه مقدار هزینه دارد؟

می‌دانیم که در جستجوی پاسخ عددی هستید اما پاسخ واقعی این است که: بستگی دارد!

اگر به مثال ماشین برگردیم که در ابتدای مقاله عنوان کردیم، با توجه به برند، نوع و ویژگی‌ها، می‌توانید یک ماشین نو را با پرداخت چند صد میلیون تومان یا فقط چند ده میلیون تومان بخرید. خدمات میزبانی هم همین حالت را دارد چرا که قیمت‌ها از ۱۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و با توجه به پهنای باند و فضای سرور بیشتر می‌شود.

اگر میزبانی اشتراکی با پهنای باند کم انتخاب کنید که خدمات پشتیبانی خوبی ندارد و نرم‌افزار هم اضافه نمی‌کند، پلن شما ارزان خواهد بود. حتی بهترین میزبانی اشتراکی با بهترین پشتیبانی هم در هر ماه هزینه چندانی ندارد؛ اما اگر سرور اختصاصی می‌خواهید که نرم‌افزار فروشگاهی هم داشته باشد، ایمیل‌های نامحدود ارائه دهد، بک آپ و نام دامنه چندگانه هم تأمین کند، در این صورت منتظر یک قیمت بالا باشید.

بیشتر وب‌سایت‌ها در نقطه‌ای بین این دو گزینه قرار می‌گیرند فقط توجه کنید که پلن ارزان‌تر لزوماً بهترین نیست. باید هزینه‌های پنهان میزبانی سایت را بشناسید و در نظر بگیرید که این هزینه‌ها چگونه در ازای توسعه سایت تغییر می‌کنند.

نتیجه‌گیری

سایت شما باید میزبانی شود تا آنلاین بماند و راه دیگری وجود ندارد.

اما بهتر است بدون تحقیق در انتخاب پلن میزبانی عجله نکنید.

ابتدا، تصمیم بگیرید که چه نوع میزبانی برای موقعیت شما مناسب است، سپس تعیین کنید که چه قابلیت‌هایی می‌خواهید. وقتی پاسخ این سؤال‌ها را دانستید، در جست‌وجوی یک شرکت میزبانی وب معتبر باشید که نیازهایتان را تأمین می‌کند.

اگر هنوز درباره هاستینگ سوالی دارید با ما تماس بگیرید؛ کارشناسان هاست ایران آماده پاسخگویی به شما هستند.

هاست چیست ؟ هر آنچه در پاسخ به این سوال باید بدانید

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12  +    =  15