13 روش برای تقویت سئو در وردپرس
13 روش برای تقویت سئو در وردپرس

سئو وب‌سایت، برای کسب و کارها اهمیت زیادی دارد چرا که رتبه سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو را تقویت می‌کند و هر چه رتبه بالاتر باشد، ترافیک بیشتر، اعتبار افزوده‌تر و در نهایت درآمد بهتری خواهید داشت. وب‌سایت وردپرسی هم از این قاعده مستثنی نیست و باید از تقویت سئو بهره‌مند شود تا به اهداف خود برسد.

احتمالاً شما هم مانند سایر صاحبان وب‌سایت، بازدید بیشتری برای وب‌سایت وردپرسی خود می‌خواهید فرقی هم نمی‌کند که هدف سایت سرگرم کردن خواننده، آگاهی بخشیدن، تبلیغ و فروش محتوا، فروش محصولات و خدمات یا ارائه بهترین خدمات میزبانی دنیاست. به زبان ساده، هر چه تعداد بیشتری بازدیدکننده داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید پایگاه مخاطبی بسازید که روی آن‌ها حساب کنید.

اما از کجا باید شروع کنید؟

راه‌های زیادی وجود دارند تا ترافیک را به وب‌سایت خود جاری کنید اما سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو قطعاً یکی از مؤثرترین راه‌ها است. SEO که مخفف Search Engine Optimization است، مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و تکنیک‌ها است که هدفشان کمک به صفحات وب‌سایت است تا رتبه بالاتری در صفحات نتایج موتورهای جستجو یا SERPs داشته باشند. این کار بازدید وب‌سایت را افزایش می‌دهد و می‌تواند به موفقیت آن واقعاً کمک کند.
علاوه بر این‌، راه‌های زیاد و ساده‌ای وجود دارند که سئوی وب‌سایت وردپرسی را تقویت می‌کنند حتی اگر شما کاملاً یک مبتدی هستید. در این مقاله، ما ۱۳ تکنیک ساده را بررسی می‌کنیم تا شما بتوانید بلافاصله از آن‌ها استفاده کنید!

معرفی سئو و دلایل اهمیت آن

یک لحظه به این موضوع فکر کنید: هنگامی‌که در اینترنت در جستجوی موضوع یا کالایی هستید، یک جایی هست که همیشه به سراغ آن می‌روید: موتور جستجو! در نتیجه اگر می‌خواهید توجه زیادی به وب‌سایت خود جلب کنید، باید مطمئن باشید که در نتایج جستجوی گوگل و سایت‌های مشابه ظاهر می‌شوید. مهم‌تر اینکه، وب‌سایت شما باید نزدیک‌ترین مکان ممکن به بالای لیست نتایج جستجو را داشته باشد.
بهترین راه برای تحقق این هدف، سئو است که طیف گسترده‌ای از استراتژی‌ها و فعالیت‌ها بر اساس دانش ما از نحوه عملکرد و رتبه‌بندی موتورهای جستجو است. مزایای زیادی وجود دارد تا وب‌سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی کنید که شامل موارد زیر است:

    • وب‌سایتی که رتبه بالایی در صفحات نتایج موتورهای جستجو دارد، بازدید بیشتری دارد و بهترین شانس برای افزایش ترافیک را دارد.
    • یک وب‌سایت که رتبه‌بندی بالایی دارد، معتبرتر و قابل‌اعتمادتر به نظر می‌آید.
    • وب‌سایت سئو شده برای بازدیدکنندگان اطلاعات مفیدتر و مرتبط‌تری فراهم می‌کند از آنجایی که سئو بیش از هر چیز روی تولید محتوای با کیفیت تمرکز می‌کند.

اگر شما در زمینه سئو کاملاً تازه‌کار هستید، دکمه اضطراب خود را فشار ندهید! با ایجاد یک وب‌سایت وردپرسی، یک قدم بزرگ را برداشته‌اید از آنجایی که این پلتفرم برای موتورهای جستجو به‌خوبی بهینه‌سازی شده است. علاوه بر این، راه‌های ساده و مبتدی-پسندی وجود دارند تا به وب‌سایت وردپرسی خود یک جهش به سمت بالای رتبه‌بندی‌ها بدهید که در ادامه مقاله به این متدها نگاهی می‌اندازیم.

هنگامی‌که قصد جمع‌آوری این لیست را داشتیم، با یک فرضیه ساده شروع کردیم: شما سرتان خیلی شلوغ است پس این تکنیک‌ها باید راهی باشند تا همین الان بتوانید آن‌ها را اجرا کنید و نیازی به تعهد بلندمدت هم نداشته باشید! واضح است که تکنیک‌های زیاد دیگری وجود دارند اما این لیست مکان خوبی برای شروع است. به یاد داشته باشید که: مجبور نیستید که همه این راه‌ها را استفاده کنید با وجودی که فقط تعداد اندکی از این راه‌ها حتماً کافی هستند تا سئوی سایت وردپرسی را در SERPs تقویت کنید.
نکته دیگر اینکه، در این مقاله ما بر روی توصیه‌هایی برای گوگل تمرکز می‌کنیم از آنجایی که محبوب‌ترین موتور جستجوی دنیا است و بیشترین اطلاعات را هم در مورد الگوریتم‌های خود منتشر می‌کند. با این حال، بسیاری از این استراتژی‌ها باید در موتورهای جستجوی دیگر مانند یاهو یا بینگ هم به شما کمک کنند.

میزبان وب خود را با دقت انتخاب کنید

این جمله را به این دلیل نمی‌گوییم که خودمان شرکت میزبانی وب هستیم! بلکه برای این یادآوری می‌کنیم که یک واقعیت است! شرکت میزبانی که انتخاب می‌کنید نقش مهمی در سئو دارد.

از آنجایی که گوگل سرعت وب‌سایت را در رتبه‌بندی در نظر می‌گیرد، یک میزبان خوب می‌تواند کمک کند تا وب‌سایت را به بالای نتایج جستجو منتقل کنید. میزبان شما روی مقدار دان تایمی که وب‌سایت تجربه می‌کند و روی فاصله فیزیکی بین بازدیدکنندگان و سرور هم تأثیر می‌گذارد که هر دو از فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل هستند. نکته آخر اینکه، از آنجایی که گوگل از سایت‌های HTTPS حمایت می‌کند، وب‌سایت هم باید این پروتکل را اجرا کند که به میزبان وب بستگی دارد.

اگر هنوز وب‌سایت خود را راه‌اندازی نکرده‌اید، باید میزبانی انتخاب کنید که قابل‌اعتماد است و شهرت خوبی برای عملکرد بی‌نظیر دارد. حتی برای یک سایت موجود هم اگر میزبان فعلی این شرایط مناسب را ندارد، شاید لازم باشد که به تغییر میزبان فکر کنید.

یک راه هوشمندانه برای انتخاب این است که یک پلن میزبانی مخصوص وردپرس بگیرید.

طرح زمینه بهینه‌سازی شده انتخاب کنید

طرح زمینه یکی از مهم‌ترین انتخاب‌هایی است که برای سایت وردپرسی خود انجام می‌دهید. طرح زمینه ظاهر وب‌سایت و صفحه‌بندی را تعیین می‌کند، می‌تواند ویژگی‌های جدید به سایت اضافه کند و نقش مهمی در سئو بازی می‌کند. برای نمونه، طرح زمینه روی سرعت وب‌سایت تأثیر می‌گذارد که همان‌طوری که قبلاً هم گفتیم برای سئو بسیار مهم است. اینکه یک طرح زمینه چگونه توسعه داده شده است هم اهمیت دارد برای اینکه کدهای مرتب و منظم بهترین شانس در نتایج موتورهای جستجو را به سایت شما می‌دهند.
بنابراین، هنگام انتخاب یک طرح زمینه باید طرحی را هدف قرار دهید که با ذهنیت سئو طراحی شده است. این طرح زمینه‌ها اغلب سئو-پسند نامیده می‌شوند. علاوه بر این باید در جستجوی طرح زمینه‌ای باشید که ویژگی‌های اختصاصی سئو مانند گزینه‌های تگ عنوان جدید را ارائه می‌دهد. خوشبختانه، طرح زمینه‌های زیادی در دسترس هستند که این ویژگی‌ها را دارند.

از یک پلاگین اختصاصی سئو استفاده کنید

اگر شما در وردپرس تازه‌کار هستید، شاید هنوز با پلاگین‌ها آشنا نشده‌اید. پلاگین‌ها نرم‌افزارهای افزودنی کوچکی هستند که می‌توانید روی وب‌سایت وردپرسی خود نصب کنید تا ویژگی‌های جدید و کاربردهای تازه اضافه کنید. احتمالا یک پلاگین وجود دارد که به وب‌سایت کمک می‌کند تا هر کاری را انجام دهید که شامل رتبه بالاتر در موتورهای جستجو هم می‌شود؛ اما پلاگین‌های زیادی وجود دارند که اختصاصاً برای تقویت سئوی سایت طراحی شده‌اند.

این پلاگین‌ها می‌توانند ویژگی‌های هدفمند کوچک مانند ایجاد یک نقشه سایت را ارائه دهند. برای نتایج بهتر، می‌توانید یک پلاگین کامل سئو مانند Yoast SEO را بگیرید که یک مجموعه بزرگ از ویژگی‌های سئو-محور به سایت شما اضافه می‌کند.

ساختار Permalink را تغییر دهید

پرمالینک‌ها URL های دائمی هستند که به پست‌ها، صفحات سایت و سایر محتوای سایت شما اشاره می‌کنند. لینک‌هایی هستند که مردم استفاده می‌کنند تا به سایت شما لینک بدهند و برای همین ظاهرشان مهم است. لینک‌های تمیز و مشروح که محتوای خود را توضیح می‌دهند برای موتورهای جستجو راحت‌تر قابل درک هستند و معمولاً رتبه‌بندی را تقویت می‌کنند.

وردپرس گزینه‌های اتوماتیک Permalinkارائه می‌دهد: تعدادی از این گزینه‌ها بر اساس اعداد هستند مانند گزینه‌های «ساده و عددی» که البته خیلی مفید نیستند برای اینکه اطلاعات زیادی به موتورهای جستجو بیان نمی‌کنند. در عوض، بهتر است گزینه «ساختار نام پست» را انتخاب کنید از آنجایی که به‌وضوح، موضوع محتوای لینک را بیان می‌کند. به‌راحتی می‌توانید از طریق بازدید بک‌اند وب‌سایت و مراجعه به تنظیمات Permalink ساختار آن را تغییر دهید یا یک لینک سفارشی بسازید.

یک نقشه سایت ایجاد کنید

یک نقشه سایت فهرستی از همه صفحات و محتوای روی وب‌سایت شماست که معمولاً به‌صورت یک سلسله‌مراتب سازمان‌دهی می‌شود. نقشه سایت یک‌راه سریع برای نمایش محتوا و محل قرارگیری آن‌ها ارائه می‌دهد. با وجود اینکه این نقشه‌های سایت در ابتدا به‌منظور کمک به بازدیدکنندگان برای ناوبری در وب‌سایت طراحی شده بودند اما هدف اصلی آن‌ها در حال حاضر بیان اطلاعات به بوت‌های موتورهای جستجو است که به کرالر معروف هستند.

باوجودی که افزودن یک نقشه سایت به تقویت رتبه‌بندی در موتورهای جستجو کمکی نمی‌کند، اما یک ابزار با ارزش سئو است. نقشه سایت کرالرها را قادر می‌کند تا همه صفحات سایت شما را ببینند و درک کنند که این صفحات چه ارتباطی با هم دارند که کار ایندکس کردن را برای موتورهای جستجو راحت می‌کند و محتوای مرتبط را هم در جستجوهای کاربران فراهم می‌کند. افزودن یک نقشه سایت به وردپرس ساده است که می‌توانید با یک پلاگین مانند Google XML Sitemaps انجام دهید یا از طریق یک ابزار سئوی جامع مانند یوست به این هدف برسید.

از تگ‌های هدینگ در محتوای خود استفاده کنید

در حالی که نقشه سایت برای کمک به کرالرهای موتورهای جستجو مفید است تا ببینند که سایت شما چگونه سازمان‌دهی شده است، اما به آن‌ها کمکی در درک هر محتوا نمی‌کند. برای این هدف باید از تگ‌های هدینگ استفاده کنید. این تگ‌ها گزینه‌های فرمت هستند که می‌توانید برای بخش‌بندی هدینگ‌ها در صفحات و پست‌ها استفاده کنید.

شما می‌توانید این تنظیمات را در ویرایشگر وردپرس خود ببینید که تحت عنوان هدینگ ۱، ۲ و… نام‌گذاری شده‌اند.

استفاده از این هدینگ‌ها برای سازمان‌دهی محتوای سایت دو نتیجه را به دنبال خواهد داشت. اول اینکه با بخش‌بندی متن یک مزیت دیداری ایجاد می‌کنند که خواندن متن را راحت‌تر می‌کند. علاوه بر این، کرالرهای موتور جستجو به هدینگ‌ها توجه زیادی می‌کنند و از آن‌ها برای درک ساختار و موضوع محتوای شما استفاده می‌کنند. پس هنگامی که در حال تولید پست‌ها و صفحات سایت هستید، فراموش نکنید که از گزینه‌های هدینگ وردپرس به‌صورت مستمر استفاده کنید.

محتوای خود را در مورد کلمات کلیدی تولید کنید

به‌احتمال زیاد نام کلمات کلیدی را قبلاً هم دیده‌اید. کلمات کلیدی عبارات کوتاهی هستند که موضوع محتوای شما را توضیح می‌دهند. برای نمونه، شاید کلمه کلیدی «دستور پخت راحت» را برای یک پست بلاگ که دستور آشپزی برای تازه‌کارها ارائه می‌دهد انتخاب کنید. با این کار حدس می‌زنید که بسیاری از مردم در هنگام جستجو برای پست‌های مشابه، این عبارت را در موتور جستجو تایپ خواهند کرد.

انتخاب یک کلمه کلیدی برای هر پست و استفاده از آن در مکان‌های مختلف مانند عنوان، هدینگ‌ها و متن محتوا یک راه متداول برای بیان موضوع محتوا به کرالرهای موتور جستجو است و شانس ظاهر شدن محتوا در جستجوهای مرتبط را زیاد می‌کند.

البته باید در مورد نحوه استفاده از این ابزار، هوشمند باشید. برای نمونه، بهتر است که از انباشته سازی کلمات کلیدی یا استفاده بیش از اندازه از آن‌ها در مکان‌های زیاد دوری کنید تا به نظر غیرطبیعی و اسپمی نباشند!

لینک‌های مفید داخلی و خارجی را به کار بگیرید

گوگل و سایر موتورهای جستجو وب‌سایت شما را در فضای خالی در نظر نمی‌گیرند در عوض به این نکته توجه می‌کنند که تا چه اندازه در داخل سایت و با سیار سایت‌ها ارتباطات مفید دارد. استفاده از لینک‌های زیاد در پست‌ها و صفحات وب‌سایت به کرالرها می‌گوید که این محتوا چگونه به محتوای مشابه ارتباط دارد و مردم را تشویق می‌کند تا به سایت لینک بدهند که از نظر موتورهای جستجو به این معنی است که محتوای شما باارزش است.
مانند کلمات کلیدی، این هم یک استراتژی است که باید با دقت استفاده کنید. اگر تعداد زیادی لینک در محتوای خود ایجاد کنید یا از لینک‌های زیادی استفاده کنید که به صفحات نامربوط یا صفحاتی که فقط برای تبلیغ و فروش محصولات به وجود آمده‌اند اشاره می‌کنند، رتبه‌بندی موتورهای جستجوی سایت شما به‌احتمال زیاد صدمه خواهد دید.

در عوض، سعی کنید تا لینک‌ها را در مکان‌هایی استفاده کنید که طبیعی به نظر می‌آیند و خوانندگان را به محتوای با کیفیتی هدایت کنید که در SERPs رتبه بالایی دارند. استفاده هوشمندانه از لینک‌های داخلی و خارجی کلید اصلی در به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن در سئو است.

از طراحی ریسپانسیو در سایت خود استفاده کنید

هر روزه مردم بیشتری از گوشی‌های موبایل برای جستجوی در اینترنت استفاده می‌کنند که ثابت می‌کند که سایت شما نیاز دارد که در هر نوع دیوایسی که یک بازدیدکننده ممکن است استفاده کند، هم خوب ظاهر شود و هم خوب عمل کند. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید از استراتژی طراحی ریسپانسیو استفاده کنید یا به عبارت دیگر سایت خود را طوری طراحی کنید که به هر نوع دیوایسی پاسخ داده و متناسب با سایز صفحه‌نمایش دیوایس هر کاربر تغییر سایز دهد.

طراحی ریسپانسیو تااندازه‌ای اهمیت دارد که گوگل از آن به‌عنوان یک فاکتور رتبه‌بندی استفاده می‌کند. اگر سایت شما ریسپانسیو است، شانس بهتری برای ظاهر شدن در رتبه‌های بالای SERPs دارد. برای کاربران وردپرس، بهترین راه برای شروع طراحی وب‌سایت انتخاب یک طرح زمینه است که طراحی ریسپانسیو را پشتیبانی می‌کند که البته بسیاری از طرح زمینه‌ها در حال حاضر این قابلیت را دارند. فقط فراموش نکنید تا سایر ویژگی‌های سئوی طرح زمینه را هم چک کنید!

تصاویر خود را بهینه‌سازی کنید

تصاویر تقریباً برای هر سایتی مهم هستند. آن‌ها زیبایی دیداری و مفهومی ایجاد می‌کنند و علاوه بر این کمک می‌کنند تا متن را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا خواناتر شود. احتمالاً تا اینجا حدس زده‌اید که تصاویر می‌توانند روی سئو هم تأثیر بگذارند. کیفیت و سایز تصاویر روی سرعت بارگذاری صفحات شما تأثیر می‌گذارند که یک عامل رتبه‌بندی است. همچنین، کرالرها در هنگام ایندکس کردن و درک مفهوم وب‌سایت به اطلاعات خاصی که به تصاویر ضمیمه شده‌اند مانند نام فایل و alt text توجه می‌کنند.

پرداختن به این دو مشکل کمک زیادی در تقویت سئو سایت خواهد کرد. ابتدا، اطمینان حاصل کنید که تصاویر و سایر محتوای رسانه‌ای را بهینه‌سازی کرده‌اید تا کمترین تأثیر ممکن را بر روی عملکرد وب‌سایت داشته باشند. سپس، برای هر تصویر یک نام و آلت تکست مشروح قرار دهید و اگر یک کلمه کلیدی هم در این دو مکان استفاده کنید، کار را تمام کرده‌اید.

در صورت امکان محتوای طولانی بنویسید

هنگامی‌که الگوریتم‌های گوگل در حال تصمیم‌گیری برای رتبه‌بندی یک محتوا هستند، توجه زیادی به طول محتوا می‌کنند. البته به این معنی نیست که محتوای کوتاه هرگز رتبه خوبی نمی‌گیرد اما محتوای طولانی‌تر اولویت دارد برای اینکه موتورهای جستجو محتوای طولانی‌تر را باارزش‌تر در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، هر چه محتوای شما مفصل‌تر و جامع‌تر باشد، بهتر می‌تواند موضوع خود را از طریق کلمات کلیدی، هدینگ‌ها و فاکتورهای دیگر برای کرالرها بیان کند.

محتوای طولانی‌تر برای خواننده‌ها هم باارزش‌تر است و می‌تواند اعتبار شما را افزایش دهد و بازدیدکنندگان را تشویق کند تا زمان بیشتری را در روی سایت شما صرف کنند. پس هنگام تولید محتوا سعی کنید آن را تا جایی که ممکن است عمیق و کامل کنید. راه‌های زیادی برای این کار وجود دارند اما تکنیک آسمان‌خراش ارزش اجرا را دارد که از محتوای فعلی استفاده می‌کند و یک محتوای بهتر و کامل‌تر بر اساس آن تولید می‌کند.

پست‌های خود را به‌صورت مستمر افزوده و به‌روزرسانی کنید

علاوه بر طول محتوا، الگوریتم‌های گوگل در هنگام رتبه‌بندی صفحات سایت شما، تناوب انتشار محتوا را هم در نظر می‌گیرند البته محتوای قدیمی‌تر و با کیفیت‌تر هم به‌خوبی رتبه می‌گیرد اما به محتوای جدید توجه بیشتری می‌شود از آنجایی که به‌احتمال زیاد ارتباط بیشتری باهدف جستجوگران دارد.

بنابراین، اگر می‌خواهید که وب‌سایت شما به‌صورت مستمر در SERPs رتبه خوبی بگیرد، باید محتوای جدید را به‌صورت مستمر بیفزایید. سعی کنید که یک برنامه زمان‌بندی برای انتشار محتوا داشته باشید تا مستمر باقی بمانید و انواع مختلف محتوا را هم منتشر کنید تا هم خود و هم بازدیدکنندگان را سرگرم و علاقه‌مند نگه دارید. علاوه بر این‌ها، پست‌ها و صفحه‌های قدیمی را فراموش نکنید. به‌روزرسانی محتوای فعلی کرالرها را تشویق می‌کند تا آن‌ها را مجدد ارزیابی کنند و مکان بالاتری نسبت به صفحاتی که هرگز تغییر نمی‌کنند، برای آن‌ها در نظر بگیرند.

روی محتوای با کیفیت تمرکز کنید

هنگامی‌که گوگل و سایر موتورهای جستجو الگوریتم‌های پیچیده برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها تولید می‌کنند، هدفشان این است که به مرتبط‌ترین و مفیدترین سایت‌ها کمک کنند تا رتبه‌بندی بالاتری به دست بیاورند. فاکتورهای خاص رتبه‌بندی و تأثیر آن‌ها در طول زمان تغییر می‌کنند اما این زمینه و ذهنیت همیشه مستمر باقی می‌ماند. اگر می‌خواهید همه زحمات سئوی شما موفق شود، باید بر روی تولید محتوای با کیفیت تمرکز کنید به جای اینکه تقلب کنید!

قبلاً در مورد محتوای طولانی صحبت کردیم که راه مطمئنی برای افزایش کیفیت پست‌ها و صفحات شماست. با این حال، راه‌های زیاد دیگری وجود دارند تا به این هدف برسید. برای نمونه، در نظر بگیرید که خواننده و مخاطب شما چه محتوایی را بیش از همه می‌خواهد یا نیاز دارد و روی ارائه همان موضوعات در محتوای خود تمرکز کنید. به یاد داشته باشید که همه‌چیز را با سند و مدرک چک کنید و هر متن را که به وب‌سایت اضافه می‌کنید، ویراستاری کنید برای اینکه جزییات اهمیت بسیاری دارند!

صعود در SERPs

سئو شامل مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و تکنیک‌ها است برای همین شاید به نظر دلهره‌آور است! خوشبختانه شما مجبور نیستید که متخصص سئو شوید تا به سایت خود کمک کنید که رتبه بالاتری در صفحات نتایج جستجو داشته باشد. اگر می‌خواهید که نتیجه بگیرید، تنها کاری که باید بکنید این است که چند قدم ساده را دنبال کنید:
البته انتخاب وردپرس به‌عنوان پلتفرم، بهترین قدم اول است تا یک سایت بهینه‌سازی شده ایجاد کنید. سپس باید یک هاست مناسب انتخاب کنید، یک طرح زمینه سازگار و تعدادی پلاگین اختصاصی را هم در نظر بگیرید. با اجرای این تکنیک‌ها به همراه سایر پیشنهادهای ارائه شده در این مقاله، شما در مسیر تقویت بازدید، ترافیک و سئوی سایت خود هستید.

اگر هم که در مورد تقویت سئوی سایت سؤال‌هایی دارید، لطفاً در بخش «ارسال دیدگاه» با ما در میان بگذارید.

۱۳ راه ساده برای تقویت سئو در وب‌سایت وردپرسی

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

46  +    =  52