اشتباه در کلمات کلیدی
اشتباه در کلمات کلیدی

چرا تحقیق کلمات کلیدی حساس است و آیا اشتباه در کلمات کلیدی (اشتباه در تحقیق و به کاربردن آن کلمات) می‌تواند به سئو سایت آسیب بزند؟ کلمات کلیدی یکی از عناصر اساسی یک استراتژی سئو هستند و این امر بارها و بارها توسط منابع معتبر و افراد متخصص در سئو در سطح دنیا تأکید شده است. باوجود همه این‌ها احتمال اشتباه برای افراد تازه‌وارد و غیرحرفه‌ای در تحقیق و به کاربردن کلمات کلیدی وجود دارد. در این پست از مجله هاست ایران می‌خواهیم ۱۰ تا از اشتباهات رایج در کلمات کلیدی را موردبررسی قرار دهیم. پس باما همراه باشید.

اشتباه در کلمات کلیدی

در رابطه با کلمات کلیدی یک سئو کار غیرحرفه‌ای ممکن است که با اشتباهات زیادی دست‌وپنجه نرم کند که مهم‌ترین این اشتباهات عبارت‌اند از:

 • کلمات کلیدی نامربوط به کسب‌وکار
 • سرمایه‌گذاری روی کلمات بیهوده
 • محلی فکر نکردن در مورد کلمات کلیدی
 • استفاده از یک کلمه کلیدی در چندین صفحه یا چندین مقاله
 • بهینه نکردن کلمات کلیدی
 • عدم استفاده از کلمه کلیدی در مقاله
 • نوشتن مقاله فقط بر اساس کلمه کلیدی
 • عدم استفاده از کیوردهای مرتبط با کلمه کلیدی اصلی

۱. کلمات کلیدی نامربوط از رایج‌ترین اشتباه در کلمات کلیدی

شاید رایج‌ترین اشتباه استفاده از کلمات کلیدی در صفحه باشد که با موضوع سایت یا خود محتوا مرتبط نیستند. بسیاری از افراد در جستجوی کلمات کلیدی برای یک کسب‌وکار دچار این اشتباه می‌شوند که برای حوزه‌هایی از یک سری کلمات کلیدی استفاده می‌کنند که ربط چندانی به حوزه مربوطه ندارد و این‌یکی از رایج‌ترین اشتباه در کلمات کلیدی به‌حساب می‌آید. این کار باعث تمرکززدایی روی کار اصلی و درنتیجه هدر رفتن منابع و بودجه می‌شود.

۲. سرمایه‌گذاری روی کلمات کلیدی بیهوده

یک نوع خاص‌تر از مشکل قبلی در اشتباه در کلمات کلیدی، مربوط به کلمات کلیدی بیهوده است. ممکن است در نگاه اول این کلمات کلیدی حجم جستجوی بالایی داشته باشند و برای شما ترافیک به ارمغان بیاورند اما هیچ ارزش‌افزوده‌ای برای وب‌سایت ندارند و با استفاده از آن‌ها سرنخ یا تبدیلی انجام نمی‌شود. این نوع صفحات نرخ پرش بالایی دارند.

۳. محلی فکر نکردن به موضوع

جستجوی محلی از اهمیت ویژه‌ای برای کسب‌وکارها دارد که خیلی از آن‌ها آن را نادیده می‌گیرند. در سرپ گوگل نیز این موضوع اهمیت زیادی پیداکرده است و هم‌اکنون گوگل به‌شدت روی آن سرمایه‌گذاری کرده است. تحقیق و تفحص در رابطه با کلمات کلیدی محلی بسیار مهم است و اگرە وب‌سایت فروشگاهی و یا خدماتی باشد این موضوع دوچندان اهمیت پیدا می‌کند.

یکی از رایج‌ترین اشتباه در کلمات کلیدی مرتبط به همین موضوع است و با عدم توجه به کلمات کلیدی محلی یک کسب‌وکار ترافیک و تبدیل‌های بسیار زیادی را از دست خواهد داد.

۴. استفاده از یک کلمه کلیدی در چندین مقاله

ایده آل ترین شکل تولید محتوا ازلحاظ بهینه‌سازی این است که برای هر صفحه از یک کلمه کلیدی استفاده کنیم و از هر کلمه کلیدی در وب‌سایت فقط یک‌بار استفاده کنیم. این روش منطقی‌ترین روش کار با کلمات کلیدی است زیرا در غیر این صورت ممکن است تبعاتی به همراه داشته باشد.

برای مثال استفاده از یک کلمه کلیدی در چندین مقاله باعث ایجاد رقابت بین آن‌ها می‌شود که به هم نوع خواری کلمات کلیدی معروف است. جدیداً این امر ازنظر کارشناسانی رد شده است اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که هر صفحه که ما برای آن محتوا تولید می‌کنیم نیاز به هزینه زمانی و پولی دارد که منطقی است که ما برای یک کلمه کلیدی فقط یک‌بار سرمایه‌گذاری کنیم.

۵. بهینه‌سازی نکردن کلمات کلیدی در صفحه

یکی دیگر از رایج‌ترین اشتباه در کلمات کلیدی عدم بهینه‌سازی صفحه بر اساس کلمه کلیدی است. این‌کار ربات‌های گوگل کمک می‌کند که محتوا و صفحه ما را بهتر درک کنند و زودتر بفهمند که محتوای صفحه ما مرتبط با چه چیزی است و برای چه کلمه‌ای بالا بیاید. مهم‌ترین نکاتی که در رابطه با بهینه‌سازی کلمات کلیدی در صفحه وجود دارد عبارت‌اند از:

 • استفاده از کلمه کلیدی در متاتگ های عنوان و دیسکریپشن
 • استفاده از کلمه کلیدی در متن جایگزین تصاویر صفحه
 • استفاده از کلمه کلیدی در هدینگ های مختلف
 • استفاده از کلمه کلیدی در متن به‌صورت معقول و توزیع‌شده
 • و…

۶. وارد نکردن کلمه کلیدی در محتوا

ممکن است در نگاه اول اشتباه بچه‌گانه‌ای به نظر برسد اما واقعاً یکی دیگر از رایج‌ترین اشتباه در کلمات کلیدی استفاده نکردن از خود کلمه کلیدی در محتوا است. در چنین مواردی که نتیجه متغیرهای زیادی است که توسط الگوریتم گوگل در نظر گرفته‌شده است، آن‌ها همچنین توضیح می‌دهند که چگونه رویکرد استراتژی‌های سئو به روش غیرحرفه‌ای می‌تواند نتایج جزئی داشته باشد، با پروژه‌هایی که از طریق مداخله هدفمندتر و مؤثرتر، می‌توانند واقعاً تبدیل شوند سودآور به‌عنوان‌مثال، اگر گوگل قبلاً یک کلمه کلیدی را در صفحه ما پیداکرده است، ایندکس کرده و رتبه‌بندی کرده است که ما واقعاً پیش‌بینی نکرده بودیم، یا اگر متوجه شدیم که کلمه کلیدی که در ابتدا تصور می‌شد اصلی است، درواقع کار نمی‌کند، می‌توان محتوا را اصلاح کرد. و آن را با توجه به این نشانه‌ها بهبود بخشید تا بازخوردهای بهتری به دست آورید.

۷. نحوه استفاده از کلمات کلیدی

منظور از نحوه استفاده ز کلمات کلیدی این است که ما از این کلمات به‌صورت ماشینی و صرفاً جهت اینکه توجه موتور جستجو را به خود جلب کرده باشیم استفاده نکنیم. طبیعی بودن و برای کاربر نوشتن مهم‌ترین رکن یک محتوای عالی است که خیلی از ماها به آن توجه زیادی نمی‌کنیم.

۸. پر کردن کلمات کلیدی و  کیورد استافینگ

تحولات بی‌پایان الگوریتم گوگل واقعاً رویکرد به محتوای یک صفحه را تغییر داده است. امروزه پر کردن متن با تکرار یک کلمه کلیدی (کیورد استافینگ) به‌شدت موردتوجه گوگل است و گوگل به چگالی کلمه کلیدی معقول و منطقی بیش از قبل توجه دارد.

این امر همچنین ممکن است به تجربه کاربری و نحوه بهینه‌سازی محتوا ضربه بزند و یکی دیگر از انواع اشتباه در کلمات کلیدی است. به‌صورت کلی نیازی نیست که یک کلمه کلیدی را به‌صورت مکرر در صفحه تکرار کنیم، بلکه تکرار باید منطقی و طبیعی باشد.

۹. عدم استفاده از کلیدهای مرتبط یا مترادف

گوگل نه‌تنها تغییرات گرامری را کاملاً درک می‌کند، بلکه از استفاده از آن‌ها در صفحه قدردانی هم می‌کند. این کار به خوانایی و درک بهتر محتوای صفحه توسط گوگل کمک زیادی می‌کند. به‌صورت کلی یکی دیگر از انواع اشتباه در کلمات کلیدی دقیقاً عدم استفاده از پتانسیل‌های زبان است، یعنی وارد نکردن مترادف متن، کلیدواژه طولانی‌تر و غیره که برای بهبود خوانایی و خوانایی بسیار مفید است.

۱۰. عدم ارزیابی کار و کلمات کلیدی

آخرین نوع اشتباه در کلمات کلیدی، تأیید نکردن تأثیرات کار است. هرکسی که می‌خواهد با هر نوع سایتی آنلاین باشد، نمی‌تواند بداند که آیا پروژه‌اش کلمات کلیدی رتبه‌بندی شده‌ای دارد یا نه نمی‌تواند نادیده بگیرد که کدام کلمات کلیدی مفید و چقدر برای تجارت او مهم هستند. نیازی به گفتن نیست که در واقعیت، این سناریو بسیار مکرر اتفاق می‌افتد و بسیاری با سطحی‌نگری به فعالیت‌های وب می‌پردازند، بدون اینکه پتانسیل واقعی دستاوردهایی را که به‌سادگی با مدیریت سئو مؤثرتر به دست می‌آورند، درک کنند.

10 اشتباه در کلمات کلیدی که استراتژی سئو را به خطر می‌اندازد

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

31  +    =  32