سرپ گوگل و ویژگی های آن
سرپ گوگل و ویژگی های آن

در این مقاله آموزشی از مجله هاست ایران خواهیم آموخت که سرپ گوگل (SERP) چیست و چه ویژگی‌هایی دارد که آن را از سایر موتورهای جستجو متمایز می‌کند. جستجوی گوگل به‌طور مداوم در حال تغییر است تا نتایج مفیدتری را به جستجوگران ارائه دهد.

یکی از آمارهای اخیری که توسط خود گوگل انجام‌شده است و بیان می‌کند این است که:

 • گوگل ۴۸۸۷ راه‌اندازی
 • ۱۷۵۲۳ آزمایش ترافیک زنده
 • ۳۸۳۶۰۵ تست کیفیت جستجو
 • ۶۲۹۳۷ آزمایش

را هم‌زمان برای بهبود کیفیت نتایج خودش به کار می‌برد که این‌یکی از شگفتی‌های آن را نشان می‌دهد. تمام این کارها صرفاً در طول یک سال انجام می‌شود و نتایج حاصل از آن به کاربران کمک می‌کند که درازای جستجوی کلمات کلیدی بهترین نتایج را در سرپ گوگل دریافت کنند.

آزمایش‌های انجام‌شده در گوگل باعث به وجود آمدن تغییرات بسیاری در نتایج جستجو می‌شود که در این مقاله به جنبه‌های مختلف آن اشاره خواهیم کرد. پس باما همراه باشید تا شمارا با دنیای پر از شگفتی گوگل سرپ آشنا کنیم.

سرپ گوگل چیست؟

SERP مخفف عبارت earch engine results page است که به معنی صفحه نتایج موتور جستجو است. این صفحه همان صفحه‌ای است که بهترین نتایج را برای ما درازای جستجوی کلمات کلیدی ارائه می‌دهد. نتایج صفحات سرپ گوگل بر اساس موقعیت مکانی جستجوگر، لاگین یا عدم لاگین به گوگل، زبان و سابقه جستجو می‌تواند برای کاربرانی به ازای جستجوی یک موضوع خاص متفاوت باشد. فرض کنید ما واژه seo را در موتور جستجو وارد می‌کنیم. سرپ گوگل برای این کلمه به‌صورت تصویر زیر خواهد بود:

کار با سرپ گوگل

در ابتدای نتایج جستجو، گوگل تعداد تقریبی نتایج جستجو را برای پرس‌وجو و زمان ارائه SERP را نشان می‌دهد. در این مورد، تقریباً ۱٬۲٧۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نتیجه برای واژه سئو در زبان انگلیسی در ۰.٦٥ ثانیه ارائه می‌شود. برخی از نتایج سرپ نتایج آگهی و تبلیغاتی گوگل هستند و مابقی آن ها نتایج ارگانیک هستند. همچنین گوگل یک‌بخشی به نام People also Ask یا سؤالات دیگران ندارد که در تصویر بالا کاملاً قابل‌مشاهده است و این سؤالات متداولی هستند که کاربران در گوگل جستجو می‌کنند و هنگام کلیک روی سؤالات، سؤالات مرتبط بیشتری نیز برای کاربر در سرپ گوگل ارائه می‌شود.

همچنین همان‌طور که در تصویر بالا سمت چپ نیز دیده می‌شود ما بخشی را به‌عنوان پانل دانش گوگل نیز در سرپ داریم که به ازای برخی از کلمات کلیدی عمومی و خاص ارائه می‌شود. این پانل دانش بر اساس چیزی که گوگل توصیف می‌کند می‌تواند متفاوت باشد. به فرض مثال درنتیجه بلا درازای جستجوی کلمه کلیدی SEO پانل دانش از ویکی پیدیا برداشته‌شده است. همچنین بخش دیگری از سرپ که در نتایج ارگانیک ظاهر می‌شود مخصوص نتایج محلی است و بسته به جنس کلمه کلیدی این نتیجه هم ارائه می‌شود. به فرض مثال درازای جستجوی کلمه کلیدی SEO نتایج محلی زیر در مرورگر ما نشان داده‌شده است.

سرپ گوگل چیست

 • پس از نتایج محلی، گوگل اخبار برتر (تاپ استوری) در مورد موضوع مورد جسجو را در ۲۴ ساعت گذشته نمایش می‌دهد.
 • پس از نتایج اولیه و تاپ استوری ها گوگل چند ویدیو از یوتیوب را در رابطه با سئو در سرپ خود قرار می‌دهد.
 • درنهایت، گوگل نتایج ارگانیک و جستجوهای مرتبط بیشتری دارد که با رفتن به صفحات دیگر و یا اسکرول به پایین نمایان می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: گوگل ادز چیست؟

ویژگی‌های گوگل سرپ

در اولین مثال از سرپ گوگل از Google.com برای کلمه کلیدی SEO، ویژگی‌های زیادی فراتر از نتایج ارگانیک به کاربران ارائه می‌دهد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. طبق گفته Semrush Sensor بیشتر SERP ها حداقل یک ویژگی به همراه دارند که فراتر از نتایج ارگانیک است. طبق آمار و ارقامی که بیرون داد شده است در آمریکا ۲.۳۴٪ از سرپ گوگل در دسکتاپ فاقد ویژگی هستند و این یعنی این درصد کم فقط حاوی نتایج ارگانیک بدون پانل دانش، بدون سؤالات دیگران، بدون نتایج محلی و… هستند. در ادامه ما به بررسی ویژگی‌های سرپ گوگل می‌پردازیم.

لینک‌های سایت

مهم‌ترین و بیشترین ویژگی‌های مربوط به سرپ گوگل لینک‌ها هستند که بیش از ۶۶ درصد از سرپ ها این ویژگی رادارند.  این لینک‌ها، لینک وب‌سایت‌هایی هستند که کاربر به آن‌ها برای مشاهده محتوای احتمالی هدایت می‌شود. به فرض مثال در سرپ گوگل زیر به ازای جستجو کلمه کلیدی دیجیتال مارکتینگ لینک‌ها در اول سرپ قرارگرفته‌اند و کاربر با کلیک روی آن به وب‌سایت خاصی هدایت می‌شود.

ویژگی های سرپ گوگل

سؤالات دیگران در سرپ گوگل

همان‌طور که گفتیم یکی دگر از بخش‌های سرپ گوگل بخش سؤالات دیگران یا People also Ask است که می‌تواند در هرجایی از سرپ ظاهر شود. این ویژگی معمولاً با نمایش چهار یا پنج سؤال از سؤالات برتر ظاهر می‌شود. به فرض مثال به ازای جستجوی کلمه سئو سؤالات دیگران به شیوه زیر برای ما قابل‌نمایش است که با کلیک روی آن سؤالات بسیار بیشتری در رابطه با این موضوع برای ما ظاهر می‌شود.

سوالات در گوگل سرپ

هنگامی‌که شخصی روی یک سؤال در زیر بخش سؤال افراد کلیک می‌کند، پاسخ سؤال را به همراه پیوندی به منبع برای پاسخ نمایش می‌دهد. همچنین به‌طور خودکار سؤالات اضافی مربوط به سؤالی را که کاربر فقط روی آن کلیک کرده است ایجاد می‌کند.

بررسی‌ها یا Reviews

علاوه بر نتایج محلی که گوگل با ستاره آن‌ها را مشخص می‌کند گوگل ممکن است که نظرات و رتبه‌بندی را با ستاره‌ها را نیز نشان دهد. به فرض مثال شما می‌توانید بازخورد و نتایج را برای محصول فرضی زیر که در گوگل جستجو کرده‌ایم ببینید. ما در بالا یک کیورد را برای یک نوع خاص گوشی موبایل وارد کرده‌ایم که همان‌طور که مشاهده می‌کنید گوگل نظارت و بررسی‌ها را برای آن در گوگل سرپ نشان داده است.

Reviews در گوگل سرپ

تصاویر در سرپ گوگل

وقتی گوگل پیش‌بینی کند که نتایج تصویری یا نتایج بصری پاسخ بهتری به کاربر است، درنتیجه درازای جستجو به کاربر پاسخ بصری می‌دهد و این‌یکی از ویژگی‌های بسیار شگفت‌انگیز سرپ گوگل است. برای مثال ما در زیر واژه درخت موز را جستجو می‌کنیم. گوگل برای این واژه ده ها و صدها عکس ارائه می‌کند. هنگامی‌که روی هرکدام یک از آن‌ها کلیک می‌کنیم به وب‌سایتی لینک هدایت خواهیم شد که حاوی محتوای بیشتری در رابطه با این موضوع است.

جستجوی تصویری در گوگل

برای اینکه تصاویر وب‌سایت خود را در نتایج سرپ گوگل در بخش تصاویر بیاوریم باید تصاویر ما یونیک باشند و آن را بهینه‌سازی کنیم

ویدیو در نتایج گوگل سرپ

همانند نتایج تصاویر، نتایج ویدیویی نیز در گوگل سرپ وجود دارد که می‌تواند در هر بخشی از سرپ ظاهر شوند. به فرض مثال برای جستجوی عبارت (نصب ویندوز) صفحه سرپ گوگل نتایج زیر را به ما نمایش داده که اولی یک لینک و سه نتیجه بعدی ویدیو هستند.

ویدیو در نتایج گوگل سرپ

پانل‌های دانش گوگل

پانل‌های دانش در گوگل سرپ جعبه‌های محتوایی هستند که گوگل به‌صورت خودکار آن‌ها از منابع مختلفی جمع‌آوری می‌کند. هر کلمه‌ای پانل دانش ندارد و این پانل اغلب مختص کلمات کلیدی عمومی هستند و در سمت راست چپ سرپ فارسی و در سمت راست سرپ انگلیسی ظاهر می‌شوند. برای مثال ما واژه جام جهانی را در گوگل جستجو می‌کنیم.

پانل‌های دانش گوگل

همان‌طور که در تصویر معلوم است گوگل آن را در سمت چپ سرپ نشان داده است. پانل‌های دانش جعبه‌هایی از اطلاعات مفید به‌طور خودکار تولید می‌شوند که از منابع مختلف در سراسر اینترنت توسط نمودار دانش جمع‌آوری‌شده‌اند. آن‌ها معمولاً در سمت راست یا چپ نتایج جستجو ظاهر می‌شوند. در SERP بالا برای جام جهانی Google یک پانل دانش با خلاصه‌ای از چیستی جام جهانی و محبوب‌ترین جستجوهای مرتبط با آن را نمایش می‌دهد. Google دستورالعمل‌های خاصی را در مورد نحوه به‌روزرسانی اطلاعات موجود در پانل دانش خود ارائه می‌دهد.

نتایج محلی

جنس بعضی از کلمات کلیدی که کاربر جستجو می‌کند نتایج محلی را می‌طلبد و گوگل این را به‌خوبی می‌فهمد و بر همین اساس نتایج محلی را درازای جستجو ارائه می‌دهد. برای مثال ما واژه کلینیک دندان‌پزشکی را در گوگل جستجو می‌کنیم.

نتایج محلی گوگل

همان‌طور که می‌بینید گوگل فهرستی از دندانپزشکی‌های محلی را با نظرات، آدرس و ساعات کار به ما نشان می‌دهد. طبق گزارش Local Pack-O-Meter، ۳۵.۷٪ از تقریباً ۶۰ میلیون درخواست جستجو در ایالات‌متحده حاوی یک نتیجه محلی در مارس ۲۰۲۲ بود. این آمار در سال گذشته، از ۳۳ درصد به ۳۳.۹ درصد در نوسان بوده است. اگر یک کسب‌وکار محلی دارید حتماً باید استراتژی سئو محلی را در اولویت کار خود قرار دهید.

قطعه‌های ویژه یا Featured Snippets

قطعه‌های ویژه یا فیچر اسنیپت ها معمولاً در بالای سرپ گوگل ظاهرشده و بخشی از محتوا را از یکی از بهترین نتایج جستجوی ارگانیک برای یک پرس‌وجو خاص ارائه می‌دهند. برای مثال ما طرز تهیه قهوه را به زبان انگلیسی جستجو کرده‌ایم. گوگل در اول سرپ خودش یک فیچر اسنیپت به ما نشان می‌دهد که حاوی طرز تهیه قهوه است. ممکن است که فیچر اسنیپت ها در بخش Google Ads نیز قرار بگیرند و این بستگی به جنس کلمه کلیدی مورد جستجو دارد.

فیچر اسنیپت گوگل

تبلیغات گوگل یا گوگل ادز

نتایج حمایت‌شده توسط گوگل یا تبلیغات گوگل ادز در بیشتر مواقع بخشی از سرپ گوگل است و با علامت Ads از مابقی سرپ قابل‌تشخیص است. برای مثال برای عبارت تصویر زیر، سرپ را به‌صورت زیر مشاهده خواهید کرد.

تبلیغات خرید

گوگل علاوه بر تبلیغات متنی استاندارد، امکان ایجاد تبلیغات خرید برای محصولات خود را نیز به خرده‌فروشان ارائه داده است. تبلیغات خرید معمولاً نام محصول، قیمت، خرده‌فروش و رتبه‌بندی محصول را نشان می‌دهد.

چرخ فلک‌ها یا Carousels

Carousels معمولاً در بالای سرپ گوگل ظاهر می‌شوند و پاسخ‌های سریعی را به درخواست جستجو ارائه می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، جستجوی عبارت نژاد سگ‌ها منجر به چرخ فلکی از تصاویر با محبوب‌ترین نژادهای سگ می‌شود که سایر کاربران گوگل آن را جستجو می‌کنند.

چرخ و فلک در سرپ گوگل

پاسخ‌های فوری

پاسخ‌های فوری جواب‌هایی از گوگل هستند که بدون نیاز به کلیک روی هیچ وب‌سایتی به کاربران ارائه می‌شود و در بالاترین مکان سرپ گوگل برای بعضی از کلمات کلیدی خاص نشان داده می‌شود. برای مثال ما در گوگل عبارت «تاریخ امروز» امروز را جستجو می‌کنیم و نتیجه زیر به‌عنوان پاسخ فوری به ما نمایش داده می‌شود.

پاسخ فوری

برخی از کاربرهای پاسخ فوری در سرپ گوگل به‌صورت زیر است:

 • اگر در جستجوی زمان نمایش فیلم خاصی هستید، گوگل زمان نمایش آن را از نزدیک‌ترین سالن‌های سینما به شما نمایش دهد.
 • برای تبدیل ارزها به همدیگر گوگل پاسخ فوری می‌دهد،
 • اگر معنی یک کلمه را نمی‌فهمید گوگل با پاسخ فوری آن را به شما جواب می‌دهد
 • برای حل یک مسئله ریاضی گوگل به شما کمک می‌کند و آن را همراه با یک ماشین‌حساب به شما برمی‌گرداند

گوگل همچنین ممکن است پاسخ‌های فوری در برای موارد زیر نیز ارائه دهد: ترجمه یک کلمه یا عبارت

 • محاسبه تعداد روزهای تا یک تاریخ خاص یا تعطیلات آینده.
 • پیدا کردن امتیاز یک بازی ورزشی اخیر.
 • تعیین سن افراد بر اساس تاریخ تولد.
 • دریافت تاریخ رویدادهای محبوب، مانند همایش‌ها و جشنواره‌ها.
 • مشاهده قیمت فعلی سهم و خلاصه بازار برای سهام محبوب.
 • و…

داستان‌های برتر

اگر یک کلمه کلیدی کانسپتش طوری باشد که بتواند داستان برتر یا تاپ استوری داشته باشید، گوگل سرپ آن را نمایش می‌دهد. برای مثال ما واژه بیمه را در گوگل جستجو کرده‌ایم و تاپ استوری ها در سرپ گوگل برای ما قرار داده‌شده است.

داستان برتر در سرپ گوگل

توییت ها در گوگل سرپ

درصد کمی از نتایج گوگل سرپ به ما توییت ها را نشان می‌دهد و گاها بسته به کانسپت کلمه کلیدی و حوزه‌هایی که در تویتر ترند هستند ممکن است توییتها در سرپ نشان داده شوند.

اپلیکیشن ها در سرپ موبایل

کاربران تلفن همراه گوگل ممکن است در جستجوی گوگل در سرپ آن نتایج خاصی ببینند که فقط در دستگاه موبایل قابل‌مشاهده است. برای مثال در سرپ زیر  درازای جستجوی کلمه «برنامه فتوشاپ» سرپ صفحه زیر را در موبایل به ما پیشنهاد می‌کند در آن فروشگاه گوگل پلی برای ما بالاآمده است. همین کلمه اگر در ویندوز جستجو شود سرپ کاملاً فرق خواهد کرد.

اپلیکیشن در نتایج جستجوی گوگل

مقایسه محصولات

گوگل این توانایی را دارد که اطلاعات محصول را بگیرد و در نتایج جستجو برای کاربرانی که به دنبال مقایسه محصولات هستند نمایش دهد. در جستجوی زیر برای [iphone 12 vs iphone 12 pro]، می‌توانید لیستی از تصاویر، نقدها، قیمت و جزئیات بیشتر محصول را در کنار هم مشاهده کنید.

مقایسه محصولات در سرپ

 

هنگامی‌که کاربران روی لینک مقایسه دقیق کلیک می‌کنند، گوگل جزئیات بیشتری را در مورد محصولات مقایسه شده به همراه گزینه‌ای برای اضافه کردن محصولات اضافی برای مقایسه در صورت لزوم نمایش می‌دهد.

محصولات برتر در گوگل سرپ

برخلاف تبلیغات خرید، ویژگی محصولات برتر محصولات تبلیغ نشده مرتبط با یک عبارت جستجو را به نمایش می‌گذارد. در جستجوی زیر برای mirrorless cameras، گوگل دوربین‌های mirrorless cameras برتر را بعد از نتایج جستجوی ارگانیک و بخش People Also Ask نمایش می‌دهد. هنگامی‌که کاربر روی یک محصول کلیک می‌کند، جزئیات بیشتری در مورد محصول ظاهر می‌شود.

محصولات برتر در گوگل سرپ

شغل‌ها

گوگل همچنین با جمع‌آوری مشاغل از منابع مختلف در سرتاسر وب و نمایش آن‌ها سرپ خود برای جستجوهای خاصی به کارجویان کمک می‌کند.

مشاغل در نتایج سرپ

سخن پایانی

گوگل همیشه با بروز رسانی الگوریتم‌های خود و به‌روزرسانی ویژگی‌های جستجو در گوگل سرپ برای ایجاد تجربه بهتر برای کاربران تلاش می‌کند. هر کلمه کلیدی بسته به جنس آن کلمه، مکان، زمان و خیلی از فاکتورهای دیگر سرپ متفاوتی دارد. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با سرپ گوگل و بهترین ویژگی‌های آن آشنا کنیم. لطفا تجربیات خود را در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

آشنایی با سرپ گوگل و ویژگی‌های مهم آن

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و در حوزه‌های مذکور در مجله هاست ایران محتوا تولید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

71  +    =  79