مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » 11 اشتباه مهلک سئو که باید از آن‌ها دوری کنید!
سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه

11 اشتباه مهلک سئو که باید از آن‌ها دوری کنید!

11 اشتباه مهلک سئو که باید از آن‌ها دوری کنید!

برای اینکه به شما کمک کنیم، در این مقاله ۱۱ اشتباه مهلک سئوی سایت را معرفی می‌کنیم تا مرتکب آن‌ها نشوید.

اجرای درست SEO برای توسعه برند مخصوصاً اینکه اهمیت شبکه‌های اجتماعی در ایجاد ترافیک کمتر شده و گوگل با ایجاد ۳۵% بازدیدهای سایت به مهم‌ترین منبع هدایت ترافیک تبدیل شده است بسیار اهمیت دارد!

با استفاده از سئو می‌توانید رتبه‌بندی سایتتان در صفحات نتایج جستجوی گوگل را افزایش دهید و به رتبه اول برسید. در واقع باید این کار را انجام دهید برای اینکه اولین نتیجه جستجو کلیک‌های بیشتری نسبت به سایر رتبه‌ها می‌گیرد.

اما هنگام اجرای تکنیک‌های سئوی سایت باید اشتباهات مهلک سئو را به یاد داشته باشید چراکه اگر هر یک از این اشتباهات را تکرار کنید، به اعتبارتان صدمه می‌زنید:

عدم توجه به هدف جستجوی کاربر

شاید خیالتان راحت باشد که محتوای مفید تولید می‌کنید اما اگر محتوا هدفمند نباشد و کاربر خاصی را هدف قرار ندهد بازدیدکنندگان سایت، محتوای شما را مفید ارزیابی نمی‌کنند. حتی شاید کاربر هدف را هم شناسایی کرده باشید، اما اگر هدف جستجوی این کاربر را در نظر نگیرید همه تلاش‌های محتوا نویسی و سئویتان به هدر می‌رود!

Search intent در واقع هدف کاربر از انجام یک جستجو است. محتوا و سایت شما باید با ارائه یک راه‌حل این هدف جستجوی کاربر را تأمین کند. برای همین مهم است که درک کنید جستجوگر چه می‌خواهد تا سایتتان برای این خواسته پاسخی ارائه دهد.

مثلاً، اگر کاربر کلمه «سئو» را در گوگل جستجو می‌کند، می‌خواهد بداند که سئو چیست اما اگر عبارت «خدمات سئو» را جستجو کرد منظورش استخدام یک متخصص سئو یا شرکت خدمات سئو است. دو کلمه کلیدی که مثال زدیم اهداف جستجوی متفاوتی دارند پس اگر شما «خدمات سئو» را در محتوای خود هدف قرار دهید، اما هدف جستجوی کاربر «سئو» باشد، نمی‌توانید با این محتوا موفق شوید برای اینکه نمی‌توانید هدف جستجوی کاربر را تأمین کنید.

اجرای تکنیک‌های سنتی سئو

همان‌گونه که اینترنت در حال تغییر است، سئو هم در حال توسعه و تغییر است. برای ماندن در رتبه اول نتایج جستجو باید با این تغییرات حرکت کنید و تکنیک‌های مدرن سئو را اجرا کنید.

اگر به استفاده از تکنیک‌های سنتی سئو ادامه دهید شاید در نهایت جریمه شوید برای اینکه زمان استفاده از تکنیک‌های انباشته سازی کلمات کلیدی گذشته است!

امروزه، گوگل بیش از پیش هوشمند است و می‌تواند کلمات کلیدی که در محتوایتان هدف قرار نداده‌اید را هم رتبه‌بندی کند! اخیراً، گوگل الگوریتم جستجوی خود را به‌روزرسانی کرد (Google BERT) تا بهتر محتوا و جستجوی کاربر را درک کند.

اگر می‌خواهید در سئو موفق شوید باید تکنیک‌های مدرن سئو را اجرا کنید که متناسب این به‌روزرسانی‌ها هستند برای اینکه تکنیک‌های سنتی سئو منجر به جریمه سایت می‌شوند و قطعاً رتبه سایت شما را هم بهتر از رقبا نمی‌کنند!

عدم به‌روزرسانی اطلاعات خودتان

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، سئو یک موضوع دینامیک در حال تغییر است و شما هم باید به‌تناسب همه اتفاقات اخیرش اطلاعاتتان را به‌روزرسانی کنید. گوگل به‌صورت مستمر به‌روزرسانی‌های جدید اعلام می‌کند و اگر یک به‌روزرسانی مهم را از دست بدهید وب‌سایتتان تحت تأثیر قرار می‌گیرد و شاید ترافیک زیادی از دست بدهید.

پس باید خودتان را با آخرین تغییرات سئو و گوگل به‌روز نگه دارید.

عدم توجه به داده سازماندهی‌شده و ویژگی‌های جستجو

داده سازمان‌دهی شده برای متمایز شدن از دیگران مهم است مخصوصاً اگر به صفحه اول نتایج جستجو رسیده باشید. از طریق داده سازماندهی‌شده نتیجه جستجوی شما شاید بالاتر از اولین نتیجه جستجو قرار بگیرد! علاوه بر اینکه بزرگ‌تر از سایر نتایج دیده می‌شود و در نتیجه انتخاب اول جستجوگران می‌شود.

باید عملکرد جستجوی داخلی سایتتان را هم بهینه کنید. مردمی که سایتتان را بازدید می‌کنند باید به‌راحتی بتوانند اطلاعات مرتبط را جستجو کنند و وجود یک نوار جستجو در داخل سایت می‌تواند به آن‌ها کمک زیادی بکند. پس ویژگی جستجو را در سایتتان قرار دهید و سئوی خود را بهینه‌سازی کنید تا جستجوگران دقیقاً اطلاعات مورد نیازشان را پیدا کنند.

انواع متفاوتی داده سازمان‌دهی شده برای محتواهای متفاوت وجود دارد که می‌توانید در سایت استفاده کنید:

  • بررسی محصول (برای محتوای بررسی محصول)
  • چگونه… (برای محتوای چگونه…)
  • سؤال‌های متداول (برای محتوای سؤال‌های متداول مشتری‌ها)
  • آدرس (برای متن آدرس شرکت)
  • کتاب‌ها (برای محتوای کتاب)
  • مناسبت‌ها (برای محتوای مناسبت)
  • عدم توجه به بهینه‌سازی ضریب تبدیل

هدف نهایی همه کسب‌وکارها کسب مشتری است و برای این هدف باید ابتدا لید (مشتری بالقوه) تولید کنید و سپس لیدها را تبدیل به مشتری کنید؛ اما بسیاری از کسب‌وکارها به بهینه‌سازی تبدیل توجهی نمی‌کنند و فقط روی ابتدای قیف فروش تمرکز می‌کنند.

درحالی‌که باید همه اطلاعاتی را که لید نیاز دارد فراهم کنید تا به مشتری پولی تبدیل شود. به آن‌ها بررسی محصول ارائه دهید، مورد مطالعاتی نشان دهید و در مجموع ثابت کنید که چرا آن‌ها باید از شما خرید کنند و روند این خرید را هم برای آن‌ها آسان کنید. با عدم توجه به بهینه‌سازی تبدیل، شاید حجم زیادی مشتری و در نتیجه درآمد از دست بدهید.

این کار یکی از مهم‌ترین و ارزان‌ترین استراتژی‌ها برای افزایش درآمد است که نباید به آن بی‌توجهی کنید.

عدم استفاده از متن لینک برند شده

متن لینک برای سئو مهم است و بخش بزرگی از استراتژی لینک سازی شما را تشکیل می‌دهد. با وجودی که شاید حجم زیادی بک لینک از منابع معتبر دریافت کنید اما اگر به متن این لینک‌ها توجه نکنید، شاید نتوانید بهره کاملی از لینک سازی ببرید.

می‌توانید از متن لینکی استفاده کنید که به صفحات سایت یا بلاگتان مربوط است اما بدون توجه به متن لینک برند شده شاید نتوانید اعتبار برندتان را بهینه کنید. متن لینک برند شده کمک می‌کند تا آگاهی از برندتان افزایش پیدا کند و در نتیجه برندتان در نتایج جستجو رتبه بالاتری بگیرد.

متن لینک برند شده در مقایسه با متن لینکی که با کلمات کلیدی بهینه‌سازی شده است طبیعی‌تر دیده می‌شود. ضمن اینکه بسیاری از سایت‌هایی که در آخرین به‌روزرسانی گوگل رتبه بالاتری در نتایج جستجو گرفتند، از تعداد بیشتری لینک برند شده استفاده می‌کردند! برای همین در سال جدید باید روی متن لینک برند شده تمرکز کنید!

تمرکز انحصاری روی محتوای متنی

احتمالاً شنیده‌اید که محتوای ویدئویی آینده محتواست فقط برای اینکه ویدئوها راحت‌ترین راه برای یادگیری هستند و مردم هم ترجیح می‌دهند ویدئو تماشا کنند. در واقع، این بزرگ‌ترین دلیل محبوبیت YouTube است.

احتمالاً توجه کرده‌اید که ویدئوها در نتایج جستجوی گوگل هم ظاهر می‌شوند. گوگل می‌داند که ویدئوها مهم هستند و مردم تمایل دارند ویدئو تماشا کنند برای همین ویدئوها را در نتایج جستجو نشان می‌دهد. ضمن اینکه ویدئوها زمان کمتری نیاز دارند تا در گوگل رتبه‌بندی شوند و تعامل بیشتری هم دریافت می‌کنند.

گوگل شروع به افزودن پادکست‌ها در نتایج جستجو هم کرده است. این دو فرمت محتوا هنوز در حال توسعه هستند و نسبت به محتوای متنی رقابت کمتری دارند. برای همین باید روی تولید این دو نوع محتوا تمرکز کنید و فقط به نوشتن محتوا در بلاگ بسنده نکنید با وجودی که محتوای متنی هنوز هم مهم‌ترین تکنیک سئو هست و خواهد بود!

عدم تمرکز روی برند سازی و جستجوی برند

برندها راه‌حل کسب‌وکار موفق هستند و گوگل هم برندها را دوست دارد!

در نتیجه سئو هرروز بیشتر برند-محور می‌شود که فقط به‌منظور ایجاد ترافیک نیست بلکه باید سئو انجام دهید تا برندتان را هم بسازید. اگر می‌خواهید بازی سئو را ببرید و کسب‌وکارتان را به یک برند قابل‌اعتماد و درآمدزا تبدیل کنید باید روی برند سازی تمرکز کنید.

باید جستجوی برندتان را افزایش دهید. هنگامی‌که تعداد بیشتری از مردم کسب‌وکار شمارا در گوگل جستجو می‌کنند به‌صورت اتوماتیک رتبه بالاتری در نتایج جستجو می‌گیرید. این یک استراتژی همیشگی است تا کسب‌وکارتان را توسعه دهید و خودتان را به‌عنوان یک منبع معتبر جا بیندازید.

عدم آمادگی برای موبایل

تقریباً ۵۰% همه ترافیک‌ها از دستگاه‌های موبایل ناشی می‌شوند. اگر وب‌سایت شما برای موبایل آماده نیست، گوگل آن را برای جستجوگر غیردوستانه تلقی می‌کند. پس حتماً مطمئن شوید که سایتتان ریسپانسیو است و از همان ابتدا آن را برای موبایل بسازید در این صورت با استفاده از ترافیک موبایل، بازدید وب‌سایتتان را افزایش می‌دهید.

موبایل فرندلی بودن و سرعت سایت فاکتورهای رتبه‌بندی جستجوی گوگل هستند پس اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان را توسعه دهید و در سئو موفق شوید نباید نسبت به موبایل بی‌توجه باشید.

داشتن اهداف غیر شفاف برای سئو

داشتن اهداف شفاف سئو قبل از اجرای تکنیک‌های سئو در سایت ضروری هستند. اگر نمی‌دانید که از اجرای سئوی سایت چه هدفی را دنبال می‌کنید احتمالاً هرگز توسعه پیدا نمی‌کنید. کلید اصلی شناسایی هدفی است که از سایت و سئو می‌خواهید تا بتوانید استراتژی سئو را تنظیم کنید چراکه یک استراتژی نامناسب هم شما را به‌جایی نمی‌رساند!

ترجیح دادن موتور جستجو به مردم

در نهایت محتوا و استراتژی سئو را برای کاربر واقعی بنویسید و نه برای موتورهای جستجو برای اینکه به مشتری‌های واقعی احتیاج دارید تا فروش کنید، درآمد کسب کنید و کسب‌وکارتان را پیش ببرید. موتورهای جستجو در این روند اهمیت کمتری دارند برای اینکه کسب‌وکار شما به مشتری‌ها بستگی دارد و به موتورهای جستجو وابسته نیست.

موتورهای جستجویی مانند گوگل فقط یک واسطه هستند تا مشتری‌های جدید کسب کنید. هیچ‌کس نمی‌داند که گوگل دقیقاً چگونه و چه زمانی یک سایت را جریمه می‌کند یا رتبه سایت را کاهش می‌دهد؛ اما اگر مشتری‌ را در اولویت قرار دهید، احتمال بیشتری وجود دارد تا مشتری‌ها کسب‌وکارتان را تبلیغ کنند و در نهایت گوگل هم شما را دوست داشته باشد و رتبه بالاتری به سایتتان بدهد! برای همین باید مشتری‌ها را با محصولات و خدمات خود راضی نگه دارید.

نتیجه‌گیری

حالا که همه اشتباهات مهلک سئو را میدانید سعی کنید آگاهانه از آن‌ها دوری کنید.

اگر سایتتان را برای موبایل طراحی نکنید؛ اهداف شفاف نداشته باشید و روی انواع زیادی محتوای متفاوت تمرکز کنید شاید صدمه ببینید. پس سعی کنید از تکنیک‌های مدرن سئو استفاده کنید و خودتان را با آخرین تغییرات سئو و گوگل به‌روز نگه دارید تا از رقبا جلوتر باشید.

اگر شما هم اشتباهات مهلک دیگری در سئو می‌شناسید، لطفاً در بخش «ارسال دیدگاه» با ما و خواننده‌های مجله در میان بگذارید.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه