اهمیت بازاریابی محتوا در دوران کرونا
اهمیت بازاریابی محتوا در دوران کرونا

اخیراً ویروس کرونا به برندی مشهور تبدیل شده است، ویروسی که با وجود سایز ذره‌بینی توانسته همه دنیای انسان‌ها را به چالش بکشد، متأسفانه جان تعدادی را بگیرد، خیلی‌ها را در بیمارستان بستری کند و حداقل نیمی از جمعیت دنیا را در قرنطینه قرار دهد! این دشمن نامرئی معادلات اقتصاد جهان را به‌هم‌ریخته است و روی همه کسب‌وکارها تأثیر گذاشته است!

با توجه به اینکه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا یا CoVid-19 روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند، برندها هم این بیماری همه‌گیر را در ارتباط با کسب‌وکار خود دنبال می‌کنند و برنامه‌ریزی‌های قبلی را مطابق محدودیت‌های ایجاد شده توسط حکومت‌ها تغییر می‌دهند؛ مثلاً کنفرانس‌های معتبر دنیای تکنولوژی مانند Think IBM ، South By South West، Adobe Summit، Google I/O، FaceBook Global Marketing آمریکا،  EmTech سنگاپور، Mobile World Congress  اسپانیا و Shopify developer  کانادا به خاطر ویروس کرونا تعطیل شده‌اند. در ایران هم تقریباً همه گردهمایی‌ها کنسل شده‌اند تا از گسترش ویروس کرونا جلوگیری شود.

در پاسخ به این عواقب غیرمترقبه ویروس کرونا بسیاری از متخصصان بازاریابی مجبورند انعطاف‌پذیر شوند، تغییراتی در برنامه بازاریابی خود ایجاد کنند و راه‌های خلاقانه جایگزین برای بازاریابی مناسبتی پیدا کنند تا علاوه بر اینکه سلامتی دیگران را در نظر می‌گیرند، مسیر کسب‌وکارشان را هم شتاب ببخشند و کسب درآمد کنند.

در این مقاله به معرفی بازاریابی محتوا به‌عنوان یک راه‌حل هوشمندانه برای عبور از بحران کرونا می‌پردازیم و مزایای بی‌شمارش را بررسی می‌کنیم تا بامهارت و سرعت در این چالش موفق شوید و تجارب باارزشی کسب کنید درحالی‌که درآمدتان را هم افزایش داده‌اید!

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا، بخشی از بازاریابی دیجیتال است که در آن برندها از طریق خلق محتوای مرتبط به کسب‌وکارشان یک رابطه مستمر با مشتری‌ها برقرار می‌کنند که لزوماً هدف فروش ندارد در عوض ارزش‌افزوده برای مشتری و بازدیدکننده ایجاد می‌کند.

بازاریابی محتوا از پست بلاگ شروع شد؛ اما به‌تدریج به یک رویکرد فراگیر تکامل پیدا کرد که روی تاکتیک‌های متنوع بازاریابی دیجیتال مانند ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، سئو و تبلیغات پولی بنا شده است تا به مخاطب هدف برسد و او را به مشتری تبدیل کند.


مقاله مرتبط: چگونه در کسب‌وکارهای کوچک از بازاریابی محتوا استفاده کنیم؟


برخلاف تبلیغات پولی، بازاریابی محتوا خیلی تجاری نیست و فقط هدف فروش ندارد بلکه به برندها اجازه می‌دهد تا داستان‌سرا شوند و اطلاعات مهم کسب‌وکارشان را به‌صورت گسترده در دنیای دیجیتال بیان کنند اما در زمان وقوع بحران‌هایی مانند کرونا این تأمین محتوا  اهمیت بیشتری پیدا می‌کند!

در این روزهای قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی، مشتری‌ها و خریداران بالقوه در جستجوی محتوایی هستند که سرگرم کننده، انگیزه دهنده، آگاهی‌بخش و آموزنده است و تاکتیک‌های بازاریابی محتوا دقیقاً به شما کمک می‌کنند تا این محتوای درخواستی را تولید و توزیع کنید تا در زمان همه‌گیری ویروس کرونا و پس‌ازآن یک رابطه مستمر با مخاطب هدف داشته باشید.

چالش‌ بازاریاب‌ها در دوران همه‌گیری ویروس کرونا چیست؟

چالش‌ بازاریاب‌ها در دوران همه‌گیری ویروس کرونا چیست؟

معمولاً به‌طور متوسط ۳۰ تا ۴۰% بودجه بازاریابی برای هزینه اسپانسر شدن و شرکت در نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌ها تخصیص داده می‌شود اما با وجود ویروس کرونا و کنسل شدن همه مناسبت‌ها این بودجه تخصیصی به هم ریخته است و در نتیجه بازاریاب‌ها باید به‌سرعت این بودجه را برای مصارف جایگزین پربازده تخصیص دهند تا درآمد بودجه شده تأمین شود.

با وجود ترس شرکت کردن و اسپانسر شدن در مناسبت‌های بزرگ، بازاریاب‌ها به Content Marketing  یا بازاریابی محتوا پناه می‌برند تا پیام و هدفشان را مستقیم به مخاطب ارائه کنند، با مشتری‌های احتمالی تعامل کنند و روابط فعلی را حفظ کنند.

بازاریابی محتوا دیگر از پست‌های بلاگ پیشی گرفته است و به یک رویکرد همه‌جانبه تبدیل شده است که به دامنه گسترده‌ای از استراتژی‌های بازاریابی مانند ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات پولی نیاز دارد تا به تعامل با مشتری ادامه دهد.

پس با وجود کنسل شدن مناسبت‌های مهم، باید تلاش‌های بازاریابی محتوایتان را گسترش دهید تا یک ارتباط مستمر و به‌موقع را با مشتری‌ها و بازدیدکنندگان حفظ کنید.

یک نمونه خوب بازاریابی محتوا توسط برند IBM اجرا شده است. با وجودیکه کنفرانس این برند در سن فرانسیسکو کنسل شده است اما مراسم به‌صورت یک همایش دیجیتال در ماه آینده برگزار خواهد شد و محتوای تعاملی مرکز اصلی توجه این برند است تا ارزش‌ها و اهداف این کنفرانس بدون ریسک آلودگی کرونا در مسافرت و تجمع شرکت‌کنندگان حفظ و تأکید شوند.

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

بازاریابی محتوا می‌تواند به یک راه مؤثر تبدیل شود تا به‌صورت مستمر با مشتری‌هایتان در تماس باشید و در زمان بحران کرونا کسب‌وکارتان را فعال نگه دارید. با وجودی که دنیای دیجیتال همیشه در حال تغییر است اما برقراری ارتباط و تعامل با مخاطب همیشه بدون تغییر باقی می‌ماند البته به شرطی که استراتژی مناسب بازاریابی محتوا را طراحی و اجرا کنید!

ازآنجایی‌که نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌ها اصولاً برای ایجاد تقاضا و شتاب بخشیدن به فروش برگزار می‌شوند، تمرکز روی کانال‌های دیجیتال تعامل با مشتری‌های بالقوه در این روزهای کرونایی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بسیاری از بازاریاب‌ها ادعا می‌کنند که افزایش بودجه دیجیتال،  تعداد مشتری‌های بالقوه را زیاد می‌کند اما کیفیت این افزایش برای کسب‌وکارهای مختلف فرق می‌کند! برخی‌ها هم معتقدند که کیفیت مشتری‌های جذب شده در نمایشگاه و کنفرانس هم متفاوت است مگر اینکه مشتری‌ها به دقت گلچین شوند!

پس جذب مخاطب از کانال‌های دیجیتال نه‌تنها ممکن بلکه مؤثرتر است و در نتیجه فروش هم بدون وابستگی به شرکت در نمایشگاه یا کنفرانس افزایش پیدا می‌کند.

با توجه به اینکه این روزها تعداد بیشتری از مناسبت‌های مهم بازاریابی کنسل می‌شوند، باید راه نوآورانه IBM را در پیش بگیرید و بازاریابی برنامه‌ریزی شده را به یک مناسبت دیجیتال تبدیل کنید. با این کار، این شانس را دارید که در مقیاس جهانی تعامل ایجاد کنید و درعین‌حال اهمیت بازاریابی محتوا را هم ثابت کنید.


مقاله مرتبط: ارزش دریافت لینک بلند ‌مدت در بازاریابی محتوایی


مناسبت‌های دیجیتال به شما اجازه می‌دهند تا داستان‌سرا شوید و مشتری‌ها را با ارائه محتوای باارزش خشنود کنید در عوض آگاهی از برندتان را افزایش دهید و تعامل را تشویق کنید. مشتری‌های فعلی و بالقوه محتوایی می‌خواهند که در این روزهای قرنطینه کرونایی سرگرمشان کند، به آن‌ها انگیزه بدهد، اطلاعات مهم را به‌موقع به آن‌ها برساند و آموزش مورد نیازشان را فراهم کند.

یک استراتژی قدرتمند محتوا این فرصت را به شما می‌دهد تا از المنت‌های مهم بازاریابی آنلاین نهایت استفاده را بکنید و حتی در قرنطینه کرونایی هم موفق شوید. در دوران بحران کرونا و دنیای به‌سرعت در حال تغییر امروزی، ابراز هویت و ارزش‌های برندتان مهم‌تر شده است.

ویروس کرونا یک چالش جدید برای شما ایجاد کرده است تا اهمیت کانال‌های غیر سنتی بازاریابی را ثابت کنید و درعین‌حال شتاب ‌کار‌تان را هم حفظ کنید. هدف از بازاریابی تجربی در پندمیک کرونا این است که روی استراتژی‌های تجربی بازاریابی محتوا سرمایه‌گذاری کنید که فقط از پلتفرم‌های آنلاین ارائه می‌شوند.

پس اطمینان حاصل کنید که مشتری‌ها آگاه‌اند که شما هنوز در دسترس هستید و در سال جدید هم به مسائل و مشکلات آن‌ها اهمیت می‌دهید!

فارغ از اینکه با موقعیت ایجاد شده توسط ویروس کرونا چگونه برخورد می‌کنید و در قبال سلامت و بازاریابی چه رویکردی در پیش می‌گیرید، مهم است که یک فضای سالم و امن ایجاد کنید.

نتیجه‌گیری

ویروس کرونا پدیده جدیدی نیست اما نسخه جدیدش به نام CoVid-19 قدرت بیشتری دارد و ظاهراً سردی هوای بهار هم فرصت گسترش بیشتری برای او فراهم کرده است. به همین دلیل تقریباً همه دنیا با تمرکز بیشتری به مبارزه با او پرداخته‌اند تا جایی که به قرنطینه پناه برده‌اند و هر نوع گردهمایی غیرضروری کنسل شده است.

اما کنسل شدن مناسبت‌های دنیای واقعی لزوماً باعث نمی‌شود که کسب‌وکار شما ایجاد درآمد را کنسل کند و صدمه ببیند! با وجود داشتن امکانات بی‌نظیر دنیای دیجیتال نه‌تنها می‌توانید به راه خود ادامه دهید بلکه با استفاده از ابزار قدرتمند بازاریابی محتوا قادرید خطوط جدید درآمدی هم ایجاد کنید.

تنها مهارت لازم برای بازاریابی محتوا نوشتن محتوای مفید، مرتبط و منحصربه‌فرد است تا بازدیدکنندگان جدید و مشتری‌های همیشگی را سرگرم کنید، نیازشان را تأمین کنید و مطالب آموزشی فراهم کنید.

اگر مهارت نوشتن محتوای معتبر و مرتبط را ندارید، هاست ایران می‌تواند در تنظیم و اجرای بازاریابی محتوا به شما کمک کند.

اهمیت بازاریابی محتوا در دوران کرونا

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  38  =  40