مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » سئو و بهینه سازی سایت » 3 روش برای جلوگیری از کپی شدن محتوای وب‌سایت
سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه نقد و بررسی

3 روش برای جلوگیری از کپی شدن محتوای وب‌سایت

3 روش برای جلوگیری از کپی شدن محتوای وب‌سایت

برای صاحبان وب‌سایت و خالقان آثار هنری، دزدی آنلاین یک مسئله جدی است که موجب نگرانی می‌شود. اگر نتوانید از محتوای خاصی که روی وب‌سایتتان ایجاد می‌کنید در برابر دزدی ادبی و کپی کاری محافظت کنید، بعد از مدتی متوجه می‌شوید دیگران از دارایی فکری شما بدون اینکه هزینه‌ای پرداخت کرده یا نامی از شما ببرند سود برده‌اند.

خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد که به شما کمک کند از این نوع دزدی‌ها جلوگیری کنید. می‌توانید به روی تصاویرتان واترمارک بگذارید یا کدی را برای وب‌سایتتان تعریف کنید که کار دزدان محتوا را دشوار و غیرممکن کند. در این مقاله، ما در ابتدا به شما توضیح خواهیم داد چرا دزدی ادبی و کپی‌کاری می‌تواند به وب‌سایت شما آسیب بزند. سپس به سه روش که به شما کمک خواهند کرد جلوی این اتفاق را بگیرید اشاره می‌کنیم. این‌ها تکنیک‌ها و روش‌هایی هستند که می‌توانند از وب‌سایت شما محافظت کنند.

چرا محافظت از محتوا در برابر دزدی آنلاین و کپی کاری آنلاین مهم است؟

دزدی محتوا برای شما عواقب بسیاری را به همراه خواهد داشت. جدی‌ترین آن از دست دادن احتمالی ترافیک وب‌سایت و حتی درآمدتان است. این مسئله مشکل عمده‌ای را برای شما ایجاد خواهد کرد بخصوص اگر سایت شما در زمینه فروش اقلامی از جمله عکس یا آثار هنری فعالیت داشته باشد. اگر مشتریان شما بتوانند کالایی که شما عرضه می‌کنید را در جای دیگری بخرند، آن‌ها ممکن است دانسته یا ناخواسته آن را از یک فروشنده دیگر خریداری کنند.

همچنین، دیگران ممکن است محتوای پست‌های بلاگ شما را کپی کرده و سعی کنند بازدیدکنندگان شما را از سایتتان دور کنند و به سمت خودشان بکشانند. این کار ممکن است موجب از دست دادن تبلیغات یا درآمد بازاریابی شود.

متأسفانه محتوای کپی شده و تکراری می‌تواند به روی امتیاز جستجوی وب‌سایت شما نیز تأثیر بگذارد. از آنجایی که گوگل و سایر پلتفرم‌ها نمی‌توانند تشخیص دهند پست اصلی متعلق به کدام منبع است، این کار در اغلب مواقع امتیاز سایت اصلی و سایت کپی کننده را به یک اندازه کاهش می‌دهد.

مهم‌تر از همه، دزدان محتوا ممکن است با کپی کردن محتوای شما کاری کنند که پست اصلی که متعلق به شماست امتیاز پایین‌تری بگیرد؛ بنابراین عنوان صفحات شما در نتایج جستجو پایین‌تر قرار می‌گیرد و احتمال اینکه افراد کمتری به روی عنوان شما کلیک کرده و وارد سایتتان شود کمتر می‌شود. تنها کاری که می‌تواند شما را از این شرایط خارج کند این است که از محتوایی که تولید می‌کنید در برابر سرقت ادبی و کپی کاری محافظت کنید.

۳ راهکار برای محافظت از محتوای وب‌سایت در برابر دزدی ادبی و کپی کاری

  1. آموزش غیر فعال کردن کلیک راست در صفحات وب

غیرفعال کردن راست کلیک نه‌تنها می‌تواند از ذخیره غیرقانونی تصاویرتان و دانلود شدن آن‌ها محافظت کند، بلکه می‌تواند از محتوای متنی در برابر کپی شدن نیز جلوگیری کند. اغلب افرادی که می‌خواهند یک محتوا را از سایتی کپی کنند سعی می‌کنند کوتاه‌ترین راه را انتخاب کنند، بنابراین با غیرفعال شدن گزینه راست کلیک کارشان دشوار می‌شود. احتمال اینکه بخواهند محتوای سایتتان را دوباره بازنویسی کنند نیز بسیار کم است چرا که این کار زمان زیادی از آن‌ها خواهد گرفت.

از سوی دیگر، باید در نظر داشته باشید که راست کلیک کردن فواید بسیاری برای کاربرانتان دارد که غیرفعال کردن آن ممکن است به روی کاربری سایتتان تأثیر بگذارد یا بازدیدکنندگان را اذیت کند؛ بنابراین این نکته را در نظر داشته باشید و سعی کنید محتاط عمل کنید و پیش از اینکه تصمیم بگیرید چنین کاری انجام دهید ببینید آیا این محدودیت ممکن است به روی ترافیک ورودی سایتتان تأثیر بگذارد و تجربه کاربری سایتتان را تغییر دهد یا خیر.

اگر بعد از سبک سنگین کردن این موارد تصمیم گرفتید که عملکرد راست کلیک را روی محتوایتان غیرفعال کنید، چند روش ساده برای آن وجود دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها اضافه کردن یک کد HTML به تگ <body> است. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، این کار با رفتن به مسیر Appearances>Theme Editor انجام می‌شود. سپس در سمت راست زیر گزینه Theme Files به روی Theme Header (header.php) کلیک کنید:

جلوگیری از کپی شدن محتوای سایت

سپس کد زیر را در تگ <body> اضافه کنید:

<body oncontextmenu="return false;">

شما همچنین می‌توانید از CSS به جای HTML استفاده کنید که این کار با اضافه کردن یک اسنیپت به stylesheet انجام می‌شود. در وردپرس، شما می‌توانید این کار را از مسیر Appearances > Customize انجام دهید:

جلوگیری از کپی شدن محتوای سایت

سایدبار سمت چپ صفحه Customize را به پایین اسکرول کنید و به روی Additional CSS کلیک کنید:

جلوگیری از کپی شدن محتوای سایت

سپس کد زیر را اضافه کنید:

body {-webkit-user-select: none; /* Chrome all / Safari all */-moz-user-select: none; /* Firefox all */-ms-user-select: none; /* IE 10+ */-o-user-select: none;user-select: none;}

همچنین کاربران وردپرسی که تمایلی ندارند کدی را به وب‌سایتشان اضافه کنند به‌سادگی می‌توانند این کار را با اضافه کردن یک پلاگین انجام دهند. All In One WP Security & Firewall یک تنظیمات Disable Right-Click دارد که به‌سادگی امکان راست کلیک کردن را از کاربر می‌گیرد.

  1. نشان DMCA یا حق کپی رایت هزاره دیجیتال را به وب‌سایت خود اضافه کنید

نشان DMCA می‌تواند یک دارایی بسیار ارزشمند برای صاحبان سایت باشد. اگر متوجه شوید که کسی از محتوای شما بدون اجازه‌تان استفاده کرده است، با داشتن این نشان به روی وب‌سایتتان می‌توانید به‌صورت رایگان نسبت به این دزدی ادبی عکس‌العمل نشان دهید.

شما می‌توانید از سرویس برداشت DMCA درخواست کنید تصاویر، متن، فیلم، صوت و حتی محصولی که همانندسازی شده را بازیابی کند. در بیشتر مواقع چنین هشداری برای اینکه سارقان محتوا سریعاً محتوای کپی شده را از سایتشان حذف کنند کافی است. عضویت در سایت DMCA خیلی زمان‌بر نیست. برای شروع، نشانی که ترجیح می‌دهند را انتخاب کنید، سپس نام و آدرس ایمیل را وارد کنید و در نهایت به روی Signup کلیک کنید.

جلوگیری از کپی شدن محتوای سایت

پس از انتخاب نشان و ثبت‌نام، DMCA به شما یک کد می‌دهد که به سایتتان اضافه کنید. این کد می‌تواند فقط در فوتر یا در انتهای تمامی صفحات یا فقط در یک محتوای خاص اضافه شود.

  1. از واترمارک به روی محتوایتان استفاده کنید

این واقعیت که چقدر ساده همه می‌توانند به محتوای شما دست پیدا کنند و آن را به نام خود بزنند بسیار ناراحت‌کننده است، بخصوص در مواقعی که محتوای شما اقلام دانلود شدنی نظیر تصاویر یا حتی فایل‌های متنی هستند. یک روش دیگر برای جلوگیری از دزدی این اقلام، اضافه کردن واترمارک به روی آن‌هاست.

هنرمندان دیجیتال باتجربه ممکن است از نرم‌افزار فتوشاپ یا نرم‌افزارهای گرافیکی شبیه به آن برای ساختن و اضافه کردن واترمارک استفاده کنند؛ اما اگر شما خیلی با این ابزار آشنا نیستید، راه‌های دیگری نیز برای رسیدن به این هدف وجود دارد.

به‌عنوان مثال، پلاگین‌هایی در وردپرس وجود دارد که می‌توانند این کار را برایتان انجام دهند، از جمله NextGEN Image Gallery:

جلوگیری از کپی شدن محتوای سایت

وقتی NextGEN Gallery را نصب کردید، می‌توانید با استفاده از Gallery> Other Options> Watermarks واترمارک ایجاد کنید:

جلوگیری از کپی شدن محتوای سایت

شما می‌توانید مشخص کنید از گرافیک (مثلاً لوگو) یا متن برای واترمارک استفاده کنید:

جلوگیری از کپی شدن محتوای سایت

سپس می‌توانید رنگ، موقعیت قرار گرفتن و تیره یا روشنی واترمارک را نیز مشخص کنید. در این صورت حتی اگر کسی محتوای شما را به منظور دزدی ادبی یا کپی کاری دانلود کند، وجود نام یا لوگوی شما مانع می‌شود که بتواند مالکیت کامل محتوای شما را به نام خودش ثبت کند. هرکسی محتوای شما در جای دیگری ببیند وجود واترمارک نشان می‌دهد به کجا تعلق دارد.

جمع‌بندی

اگرچه هیچ راهکاری برای محافظت صد در صد و همه‌جانبه از دزدی ادبی محتوای یک وب‌سایت وجود ندارد، اما لازم است نسبت به آنچه به صورت آنلاین ارائه می‌دهید خیالتان جمع باشد. برای همین می‌توانید راهکارهایی را برای جلوگیری از دزدی و کپی کاری محتوایی که ارائه می‌دهید دنبال کنید. مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد:

  1. محدود کردن راست کلیک برای جلوگیری از کپی شدن محتوا توسط سارقین محتوا
  2. اضافه کردن نشان DMCA به سایت
  3. استفاده از واترمارک برای ثبت مالکیت محتوا به نام خودتان

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه