تأثیر طراحی وب‌سایت بر روی سئو
تأثیر طراحی وب‌سایت بر روی سئو

یکی از مسائل مهمی که ذهن بسیاری از کاربران و افرادی که می‌خواهند کار طراحی وب‌سایت خود را شروع کنند مشغول می‌کند، این است که آیا طراحی وب‌سایت بر روی سئو تأثیر دارد؟ در واقع گوگل نمی‌تواند یک سایت را به‌صورتی که کاربران مشاهده می‌کنند، ببیند! بنابراین گوگل و سایر موتورهای جستجو نمی‌توانند نظری درباره خوب ‌بودن یا نبودن سایت شما بدهند. برای ارائه پاسخ جامع‌تر به این سؤال باید به برخی از الگوریتم‌های گوگل که تأثیر زیادی بر روی رتبه‌بندی سایت دارند توجه کنیم؛ توسعه یک سایت بخش مهمی از طراحی وب را شامل می‌شود و می‌تواند تأثیر زیادی در بهینه‌سازی سایت داشته باشد! بنابراین انتخاب یک شرکت مناسب طراحی وب‌سایت اهمیت زیادی دارد.

فاکتورهای سئوی داخلی برای رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج جستجو

فعالیت گوگل به بیش از ۲۰ سال می‌رسد که البته در طی این سال‌ها تغییرات زیادی در جزئیات الگوریتم‌های گوگل اتفاق افتاده است؛ این تغییرات هر سال در حال انجام بوده و در سال‌های به‌طور چشم‌گیری افزایش پیدا کرده است. این جزئیات شامل متن و سایر اجزای مورد استفاده در سایت شما می‌شود که هریک برای موتورهای جستجو اهمیت خاص خود را دارند.

سایت جدید رتبه بهتری در موتورهای جستجو دارد؟

یک سایت جدید شانس زیادی برای کسب رتبه‌های بهتر در موتورهای جستجو دارد؛ اما این موضوع همیشه درست نیست و موارد زیادی هستند که در رتبه‌بندی سایت‌ها تأثیرگذار خواهند بود. محتوای جدید مورد پسند گوگل است و تنها سایت‌های بروز شده سیگنال‌هایی را برای گوگل ارسال می‌کنند! الگوریتم‌های گوگل این سیگنال‌ها را ارتقاء می‌دهند و ارتقاء سیگنال‌ها تنها به محتوای قدیمی بهینه یا بهبود محتوای قدیمی سایت بستگی دارد.


مقاله مرتبط: چگونه از مشکلات سئو در طول پروسه طراحی مجدد سایت جلوگیری کنیم


هنگامی‌که یک کسب‌وکار سایت خود را مجدداً راه‌اندازی می‌کند، با کاهش رتبه در نتایج جستجوی گوگل و کاهش ترافیک سایت مواجه می‌شود؛ دلیل این اتفاقات عدم توجه به برخی از امور فنی نظیر ریدایرکت لینک‌ها به‌صورت ۳۰۱ و… مربوط می‌شود! در واقع تمامی کسب‌وکارها می‌خواهند ظاهر جدیدی از سایت خود را به نمایش بگذارند اما نباید عملکرد فنی موتورهای جستجو را نادیده بگیرند.

طراحی صفحه‌ اصلی و کمبود محتوا

روند چند سال اخیر طراحی وب کمی از حالت تکنیکی بودن خود فاصله گرفته است و موتورهای جستجو به این موضوع اهمیت زیادی می‌دهند؛ در چند سال اخیر استفاده از اسلایدرها، تصاویر و فضای خالی (سفید) سایت افزایش و محتوای آن‌ها کاهش پیدا کرده است! اگرچه این موارد حس مناسبی را در کاربر القا می‌کند اما گاهی اوقات سبب کاهش رتبه سایت در موتورهای جستجو نیز می‌شود.


مقاله مرتبط: فضای سفید در طراحی رابط کاربری


گوگل تنها قادر به خواندن محتوای سایت شما است و نمی‌تواند ظاهر سایت شما را ببیند! البته چنین موضوعی به معنای افزایش رتبه گوگل با افزایش طول مطالب و محتوای سایت نیست و تنها یکی از فاکتورهای سئو را شامل می‌شود؛ بنابراین با رعایت این موضوع دیگر نیازی به نگرانی در رابطه با وجود مانع از نظر طول محتوا برای افزایش رتبه وجود نخواهد داشت.

سناریوی دیگری که در زمینه فضای سفید سایت وجود دارد، این است که فضای سفید سبب افزایش خوانایی محتوای یک سایت می‌شود؛ اما هنگامی‌که کاربر بخش سفید یک سایت را اسکرول می‌کند و به بخش محتوای آن می‌رسد، باز همان اتفاق قبلی رخ می‌دهد. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد گوگل به محتوایی که در بالای فضای سفید سایت وجود دارد اهمیت بسیار زیادی می‌دهد اما این موضوع بازهم به معنای گرفتن رتبه بهتر در سایت‌هایی که محتوای خود را قبل از فضای سفید سایت را قرار می‌دهند، نیست؛ از طرف دیگر وجود فضای سفید نیز به معنای وجود اشکال در سایت و گرفتن نمره منفی از دیدگاه گوگل نخواهد بود. نیاز به این موارد تنها در یک میدان رقابتی بسیار سنگین احساس می‌شوند و بدون بهینه‌سازی این موارد تنها کمی رقابت شما سخت‌تر خواهد بود.

آیا تجربه کاربری از فاکتورهای رتبه‌بندی سایت به شمار می‌آید؟

گوگل بر اساس رفتار کاربران بهینه‌ بودن تجربه کاربری سایت شما را تشخیص می‌دهد و نمی‌تواند به‌صورت مستقیم به بررسی تجربه کاربری بپردازد! البته این موضوع به این معنا نیست که تجربه کاربری نمی‌تواند بر روی رتبه‌بندی سایت‌ها تأثیر بگذارد؛ طراحی واکنش‌گرای یک سایت می‌تواند مثال بسیار خوبی باشد و در حال حاضر گوگل سایت‌های ریسپانسیو و واکنش‌گرا را به کاربران خود پیشنهاد می‌دهد. همچنین کاربران نیز ترجیح می‌دهند تا از سایت‌های بهینه‌شده برای موبایل استفاده کنند. از طرف دیگر کدنویسی بهینه و تمیز و تصاویر سایت از جمله مواردی هستند که به افزایش سرعت بارگذاری سایت کمک می‌کنند؛ باز هم این ایده به این معنا نیست که تصاویر شاد و روشن می‌توانند رتبه سایت شما را افزایش دهند و بیشتر به موضوع ارتباط فاکتورهای سئو با تجربه کاربری اشاره می‌کند.


مقاله مرتبط: تجربه کاربری (User Experience) با کاربردپذیری (Usability) چه تفاوتی دارد؟


اضافه‌کردن تمام جزئیات کوچک برای افزایش رتبه سایت

بهینه‌سازی یک سایت نباید طراح سایت را از وظایف و احساسات خود دور کند اما درک برخی از اصول اولیه سئو می‌تواند به طراحی یک سایت بهینه کمک زیادی کند؛ به‌اندازه‌ای که طراح سایت بداند باید یک سایت گوگل‌ پسند طراحی کند، کافی است! در ادامه به برخی از موارد که در طراحی بهینه یک سایت مؤثر هستند، خواهیم پرداخت.

  • تگ‌های H اهمیت زیادی دارند: در طراحی یک سایت کدهای زیادی نظیر استفاده از تگ‌های H وجود دارند که به شفاف‌سازی کدها کمک می‌کنند. تگ H1 بزرگ‌ترین و پراهمیت‌ترین تگ و تگ‌ H6 کوچک‌ترین و کم‌اهمیت‌ترین تگ را نشان می‌دهد؛ طراحان سایت گاهی تمامی بخش‌های سایت را با تگ H1 طراحی می‌کند اما گوگل می‌خواهد تنها یک تگ H1 در هر صفحه ببیند! این موضوع سبب بروز مشکل میان طراح و متخصص بهینه‌سازی سایت می‌شود.
  • نام‌گذاری تصاویر سایت و استفاده از تگ Alt: نام تصاویری که در سایت خود استفاده می‌کنید، اهمیت زیادی دارد و نام‌گذاری تصاویر سایت با شماره (مانند jpg) گوگل‌ پسند نیست! با توجه به اینکه گوگل قادر به مشاهده تصاویر سایت شما نیست، شما باید اطلاعات مفیدی را به گوگل برای فهمیدن تصویر بدهید! این اطلاعات مفید شامل نام تصاویر و همچنین توضیحاتی که با استفاده از تگ Alt برای تصاویر درج می‌کنید، قابل انتقال به گوگل است.
  • محتوای خود را درون تصاویر قرار ندهید: یکی از موضوعاتی که برخی از مدیران سایت به دلیل زیبایی انجام می‌دهند، قرار دادن متن درون تصاویر است! این موضوع دقیقاً قفل کردن متن است که گوگل نیز نمی‌تواند آن را بخواند و ارزشی از نظر سئو نخواهد داشت. برای بهتر متوجه‌ شدن این موضوع کافی است محتوای خود را درون تصاویر قرار دهید و در صفحه مربوط به آن محتوا، سعی کنید با موس خود بخشی از متن را انتخاب کنید! قطعاً با مشکل مواجه خواهید شد و این چیزی است که سبب می‌شود محتوای شما برای گوگل قابل خواندن نباشد.
  • تغییر سایز و حجم تصاویر: نمایش تصاویر در مرورگرهای مختلف معمولاً با سایز‌های مختلفی صورت می‌گیرد که این موضوع در موبایل‌ کاملاً قابل‌درک است. استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا به شما این امکان را می‌دهند تا بتوانید با تغییر سایز تصاویر خود نمایش آن را به زیباترین شکل ممکن در سایت انجام دهید. همچنین حجم تصاویر اهمیت زیادی دارند و در صورت زیاد بودن حجم بارگذاری سایت زمان بسیار زیادی را از کاربر می‌گیرد! پیشنهاد می‌شود طراحان سایت حجم تصاویر مورد استفاده در سایت‌ را به کمتر از ۱۰۰ کیلوبایت کاهش دهند.

چگونه بدانیم کدام یک از اجزای طراحی مهم هستند؟

با رشد صنایع مختلف، صنعت وب نیز گسترش پیدا کرد و تخصص‌های مختلفی به وجود آمد. در سال‌های گذشته اگر شما به چند طراح سایت پروژه‌ای را برای انجام می‌سپردید، نتیجه نهایی کار اغلب آن‌ها یکسان بود. با گذشت سال‌های متوالی صنعت دیجیتال مارکتینگ رشد کرد و سبب پیدایش تخصص‌های مختلفی نظیر طراحی، توسعه و نگه‌داری سایت، بهینه‌سازی و… شد.


مقاله مرتبط: سئو و بهینه سازی سایت به زبان ساده – قسمت ۱


با رشد یک کسب‌وکار و تجارت، آن کسب‌وکار نیازمند یک سایت برای ارائه محصولات و خدمات خود می‌شود. در این هنگام مدیران کسب‌وکارها یا بخش مربوط به حوزه دیجیتال، به دنبال یک شرکت طراحی معتبر و مناسب برای طراحی یک سایت حرفه‌ای می‌گردند؛ هنگامی‌که آن‌ها چند شرکت را پیدا می‌کنند، شاید بر اساس طراحی سایت آن شرکت بخواهند سایت خود را به دست آن‌ها بسپارند که اقدام درستی نیست! چنین افرادی باید به دنبال میزان اعتبار چنین سایت‌هایی در موتورهای جستجو باشند تا اگر از اعتبار خوبی برخوردار نبودند، به دنبال شرکت دیگری باشند؛ زیرا شرکتی که نتواند به سایت خود در موتورهای جستجو نظیر گوگل اعتبار ببخشد، ممکن است نتواند به سایت شما نیز اعتبار خاصی ببخشد و طراحی سایت شما با مشکل مواجه خواهد بود.

نتیجه‌گیری

مدیریت یک سایت از مرحله طراحی تا نگه‌داری سایت فرآیندهای زیادی را شامل می‌شود که شاید پیچیده‌ترین آن‌ها فرآیند سئو و بهینه‌سازی یک سایت باشد. سئوی یک سایت فاکتورهای زیادی دارد که اهمیت برخی از فاکتورها بیشتر و برخی کمتر است. تاکنون برای شما نیز پیش‌آمده است که بخواهید جایگاه صفحات سایت خود را در موتورهای جستجو ببینید اما صفحات سایت‌های رقیبان شما بالاتر از شما قرارگرفته‌اند؛ این مسائل از جمله مواردی هستند که سبب بروز نگرانی برای شما می‌شوند و باید با استفاده از متخصصان و فعالان حوزه سئو آن‌ها را پوشش دهید.

تأثیر طراحی وب‌سایت بر روی سئو

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9  +    =  10