چگونه یک پست عالی برای وبلاگ بنویسیم؟
چگونه یک پست عالی برای وبلاگ بنویسیم؟

وبلاگ‌ها به دنبال اشتراک‌گذاری اطلاعات در خصوص یک محصول، سرویس یا موضوعات عمومی مورد علاقه افراد هستند. در اواخر سال ۲۰۱۶، اطلاعات نشان داد که ۷۷ درصد از کاربران آنلاین، مطالب وبلاگ‌ها را می‌خوانند و شرکت‌هایی که وبلاگ خود را حفظ می‌کنند، ۵۵ درصد بیشتر از وب‌سایت‌ها دارای بازدیدکننده هستند.

اگر فرد حرفه‌ای هستید که به دنبال ایجاد اعتبار هستید یا یک کسب‌وکار که تلاش می‌کند تا بازاریابی محتوایی خود را تقویت کند، دانستن چگونگی نوشتن یک پست عالی برای وبلاگ می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

با این حال، به‌طور طبیعی وبلاگ‌نویسی کار هر فردی نیست. تفاوت اصلی بین وبلاگ‌نویسی و سایر انواع نوشتن‌های علمی یا غیره، در فرمت و سبک آن است.

پست‌های وبلاگ باید بر پایه سبک آن‌ کوتاه باشد؛ نه بر اساس تعداد کلمات. این بدان معنی است که ساختار آن برای مطالعه ساده باشد.

پیاده‌سازی یک وبلاگ همچنین به انجام کارهایی بیشتری به غیر از نوشتن مقالات نیاز دارد. با در نظر گرفتن یک تقویم محتوا و طرح توزیع و همچنین انجام به‌موقع کارها، فعالیت‌های خود را ارزشمند کنید.

راهکارهایی که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم یک منبع عالی به‌منظور کمک به نوشتن اولین پست برای وبلاگ شما و ایجاد یک استراتژی است که باعث آسان شدن انجام کار و پیشبرد آن طی هفته‌های آتی می‌شود.

آناتومی یک پست عالی وبلاگ

فرمت یک پست وبلاگ متفاوت از مقاله دانشگاهی یا حتی یک قطعه خبری است. در یک وبلاگ همیشه باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • قالب‌بندی قابل اسکن: استفاده از بولت‌پوینت‌ها و هدرهای فرعی برای شکستن و بخش بندی محتوا.
  در صورت امکان کلمات کلیدی را در زیر عنوان‌های فرعی خود قرار دهید تا به افزایش سئوی پست شما نیز کمک کند.
 • تصاویر: تصاویر می‌توانند به محتوا و پاراگراف‌های جداگانه‌ای از متن افزوده شوند. اگر نمودار یا گرافیکی دیگری در اینترنت یافتید و قصد استفاده از آن را داشتید، مطمئن شوید که منبع آن‌ها را به‌درستی و با استفاده از یک نشانی اینترنتی قابل‌دسترسی در پایین پست یا زیر تصویر قرار دهید. توجه خوانندگان وبلاگ خود را با استفاده از تصاویر چشم‌گیر در هر پست جلب کنید.
 • طول پاراگراف‌ها: جملات را مختصر بنویسید و پاراگراف‌هایتان را کوتاه و حداکثر در دو تا پنج جمله خلاصه کنید.
 • تعداد کلمه‌ها: این گزینه برای هر دو محتوای کوتاه و بلند در وبلاگ‌ها صدق می‌کند. در حالی که میانگین کل کلمات برای محتوایی برای سئو خوب در گوگل بین ۱۱۴۰ تا ۱۲۸۵ کلمه است، اما هضم پست‌های کوتاه وبلاگ برای خواننده آسان‌تر است و از سوی دیگر تولید این پست‌ها برای شما نیز آسان‌تر خواهد بود؛ بنابراین، فضا را برای هر دو نوع در تقویم محتوایی خود ایجاد کنید.
 • عنوان جالب: عنوان انتخابی باید به‌طور دقیق موضوع پست شما را منعکس کند و همچنین باعث تشویق خوانندگان بالقوه به کلیک و به اشتراک‌گذاری آن‌ها شود.

چگونه یک پست وبلاگ عالی بنویسیم؟

چگونه یک پست وبلاگ عالی بنویسیم؟

نوشتن سخت‌ترین قسمت وبلاگ‌نویسی است، به‌ویژه در روزهایی که احساس ناخوشایندی دارید. هر بار که قصد نوشتن دارید، شش مرحله زیر را دنبال کنید:

 • مرحله ۱: یک موضوع را انتخاب کنید

موضوع خود را بر اساس مخاطبان مورد نظرتان تعیین کنید. اگر قبل از آغاز نوشتن یک تقویم محتوا ایجاد کنید، شما فهرستی از موضوعات را در اختیار خواهید داشت.

اگر هنوز به دنبال ایجاد یک طوفان فکری هستید، با الهام گرفتن از وبلاگ‌های مشابه کارتان را آغاز کنید. شما همچنین می‌توانید از ابزار گوگل کیورد استفاده کنید تا کلمات کلیدی پر جستجو با رقابت کم را بیابید.


مقاله مرتبط: ١٣ اشتباه رایج در نگارش محتوا برای وب سایت


نوشتن بر اساس موضوعی حول این کلمات کلیدی کمک خواهد کرد که ترافیک منحصربه‌فردی در اختیار وبلاگ شما قرار گیرد، زیرا با انجام این کار اطلاعاتی که مردم در حال جستجو برای آن‌ها هستند را ارائه می‌دهید.

 • مرحله ۲: پست خود را شرح دهید

ابتدا شالوده مقاله خود را بنویسید. این فرایند، ترکیبی از یادداشت‌ها و انجام تحقیقات است. می‌توانید با نوشتن ایده‌های عنوان‌های فرعی که در ذهن دارید آن بخش را بر اساس تحقیق اولیه تکمیل کنید و سپس هر آنچه به می‌خواهید را بنویسید تا آن‌ها را فراموش نکنید.

نکته:  می‌توانید نوشتن مقدمه را به آخرین مرحله موکول کنید، تا هنگام نوشتن آن، یک ایده واضح از آنچه به خواننده معرفی می‌کنید در اختیار داشته باشید.

 • مرحله ۳: تشریح مقاله

همان‌طور که شما مقاله را شرح می‌دهید، بخش به بخش، سؤالاتی که برایتان پیش می‌آید را از خودتان بپرسید. این به شما کمک می‌کند تا شکاف‌های آماری را پیدا کرده و نقل‌قول‌های کارشناسی را به آن اضافه کنید.

به‌عنوان‌مثال، اگر مطلبی با عنوان «چند درصد از وبلاگ‌نویسان برای نوشتن تیتر پست‌های وبلاگ خود مشکل دارند؟» منتشر کردید، باید به دنبال نقل‌قولی برای حمایت و اثبات این موضوع باشید.

ممکن است جمله بعدی این‌گونه باشد: «طبق نتایج یک مطالعه که توسط انجمن وبلاگ‌نویسان آمریکایی انجام شد، در واقع ۳۰ درصد از وبلاگ‌نویسان متخصص و حرفه‌ای این موضوع را به‌عنوان چالش شماره یک خود در ایجاد محتوا مطرح کردند.»

جمع‌آوری اطلاعات حمایتی از منابع کافی به کار شما کمک می‌کند. پست خود را با نوشتن مقدمه‌ای بر اساس اینکه مقاله شما چگونه در طول فرآیند تولید تکامل یافت، به پایان برسانید.

 • مرحله ۴: مرور و تجدیدنظر

مرور و تجدیدنظر مقاله

وقت آن است که به عقب برگردیم و ویرایش کنیم. یک‌بار تمام مقاله را برای رفع هرگونه اشتباه چشم‌گیری بخوانید. در صورت لزوم نقل‌قول‌ها و آمار بیشتری را به آن اضافه کنید. هنگامی‌که ویرایش انجام شد، آن را به فرد دیگری برای مطالعه واگذار کنید.

 • مرحله ۵: مجموعه‌ای از دیدگاه‌ها را روی آن اعمال کنید

پس از نوشتن و بررسی مقاله خود و به‌منظور تثبیت آن، مقاله را به شخص دیگری ارسال کنید. از آن‌ها بخواهید تا علاوه بر شکاف در محتوا، خطاهای گرامری را مشخص کنند.

اگر مقاله خود را از طریق گوگل داک یا ورد در Office 365 به اشتراک بگذارید، آن‌ها می‌توانند به‌جای ویرایش مستقیم یا افزودن نظرات به متن، تفسیر خود را اعلام کنند.

قابل‌قبول بودن، همه‌چیز است. قبل از انتشار یک پست وبلاگ، دیدگاه‌های مختلف را بررسی کنید.

 • مرحله ۶: به دنبال تصاویر جذاب باشید

یک تصویر مناسب و هر چیز دیگری که متن شما را پشتیبانی می‌کند، پیدا کنید. شما می‌توانید عکس‌های رایگان را از Unsplash، StockSnap.io و Pixabay دانلود کنید. همچنین، عکس‌های رایگان در Freepik وجود دارد.


مقاله مرتبط: چگونه برای وب‌سایت خود تصاویر رایگان پیدا کنیم؟


توزیع را فراموش نکن

شما زمان نوشتن و انتشار را سپری کرده‌اید و اکنون وقت آن رسیده است که توجه سایر کاربران را به پست جدید جلب کنید. چند راه برای انجام این کار وجود دارد؛ از طریق رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، سایت‌های توزیع و حتی تبلیغات. در اینجا چندین راه ساده برای تبلیغ پست وبلاگ شما بعد از انتشار وجود دارد که به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 • رسانه‌های اجتماعی: پست وبلاگ خود را در پلتفرم‌های اجتماعی که فعالیت می‌کنید به اشتراک بگذارید. از یک عنوان هوشمندانه استفاده کنید که عنوان را تکرار نکند، اما خواننده را ترغیب به کلیک کند.

اگر شما یک تقویم اجتماعی دارید، قبل از نوشتن مقالات، آن‌ها را در این تقویم ثبت کنید.

اطمینان حاصل کنید که استراتژی اجتماعی شما با تقویم محتوایتان منطبق است، با انجام این کار مقالات در زمان مناسب برای به اشتراک‌گذاری آماده هستند.

 • بازاریابی ایمیل: اگر علاقه‌مند به توسعه خوانندگان هستید، اکنون زمان شروع ساخت یک فهرست مشترک است. ایمیل یک پلتفرم عالی برای به اشتراک گذاشتن پست‌های وبلاگ در خبرنامه‌های هفتگی یا ماهانه است.
 • به اشتراک‌گذاری خودکار: می‌توانید مقالات خود را برنامه ریزی کنید تا در روز دلخواه منتشر شوند.

می‌توانید بین وردپرس و پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی خود ارتباط برقرار کنید. هنگامی‌که شما مطلبی را منتشر می‌کنید، این پست به‌صورت خودکار برای شما به اشتراک گذاشته می‌شود. شما همچنین می‌توانید ویجت ” Follow My Blog widget” را در نوار کناری صفحات پست خود قرار دهید. هنگامی‌که افراد ثبت‌نام می‌کنند، آن‌ها به‌طور خودکار مقالات جدید شما را دریافت می‌کنند.

چگونه می‌توان یک پست عالی برای وبلاگ نوشت؟ با برنامه‌ریزی پیش بروید

روش‌های توزیع و انتشار مقاله

برنامه‌ریزی مهم‌ترین آیتمی است که با پایبندی به آن می‌توانید به‌صورت منظم پست‌های عالی برای وبلاگ خود بنویسید.

گام اول، انتخاب موضوعات مبتنی بر طوفان فکری است. وقتی آماده نوشتن شدید، می‌توانید موضوعی را انتخاب کرده و به آن بپردازید، نه اینکه هر بار به چیز جدیدی فکر کنید. از همان تاکتیک‌هایی که در مرحله ۱ پیشنهاد شده است، برای ایجاد این فهرست استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که شما ترکیبی از موضوعات ماندگار و به‌موقع را انتخاب کرده‌اید. محتوای همیشه سبز، محتوایی است که می‌تواند برای همیشه مورد استفاده قرار گیرد و همچنان با ارزش باقی بماند، در حالی که محتوای به‌موقع، تاریخ انقضا دارد.

علاوه بر این، فراموش نکنید که موضوعاتی را مرور کنید که گاها کسب‌وکار شما را به‌صورت اساسی ترویج می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، از بکار بردن مواردی مانند «۱۰ دلیل برای کار با آژانس بازاریابی ما» اجتناب کنید و به‌جای آن موضوعاتی مانند «۱۰ راه برای دستیابی به اهداف بازاریابی کسب‌وکار شما» را انتخاب کرده و سپس سازمان خود را به‌عنوان یک منبع در متن ذکر کنید.

هنگامی‌که فهرستی از ایده‌ها را در اختیار دارید، تمام موضوعات خود را در یک تقویم محتوا قرار دهید. آن‌ها را تنظیم کنید تا با فصول، تعطیلات و دیگر مراحل سال که برای خوانندگان یا کسب‌وکار شما مهم است، مطابقت داشته باشند.

تقویم مطالب مهم، برای طراحی پست‌های وبلاگ که قرار است در زمان مناسب برای خوانندگان و کسب‌و‌کار شما منتشر شوند را ایجاد کنید.

در نهایت برای خودتان یا گروه خود یک برنامه تنظیم کنید. در مورد آنچه شما یا گروه شما وقت پرداختن به آن را دارد، واقع‌بینانه باشید.

اگر شما کسب‌وکاری هستید که وبلاگ برایتان اهمیت دارد، حداقل دوبار در هفته مطلبی را منتشر کنید.

نیل پاتل، تئوری ارسال پست‌های بیشتر و چگونگی تأثیر آن بر ترافیک وبلاگ را بررسی کرده است. یافته‌های او در AutoGrow.co به اشتراک گذاشته‌شده است:

«تجربه من در کار با ۲۰ تا ۱۰۰ وبلاگ برتر نشان داد که اگر ما، هر روز سه قطعه محتوا (۲۱ قطعه یک هفته) را منتشر کنیم، به‌مرور زمان می‌توانیم بیش از یک‌میلیون بازدیدکننده داشته باشیم.»

بدیهی است که به‌عنوان یک کسب‌وکار کوچک، ارسال سه مقاله در روز برایتان امکان‌پذیر نباشد. برای شروع، حداکثر تعداد پست‌هایی که می‌توانید بدون کاهش کیفیت ایجاد کنید را در نظر بگیرید و از آنجا شروع کنید.

با گذشت زمان این تعداد را افزایش دهید، زیرا می‌توانید بودجه، کار و ساعت بیشتری را به وبلاگ خود اختصاص دهید.

روبه‌جلو ادامه دهید

اطلاع از چگونگی نوشتن یک پست عالی برای وبلاگ، در مقایسه با حفظ و تولید محتوای ماندگار برای آن، به‌تنهایی می‌تواند یک چالش باشد. با این حال، با یک تقویم محتوا و برنامه تولیدی شما می‌توانید آن را حفظ کنید و شروع به ایجاد منظم پست‌هایی برای بلاگ خود نمایید.

این مورد به‌زودی فقط به‌عنوان موردی در فهرست کارهای شما یا بخش دیگری از برنامه بازاریابی موفق‌تان قرار می‌گیرد.

انعطاف‌پذیری بیشتری با انتظارات خود داشته باشید و به روند تکامل وبلاگ خود به‌عنوان یک قطعه ارزشمند از دارایی‌های آنلاین‌ خود نگاه کنید.

مقالات مرتبط

چگونه یک پست وبلاگ عالی بنویسیم؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4  +  1  =