مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » چگونه برای وب‌سایت خود تصاویر رایگان پیدا کنیم؟
طراحی و توسعه طراحی وب

چگونه برای وب‌سایت خود تصاویر رایگان پیدا کنیم؟

چگونه برای وب‌سایت خود تصاویر رایگان پیدا کنیم؟

تصاویر بخش مهمی از وب‌سایت شما را تشکیل می‌دهند، زیرا آن‌ها به متن جان می‌دهند و خوانندگان را برای مرور صفحات شما ترغیب می‌کنند. بااین‌حال، اگر شما عکاس نیستید، پیدا کردن تصاویر آنلاین که بتوانید برای وب‌سایت خود از آن‌ها استفاده کنید، می‌تواند کار کمی دشواری باشد.

اینترنت پر از تصاویر است و در عین حال شاید ساده‌ترین گزینه‌ای که برای یافتن تصاویر مناسب به نظر برسد، انجام یک جستجوی کوتاه در گوگل و سپس ذخیره عکس موردنظر در کامپیوتر باشد. ممکن است این بهترین ایده برای شما باشد.

در این مقاله قصد داریم تا مکان‌های بهتری که شما می‌توانید به‌منظور پیدا کردن تصاویر مناسب برای وب‌سایت خود از آن‌ها کمک بگیرید را معرفی کنیم.

ملاحظات حقوقی هنگام پیدا کردن تصاویر رایگان

مشکل شما در دانلود تصاویر دلخواه از گوگل این است که اکثر این عکس‌ها هنوز هم متعلق به فردی است که عکس موردنظر را تهیه‌کرده است و از این‌رو وی حق کپی‌رایت آن را محفوظ نگه داشته است.


مقاله مرتبط: ۱۹ مورد از بهترین اپلیکیشن و وب‌سایت‌ها برای دانلود عکس‌ رایگان


تصاویر موجود در اینترنت تحت مجوزهای چندگانه ثبت می‌شوند که به شما در مورد وضعیت حق کپی‌برداری از آن‌ها اطلاعاتی را ارائه می‌دهند. این مهم است که بدانید که این مجوزها در مورد یک عکس به شما چه می‌گویند تا از این طریق متوجه شوید که آیا می‌توانید از آن‌ها در وب‌سایت خود استفاده کنید یا خیر.

به یاد داشته باشید که هرگونه تصویری به‌محض ایجاد آن، توسط قانون کپی‌رایت محافظت می‌شود بنابراین استفاده از تمام قسمت‌های یک تصویر در زمانی که مجوز این کار را نداشته باشید، نقض قانون کپی‌رایت است. اگر مطمئن نیستید که آیا حق استفاده از یک تصویر را به روش خاصی دارید یا خیر، بهتر است به شیوه‌ای ایمن‌تر اقدام کنید تا در آینده برای انجام این کار متأسف نباشید.

در اینجا انواع مختلف از وب‌سایت‌هایی که می‌توانید به‌صورت آنلاین تصاویر موردنظر خود را از آن‌ها دریافت کنید، ارائه‌شده است.

Royalty-free images

قبل از اینکه بتوانید از تصاویر این مجموعه در سایت خود استفاده کنید، باید هزینه آن‌ها را پرداخت کنید. حق کپی‌رایت کماکان توسط صاحب عکس اعمال می‌شود، اما شما می‌توانید با یک‌بار پرداخت حق کپی‌رایت، برای چندین بار و بدون نیاز به پرداخت حق امتیازِ بیشتر در وب‌سایت خود از آن‌ها استفاده کنید.

به‌هرحال، این نوع تصاویر دارای مجوز هستند و شما باید با شرایط مجوز در هنگام استفاده از آن‌ها موافقت کنید.

Rights-managed images

شما هنوز هم باید برای استفاده از تصاویر این وب‌سایت مبلغی را پرداخت کنید و ممکن است محدودیت‌های بیشتری به‌منظور نحوه استفاده از آن‌ها وجود داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است محدودیت زمانی برای مدت‌زمانی که شما می‌توانید از تصویر استفاده کنید، تعیین شود و یا محدودیتی برای اهداف شما برای استفاده از تصویر و یا حتی محدودیت‌های جغرافیایی اعمال شود.

Creative commons images

مجوزهای مشترکی که برای تصاویر این سایت استفاده می‌شود، اجازه می‌دهد تا امور مربوط به ‌حق کپی‌رایت به‌صورت رایگان توزیع شود. این وب‌سایت محل خوبی برای شروع کار با تصاویر آنلاین است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، اما قبل از این‌که تصاویر را دانلود کنید، باید شرایط عکس را خیلی دقیق بخوانید، زیرا برخی از صاحبان اصلی هنوز ممکن است برخی از حقوق کپی‌رایت را اعمال کرده باشند. به‌عنوان‌مثال، ممکن فقط مجاز به استفاده از آن‌ها در انواع خاصی از وب‌سایت‌ها باشید.


مقاله مرتبط: چرا محتوای وب‌سایت به تصویر، ویدئو و جلوه‌های بصری جذاب نیاز دارد؟


در ذیل، یک نمونه از مجوز ارائه‌شده برای یک تصویر را مشاهده می‌کنید که در شرایط آن بیان می‌کند که شما می‌توانید آزادانه از آن استفاده کنید.

creative-commons

و در اینجا یک نمونه از مجوز ارائه‌شده برای استفاده از تصویر موردنظر آورده شده است که شما باید دقت بیشتری در خصوص آن داشته باشید:

creative-commons-image

creative-commons-2-licence

حال که کم‌وبیش با قوانین استفاده از تصاویر آشنا شدید، اکنون در ادامه بهترین مکان‌هایی که می‌توانید تصاویر موردنیاز برای وب‌سایتتان را به‌صورت رایگان استفاده کنید، معرفی می‌کنیم.

Free stock images

همه تصاویر این وب‌سایت دارای حق کپی‌رایت نیستند و برخی از تصاویر در دامنه عمومی ارائه‌شده‌اند که شامل قانون کپی‌رایت نمی‌شوند و بنابراین می‌توانند توسط هرکسی مورداستفاده قرار گیرند. در حال حاضر بسیاری از وب‌سایت‌های عکاسی به توزیع عکس‌های باکیفیت بالا از طبیعت اختصاص یافته‌اند.

شما متوجه خواهید شد که بسیاری از عکس‌ها در وب‌سایت‌های زیر تحت مجوز Creative Commons Zero یا به‌اختصار (CCO) ثبت می‌شوند که بدین معنا است که فاقد حق کپی‌رایت هستند. به همین ترتیب، شما می‌توانید تصاویری را که می‌خواهید استفاده کنید.

چگونه می‌توان تصاویر رایگان برای وب‌سایت پیدا کرد؟

به دنبال تصاویر رایگان برای وب‌سایت خود هستید؟ در ادامه ۶ وب‌سایت برای پیدا کردن تصاویر باکیفیت بالا و فاقد حقوق کپی‌رایت را معرفی کرده‌ایم.

این وب‌سایت‌های بزرگ حاوی هزاران تصویر با وضوح بالا هستند که تقریباً هر موضوعی را پوشش می‌دهند. عکس‌هایی که در این سایت‌ها پیدا می‌کنید را می‌توانید به‌صورت رایگان برای هر دو هدف تجاری و شخصی استفاده نمایید، بدون این‌که نیاز به ذکر نام عکاس داشته باشید، چراکه اغلب آن‌ها با مجوز (CCO) ثبت‌شده‌اند.

با این حال، هنوز هم بهتر است تحقیقات لازم برای وجود یا عدم وجود حق کپی‌رایت تصاویر را بررسی کنید چراکه نقض این حق می‌تواند هزینه‌بر باشد. به عبارت بهتر حتی اگر تصور می‌کنید تصویری که از آن استفاده می‌کنید، دارای مجوز (CCO) است باید بگوییم شما هنوز هم در معرض خطا هستید.

به یاد داشته باشید که اختصاص دادن زمان به‌منظور بررسی و استفاده از تصاویر از نظر قانونی، بخشی از مراحل ساخت یک وب‌سایت است.

اکنون شما تمام دانش موردنیاز در خصوص منبع تصاویر برای وب‌سایت خود را به دست آورده‌اید، بنابراین می‌توانید شروع به استفاده از تصاویر پر جنب‌وجوش در وب‌سایت خود کنید که البته هیچ مشکل قانونی ندارند.

منبع godaddy.com

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه