بازاریابی تأثیرگذار و سه راهکار برای تجدیدنظر در این استراتژی
بازاریابی تأثیرگذار و سه راهکار برای تجدیدنظر در این استراتژی

پلتفرم اجتماعی توییتر گزارش کرده که تقریباً ۴۰ درصد کاربرانش پس از خواندن توییت کاربران تأثیرگذار، اقدام به خرید کرده‌اند.

چند سالی است که با مفهوم بازاریابی افراد تأثیرگذار در حوزه بازاریابی و تبلیغات آشنا شده‌ایم. از همان ابتدای معرفی این حوزه هم شرکت‌هایی که به دنبال ایجاد تمایز بودند، تمایل بیشتری برای استفاده از این رویکرد نشان می‌دادند.

این مفهوم در زمان معرفی موردتوجه بسیاری قرار گرفت، اما همچنین باید به تأثیر آن در درازمدت هم اهمیت داد. آیا استفاده از این رویکرد بازاریابی به‌درستی می‌تواند همه وعده‌هایی را که داده است محقق سازد؟ آیا این رویکرد بازاریابی برای عملی شدن به هزینه زیادی نیازمند است و اساساً روشی گران تلقی می‌شود؟

ما هنوز موفق نشده‌ایم همه توانمندی‌های رویکرد بازاریابی تأثیرگذار را در عمل ببینیم. پاسخ دادن به پرسش‌هایی که مطرح کردیم، به زمان بیشتری نیاز دارد و فعلاً کمی زود است به آن‌ها پاسخ قطعی دهیم. از طرفی آن‌قدر هم بی‌اطلاع نیستیم و تقریباً می‌دانیم که بازاریابی تأثیرگذار از زمان معرفی تابه‌حال توانسته است چه تأثیراتی بگذارد.

گزارش وضعیت بازاریابی تأثیرگذار سال ۲۰۱۹ که توسط Linqua منتشرشده است، نشان می‌دهد که ۸۶ درصد از بازاریاب‌های پاسخگو در نظرسنجی انجام‌شده در سال ۲۰۱۸ از بازاریابی تأثیرگذار استفاده کرده‌اند و ۹۲ درصد از آن‌ها هم در این روش خود موفق شده‌اند. حالا حتی آمازون هم از این روش بازاریابی استفاده می‌کند.

عملکرد بازاریابی تأثیرگذار چگونه است؟

تأثیرگذاران یا اصطلاحاً اینفلوئنسرها اعتماد به برند شما ایجاد می‌کنند. آن‌ها می‌توانند اعتماد به برند شما را به شیوه تبلیغات سنتی به وجود آورند که البته این راهکار ممکن است از نظر مصرف‌کنندگان امروزی نامعتبر به نظر برسد. همچنین باید بگوییم بازاریابی تأثیرگذار در افزایش فروش هم سهم بسزایی دارد.

برای مثال، توییتر گزارش کرده است که ۴۰ درصد از کاربران این پلتفرم اجتماعی پس از مطالعه توییت‌های اینفلوئنسرها به خرید تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

اینفلوئنسرها مخاطبانی را مورد هدف قرار می‌دهند که به محصول یا خدمت موردنظر علاقه‌مند هستند. دنبال کنندگان این اینفلوئنسرها به نظرات ایشان اعتماد دارند و بدین ترتیب برند شما به دست شخصی موردعلاقه و با چهره‌ای آشنا برای مخاطبان تبلیغ می‌شود.


مقاله مرتبط: چگونه در بازاریابی از طریق افراد سرشناس موفق عمل کنیم؟


البته باید توجه داشته باشید که فرد و اینفلوئنسر مناسب برند خودتان را انتخاب کنید. این فرد باید دنبال کنندگان زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد و همچنین مطالب باکیفیت، معتبر و درگیر کننده‌ای را منتشر کند. درواقع شما باید با واکنش نشان دادن افراد در مقابل مطالب منتشرشده بتوانید شور و اشتیاق کاربران را مشاهده کنید.

بدین ترتیب است که می‌توانید اینفلوئنسر مناسب برندتان را انتخاب کنید. انتخاب اینفلوئنسر مناسب یکی از مهم‌ترین بخش‌های راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات است؛ اما در کنار این موضوع مهم، کدام استراتژی‌های تأثیرگذار برای برند شما مناسب‌تر است؟

در ادامه می‌خواهیم برخی راهکارها و ایده‌های مفید دراین‌باره را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آن‌ها در بازاریابی تأثیرگذار موفق شوید.

عملکرد بازاریابی تأثیرگذار چگونه است؟

۱ – تجربی و محلی بیندیشید

تأثیرگذارانی که با آن‌ها قرارداد همکاری بسته‌اید، الزاماً نباید اینفلوئنسرهای بسیار بزرگی باشند. منظور از مگا اینفلوئنسر کسی است که بیش از یک میلیون کاربر دنبال کننده دارد.

تأثیرگذاران کوچک یا میکرو اینفلوئنسرها با دنبال کنندگان کمتر از ۱۰۰۰۰۰ و البته بیش از ۱۰۰۰ کاربر می‌توانند نقش مهمی در کمپین‌های تبلیغاتی شما ایفا کنند. این اینفلوئنسرها توانمندی‌ به خصوصی دارند و بیش از سایر تأثیرگذاران بزرگ قادر هستند ارتباط یک به یک با دنبال کنندگان خود برقرار کنند. بدین ترتیب هرچه تعداد دنبال کنندگان اینفلوئنسر موردنظر افزایش پیدا کند، میزان درگیری‌اش با دنبال کنندگان کاهش می‌یابد. در پژوهش Linqua، حدوداً ۹۰ درصد از بازاریاب‌ها ادعا کرده‌اند که درگیری جزء مهمی در سنجش عملکرد است.

علاوه بر این مورد، میکرو اینفلوئنسرها گاهی می‌توانند کمپین‌های تعاملی و تجربی برای مخاطبان محلی خود راه‌اندازی کنند. همین موضوع باعث شده میکرو اینفلوئنسرها بهترین گزینه برای کمپین‌های بازاریابی جوان ‌گرایانه باشند.

پلتفرم نظرسنجی The Harris Poll با توجه به نظرسنجی مرتبطی که اجرا کرده به این نتیجه دست‌یافته است که ۷۸ درصد از جوانان تجربه را به خرید و به دست آوردن اشیا ترجیح می‌دهند و تمایل دارند پول خود را صرف تجربه‌ کنند.

شرکت کوکاکولا این راهکارهای بازاریابی مبتنی بر جوانان را در کنار هم گردآوری کرده است. این شرکت بزرگ یک رویداد زنده را به کمک ویدیو و توسط یک میکرو اینفلوئنسر طنزپرداز استرالیایی به نام آلن سیبولیا تبلیغ کرد. این تأثیرگذار با تشویق دنبال‌ کنندگانش به پسندیدن ویدیو و تگ کردن سایر دوستانشان زیر آن مطلب باعث شد ویدیوی تبلیغاتی برند کوکاکولا بیشتر دیده شود و میزان آگاهی کاربران از افزایش پیدا کند. سرانجام نرخ درگیری کاربران با این مطلب تبلیغاتی به ۲۳٫۹ درصد رسید.

۲ – از محدودیت‌هایتان خارج شوید

طبیعی است که ابتدا به استخدام اینفلوئنسرهایی درون صنعت خودتان فکر کنید؛ اما نباید با اینفلوئنسرهایی همکاری کنید که ارتباطشان با صنعت و شما بسیار واضح و گویا باشد.

انتخاب اینفلوئنسرهای خارج از محدوده فعالیت و صنعت شما هم می‌تواند راهکار جالبی باشد تا همچنین بتوانید افق دسترسی خود را به کاربران توسعه ببخشید.

برای مثال، یک شرکت فعال در صنعت مواد غذایی ممکن است با وبلاگ‌ نویس سفر همکاری کند تا بتواند به اکتشاف آشپزی‌های محلی بپردازد یا نشان دهد که محصولاتش را از چه منابعی به دست می‌آورد.


مقاله مرتبط: هفت تاکتیک خلاقانه در بازاریابی افراد تأثیرگذار (اینفلوئنسر)


چگونه می‌توان در محیط تأثیرگذاران صنعت زیبایی گم نشد؟ برندهای آرایشی بزرگی مانند مک و نارس با طنزپردازانی مانند آریل وندنبرگ همکاری می‌کنند تا بدین ترتیب طیف وسیع‌تری از مخاطبان را تحت تأثیر قرار دهند.

بسیاری از مربیان و آموزش‌دهندگان در حال حاضر به‌عنوان اینفلوئنسر فعالیت می‌کنند و فرصت‌هایی طلایی برای ایجاد درگیری در سایر صنایع به شمار می‌روند.

Lysol با Dun & Bradstreet MDR همکاری کرده است تا محصولات خود را به فهرست ملزومات مدرسه برای دانش‌آموزان انتقال دهد. این کمپین بازاریابی باعث شد برند مذکور بیش از ده میلیون بار دیده شود. همچنین افزایش وفاداری مربیان و فراهم آوردن مشوق‌هایی برای والدین دانش‌آموزان در جهت خرید محصولات برند Lysol ازجمله تأثیرات این کمپین به شمار می‌رود.

MDR در پژوهش خود به این نتیجه دست‌یافت که مربیان و آموزگاران درزمینهٔ تأثیرگذاری بر نوجوانان با والدین آن‌ها توافق دارند. با توجه به موضوع مذکور، این روش امکان دسترسی به نسل جوان ۱۸ تا ۲۸ سال‌ها را برای شما فراهم می‌آورد. برندها برای تأثیرگذاری بر این نسل همچنین می‌توانند با اینفلوئنسرهای درون اینستاگرام فعالیت کنند که پلتفرم اجتماعی کلیدی برای جوانان به شمار می‌رود. وقتی برندها با اینفلوئنسرهایی همکاری می‌کنند که از نظر کاربران مظهر اعتبار و اصالت هستند و به زبان این گروه از جوانان با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، میزان درگیری مؤثر و موردنظر برند افزایش می‌یابد.

۳ – استراتژی خود را با توجه به هر گروه از مخاطبان تعدیل کنید

جوان‌ها تنها نسلی نیستند که تصور می‌کنید مخاطبانتان به شمار می‌روند و نباید همه تمرکز خود را روی آن‌ها معطوف کنید.

سالمندان و میان‌سالان هم بازار بسیار مهمی برای کمپین‌های تبلیغاتی تأثیرگذار به شمار می‌روند. یک‌لحظه به این موضوع توجه کنید که افراد ۵۵ سال به بالا تقریباً ۴۰ درصد از کل مصرف‌کنندگان را تشکیل می‌دهند.

برای این بخش بهتر است روی شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند فیس‌بوک تمرکز کنید. میان‌سالان ۱۹ درصد بیشتر از سایر نسل‌ها محتوای پلتفرم اجتماعی فیس‌بوک را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و بدین ترتیب دسترسی اینفلوئنسرهای شما را به سایر مخاطبان موردنظر توسعه می‌دهند. البته فیس‌بوک تنها پلتفرمی نیست که افراد با سن ۵۵ سال و بیشتر از آن استفاده می‌کنند. این پلتفرم ممکن است با توجه به محل زندگی و فرهنگ شما متفاوت باشد.

نسل‌های جوان معمولاً محتوای تصویری را ترجیح می‌دهند، اما میان‌سالان بیشتر به محتوای متنی علاقه دارند. آن‌ها تمایل دارند پیش از اقدام به خرید، به‌خوبی تحقیق کرده و تصمیم مناسبی اتخاذ کنند. بدین ترتیب بهتر است به فکر تهیه و انتشار مطالب وبلاگی با متن تقریباً طولانی باشید. همچنین سعی کنید اینفلوئنسرهایی را برای این بخش از مخاطبان خود انتخاب کنید که از نظر سن و سال در یک بازه حدودی قرار دارند. این کار باعث می‌شود مخاطبان میان‌سال شما راحت‌تر ارتباط برقرار کنند.

اگر به‌درستی از بازاریابی تأثیرگذار استفاده شود، می‌تواند بهره‌وری برند را افزایش دهد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم در این مسیر از استراتژی‌هایی بهره بگیرید که قبلاً مزایای آن‌ها به اثبات رسیده است.

بهتر است ابتدا انتظارات غیرمنطقی خود را کنار بگذارید و برای فعالیت ورای کانال‌های رایج بازاریابی خود آماده شوید. این آمادگی ممکن است به معنی در دسترس بودن شما در سطح محلی، ترویج درگیری کاربران به روش تجربی، توسعه ورای محدودیت‌های قبلی یا کشف بازارهای تازه در میان نسل‌های مختلفی از مخاطبان باشد. این روش‌ها می‌توانند تلاش شما را درزمینهٔ بازاریابی دگرگون سازند.

سه راهکار برای تجدیدنظر در استراتژی بازاریابی تأثیرگذار

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +    =  16