گوگل ادسنس (Google Adsense) چیست؟
گوگل ادسنس (Google Adsense) چیست؟

بسیاری از کاربران سودای کسب درآمد بالا از وب‌سایت و وبلاگ خود را در سر می‌پرورانند. تبلیغات گوگل ادسنس (Google AdSense) یکی از راهکارهای مفید برای کسب درآمد از طریق وب‌سایت‌ها است، اما اگر تابه‌حال از تبلیغات آنلاین استفاده نکرده‌اید، آغاز این مسیر ممکن است برایتان کمی گمراه‌کننده باشد.

گوگل ادسنس (Google AdSense) یکی از خدمات تبلیغات آنلاین است که شمارا قادر می‌سازد تبلیغات خود را به‌آسانی و در سریع‌ترین زمان راه‌اندازی کنید. در استفاده از این خدمات حتی لازم نیست خودتان همکاران تبلیغاتی را دنبال و بررسی کنید. علاوه بر این، همه صاحبان و دارندگان وب‌سایت‌های آنلاین می‌توانند صرف‌نظر از هر نوع پلتفرمی که از آن استفاده می‌کنند، از ابزار مفید گوگل ادسنس هم بهره ببرند.

در این مطلب می‌خواهیم شمارا با ابزار تبلیغاتی گوگل ادسنس به زبان ساده آشنا کنیم و بگوییم که می‌توانید از کدام نوع تبلیغات در آن استفاده کنید و اصلاً وجه تمایز اصلی آن با سایر خدمات رقیبش در چیست. با ما همراه باشید.

چه زمانی از گوگل ادسنس استفاده کنیم؟ استفاده از گوگل ادسنس در چه شرایطی مناسب نیست؟

اگر تالار گفتگو، وبلاگ یا هر نوع وب‌سایت دیگری دارید، در همه این انواع مختلف می‌توانید به کمک قرار دادن تبلیغات در صفحه‌های متعدد درآمد کسب کنید و هزینه‌هایتان را پوشش دهید. این مورد مخصوصاً زمانی مفید واقع می‌شود که تعداد بازدیدهای روزمره‌تان بالا باشد و کاربران زیادی به شما سر بزنند. هرچه ترافیک ورودی وب‌سایت شما بیشتر باشد و تعامل بیشتری با کاربران برقرار کنید، درآمدتان هم افزایش پیدا خواهد کرد.

چه زمانی از گوگل ادسنس استفاده کنیم؟

از طرف دیگر اگر وب‌سایت شما مربوط به کسب‌وکار مشخص، صنعتی یا حتی مجموعه نمونه کارهای آنلاین است، نباید از تبلیغات ادسنس استفاده کنید. استفاده از تبلیغات در این نوع وب‌سایت‌ها باعث می‌شود غیرحرفه‌ای به نظر برسید و بازدیدکنندگانتان تصور کنند که شما حتی قادر نیستید از پس هزینه‌های هاست وب‌سایت خود برآیید.


مقاله مرتبط: Google AdWords چیست؟ تبلیغات گوگل چگونه کار می کند؟


اگر معتقد هستید که در وب‌سایت خود می‌توانید از تبلیغات استفاده کنید، پیش از هر چیز باید بدانید که پلتفرم‌های متعددی برای این منظور وجود دارند و می‌توانید از میان آن‌ها هرکدام را مناسب‌ می‌دانید برگزینید. البته گوگل ادسنس یکی از بهترین پلتفرم‌های خدمات تبلیغات است و پیشنهاد می‌کنیم اول به آن فکر کنید. گوگل ادسنس انواع مختلفی از تبلیغات، ابزارهای تجزیه‌وتحلیل و بسیاری ویژگی‌های دیگر را به کاربران خود ارائه می‌‌دهد. از همه این موارد بهتر، کار با این ابزار مفید بسیار آسان است.

۵ کاری که پیش از استفاده از گوگل ادسنس باید حتماً انجام دهید

همان‌طور که گفتیم، کار با گوگل ادسنس بسیار ساده است، اما همچنان پیش از آغاز باید برخی مقدمات را فراهم کنید. در ادامه می‌خواهیم به برخی از مهم‌ترین این تمهیدات بپردازیم.

۱ – با سازوکار گوگل ادسنس آشنا شوید

به بیان ساده، گوگل ادسنس به‌طور خودکار تبلیغ‌کنندگان را با دارندگان وب‌سایت‌ها منطبق می‌کند. این ابزار درواقع پلتفرمی دارد که در آن تبلیغ‌کنندگان مبلغ معینی را برای نمایش تبلیغات خود پیشنهاد می‌دهند. در طرف دیگر، صاحبان وب‌سایت‌ها برخی کدها را در وب‌سایت‌های خود قرار می‌دهند و بدین ترتیب نشان می‌دهند که آماده پذیرایی از این تبلیغات هستند.


مقاله مرتبط: ٥ اشتباه رایج در تبلیغات که باعث نابودی سئوی سایت می‌شود


هر دو طرف تبلیغ‌کنندگان و صاحبان وب‌سایت می‌توانند نوع، اندازه و موقعیت قرارگیری تبلیغات را انتخاب کنند. گوگل ادسنس همچنین شمارا قادر می‌سازد انواع محتواهایی را که می‌خواهید روی وب‌سایت خود بگذارید، دستخوش تغییر کنید. وقتی بیش از یک نوع تبلیغ سازگار و مطابق وجود داشته باشد، موقعیت تبلیغات روی وب‌سایت مشخص به تبلیغی تعلق می‌گیرد که هزینه تبلیغات بیشتری را می‌پردازد.

۲ – سیاست‌های استفاده این پلتفرم را مطالعه و بررسی کنید

پیشنهاد می‌کنیم که پیش از استفاده از گوگل ادسنس حتماً سیاست‌های آن را مطالعه کنید تا متوجه شوید که چه مواردی در آن ممنوع و کدام موارد در استفاده از آن مجاز هستند. گوگل دستورالعمل‌ها و قوانین کاملاً مشخص و رسمی درباره نحوه استفاده از تبلیغات و همچنین موقعیت تعبیه آن‌ها دارد.

برای مثال، شما به‌عنوان دارنده وب‌سایت مجاز نیستید عمداً درخواست کنید بازدیدکنندگان روی تبلیغات کلیک کنند. منظور از درخواست عمدی درواقع درخواست برای کلیک کردن روی تبلیغات یا انتشار پست‌های وبلاگ و درخواست بازنشر و به اشتراک‌گذاری از کاربران برای حمایت از شما است. گوگل همچنین وب‌سایت‌هایی را که از تبلیغات مستهجن یا خشونت‌آمیز استفاده می‌کنند، جریمه می‌کند.

۳ – ادسنس خودکار یا تنظیمات دستی؟

Auto AdSense یا ادسنس خودکار ویژگی تازه‌ای است که به‌صورت خودکار می‌تواند موقعیت تعبیه تبلیغات را با توجه به کاربری که صفحه را مرور می‌کند، انتخاب کند. گوگل از تکنولوژی یادگیری ماشینی استفاده می‌کند و تبلیغات را بر اساس ترجیحات و سلیقه اشخاص و همچنین سطح درگیری آن‌ها با وب‌سایت انتخاب می‌کند و به نمایش می‌گذارد. این قابلیت خودکار می‌تواند به افزایش درآمد شما کمک کند، اما همچنان بهتر است که کاربران خود را با تبلیغات متعدد و آزاردهنده در صفحه‌ها بمباران نکنید.

درهرصورت اگر از ویژگی ادسنس خودکار استفاده می‌کنید، دیگر قابلیت کنترل و بررسی بر تعداد تبلیغاتی را که در وب‌سایت شما به نمایش درمی‌آیند، از دست می‌دهید. بهتر است تنها در شرایطی از این قابلیت استفاده کنید که در مقابل پایگاه کاربران خود کاملاً مطمئن هستید یا اصلاً وب‌سایت خود را باهدف کسب درآمد از راه تبلیغات ایجاد کرده‌اید. در مقابل اگر می‌خواهید وب‌سایت شما کاملاً حرفه‌ای به نظر برسد، بهتر است کنترل تبلیغات را به‌طور دستی پیش ببرید.

۴ – نسبت تبلیغات به محتوا را به‌طور منطقی تعیین کنید

اگر تصمیم دارید تبلیغات را به‌طور دستی در وب‌سایت تعبیه کنید، باید همچنین تعداد تبلیغات را هم خودتان محتاطانه برگزینید. پیش‌ازاین باید به خاطر آورید که محتوای وب‌سایت در درجه اول اهمیت قرار دارد. گوگل محدودیتی برای تعداد تبلیغات در صفحه‌ها تعیین نکرده است، اما استفاده از تبلیغات بیش‌ازحد ممکن است باعث آزار کاربرانتان شود.

شما باید از قوه عقلی خودتان در این مورد کمک بگیرید و ببینید چه تعداد تبلیغ باید در صفحه قرار گیرند و موقعیتشان دقیقاً چگونه انتخاب شود تا کاربران هم رضایت داشته باشند. برای مثال، شاید بهتر باشد تبلیغات را در بالا، پایین یا کناره‌های صفحه قرار دهید و آن‌ها را با محتوای درون صفحه درهم نیامیزید.

۵ – برای هدف گرفتن تبلیغات از داده‌های کاربران استفاده می‌کنید یا خیر؟

در آخر باید درباره هدف گرفتن تبلیغات هم تصمیم‌گیری کنید. ابزار گوگل ادسنس شمارا قادر می‌سازد تبلیغات را بر اساس داده‌ها و ترجیحات کاربران شخصی‌سازی کنید. وقتی تبلیغاتی برای کاربران به نمایش درمی‌آیند که کاملاً با سلایق و ترجیحات آن‌ها مطابقت دارند، احتمال کلیک کردنشان هم روی این تبلیغات افزایش می‌یابد و می‌توانید درآمد بیشتری کسب کنید.

از طرفی استفاده از تبلیغات شخصی‌سازی‌شده معایبی هم دارد. برای مثال، قوانین مدنی کشورهای مختلف ممکن است شمارا در برخی مناطق محدود کنند.

چگونه تبلیغات گوگل ادسنس را روی وب‌سایت خود قرار دهیم؟

حالا که تمهیدات لازم برای شروع را فراهم کردید، نوبت به مرحله اصلی و چگونگی تعبیه تبلیغات به کمک گوگل ادسنس رسیده است. در اغلب وب‌سایت‌ها می‌توان به کمک کد HTML خودکار «واحد» تبلیغات ادسنس را در وب‌سایت تعیین کرد.

ابتدا باید در گوگل ادسنس حساب کاربری ایجاد کنید. پس از ایجاد این حساب و سپس ورود به آن روی Create an ad کلیک کنید و نوع تبلیغات دلخواه خود را برگزینید.

چگونه تبلیغات گوگل ادسنس را روی وب‌سایت خود قرار دهیم؟

حالا می‌توانید پیکربندی و تنظیمات تبلیغات خود را هم ویرایش کنید و برای مثال، اندازه و رنگ آن را تغییر دهید:

 پیکربندی و تنظیمات تبلیغات گوگل ادسنس

پیشنهاد می‌کنیم از اندازه و قالب واکنش گرا برای تبلیغات استفاده کنید تا تبلیغات روی صفحه‌ها به‌صورت خودکار برای دستگاه‌های مختلف ازجمله گوشی‌های هوشمند همراه تنظیم شوند. سپس گزینه Save and get code را برگزینید و کد HTML تبلیغ را کپی کنید:

چگونه اندازه تبلیغات گوگل ادسنس را مشخص کنیم

در مرحله بعدی باید وب‌سایت خود را با AdSense مرتبط کنید. نحوه ارتباط دادن میان این دو به نوع پلتفرمی بستگی دارد که از آن استفاده می‌کنید. برای مثال اگر وب‌سایت شما وردپرس است، می‌توانید از پلاگین AdSense بهره ببرید.

درهرصورت، به‌محض آنکه وب‌سایت شما با AdSense ارتباط برقرار کرد می‌توانید تبلیغات را بر اساس کد HTML تعریف‌شده در هر موقعیتی که گفتید قرار دهید. تنها کافی است کد HTML را در همان موقعیتی که می‌خواهید تبلیغات به نمایش درآید paste کنید:

قرار دادن گوگل ادسنس در وب سایت وردپرسی

شما می‌توانید این روند را با توجه به تعداد تبلیغات دلخواه خود چندین بار تکرار کنید. البته باید حواستان باشد که از تبلیغات بیش‌ازحد استفاده نکنید و به رضایت کاربران هم اهمیت دهید.

سیاست‌های جدید گوگل ادسنس (Google AdSense) برای ثبت تبلیغ در سایت‌های جدید

گوگل از دسامبر ۲۰۱۸ نحوه‌ی افزودن تبلیغ جدید در ادسنس (AdSense) را تغییر داده و تمامی سایت‌های جدید برای ثبت تبلیغ ادسنس، نیاز به گذراندن مراحل اعتبارسنجی دارند.

افرادی که در ادسنس تبلیغ می‌گذارند و می‌خواهند تبلیغ‌هایشان در بیشتر از یک سایت نمایش داده شود باید هر سایت را به‌طور مجزا به ‌اکانت‌ شان اضافه کنند؛ بعدازآن گوگل هرکدام از این سایت‌ها را در یک پروسه‌ی دومرحله‌ای بررسی و سپس آن‌ها را تأیید و یا رد می‌کند.

تائید دومرحله‌ای:

در اولین مرحله‌ی اعتبارسنجی افراد باید تائید کنند که دامنه‌ی سراچه که می‌خواهند در آن تبلیغ بگذارند متعلق به آن‌هاست و یا امکان تغییر محتوای آن سایت رادارند.

مرحله‌ی دوم این اعتبار سنجی بررسی سایت توسط گوگل و انطباق آن با قوانین و سیاست‌های گوگل ادسنس (Google AdSense) است.

به‌محض اینکه سایت موردنظر توسط گوگل بررسی شد و برای نمایش تبلیغ‌های ادسنس تأییدیه گرفت، با «Ready» علامت‌گذاری می‌شود و این به معنی تائید گوگل برای افزودن تبلیغات ادسنس در آن است.

اگر سایتتان از طرف گوگل تائید نشد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر گوگل سایتی را بررسی کرد و تأییدیه نگرفت آن را با عبارت «Needs attention» علامت‌گذاری می‌کند و این به این معنی است که سایت موردنظر باید بار دیگر توسط صاحبش بررسی شود و مشکلی که جلوی تائید شدن آن را گرفته رفع کند.

این تغییر برای بازاریابان چه فایده‌ای دارد؟

تغییر دیگر ادسنس که می‌توانیم به آن اشاره‌کنیم تغییر نام tab “My Sites” به “Sites” و قرار گرفتن آن در بالای منو است که پیدا کردن آن را آسان‌تر می‌کند.

با توجه به گفته‌های گوگل، به‌جز تغییر نام تب “My Sites” که همه متوجه آن خواهند شد، سیاست جدید گوگل در اضافه کردن تبلیغات جدید برای اکثر کاربران تأثیرگذار نیست و به‌احتمال‌زیاد کاربرانی هم که تحت تأثیر این تغییر قرار می‌گیرند، از آن‌ها خواسته می‌شود در هنگام افزودن یک سایت جدید، در پیدا کردن کد آگهی صحیح به Google کمک کنند.

درواقع گوگل این تغییر را ایجاد کرده تا کیفیت تبلیغ گذاری در ادسنس را بهبود دهد و این سرویس را برای تبلیغ‌کنندگان هرچه جذاب‌تر کند و درنهایت می‌توان گفت این تغییر باید برای تمام افرادی که در گوگل ادسنس (Google AdSense) تبلیغ می‌گذارند سودمند باشد.

نتیجه‌گیری

استفاده از تبلیغات در وب‌سایت می‌تواند راهکار بسیار مفیدی برای کسب درآمد به کمک کاربران و بازدیدکنندگان فعلی باشد. پلتفرم‌های آنلاین متعدد برای تبلیغات وجود دارند که می‌توانید گزینه مناسب را از میان آن‌ها برگزینید، اما Google AdSense یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها در این میان است که کاربران بسیاری زیادی هم دارد.

پیش از استفاده از ابزار تبلیغات گوگل ادسنس باید به برخی از مهم‌ترین نکته‌ها درباره آن توجه کنید. برای مثال، باید به نحوه قرارگیری و همچنین سیاست‌ها درباره موقعیت تبلیغات توجه کنید و همچنین نسبت تبلیغات را به محتوای اصلی صفحه‌ها در سطح منطقی نگه‌دارید. پس‌ازاین اقدامات می‌توانید در ابزار Google AdSesne ثبت‌نام کنید و از آن کسب درآمد کنید.

گوگل ادسنس (Google Adsense) چیست؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8  +  1  =