گوگل به‌تازگی محدودیت‎های استفاده از سه تبلیغ سرویس Google AdSense را برداشته‌است و صاحبان وب‌سایت‌ها می‌توانند بیش از ۳ تبلیغ را از سرویس Google AdSense بر روی سایت خود قرار دهند.

از آنجایی که محدودیتی در تعامل کاربر هنگام مشاهده سایت‌ها به‌وسیله گوشی‌های هوشمند وجود ندارد، به نظر می‌رسد که این تصمیم گوگل، برگرفته از استراتژی “mobile first” باشد.

معمولاً کاربرانی که از موبایل برای جستجو در وب استفاده می‌کنند با دیدن تبلیغات از ادامه کار با سایت پشیمان شده و بدون اسکرول کردن مطالب سایت را ترک می‌کنند. اما نکته جالب اینجاست که اسکرول کردن مطالب به‌عنوان یک عامل بازدارنده به‌حساب نمی‌آید بلکه قرار دادن تبلیغات در مکان نامناسب می‌تواند عامل ترک یک سایت تلقی گردد.

قرار دادن تبلیغات بیشتر در سایت و کسب درآمد از آن، هر وب مستری را خوشحال می‌کند. این پول شاید در کوتاه‌مدت لذت‌بخش باشد ولی در درازمدت اثری منفی بر سئوی سایت داشته و باعث کاهش درآمد خواهد شد.

با رعایت این عوامل علاوه برداشتن تبلیغات، مانع از کسب نتایج ضعیف در گوگل شوید:

۱.    تعداد زیاد تبلیغات سرعت سایت را کم می‌کند

تبلیغات بیشتر در کوتاه‌مدت، درآمدی نسبتاً خوب را به همراه خواهد داشت. اما وجود تبلیغات بیش‌ازحد می‌تواند باعث بروز خطاهایی مانند افزایش فراخوانی منابع، عدم فشرده‌سازی تصاویر و افزایش نسبت کد استفاده شده در سایت گردد که موجب افزایش زمان بارگذاری صفحات سایت خواهد شد.

جزئیات بیشتر

برای بررسی دقیق‌تر این مسئله از ابزار WebPageTest.org استفاده می‌کنیم تا جزئیات به‌صورت کامل مشخص شود. همان‌طوری که در تصویر زیر مشاهده می‌شود ۵۰۹ درخواست برای دریافت منابع خارج از سایت ارسال‌شده است که تنها ۵۰ درصد از این تبلیغات مرتبط با سایت هستند. این موضوع بدین معنی است که در هنگام بارگذاری صفحه مرورگر برای نمایش تبلیغات می‌بایست بیش از ۵۰۰ درخواست را به سرور دیگری ارسال نماید. این تعداد از درخواست‌ها موجب کاهش سرعت سایت خواهد شد.

سایت webpagetest.org برای بررسی تاثیر منفی تبلیغات بر سئو

بسیاری از کاربران برای سرعت بخشیدن به بارگذاری یک سایت تبلیغات آن را در مرورگر خود غیرفعال می‌کنند تا مدت‌زمان کمتری را برای بارگذاری صفحات و مرور آن‌ها صرف نمایند. شما نیز برای درک بهتر این مسئله می‌توانید تبلیغات را در سایت خود غیرفعال کرده و با استفاده از سایت WebPageTest.org مجدداً سایت خود را بررسی نموده و باحالت قبلی آن مقایسه کنید.

در اینجا یک سؤال مطرح می‌شود که آیا گوگل با شمارش تعداد DOM ها سرعت سایت را بررسی می‌کند یا بعد از بارگذاری کامل این کار را انجام می‌دهد؟! بهترین پاسخ برای این سؤال بارگذاری کامل صفحه است.

قرار دادن تبلیغات زیاد در یک سایت باعث می‌شود تا کاربر برای دیدن محتوای موردنظر، صفحه را بیش‌ازحد اسکرول کنند یا براثر بارگذاری ناقص صفحه از کلید “Refresh” استفاده کند که سبب ضعیف شدن تجربه کاربری شده و درنهایت کاربران خود را از دست خواهد داد.

دید موتورهای جستجو نسبت به یک سایت با توجه به عواملی چون فراخوانی بیش‌ازحد منابع، سرعت کم در بارگذاری صفحات، حجم بالای کدهای سایت و غیره می‌تواند تحت تأثیر قرار گیرد.

به دلیل زیاد بودن زمان بارگذاری، نرخ پرش (Bounce Rate) افزایش‌یافته که می‌تواند باعث کاهش تعداد کاربران یک سایت شود.

۲. کند بودن اسپایدرها

کِرولرهای (Crawlers)موتورهای جستجو دوست ندارند به هنگام Crawl کردن صفحات یک سایت وقت زیادی را صرف کنند چراکه کندی سرعت بارگذاری صفحات، از عوامل مهم کاهش رتبه در موتورهای جستجو به شمار می‌آید.


مقاله مرتبط: خزنده‌ موتور جستجو -کرولر- چیست؟ کرولر چگونه کار می‌کنند؟


تذکر: استفاده از منابع خارج از سایت باعث کند شدن سرعت Crawler ها شده و مطالب وب‌سایت شما دیرتر ایندکس خواهد شد.

چرا اسپایدرهای گوگل دیربه‌دیر به سایت ما سر می‌زنند؟

از مهم‌ترین عوامل دیرتر ایندکس شدن صفحات یک سایت می‌توان به بودجه‌ای که گوگل برای Crawl کردن صفحات اختصاص می‌دهد، اشاره نمود. دلیل وجود این ویژگی در موتور جستجوی گوگل تأخیر به وجود آمده در ارتباط با سرور، برای دریافت منابع خارج از سایت است و استفاده زیاد تبلیغات باعث این کندی شده و مطالب سایت دیرتر ایندکس خواهد شد.

۳. وجود الگوریتم “Top Heavy”

الگوریتم top heavy بانام دیگر page layout، با تبلیغات سنگین بالای وب‌سایت مبارزه می‌کند. سایت‌هایی که محتوای اصلی صفحات آن‌ها، در پایین تبلیغات زیاد، گم شده است، ممکن است توسط این الگوریتم دچار افت رتبه در نتایج جستجوی گوگل شوند.

این الگوریتم، تبلیغات زیاد بالای سایت را مورد هدف قرار می‌دهد. نه تبلیغات کل وب‌سایت. هدف این الگوریتم کاهش درآمد صاحبان وب‌سایت‌ها نیست. این الگوریتم، با وب‌سایت‌ها به‌صورت محتاطانه برخورد می‌کند و رسالت آن، دادن رتبه بهتر (در کنار سایر فاکتورهای سئو) به سایت‌هایی است، که محتوایی بهتر و باکیفیت برای کاربر ارائه می‌دهند.

درصورتی‌که این مشکل در صفحات سایت شما وجود دارد برای حل آن می‌توانید تعداد تبلیغات را کاهش دهید تا میزان تبلیغات و محتوای صفحه با یکدیگر تناسب داشته باشند.

بعد از اصلاح ساختار سایت، باید مدتی صبر کنید. بازگشت شما به رتبه قبلی ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد.

۴. غیرفعال کردن تبلیغات توسط کاربران

استفاده از شیوه‌های تبلیغاتی نامناسب باعث ناراحتی کاربران سایت خواهد شد و کاربران به‌محض مشاهده این نوع تبلیغات سایت مورد نظر را ترک کرده یا تبلیغات آن را غیرفعال خواهند کرد. این شیوه‌های تبلیغاتی مانند ویدئویی است که به‌صورت خودکار با صدای زیاد اجرا شود. بنابراین کاربران از وجود چنین تبلیغاتی در سایت‌ها بیزارند.

۵. افزایش Burn Rate

استفاده بیش‌ازحد از تبلیغات مانند این است که کسی را در میان آتشی بزرگ در وسط بیابان رها کنید. در حقیقت استفاده بیش‌ازحد از تبلیغات می‌تواند تا حد زیادی باعث آزار کاربران یک سایت شود.

Burn Rate چیست؟

به میزان نارضایتی کاربران از تجربه کاربری یک سایت Burn Rate گفته می‌شود که براثر استفاده بیش‌ازحد تبلیغات، پنهان کردن محتوا و کند شدن سایت به وجود می‌آید.

بسیاری کاربران با استفاده از غیرفعال کردن تبلیغات در مرورگر خود میزان Burn Rate را در یک سایت کاهش می‌دهند.

راه‌حل‌های استفاده از تبلیغات مؤثر در سایت

بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط گروه تبلیغاتی Bureau چندین راه ساده برای استفاده از تبلیغات ارائه‌شده که عبارت‌اند از:

  • عدم استفاده از تبلیغات ویدئویی و صوتی که به‌صورت خودکار به کاربر نمایش داده می‌شوند.
  • تبلیغات استفاده‌شده مانع از دیده شدن محتوای اصلی نشود.
  • حفاظت از کاربران در برابر فایل‌های مخرب
  • اطمینان خاطر از عدم کندی بارگذاری سایت براثر وجود تبلیغات

به‌طورکلی با رعایت این نکات تجربه کاربری وب‌سایت بهبود خواهد یافت و داشتن کاربری خوب به افزایش رتبه در موتورهای جستجو کمک خواهد کرد.

 

5 اشتباه رایج در تبلیغات که باعث نابودی سئوی سایت می‌شود

تیم تحریریه مجله هاست ایران

یک دیدگاه برای “5 اشتباه رایج در تبلیغات که باعث نابودی سئوی سایت می‌شود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

70  +    =  78