چرا طراحان به منتور نیاز دارند؟
چرا طراحان به منتور نیاز دارند؟

مربی یا منتور چه کسی است؟ چه کسانی نیاز به منتور دارند؟ بسیاری از مردم فکر می‌کنند منتورها، کسانی هستند که برای منتور شدن سال‌ها تلاش کرده‌اند تا مدرک رسمی منتورینگ دریافت کنند؛ اما در حقیقت یک مربی یا منتور می‌تواند فردی باشد که در زمینه‌ایی خاص، بیشتر از شما تجربه دارد و به شما کمک می‌کند تا مسیر درست را پیدا کنید و از اشتباهات رایج طراحان جوان جلوگیری کنید.

این افراد می‌توانند کسانی باشند که مدت کوتاهی با آن‌ها ارتباط دارید، یا شخصی باشد که سال‌ها با او در ارتباط هستید. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که حتی اگر شما یک طراح حرفه‌ای هستید، در برخی مواقع نیاز به مربی دارید در ادامه دلایل ضرورت داشتن منتور برای طراحان را بررسی خواهیم کرد.

مجبور نیستید چرخ را دوباره بسازید

مجبور نیستید چرخ را دوباره بسازید

مربی می‌تواند به شما بگوید که در طراحی چه چیزی کارایی دارد و چه چیزی در طرح‌های شما اثربخش نخواهد بود. همچنین می‌توانید از سوابق او در طراحی، برای پیشرفت خود استفاده کنید.

تجربه‌هایی که ممکن است سال‌ها زمان لازم داشته باشید تا یاد بگیرید مثل چگونگی برخورد طراحان با مشتریان، یا نحوه رفتار با مشتریان ناراضی را می‌توانید از یک منتور بیاموزید. استفاده از تجربه و پندهای مربیان در مواقع مختلف می‌تواند از بروز اشتباه در طراحی شما جلوگیری کند و باعث بهبود روند طراحی شما شود. با استفاده از تجربه منتور دیگر لازم نیست همه موارد را خودتان تجربه کنید و چرخ را از ابتدا بسازید!

منتور مرتبط یا منتور غیر مرتبط؟!

اگر شما در زمینه خاص مثل طراحی فعالیت دارید، یکی دیگر از چیزهایی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که منتورهای شما حتماً نباید طراح باشند یا دقیقاً با نوع کاری که انجام می‌دهید، سازگار باشند تا بتوانند به شما کمک کنند. ممکن است منتور شما شخصی باشد که در زمینه مدیریت پروژه و یا تبلیغات تجربه دارد.


مقاله مرتبط: چگونه منتور بهتری شویم؟


نگران نباشید و علاوه بر حوزه فعالیت خود به خارج از صنعت خود نگاه کنید. مسلماً افراد در حوزه‌های مختلف نکات با ارزشی برای آموزش دادن به شما خواهند داشت.

ایجاد ارتباط کنید!

ارتباط با منتور

یک منتور خوب می‌تواند شما را در حوزه فعالیت خودتان یا سایر حوزه‌ها با افرادی آشنا کند که اگر حضور منتور شما نبود، هرگز فرصتی برای دیدار با آن‌ها را نداشتید منتور خوب می‌تواند شما را به اشخاص مهم و معروف آشنا کند تا بتوانید برای آن‌ها کار انجام دهید. این کار می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان و همچنین ایجاد ارتباطات مؤثر شود.

در واقع منتور یا مربی علاوه بر نقش هدایت و راهنمایی شما، می‌تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد ارتباطات مؤثر با افراد سرشناس و همچنین معرفی مشتری به شما داشته باشد.

شما نمی‌دانید که هر شخصی در هر صنعت چه کسی را می‌شناسد و با چه کسانی ارتباط دارد. در هر حوزه‌ای افراد در مورد مسائل خوب و بد با یکدیگر صحبت می‌کنند ولی شما نمی‌توانید از تمام این موارد آگاه باشید. ضرب‌المثل  معروفی می‌گوید چیزی که می‌دانید مهم نیست، افرادی که با آن‌ها آشنا هستید اهمیت دارد.  البته در خصوص ارتباطات منتورها می‌توان گفت:  افرادی که شما می‌شناسید اهمیت ندارند، سعی کنید با افراد مؤثری که منتور شما با آن‌ها ارتباط دارد آشنا شوید!.

ممکن است منتور شما، خودش صاحب کسب‌وکاری نباشد ولی با افرادی آشنا باشد که جزو کارآفرینان برتر باشند.

اعتبار بیشتر به‌عنوان یک طراح

طراحانی که مربیان برجسته دارند دارای یک اعتبار خاصی هستند که طراحان دیگر ندارند. با آشنایی با منتورهای برجسته می‌توانید توجه بیشتری را به خود جلب کنید و در نتیجه، فرصت‌های بهتری در اختیار شما قرار می‌گیرد. حتی اگر از این نوع منتورها چیزی یاد نگیرید، ارتباط داشتن با آن‌ها می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما کند.

با همکاری کردن با این نوع منتورها، خود را به‌عنوان یک طراح، مطرح خواهید کرد و دیگران به دنبال کار کردن با شما خواهند بود.


مقاله مرتبط: ویژگی های یک سرمایه گذار مناسب برای استارتاپ ها


ممکن است به نظر برسد که ارتباط برقرار کردن با سایر افراد غریزی است و همه ما می‌خواهیم با سایرین ارتباط برقرار کنیم. اما حقیقت این است که اگر منتور شما، فرد مجربی باشد، به شما کمک می‌کند تا انتخاب کنید که با چه کسی ارتباط بگیرید و با چه کسی ارتباط نداشته باشید تا به کسب‌وکار خودتان آسیب وارد نشود.

حمایت معنوی

حمایت معنوی منتور

یک  منتور دلسوز همیشه خواهان موفق شدن شماست. او در مسیر پر فراز و نشیبی که در حرفه شما وجود دارد، همیشه همراه شما است و زمانی که به موفقیتی دست یابید، شما را تشویق می‌کند. از آنجایی که او قبلاً این مسیر را طی کرده، هیچ حس حسادت یا نیاز به رقابت و کسب امتیازات شما در وی وجود ندارد (اگر وجود داشته باشد، مربی مناسبی برای شما نیست). تمام چیزی که یک منتور آرزو دارد دیدن موفقیت شماست تا بتواند به خودش افتخار کند.

بهترین منتورها و مربیان می‌توانند نقش یک عضو خانواده را داشته باشند و درست مثل والدین یا یک دوست صمیمی با دانش فنی بیشتری در زمینه فعالیت شما، کمکتان کنند،. حتی مادربزرگ شما هم ممکن است به کار شما و طراحی کردن علاقه داشته باشد و به شما پند و نصیحت کند، ولی تا زمانی که خود او طراح نباشد، نمی‌تواند به‌صورت کامل شما را راهنمایی کند.

کلام آخر

منتور راه رسیدن به اهداف را برای افراد تسهیل می‌کند و می‌تواند نقش تأثیرگذاری در موفقیت استارت آپ ها داشته باشد. نظر شما چیست؟ آیا داشتن یک مربی در زندگی حرفه‌ای شما کمک کرده است؟ نظر شما درباره داشتن یا نداشتن منتور چیست؟

چه کسانی نیاز به منتور دارند؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

46  +    =  55