سرمایه گذار مناسب
سرمایه گذار مناسب

جذب سرمایه­ گذار یک مسئله است و تصمیم­ گیری در مورد این که آیا این سرمایه گذار واقعا مناسب برند شما است یا خیر یک مسئله دیگر. وقتی صحبت از پیدا کردن یک سرمایه گذار مناسب می شود، پای ارتباطات، شهرت و تعهد به میان می­آید که از جمله عواملی هستند که باید مد نظرشان داشته باشید. برای اینکه بفهمید سرمایه گذار مورد نظرتان همان کسی است که واقعا برای کسب و کار شما مناسب است، کارآفرینان با شش راهکار شما را راهنمایی می کنند.

از آنها نفرت ندارید

« من از خودم سوالی می پرسم که اسمش را “سوال فرودگاه” گذاشته ام. تصور می کنم که در فرودگاهی تک و تنها و بی رفیق هستم و پروازم سه ساعت عقب افتاده است. در چنین شرایطی اگر من این سرمایه­ گذار را در فرودگاه ببینم، می­توانم به سمتش بروم و بگویم: “چه خوب که شما هم اینجا هستید، چطوره با هم یه گپی بزنیم ” یا اینکه اصلا نگاهش هم نمی­کنم و باید امیدوار باشم که متوجه من نشده باشند؟ اگر من با جرات نمی توانم به این سوال جوابی بدهم خوب پس همان گزینه اول درست است، این سرمایه­ گذاران اصلا مناسب کسب و کار شما نیستند».

Patrick Quinlan, CEO, Convercent

سوابق­شان تایید می­ شود

«من از سرمایه­ گذاران احتمالی در آینده می­ خواهم تا معرفی­ نامه از یک شرکت پرتفولیو (سبد گردان سرمایه­ گذاری) که عملکرد بالایی ندارد و یا برای حمایت از آن­ها چالش­های زیادی وجود داشته است، ارائه دهد . هر سرمایه­ گذار در اوایل شروع به کار با یک شرکت گاهی کشمکش ­هایی دارند، چرا که استارتاپ ها فراز و فرود های خودشان را دارند. بنابراین سوابق­شان را از طریق بنیانگذار شرکت حمایت شده بررسی کنید و نظرشان را درباره کار با آن سرمایه ­گذار بپرسید. این کار به شما کمک می کند که بفهمید در لحظات بحرانی و تنش­ زا، سرمایه گذار چگونه و چقدر شما را حمایت می کند».

Milana Rabkin, co-founder and CEO, Stem

نقاط قوت تان را می بینند

«Riveter یک فضای کاری گروهی برای زنان کارآفرین است. امسال از آنجایی که برای سومین فرزندم باردار بودم ما برای سرمايه گذاران آزمون لیتموس بر پا کردیم (آزمون محک). برخی از سرمایه­ گذارها اندیشه ­های کهنه­ ای درباره  مادر شدن داشتند و این احساساتی­ ها در پیشرفت کار کاملا افراد بی ­بخاری هستند. تعاریف قدیمی و گرد وخاک گرفته، واقعیت ما را انعکاس نمی دهند و این یعنی که مادران رهبران قدرتمندی هستند. ما باید با سرمایه­ گذارانی کار کنیم که خط فکری مشابهی با ما دارند».

Amy Nelson, co-founder and CEO, The Riveter

ارتباط برقرار می کنند

«من معمولا در مورد یک چیز فوری ولی نه چندان ضروری به آنها پیام می­ دهم. اگر آنها سریع جواب بدهند و با این شکل ارتباطی راحت باشند، در اینصورت دو چیز را می فهمم. اول این که آنها علاقه­ مندند و می خواهندکه مکالمه مستقیم داشته باشند و دوم اینکه به طور مرتب می­توانم آنها را در جریان پیشرفت کار قرار دهم  تا جلسات هیئت مدیره ما صرف مرور وقایع اخیر شرکت نشود. اخیرا اتفاق غیرمنتظره ای افتاد: یک شرکت سرمایه­ گذاری (خصوصی) خطرپذیر برایم پیام فرستاد! که همین باعث شد بخواهم شرایط و ضوابط شان را بپذیرم».

Gina Ashe, CEO, ThirdChannel

کنجکاو هستند

«طی چند جلسه، برای سرمایه­ گذاران از استراتژی راه ­اندازی و مدل کسب و کار مان گفتیم و آن­ها هم موافقت خود را ابراز کردند. چیزهایی مانند ” بنظرم حرف­تان منطقی ست” و “من واقعا رویکردتان را دوست دارم ” بارها و بارها به زبان آمد، اما بسیاری از سوالات عمیق­تر جای­شان خالی بود. هنگامی که ما جلسات بیشتری برگزار کردیم، در کمال تعجب نظرشان درمورد استراتژی ما ۱۸۰ درجه فرق کرد. در واقع فقدان پرسش های متفکرانه و عمیق یک علامت خطر بزرگ بود».

 Josh Wiesman, co-founder and CEO, Smilo

ویژگی های یک سرمایه گذار مناسب برای استارتاپ ها

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

54  +    =  56