مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » بیت کوین چیست؟
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
کسب و کار نقد و بررسی

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

این روزها شاید کلمه‌ی بیت کوین به گوش هرکسی که با فضای آنلاین آشناست رسیده باشد؛ اما ابهامات زیادی هم در مورد آن وجود دارد. خیلی‌ها می‌خواهند بدانند بیت کوین چیست و چگونه می‌تواند به‌عنوان یک ارز دیجیتالی در بازار آنلاین ایفای نقش کند؟ برای از بین بردن تمام این ابهامات در این مقاله قصد داریم بیت کوین را به‌طور کامل به شما معرفی کنیم.

برای معرفی بهتر بیت کوین لازم است آن را به دو جزء تقسیم کنیم. یک بخش شامل مجموعه‌ای از کدها که به‌عنوان یک نشانه دیجیتالی مجازی به کاربر ارائه می‌شوند و بخش دیگر به‌عنوان پروتکل بیت کوین شامل یک شبکه وسیع برای نگهداری و کنترل توکن بیت کوین‌ها. هردوی این بخش‌ها به‌عنوان بیت کوین شناخته می‌شوند.

سامانه بیت کوین بدون عبور از یک سامانه اعتبارسنجی مرکزی مانند یک بانک یا دروازه پرداخت، امکان تبادلات مالی را بین کاربران میسر می‌‍‌کند. این سیستم به‌صورت الکتریکی نگهداری و ساخته می‌شود. بیت کوین یک مفهوم مجازی است. این مفهوم قابل‌چاپ نیست و مانند دلار یا یورو نمی‌توانید آن را در دستانتان لمس کنید اما وجود دارد. بیت کوین‌ها توسط کامپیوترهایی در سرتاسر دنیا ساخته می‌شوند و با یک نرم‌افزار رایگان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

بیت کوین اولین نمونه از واحد پولی است که ما امروزه آن را ارز دیجیتال یا ارز رمزگذاری شده می‌نامیم. بیت کوین پولی است که اعتبارسنجی آن از طریق رمزنگاری انجام می‌شود واشتراکات زیادی با پول‌های مورداستفاده در بازار سنتی دارد.

سازنده بیت کوین چه کسی است؟

در سال ۲۰۰۸ شخصی با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) بیت کوین را به‌عنوان سیستم پرداخت الکترونیکی بر پایه اثبات‌های ریاضی به دنیا معرفی کرد. این ایده برای ارائه‌ی یک سامانه پرداخت الکترونیکی بدون نیاز به هرگونه سیستم اعتبار سنجی مرکزی که درعین‌حال امکان تبادل و انجام تراکنش به‌صورت امن و قابل‌اعتماد را داشته باشد، ارائه شد؛ اما همان‌طور که گفتیم «ساتوشی ناکاموتو» یک اسم مستعار بود و هنوز کسی نمی‌داند که سازنده واقعی بیت کوین کیست.


مقاله مرتبط: فناوری بلاک چین چیست؟‌


بیت کوین چه تفاوت‌هایی با پول‌های کاغذی دارد؟

اگر خریدار و فروشنده هردو موافق به دریافت و پرداخت بیت کوین باشند می‌تواند برای خریدهای الکترونیکی استفاده شود. در این مورد می‌توان گفت بیت کوین تفاوتی با دلار، یورو یا واحدهای دیگر پولی که برای خرید الکترونیکی استفاده می‌شوند نخواهد داشت.

اما بیت کوین و پول‌های فیزیکی موجود در بازار تفاوت‌های آشکاری باهم دارند که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد:

 ۱ – نامتمرکز بودن بیت کوین

یکی از مهم‌ترین خصوصیات بیت کوین غیرمتمرکز بودن آن است. این مفهوم بدین معنی است که هیچ سازمان و یا شرکت به خصوصی بر این شبکه تبادلی نظارت ندارد؛ بلکه بیت کوین توسط گروهی از برنامه نویسان و به‌صورت داوطلبی نگهداری می‌شود و شبکه گسترده‌ای از هزاران کامپیوتر در سراسر جهان آن را به کار می‌برند. این شبکه برای دسته‌ای از کاربران که تمایلی به کنترل و نظارت دولت و بانک‌ها بر حساب‌های شخصی و پول‌هایشان ندارند، بسیار جذاب است.

بیت کوین مشکل «دو بار خرج کردن» پول‌های دیجیتالی (کپی و استفاده مجدد از یک پول دیجیتالی) را با استفاده از سیستم هوشمندانه رمزنگاری و تائید هویت رفع کرده است. در تراکنش‌های مالی این عملکرد توسط بانک انجام می‌شود و امکان کنترل سامانه‌های سنتی مالی را فراهم می‌کند؛ اما در بیت کوین یکپارچگی و نظم تراکنش‌ها به‌وسیله شخص و سازمان خاصی انجام نمی‌شود بلکه این اقدام از طریق شبکه‌ای وسیع به اجرا درمی‌آید که مالک به‌خصوصی ندارد و پروتکل بیت کوین، کنترل‌کننده قوانین آن است.

۲ – تولید محدود بیت کوین

پول‌های کاغذی امکان تولید نامحدود دارند. درواقع بانک مرکزی هرچقدر که بخواهد پول تولید می‌کند و حتی می‌تواند ارزش آن را هم خودش تعیین کند.

اما در مورد بیت کوین باید بگوییم که امکان تولید نامحدود آن وجود ندارد بلکه تولید بیت کوین تحت کنترل شدید مجموعه‌ای از الگوریتم‌هاست و با توجه به این موضوع که در هر ساعت تعداد بسیار اندکی بیت کوین در جهان تولید می‌شود، با نزدیک شدن به سقف بیست و یک میلیون این میزان در حال کاهش است.

تولید محدود بیت کوین آن را برای استفاده‌کنندگان جذاب‌تر می‌کند. با دنبال کردن این نظریه معروف که با افزایش تقاضا و تولید به همین مقدار، ارزش دارایی بالاتر خواهد رفت، ارزش بیت کوین هم با همین میزان افزایش می‌یابد.

۳ – بی‌نام‌ونشانی استفاده‌کنندگان

همان‌طور که می‌دانید برای انجام هر تراکنش آنلاین یا آفلاین با پول‌های کاغذی و برای جلوگیری از کلاه‌برداری، سرقت و سوءاستفاده نیاز به اعتبار سنجی و تائید هویت وجود دارد.

اما در دنیای تبادل بیت کوینی هیچ‌گونه اعتبارسنجی وجود نخواهد داشت و شما می‌توانید تقریباً ناشناس تراکنش‌های مالی‌تان را انجام دهید. این موضوع به این دلیل است که هیچ کنترل‌کننده مرکزی برای تائید و تشخیص شما هنگام ارسال بیت کوین به شخص دیگر وجود نخواهد داشت. وقتی درخواست یک تراکنش صادر می‌شود پروتکل بیت کوین، تمام تراکنش‌های قبلی شما را چک می‌کند تا تائید کند که شما اعتبار قابل تائید و بیت کوین کافی برای انجام این تراکنش را دارید یا خیر؛ اما نیازی به دانستن هویت و اطلاعات شخصی شما ندارد.

درواقع هر کاربر با آدرس کیف پولی که دارد شناخته می‌شود. از طریق این آدرس می‌توان تراکنش‌ها را هم با مقداری جستجو پیدا و پیگیری کرد. هم‌چنین سخت‌گیری‌های قانونی لزوم ایجاد روش‌هایی برای شناسایی کاربران را ایجاد کرده است.

علاوه بر این، مطابق قانون لازم است اکثر تبادلات مالی از بررسی هویت مشتریان خود قبل از اینکه اجازه خرید یا فروش بیت کوین را داشته باشند اطمینان حاصل کنند، این کار پیگیری تراکنش‌های بیت کوینی را تسهیل می‌کند.

تا زمانی که شبکه‌ی ارتباطی واضح و شفاف باشد، هرگونه تغییر در یک تراکنش خاص، برای همه آشکار خواهد بود و دلیلی است که بیت کوین برای مجرمان، تروریست‌ها و پول‌شویان گزینه مناسبی نیست.

۴ – تغییرناپذیری بیت کوین

برخلاف تراکنش‌های معمول، تراکنش‌های بیت کوینی غیرقابل‌برگشت هستند. این حقیقت به این علت است که هیچ شخصی در سیستم مرکزی وجود ندارد که به درخواست شما برای برگشت پولتان پاسخ مثبت بدهد. هر تراکنش بیت کوینی که در شبکه انجام شود و یک ساعت هم از انجام آن گذشته باشد به‌هیچ‌عنوان قابل‌برگشت نیست.

شاید این ویژگی برای خیلی‌ها دوست‌داشتنی نباشد اما باید به یاد داشته باشید همین ویژگی است که از هرگونه دخالت و دست‌کاری در تراکنش‌های بیت کوینی جلوگیری می‌کند.

۵ – تقسیم‌پذیری بیت کوین

کوچک‌ترین واحد هر بیت کوین بانام «ساتوشی» شناخته می‌شود. هر ساتوشی معادل یک‌ صد میلیونیم (۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱) از هر بیت کوین است و به قیمت روز می‌توان آن را یک صدم سنت حساب کرد. این خصوصیت بیت کوین به شما امکان تراکنش‌های بسیار کوچک را می‌دهد درحالی‌که در انواع تراکنش‌های قدیمی با واحدهای پولی معمول، چنین امکانی وجود نداشت.

گوگل ممنوعیت تبلیغات ارزهای رمزی را به اتمام رساند

گوگل که پیش­تر در ماه ژوئن ممنوعیت­‌هایی را در رابطه با تبلیغات ارزهای رمزی قرار داده بود، حالا از ماه اکتبر دوباره اجازه نمایش آگهی‌­های ارزهای رمزی را می‌­دهد. تبلیغات ارزهای رمزی و محصولات مربوط به آن به‌منظور کاهش بالقوه آسیب مصرف‌کنندگان توسط گوگل ممنوع شده بود. حالا گوگل راهی یافته تا در عین اجازه دادن به پخش تبلیغات ارزهای رمزی از این آسیب احتمالی نیز جلوگیری کند.

از ماه اکتبر، تبلیغات مربوط به ارزهای رمزی در کشورهای آمریکا و ژاپن دوباره امکان‌پذیر می­‌شود. هرچند آ‌‌‌‌ن‌­ها باید یک فرآیندی را برای دریافت مجوز این کار طی کنند. این مقررات در ماه اکتبر منتشر می‌شود و تبلیغ کنندگان باید برای دریافت مجوز از سوی گوگل جهت نمایش تبلیغات خود در کشورهای خاص اقدام کنند.

بر اساس اطلاعاتی که توسط گوگل در این باره ارائه شده است، این ممنوعیت در حال حاضر فقط از روی تبلیغات ارزهای رمزی برداشته می‌­شود. آگهی­‌های ارزهای رمزی در سال جاری در میان چندین پلتفرم تبلیغاتی برتر وب مورد بحث قرار گرفته است. فیس‌بوک، توییتر، اسنپ چت و بینگ نیز در سال جاری آگهی‌­های مربوط به ارزهای رمزی را ممنوع کرده­‌اند. فیس‌بوک نیز از ماه ژوئن ممنوعیت­‌هایی را برای چنین آگهی‌­هایی به روی سایت خود قرار داد، هرچند آگهی دهندگان این وب سایت نیز نیاز به دریافت مجوز دارند. در حال حاضر فقط فیس‌بوک و گوگل ممنوعیت خود را به‌شرط دریافت مجوز از روی آگهی­‌های ارزهای رمزی برداشته­‌اند. باید منتظر ماند و دید آیا سایت­‌های دیگر نیز چنین اقدامی خواهند کرد یا خیر.

منبع coindesk.com
ابزار بهینه سازی وب هاست ایران