اد گروپ چیست؟
اد گروپ چیست؟

یکی از مهم‌ترین اجزای تبلیغات کلیکی، اد گروپ (‌Ad Group) یا همان گروه‌های‌ تبلیغاتی هستند. افزایش ترافیک و لید، کاهش هزینه تبلیغات کلیکی و نرخ تبدیل بالاتر از مزایای ساخت اد گروپ مناسب و موثر است. در این مقاله از وب‌سایت هاست ایران مگ، قصد داریم یک بررسی دقیق از ادز گروپ داشته‌باشیم؛ اگر می‌خواهید کمپین گوگل ادز خود را راه‌اندازی کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا توضیح دهیم اد گروپ چیست؟

اد گروپ چیست؟

گرو‌ه‌های تبلیغاتی یا اد گروپ، در برگیرنده کلمات کلیدی است که می‌خواهید در  کمپین تبلیغات کلیکی خود (ppc) به‌کار بگیرید. به‌عبارتی؛ اد گروپ‌ها یکی از اصلی‌ترین ابزارهای شما در سازمان‌دهی حساب ppc است. اد گروپ‌ها در واقع زیر مجموعه کمپین‌های تبلیغاتی هستند و در هر سطح کمپین تبلیغاتی، می‌توانید چندین اد گروپ بسازید. برای این‌که بیشتر با این موضوع آشنا شوید، مروری بر ساختار کمپین گوگل ادز خواهیم داشت.

مراحل راه‌اندازی کمپین گوگل ادز:

 1. ایجاد یک حساب گوگل ادز
 2. ساخت یک کمپین تبلیغاتی
 3. ایجاد اد گروپ‌های زیرمجموعه

گوگل هنگام رتبه دادن به تبلیغ شما، به ادگروپ‌های شما توجه می‌کند. مهم‌ترین اجزای کمپین تبلیغاتی شما یعنی کلمات کلیدی، متن‌های تبلیغاتی (Ad text) و صفحات فرود (landing   page)  در اد گروپ‌ها جا می‌گیرند.

مزایای ادرگروپ چیست؟

اهمیت اد گروپ‌ها

همان‌طور که بالاتر گفتیم، اد گروپ‌ها یکی از مهم‌ترین اجزای ساختار تبلیغات کلیکی هستند. اما چرا باید به ساخت اد گروپ‌ها توجه کنیم و ایجاد آن‌ها چه اهمیتی برای ما دارد؟ هنگامی که صحبت از بهینه‌سازی تبلیغات کلیکی می‌شود، عده‌ای از اهمیت اد گروپ‌ها غافل می‌شوند و اشتباهاً به استراتژی مزایده (bidding strategy)، تحقیق کلمه کلیدی(keyword search)  و امتیاز کیفی (quality score)  فکر میکنند. در صورتی که اد گروپ‌ها به درستی تنظیم نشوند، کمپین به نتیجه دلخواه نمی‌رسد.

اد گرو‌پ‌ها شامل اطلاعات مهمی‌ هستند و از جنبه‌های متفاوتی برای ما اهمیت دارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید موتورهای جستجو در تصمیم‌گیری درباره چه مواردی به اد گروپ‌ها توجه می‌کنند؟

معمولا موتورهای جستجو در موارد زیر به اد گروپها توجه میکنند:

 • کلمه کلیدی‌ای که تبلیغ شما در رابطه با آن نمایش داده‌ می‌شود.
 • هدف از اجرای کمپین چه‌چیزی‌ است؟
 • پس از کلیک روی تبلیغ، مخاطب به کجا منتقل می‌شود؟

به‌عبارتی دیگر، ادگروپ‌ها تعیین کننده مواردی مثل مخاطبین تبلیغ، محتوای مورد توجه مخاطب و فرایند رسیدن به هدف نهایی یک گروه تبلیغاتی، هستند.

اد گروپ هدفمند چه ویژگی‌ هایی دارد؟

یکپارچگی (integration) و ثبات (consistency) دو ویژگی مهم‌ اد گروپ‌ها هستند. این ویژگی‌ها به ما کمک می‌کند تا اد گروپی هدفمند و تاثیرگذار داشته‌باشیم. منظور از اد گروپ هدفمند، اد گروپی است که با هزینه کمتر، مخاطبان بیشتری را به مشتری تبدیل کند.

یکپارچگی اد گروپ یعنی کلمه کلیدی، متن تبلیغ و صفحه فرود آن، باهم مرتبط و هماهنگ باشند. این ارتباط باعث به ثبات رسیدن تبلیغات می‌شود. در نتیجه این‌کار، زمانی که مخاطب روی تبلیغ شما کلیک می‌کند، به همان صفحه‌ای منتقل می‌شود که انتظار دارد. در صورتی که تبلیغ با صفحه فرود هماهنگ نباشد، مخاطب اعتمادش را نسبت به شما از دست می‌دهد و اگهی شما دیگر ثبات ندارد.

مزایای ساخت اد گروپ

مزیت اصلی ساخت اد گروپ‌ها و دلیلی که اقدام به ساخت اد گروپ می‌کنیم، هزینه پایین‌تر و نرخ تبدیل بالاتر است. در ادامه به‌طور مفصل به هرکدام می‌پردازیم.

هزینه پایین ‌تر

همان‌طور که می‌دانید ساخت تبلیغ هماهنگ و مرتبط، امتیاز کیفی شما را بالا می‌برد. با افزایش امتیاز کیفی شما، هزینه هر کلیک کاهش می‌یابد.

نرخ تبدیل بالاتر

زمانی که افراد یک کلمه کلیدی را در موتور جستجوی گوگل سرچ می‌کنند، انتظار دارند به صفحه‌ای منتقل شوند که نیازشان را پاسخ دهد. در این صورت اعتماد افراد جلب می‌شود و به‌احتمال زیاد، مشتری آن سایت خواهند شد. اما اگر افراد به صفحه فرودی منتقل شوند که ارتباطی با کلمه کلیدی آن‌ها ندارد، صفحه را ترک می‌کنند و اعتمادشان را نسبت به آن سایت از دست می‌دهند.

تفاوت میان ادگروپ و کمپین

تفاوت کمپین و اد گروپ چیست؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای یک مدیر تبلیغاتی ایجاد می‌شود، این که تفاوت کمپین و اد گروپ چیست؟ برای اینکه کامل این موضوع را درک کنید، با یک مثال شروع می‌کنیم. فرض کنید خانم X صاحب وب‌سایت یک فروشگاه کتاب‌های مخصوص کودکان است و  میخواهد در گوگل تبلیغات کند، در ادامه نحوه کمپین‌بندی این وب‌سایت، تفاوت‌های‌کمپین و اد گروپ و تنظیمات آن‌ها را بررسی ‌می‌کنیم.

تقسیم خدمات و محصولات کسبو کار به کمپینها و اد گروپهایمتفاوت

برای تعیین کمپین راه‌های‌ مختلفی‌ وجود دارد، اما براساس تجربه، بهترین راه‌ تعیین کمپین، دسته بندی محصولات از‌ بزرگ به کوچک است. به‌عنوان مثال برای وبسایت خانم X می‌توانیم کتاب‌ها را بر اساس محتوا‌ به دو دسته داستانی و آموزشی‌ تقسیم کنیم و سپس دسته داستانی را براساس موضوع داستان‌ها و دسته آموزشی‌ را براساس محتوای آموزش مثل آموزش اعداد یا حروف، گروه‌بندی کنیم. بهتر است قبل از این‌کار به دسته‌بندی‌ سایت نگاهی بیاندازیم تا اطلاعات کلی و جامعی برای دسته‌بندی دقیق‌تر کسب‌ کنیم.

برخی از تفاوت ‌های اصلی‌ میان کمپین و اد گروپ

 1. هر کمپین دارای‌ یک بودجه مشخص روزانه است که این بودجه از طرف گوگل، بین اد گروپ‌های‌ مختف آن کمپین تقسیم می‌شود. فراموش نکنید که امکان تعیین بودجه مستقل برای‌ اد گروپ‌ها وجود ندارد.
 2. کمپین‌ها قابلیت تنظیم بید استراتژی دارند و اد گروپ‌ها براساس آن بید استراتژی عمل خواهند کرد. در این بخش هم امکان تعیین بید استرانژی ‌مستقل برای اد گروپ‌ها وجود ندارد.
 3. زمان‌بندی نمایش‌ تبلیغات براساس کمپین تعیین می‌شود و امکان زمان‌بندی مستقل برای‌ نمایش وجود ندارد.
 4. فراموش نکنید که اد گروپ‌ها که شامل عبارت کلیدی و متن تبلیغاتی هستند، زیر مجموعه کمپین‌ها محسوب می‌شوند و هیچ کمپینی بدون طراحی اد گروپ‌ها قابل اجرا نخواهد بود.

کمپین‌ بندی وب‌ سایت خانم X

در ادامه یک نمونه کامل از مراحل ایجاد کمپین و اد گروپ را توضیح می دهیم.

مرحله اول: انتخاب کلمه کلیدی

طبق دسته‌بندی که در بالاتر انجام دادیم، دو کمپین کتاب‌های داستانی و کتاب‌های آموزشی داریم. در ادامه باید هدف کمپین، بید استراتژی، زمان اجرای‌ تبلیغات و… را مشخص‌ شوند. بعد از این باید گروه‌بندی‌های مناسب را انجام دهیم؛ به عنوان مثال، برای کمپین کتاب‌های داستانی، گروه‌های مجموعه‌ شعر، کودکانه، حیوانات و .. را داشته‌باشیم و برای کمپین آموزشی گروه‌های آموزش‌ اعداد، آموزش‌ رنگ‌ها و آموزش‌ حروف‌ را در نظر بگیریم.

در قدم بعدی باید برای هر ادگروپ، کلمه کلیدی مناسب‌ را انتخاب‌ کنیم. انتخاب کلمه کلیدی دقیق، به بهینه‌ بودن تبلیغات کمک می‌کند. پیشنهاد‌ میکنیم در این مرحله از کلمات کلیدی عمومی استفاده نکنید؛ چرا که کلمات کلیدی جنرال مثل کتاب‌های‌ نوجوان، داستان‌های آموزنده و… با دسته‌بندی‌ها مرتبط نیستند و تبلیغات گروه را غیرهدفمند می‌کند.

مرحله دوم: نوشتن متن تبلیغاتی مناسب برای اد گروپ

نوشتن متن تبلیغاتی، قدم دوم در‌ تنظیم اد گروپ است. مخاطب در این قسمت ارتباط‌ متن تبلیغاتی را با جستجوی خود می‌بیند، در‌نتیجه در نوشتن آن باید دقت زیادی داشته‌باشیم.

سخن پایانی

در این مطلب از وب‌سایت هاست ایران، به بررسی اد گروپ‌ها پرداختیم و فهمیدیم که اد گروپ یکی از اصلی‌ترین اجزای کمپین‌ها هستند. همچنین اهمیت اد گروپ‌ها و تاثیر آن‌ها را در‌افزایش نرخ کلیک بررسی کردیم و به تفاوت میان کمپین‌ها و اد گروپ نیز‌ پرداختیم. سعی کردیم با ذکر یک مثال، مفاهیم را به‌زبان ساده‌تری آموزش‌دهیم. امیدواریم مطالب ذکر‌ شده برای‌ شما مفید واقع شود.

اد گروپ چیست؟ 4 تفاوت کمپین و (Ad Group)

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  44  =  45