نرخ تبدیل فروش
نرخ تبدیل فروش

اگر پیش‌زمینه را ایجاد کنید، این دیگران هستند که به دنبال شما می‌آیند. همانطور که برای بازیگر نقش Ray در فیلم Field Of Dreams اتفاق افتاد.

زمانی که وارد کسب‌وکار آنلاین می شوید باید بتوانید بازدیدکنندگان خود را به مشتری تبدیل کنید. اما چگونه می‌توان نرخ تبدیل را افزایش داد؟ در ادامه یک رویکرد نسبتاً ساده را بررسی خواهیم کرد.

اولین چیزی که باید بدانیم، ضرورت این فرآیند است. در حال حاضر تبدیل‌شدن سایت شما به یک سایت قابل‌اعتماد به‌اندازه کافی دشوار است. شما باید برای انجام فعالیت‌های بازاریابی خود در انرژی، زمان و بودجه مالی سرمایه‌گذاری کنید تا یک مشتری را در آستانه خرید قرار دهید، حال اینکه نباید با عدم برنامه‌ریزی صحیح همه این هزینه‌ها و تلاش‌ها را از بین ببرید.

راه‌اندازی یک سایت فروشگاهی صرفاً نشانه کسب درآمد نخواهد بود. شما باید روالی صحیح را در جذب و برخورد با مشتری داشته باشید تا در ذهن مشتری باقی‌مانده و شمارا به یکدیگر معرفی کنند. ترفندهای مهمی در راستای جذب مشتری و مشتری مداری وجود دارد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

فروشتان را متحول کنید

یک پردازش چندمرحله‌ای لازم است تا فروشتان را متحول کرده و تحت تأثیر قرار دهد که این مراحل برای بیشتر کسب‌وکارها یکسان است.

جلب‌توجه کنید

توجهات را در نظر بگیرید. صرف اینکه افرادی وارد سایت شما شده‌اند دلیلی بر کسب موفقیت نیست بلکه شما باید این تعداد از بازدیدکنندگان را وارد روال موردنظر خود کنید تا درنهایت منجر به فروشتان شود. به‌عنوان اولین قدم در این فرآیند، جلب‌توجه بازدیدکنندگان در اولین ثانیه‌های ورود به سایت است. شما می‌توانید این کار را با استفاده از المان‌های تصویری، ارسال پیام و یا ارزش‌گذاری انجام دهید. بازدیدکنندگان تنها به یک دلیل وارد سایت شما می‌شوند، احتمالاً مشکلی دارند که برای حل شدنش نیاز به محصولی موجود در سایت شما دارند و یا اینکه برای رفع خستگی خود وارد سایت می‌شوند تا تفریح کنند.


مقاله مرتبط: چهار روش برای تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری


راه‌های مختلفی برای جلب‌توجه بازدیدکنندگان وجود دارد، مثل ارائه آفرهای رایگان و تخفیفات و یا اینکه باراهنمایی صحیح بازدیدکنندگان را مجاب کنید که هر آنچه نیاز دارند را در سایت خود ارائه می‌دهید.

مدام سایت‌تان را تجزیه‌وتحلیل کنید

ردیابی و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و اطلاعات شاید یک پست شغلی هیجان‌انگیز نباشد، بااین‌حال مولد موفقیت شماست. استفاده از یک سری از معیارها کمک می‌کند تا بفهمیم چه چیزهایی در سایت به‌درستی کار می‌کند و چه چیزهایی خیر. در این صورت می‌توانیم موارد اضافی را از سایت حذف کنیم و حذف اشتباهات خود گامی اساسی در پیشبرد موفقیت است.


مقاله مرتبط: تجربه کاربری (UX) سایت خود را با ترندهای جدید ٢٠١٨ بروز کنید


گاهی شما موقعیتی را در سایت خود منبع قدرت می‌دانید که درواقع باعث تضعیف کار شما شده است که با تجزیه‌وتحلیل داده‌هایتان می‌توانید به این موارد مسلط شوید.

CTA ها را آزمایش کنید

CTA ها یکی از جنبه‌های بحرانی و مهم هر سایت به حساب می آید. اگر از آن‌ها به‌درستی استفاده نکنید به‌سادگی نمی‌توانید نتیجه دلخواه را کسب کنید. با توجه به اهمیت CTA، آن‌ها باید به‌طور مرتب برای همه‌چیز از رنگ و شکل تا محل قرارگیری آزمایش شوند.


مقاله مرتبط: ٥ تکنیک برای طراحی بهتر دکمه CTA


قسمت‌های دیگر را نیز امتحان کنید. بهتر است سایت خود را به لحاظ دیگر جنبه‌ها نیز موردبررسی قرار دهید. یکی از مزایای این دست تجزیه‌وتحلیل‌ها یافتن نقاط ضعف است. تست کردن این فرصت را برای شما پیش می‌آورد که ضعف‌ها را رفع کنید یا لااقل اثربخشی را بهبود ببخشید. حتی کوچک‌ترین اثربخشی در کارایی یک اثر پخش‌کنند‌گی بر روی کل نرخ تبدیلتان دارد. صفحات ورودی سایت جز اولین قسمت‌هایی است که باید با فریم‌های مختلف مورد امتحان قرار گیرد.

پیگیری مشتریان را فراموش نکنید

در بسیاری از بیزینس‌ها، مخصوصاً کمپانی‌های B2B، روال ارتباط گرفتن با صاحبان کمپانی بسیار طولانی است. مشتریان به‌صورت طبیعی شرکت‌هایی را برای همکاری انتخاب می‌کنند که پشتیبانی قوی‌ای داشته و در هر موقعیت پاسخگو مشتریان خود باشند. در این صورت قابل‌اعتمادتر به نظر می‌رسید. اگر دو شرکت یک محصول را ارائه دهند، مشتریان ترجیح می‌دهند با شرکتی که ارتباط گرفتن با آن آسان‌تر است همکاری کنند.

به‌طور مثال فرض کنید رئیس‌تان از شما خواسته باشد که مظنه قیمت سرویسی را پیدا کنید و بعد از دو روز شما فقط دو پیش فاکتور از ۸ شرکتی که به آنها درخواست داده اید دریافت کنید، مسلما با یکی از این دو شرکت همکاری خواهید داشت چراکه دسترسی و پشتیبانی سریعتری داشته اند.

از مشتریانتان قدردانی کنید

بسیاری از اوقات تشکر کردن ممکن است توسط فروشندگان نادیده گرفته شود اما تأثیری که روی خریداران دارد هرگز از سوی ایشان فراموش نخواهد شد. مدت‌زمان زیادی لازم است تا شما با حق‌شناسی‌ای که نسبت به مشتری خود دارید روابط کاری خود را تقویت کنید. تشکر کردن یکی از ارکان مشتری مداری است که باعث می‌شود برخورد مناسب و شکیل شما در خاطر مشتری مانده تا برای خریدهای بعدی خود به شما رجوع کند. از مشتریانتان تشکر کنید که محصول شمارا انتخاب کرده‌اند، مشترک روزنامه شما شده‌اند و یا هر سرویس دیگری از شما که به آن پیوسته‌اند.

بازار رقابت را فراموش نکنید

مفهوم رقابت یکی از مهم‌ترین مفاهیم کسب‌وکار است که ممکن است با عدم توجه خود حتی کسب‌وکارتان را نیز از دست دهید. رقبایتان ممکن است باقیمت کمتر، زمان ارسال محصول کوتاه‌تر، خدمات مشتریان بهتر و یا حتی پلن‌های بازاریابی جذابی که ارائه می‌دهند، شمارا از میدان به در کنند. اگر شما مسیری را که رقبایتان برای فروش طی می‌کنند را دنبال نکنید نمی‌توانید رقابت مؤثری با ایشان داشته باشید.

این فرآیند چندمرحله‌ای زمانی بهتر هم کار می‌کند که شما محصول یا سرویس خوب و بی‌نقصی داشته باشید که مردم بنا به نیاز و خواسته خود خریدار آن هستند. در این صورت شما مشتریان پیگیری خواهید داشت که بنا به محبوبیتی که ازلحاظ کیفیت دارید وارد سایت شما می‌شوند.

اگر رعایت تمام موارد گفته‌شده فروش شمارا تحت تأثیر آن‌چنانی قرار نداد می‌توانید از مطالب دیگر ما درزمینهٔ بازاریابی، موتورهای جستجو و سئو استفاده کنید.

کلام آخر

درنهایت شما می‌توانید با پیروی از هر آنچه بیشتر از سوی کسب‌وکارهای موفق در نظر گرفته‌شده است فروش خود را دگرگون کنید. نکاتی که در بالا گفته شد بدون در نظر گرفتن نوع کسب‌وکار برای همه تجارت‌ها به هر شکلی مؤثر است. چیزی از اهمیت ویژه برخوردار است تداوم شما در بکار بردن این روال است تا به‌صورت یک اساس در کار شما در بیاید. مشتریانتان را با به‌کارگیری این روال به خود جذب کرده و سپس کاری کنید تا منجر به خرید از شما شود.

 

نرخ تبدیل چیست؟چطور می‌توان نرخ تبدیل فروش سایت را افزایش داد؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3  +  6  =